| Mădă0611 a întrebat:

Nu stiu cat si cum va uitati voi prin lume, dar eu ma uit mult, si atenta, foarte atenta; am observat ca e plin de boli, paraziti, noua fixatie - trichinella; ce fain stau larvele in muschi, minunat, si desi e un parazit care se transmite prin consumul de carne, au existat cazuri de infestare la ierbivore, cai, se presupune ca au mancat excremente de animale infestate, deci, din neatentie si cineva care nu consuma carne o poate pati, asta sa nu ziceti ca de la carne e baiul, ca a mancat vinerea, in fine, intrebarea e: nu vi se pare ca toata treaba asta cu mii sau milioane de boli e o pedeapsa prea aspra pentru o amarata de neascultare? Stiu ca tot dati exemplu cu copilul care nu asculta, ok, nu isi face tema, dar ii bagati viermi in cap, ochi, muschi, inima, adica peste tot, ii dati foc, il dati cu capul de pereti, ii zbrobiti oasele, ii taiati degetele pe rand, ii ciupiti toata carnea pana la os, si ce idei ar mai avea psihopatii, o viata intreaga? sa nu mai spun de toti urmasii lui.

41 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Ai uitat sa mentionezi latzeii. Insa astia daca sapunesti bine te parasesc.

| Mădă0611 explică (pentru costis):

Merci de sfat, dar nu cred ca o sa am nevoie, nu am tangente cu prostituate sau gigolo si doar pentru crestini epilarea e pacat, totusi, bine ca ai scapat tu si stii pe viitor. happy

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Fato, eu l-am dat ca exemplu stiintific, ca suport de meditatie, pentru ca am vazut ca esti pasionata de tema. Sampoanele i-au pus pe lista speciilor pe cale de disparitie. Doar daca ai vrea sa te inscrii pentru salvarea speciei. O seara decenta!

| Mădă0611 explică (pentru costis):

Ma indoiesc ca l-ai dat "ca exemplu stiintific", mi-am facut o idee despre ce ai in cap'sor. Din moment ce habar n-am de sampoane pentru asa ceva, e clar ca nu sunt familiarizata cu prietenii tai.

| costis a răspuns (pentru Mădă0611):

Mna. Tu spuneai ca te uiti " mult, si atenta, foarte atenta" la lumea parazitilor, am zis ca esti pasionata de filozofia asta.

| Mădă0611 explică (pentru costis):

N-am zis ca ma uit la lumea parazitilor, ma uit la animale, deci si la om, si observ ca niste chestii mici, sau aparent mici, sunt cauza bolilor.

| RAY a răspuns:

Nu teau mancat daca tot leai observat

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Nu, e chiar prea bland

| Mădă0611 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Daca asta e blandete... laughing sau tu compari cu iadul, ei, iadul nu e cum il stiti multi.

| sublime89 a răspuns:

Stii, poate ai auzit de marele cutremur din Lisabona din 1755, care a lovit exact pe data de 1 noiembrie, cand era o sarbatoare catolica foarte importanta, iar aproape toti oamenii erau la slujba de dimineata si au fost prinsi sub daramaturile bisericilor. Zeci de mii de oameni au murit, dintr-un oras cu o populatie de 250 000, deci foarte multi. Se intrebau oamenii, oare cu ce au gresit de d-zeu i-a pedepsit intr-un asemenea hal. N-au facut nimic gresit, au ascultat de preoti, au facut tot ce trebuiau sa faca niste catolici adevarati. Si cu toate astea, s-au gasit preoti care sa vina si sa spuna ca oamenii sunt vinovati pentru ca au pacatuit prea mult si d-zeu i-a pedepsit. Deci scuza asta penibila se poate aplica la absolut orice altceva, daca pana si pentru aceasta catastrofa a fost valabila, cel putin in mintea ignoranta a preotilor si a unor oameni de rand.

Portughezii au avut noroc atunci cu Marchizul de Pombal, care a reconstruit orasul, a desfiintat inchizitia, a confiscat averile bisericii si a ajutat oamenii de rand sa-si revina. Noi inca nu avem un asemenea om, si traim in 2013. In schimb, avem aceleasi scuze idioate din partea crestinilor pentru tot ce e rau.

| CinevaNou a răspuns:

Asta imi aduce aminte de un documentar in care cineva plecat in vacanta intr-o tara exotica a cumparat un buritto pe plaja de la un comerciant ambulant, iar apoi, dupa cateva luni s-a trezit cu parazitul respectiv in ochi si vedea parazitul cu ochiul liber(ca sa zicem asa). straight face
Apoi mi-am adus aminte ca atunci cand eram mic o puneam pe mama sa cumpere clatite pe plaja de la vanzatori ambulanti, gigi cu clatita. Ce rau mi s-a facut dupa aia, greu mi-a trecut gandul ca as avea si eu paraziti de atuncea :-&

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Da, am vazut imagini, chiar un nene din asta anti crestini zicea ceva de viermele respectiv ca replica la povestile crestinilor cu uite ce frumos e nu stiu ce. Din cate stiu, doar trichinella sta cuminte dupa ce s-a instalat, asa ca daca ai fi luat acel vierme, trebuia sa-l fi vazut/simtit la cel mult o luna de la contact.

| CinevaNou a răspuns:

A, si sa nu cauti pe google "parasite in eye" daca vrei sa mai mananci saptamana asta straight face
Nu mai tin minte daca aluia ii crescusera in interiorul ochiului sau la suprafata. thinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da in cate tari ai fost tu de te uiti asa atent prin lume?
da cine bate tu copii si le baga viermi in cap?

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Da cine a zis ca trebuie sa mergi in x tari ca sa poti sa iti faci o parere despre ceva?
Daca nu intelegi ceva, nu esti obligata sa raspunzi, altfel o sa trebuiasca sa-i dau iar dreptate lui Platon.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu stiu ca nu trebuie sa raspund. iti fac foarte clar ca am vrut sa-ti raspund, sau nu e clar? trebuie sa citesti vreun tratat stiintific ca sa-ti dai seama?
este important sa mergi sa vezi cu ochii tai, pentru ca restul sunt basme manipulatoare, nu-i asa? o fredonezi cu ce-ti convine tie si apoi le spui altora care te contrazic ca pot sa plece, de parca ei nu stiu.
du-te sa vezi, apoi exprima-te. abia ala este adevar.

| dragos38 a răspuns:

Mada, existenta bacterilor pe planeta aceasta nu este o pedeapsa, cercetatorii cei care se ocupa de cercetarea bacteriilor, virusilor, au spus ca planeta aceasta este stapanita de bacterii, si nu numai planeta ci si organismul nostru.dar cele care traiesc in organismul nostru sunt inofensive si chiar au un rol important in organismul nostru, dar pe langa acestea mai existe alte bacterii nocive cunoscute ca microbi care afecteaza organismul.Se stie ca bacteria a fost prima forma de viata care a aparut pe planeta acesta si ultima vietate care va dispare cand soarele va exploda, pana atunci nu o sa mai fie picior de om pe aici.

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

Da, stiu, si e cam urata treaba avand in vedere ca suntem creati de dumnezeu, de parca nu putea sa faca omul fara bacterii (daca iti lipsesc cateva din tractul digestiv, le poti lua din iaurt, nu functioneaza organismul fara ele).
Intrebarea e la religie, as fi vrut sa imi raspunda cativa teisti. tongue

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai si eu sunt un crestin ortodox,insa nu sunt asa de infocat,fundamentalist,bisericos, e.t.c. cum sunt altii, mai citesc si eu carti scrise de oamenii de stiinta, despre activitatea virusilor, bacterilor, se pare ca a aparut o noua tulpina a virusului H.I.V. la naiba cine o fi plantat-o, de, le da bataie de cap doctoriilor nostri. Divinitatea in nici un caz.

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

Si despre sida voiam sa-i intreb. laughing Tot aud ca x si y s-au vindecat cu ajutorul lui dumnezeu de diferite tipuri de cancer, dar de sida nimeni sad, ciudat.

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Apai,deh,virusul H.I.V. este dat dracu, in momentul in care simnte ca trupa anti-tero(anticorpii)se apropie isi schimba forma, fiind un retrovirus, se pare ca poseda o enzima si cand ajunge in ciotoplasma celulei gazda, se transforma in A.D.N-ul celulei umane, si uite asa este cam greu de identificat dar, cu siguranta se va gasi in viitor un leac si pentru virusul asta

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nici de cancer nu scapi, daca nu te duci la doctor sa te tratezi la timp.Hipocrate a spus medicamentul tau sa fie ''alimentatia sanatoasa'' sa respectam natura se pare ca unii oameni de stiinta ar fi descoperit in urma cercetariilor ca in natura exista unele energii care trateaza bolile, insa banul dicteza permanent, si politicul nu-i spijina cu banii pentru continuarea cercetariilor ci spre producerea unor noi arme sofisticate toate prostiile, din pacate

| Mădă0611 explică (pentru dragos38):

Cancerul poate fi invins de organism, uneori ajutat de autosugestie, ma rog, nu cel in faza terminala, sau cine stie?

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cancerul poate fi invins de organism cu ajutorul autosugestiei? se prea poate, insa nu in faza termiala.majoritatea oameniior care ignora primele simptome pe parcurs vor muri, chiar daca se vor duce la spital.Cunosc cateva cazuri, o persoana a murit chiar daca s-a dus la cel mai bun spital, si la mine in familie insa cum a simtit ceva in neregula s-a dus la Bucuresti si uite traieste bine mersi.e buna si autosugestia dar trebuie sa stii cum sa o folosesti, nu e la indemna oricui daca nu stie cum sa se autosugestioneze pozitiv.ma gandesc eu

| dragos38 a răspuns (pentru Mădă0611):

Acum in legatura cu evolutia vad ca tot discutati. Darwin a avut el dreptate dar partiala nu toatala

| dragos38 a răspuns:

Darwin nu stia nimic dspre gene, a.d.n. replicare deorece informatiile cele mai importante despre au aparut abia dupa anul 1900 el doar intuia ca exista niste corpusculi care contin caracteristici ale parintilor si le transmite la urmasi in fine Profesorul Cristopher Wills a spus ca ''mutatiile sunt greseli de copiere ale procesului -alminteri bine reglat -al replicarii a.d.n-ului.Radiatiile determina, de obicei, mutatii importante, rareori selectate prin evolutie, deorece au efecte, in general daunatore.Genetica ne-a invatat ca genele pot declansa procesul evolutiei''Darwin nu stia de gene si mai ales de informatiile care se gasesc in acele gene. Daca citesti ''Inteligenta celulei,, scrisa de Brucee Liptton el a constatat in urma unor experimente ca celulele comunica intre ele si genele sunt supuse mediului ambiant.si aceata celula super complexa care este unitatea de baza a tuturor organismelor vii nu avea cum sa apara spontan, acidental.
Dumitru Dulcan In spatele tuturor acestor lucruri formidabile se afla o inteligenta universala, spiritul universului.
Universul se comporta ca un organism intr-o continua miscare si evolutie la care sunt supuse toate vietuitoarele, si noi bine inteles.Trecerea de la mersul patruped, la cel pibed inca nu se stie exact cum s-a facut dar se va afla cu siguranta

| a3e6u9 a răspuns:

Bolile existente sunt dovada unui D-zeu psihopat sau a unei naturi nepăsătoare.

| Mădă0611 explică (pentru a3e6u9):

De ce as favoriza natura pe cineva? Pentru ea un om sau o bacterie sunt acelasi lucru.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Natura nu e inteligentă sau conștientă, deci ar fi cam greu să-i pese, știu.

"Asadar, din razboiul naturii, de la foamete si moarte, cel mai exaltat obiect pe care suntem capabili sa il concepem, adica, productia unor animale superioare, urmeaza in mod direct." - Darwin (Originea speciilor)

| Mădă0611 explică (pentru a3e6u9):

E inteligenta, dar nu are de ce sa-i pese, parazitii sunt tot creatia ei, doar au ales sau au gasit la intamplare un mediu neocupat, ghinionul sau norocul lor ca e vorba de o gazda, s-au instalat si si-au perfectionat strategiile de cucerire a lumii. laughing

Ehe, toate formele de viata se adapteaza, asa ca daca x devine cumva superior, y e pe urmele lui, poate il si depaseste.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai putea să aduci argumente pentru natura inteligentă? Nu prea înțeleg ce vrei să zici.

Evident că X evoluează odată cu Y, se cheamă "cursa înarmării".

| Mădă0611 explică (pentru a3e6u9):

Pai nu e cine stie ce de argumentat, e doar de observat cum fiecare forma de viata gaseste o modalitate pentru a supravietui sau a profita de ce ii ofera natura (cred ca am trecut de la organism unicelular la pluricelular pentru ca se gasea in aer sau apa un anumit element chimic intr-o concentratie destul de mare, posibil oxigen). Natura e o bacterie, un copac, un elefant, un om, uita-te cum fiecare se potriveste mediului ca o piesa de puzzel intr-un puzzel, nimic n-a fost asa de la inceput, asta nu cere inteligenta? Stii de ce pasarile paradisului sunt atat de frumoase? Pentru ca sunt prea multe si mizeaza pe aspect pentru a avea sansa sa isi dea genele mai departe, totul pentru reproducere, altii pentru supravietuire, de fapt toti viermii astia paraziti sunt inteligenti, un ou de limbric "traieste" si un an intr-un loc fara viata, asta dupa ce femela depune in jur de 200.000 de oua pe zi. Daca nu ai avea cunostinte de nici un fel si ai fi vanat de niste unii, ti-ar trece prin cap sa faci oua atat de rezistente si atatea?

| a3e6u9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Majoritatea vietăților mor înainte de a atinge maturitatea sexuală. Faptul că animalele se potrivesc ca un puzzle nu necesită inteligență sau vreun arhitect. Dacă există vreo nișă într-un ecosistem, va fi ocupată de o specie care se va specializa, pentru simplul fapt ca va avea succes.

Păsările paradisului sunt frumoase datorită selecției sexuale. Nu are legătură cu numărul lor, fiindcă doar masculii sunt colorați, femelele sunt chiar neinteresante. E irelevant câți masculi există, fiindcă un mascul poate avea un număr nelimitat de pui. Ar putea să fie un avantaj ca ei să fie colorați, fiindcă doar cei mai sănătoși vor reuși să scape din ghiarele prădătorilor care îi vor vedea de la distanțe mari. Masculi sănătoși înseamnă gene bune, evoluție ș.a.m.d.

Femela de limbric nu are nevoie de cunoștințe extraordinare pentru a depune ouă rezistente, la fel cum nu ai nevoie de cunoștințe de anatomie pentru a face copii. Presupunem că există niște limbrici în lumea asta a căror ouă rezistă câteva zile, în mod clar ăia cu ouă mai rezistente vor avea mai mult succes, deci mutațiile pentru rezistența ouălor vor fi avantajate, nu e nevoie de vreo fărâmă de inteligență în asta. Genele bune la supraviețuire și perpetuare vor supraviețui și se vor perpetua, incredibil, nu? happy

Scuze de eseu, dar evoluția nu e cel mai ușor subiect de înțeles.

| Mădă0611 explică (pentru a3e6u9):

Pai ca ceva sa se potriveasca mediului si sa se si specializeze e nevoie de inteligenta, mai ales ca natura e singura creatoare. Iti pot da cat timp vrei tu sa creezi ceva nou, si niciodata n-o sa reusesti, doar o sa combini elemente vazute in natura. Nu trebuie sa fie vreun arhitect perfect ci doar sa stie cum sa raspunda stimulilor din mediu, si ea stie.

Degeaba un mascul poate avea un numar nelimitat de pui daca femela nu-l accepta, si daca sunt multi ii scad sansele sa fie acceptat, asa ca au dezvoltat un penaj diferit si diferite aptitudini pentru a cuceri femela. http://www.youtube.com/watch?v=L54bxmZy_NE

N-am zis ca femela de limbric s-a trezit peste noapte sa faca nu stiu ce, natura e cea cu ideile, totul pentru supravietuire/perpetuarea speciei.

Am inteles si eu evolutia.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu e nevoie de inteligență, viața se specializează fiindcă nu are de ales, dacă nu se adaptează la mediu, moare.

Era un exemplu prin Galapagos, cu niște cinteze, venise o secetă și nu prea mai aveau ce mânca. Majoritatea au murit dar unele au supraviețuit mâncând semințe tari și uscate. Motivul pentru care au putut supraviețui e că aveau ciocul puțin mai gros decât restul, nu toți indivizii sunt la fel, după cum bine știi. În următoarea generație s-a transmis gena ciocului puțin mai gros, dar iarăși exista varietate, unii pui aveau ciocul mai gros decât părinții, alți pui aveau ciocul mai subțire. Evident, ăia cu ciocul mai gros au supraviețuit, ceilalți au murit și tot așa.

Desigur, vei zice că natura e inteligentă și a știut să le dea cioc mai gros, dar e vorba doar de varietate, după cum unii oameni sunt mai scunzi, alții mai înalți, unii aleargă mai rapid, alții mai lent. E vorba de mutații aleatorii și de combinații genetice aleatorii (meioză), urmate de supraviețuirea celui adaptat și moartea celui inadaptat. Nu e vreo fărâmă de inteligență în toată afacerea.

Toată ideea evoluției e că, complexitatea vieții poate fi explicată fără a apela la o entitate inteligentă care să o dirijeze. Dacă tu crezi că o entitate inteligentă ajută evoluția în vreun fel, nu înțelegi evoluția.

| Mădă0611 explică (pentru a3e6u9):

Se pare ca tu mergi pe ce a zis Darwin, eu nu mai, dar am mai discutat asta pe aici, mie mutatiile nu imi par aleatorii ci adaptative. Oamenii sunt mai inalti sau mai scunzi pentru ca asa au fost parintii sau cineva din familie, iar acei oameni scunzi de la inceput erau scuzi cu un motiv, la fel cei inalti. Oamenii care traiesc intr-un anumit mediu se adapteaza toti odata, e raspunsul naturii la stimulii din mediu despre care ziceam mai devreme si care pot fi orice, de la oxigenul amintit mai sus pana la, nu stiu, dioxidul de carbon aflat in aer, sau lumina/intuneric, caldura/frig.

Nu am zis ca exista o entitate inteligenta care dirijeaza evolutia, ci ca evolutia e inteligenta, evolutia e natura, natura se adapteaza, raspunde intotdeauna nevoilor si o face chiar bine.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cum să fie adaptive mutațiile când majoritatea sunt dăunătoare?
Un cuplu de negri nu vor face copii albi doar fiindcă au emigrat în Canada.

Dacă mutațiile ar fi adaptive, am fi toți la fel, toți am fi la fel de bine adaptați la mediu. E nevoie de oameni înalți? Nicio problemă, oamenii scunzi vor crește peste noapte ca să fie în pas cu lumea... rolling eyes

| Mădă0611 explică (pentru a3e6u9):

Mutatiile adaptative nu sunt daunatoare, cele aleatorii si nenecesare ca rezultat al unor dereglari, schimbari, sau ce o mai fi, da.

Parca ziceai ca ai inteles evolutia. Mutatiile adaptative nu apar peste noapte, si cand apar sunt insesizabile (insesizabil + insesizabil + insesizabil = sesizabil), cele aleatorii da si sunt destul de sesizabile.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu n-am auzit de mutații adaptive până la tine, deși am citit destule cărți despre evoluție. După ce am dat o căutare pe google, am înțeles de ce nu am auzit vreodată de ele, motivul e că eu am citit doar cărți științifice, nu gogorițe pseudoștiințifice visate de vreun șaman din junglă.

De-a lungul timpului am ajuns la o concluzie ciudată, și anume, de fiecare dată când părerea mea diferă de teoriile științifice serioase, părerea mea e eronată. E trist, dar adevărat. Oamenii de știință știu mai multe decât mine și dacă o idee e respinsă, au motive întemeiate să o facă.

| Mădă0611 explică (pentru a3e6u9):

Eu am ajuns la concluzia asta inainte sa caut pe net, am cautat cand mi s-au cerut argumente, atunci am vazut ca nu sunt singura si am gasit doar site-uri in engleza. Putini indraznesc sa-l contrazica pe Darwin, eu nu din nesimtire il contrazic, ci pentru ca poate inteleg evolutia altfel. Daca ar fi aleatorii, ar afecta destul de putini indivizi, chiar foarte putini si schimbarile ar fi asemanatoare in cel mai perfect caz (stiu ca e gresit "cel mai perfect"), urmeaza apoi reproducerea, care iar are treaba cu niste sanse destul de scazute ca gena "benefica" sa fie data mai departe, in ritmul asta mult prea multa viata s-ar pierde. De cateva mii de ani creierul oamenilor se micsoreaza, al majoritatii, sau poate chiar al tuturor, o mutatie aleatorie n-ar avea de ce sa faca asta, dar una adaptativa da, la fel e cu memoria scurta daca creierul stie ca are informatia la indemana, refuza sa memoreze, deocamdata e vorba de un simplu comportament, dar si incercarea stramosilor nostri de a merge pe doua picioare a fost doar un comportament. Apoi, ziceam mai sus de schimbari insesizabile, poate mi-a scapat ceva, dar cele aleatorii nu imi par insesizabile si nu cred ca in ultimele cateva mii de ani oamenii au aratat diferit, si nu cred ca evolutia s-a oprit.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Mădă0611):

De fapt, fiecare om are câteva zeci de mutații, majoritatea petrecându-se în ADN-ul care nu codifică proteine.

Problema e că noi tot vorbim despre oameni, dar selecția naturală nu prea mai funcționează în cazul oamenilor fiindcă avem medicină care ne vindecă de tot felul de boli, nu mai suntem prada animalelor sălbatice, mediul nu mai are un efect atât de puternic, fiindcă avem case cu toate luxurile, putem trăi și în Antarctica.

Orice mutație benefică are 25% șanse să fie transmisă unei progenituri. În natură, până și elefanții au mai mult de 4 pui într-o viață, deci șansele sunt foarte mari să transmită mutația benefică cel puțin o dată. După ceva căutări, elefanții au în jur de 10 pui într-o viață, deci șansele sunt de 250% să transmită orice mutație benefică. La șoareci vorbim de sute de pui într-o viață. Bine, îți dai seama că majoritatea puilor mor înainte de maturitatea sexuală, după cum ți-am mai zis, altfel elefanții și-ar dubla populația la fiecare 30 de ani.

Faptul că strămoșii noștri au încercat să meargă pe două picioare e irelevant, relevant e cât de bine s-au descurcat. E la fel ca zborul, pe de o parte ai veverițele alea care planează și pe de altă parte ai liliecii care chiar zboară. Dacă există presiune selectivă, vor ajunge să zboare ca liliecii, dar nu prin "mutații adaptive", ci prin "războiul naturii, prin foamete și moarte", cu mutațiile aleatorii, evident. Strămoșii noștri care încercau să meargă au fost echivalentul veverițelor care planează.