| yezwerg a întrebat:

...nu stiu cum sa intreb, dar o sa spun direct.Sa faci dragoste e un pacat?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Da, sexul in afara casatoriei este un pacat.Sa stii ca sexul implica mai multe responsabilitati.Si apoi poate avea urmari nedorite. Poate sa apara o sarcina nedorita, te poti imbolnavi de boli cu transmitere sexuala. Avortul pare o rezolvare, dar vei ramane cu sentimentul de vinovatie toata viata, pentru ca acel sufletel avea dreptul la viata.Este un sindrom de care sufera majoritatea celor care au apelat la aceasta solutie.Sindromul post-avort.Si de aici un sir lung de evenimente nefericite...

30 răspunsuri:
| yezwerg explică (pentru EmaS):

Multumesc,dar de ce adolescentii din ziua de azi fac sex si considera ca nu este vorba de asa ceva, eu chiar nu inteleg... poate dumneavoastra imi puteti raspunde si la intrebarea asta!?

| Dizzyz a răspuns:

Dupa religie, da, este un pacat sa faci sex inainte de casatorie dar frate, cine respecta regula asta de **** in ziua de azi?
Iti dau un sfat:Bucura-te de viata!

| M25M a răspuns:

Nu, este o tampenie.

| yezwerg explică (pentru M25M):

De ce credeti asta?

| ZK a răspuns:

Eu te-as sfatui sa alegi ce crezi tu ca e bine, nu sa asculti de tot felul de povesti.

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns (pentru yezwerg):

Pentru ca simpla etichetare a sexului ca fiind pacat este o tampenie menita sa tina in control oamenii.

| andreiush25 a răspuns:

Nu e pacat sa faci sex in afara casatoriei...Tu bucura-te de viata..si fa ce iti place si ce simti tu ca este mai bine pentru tine. happy
Spor in toate!

| SaveTheNature a răspuns:

Chiar daca nu ar fi pacat oricum ti-ar dauna.

| Jardelin a răspuns:

Uita-te putin la filmuletul asta si ai sa vezi cam cum e treaba cu fericirea corporala:

http://www.youtube.com/watch?v=oah6D9xhM-Q

| HueyFreeman a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cum iti dauneaza mai exact?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da desfranarea e pacat, daca esti casatorit nu e, e doar pentru nasterea de prunci, lumea s-a pervertit incat au devenit sclavii unor patimi

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Emaaaaa, nu mai bate campii, intrebarea este pur si simplu despe sex si nu cu cine, unde, cand, avort, sindroame, draci, laci.

| Hombre a răspuns:

Eoarte mare pacat, ti-a spus Ema ce patesti, masturbeazate pana iti vine rau, oricum esti paralel cu sexu'.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Eu doar incerc sa il constientizez ca orice pacat are si consecinte.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Tovarasa doctor, restul balivernelor insirate de tine intra la contraindicatii, intrebarea e succinta. Daca e pacat sau nu?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Da, este pacat. Ce nu ai inteles? Crede-ma ca am consiliat multe femei care au avut sarcini nedorite si cunosc drama prin care trec ele. Sindromul Post-Avort - Durerea, vinovatia si depresia pe care o simt ambii parteneri.

| yezwerg explică (pentru Hombre):

De ce ai spus despre masturabare? e si asta un pacat...eu consider ca facem multe lucruri din prostie si Il suparam pe Dumnezeu...Eu nu vreau sa Il supar.

| yezwerg explică (pentru Hombre):

Nu am inteles niciodata de ce sunt date sfaturi rautacioasesad... oricum, multumesc tuturor pentru raspunsuri.

| yezwerg explică (pentru Jardelin):

Eu inteleg ca acest pacat poate sa aiba consecinte, din nefecire.Imi pare rau ca nimeni nu se gandeste la Dumnezeu, ca Il supara...se gandesc doar la ei si ce pot pati, normal tot din cauza ca nu se gandesc ca Il supara pe Dumnezeu cu faptele lor.Multumesc oricum.

| JustAnotherFuckedUpGirl a răspuns:

Nu e un pacat. de ce ar fi pacat. de'asta avem organe genitale, ca sa facem ceva cu ele. ceva mai placut in afara de pipi, if you know what i mean

| Andrei_Ivanescu_1998 a răspuns:

La cat de rusinata ai fost sa pui intrebarea, pentru tine este mai bine ca sexul sa nu existe... in astfel de situatii si la asa mentalitate, perpetuarea speciei ar trebui sa nu mai existe... daca tu chiar crezi in Superman, nu, nu faci sex nici de'a/ de'al naibii, dar daca iti traiesti viata dupa legile fizicii, nu dupa benzi desenate, faci ce vrei, cat timp stii ce responsabilitati implica : dar, dupa cum ai pus intrebarea, singur esti un/o crestina care se inroseste la fata cand vede pe cineva de sex opus

| yezwerg explică (pentru JustAnotherFuckedUpGirl):

Very funny! pai sa stii ca Dumnezeu o sa te corecteze in ceea ce ai spus cand o sa te intalnesti cu el la judecata.(parerea mea.ia.o ca atare.multumesc.)

| Hombre a răspuns (pentru yezwerg):

Mai indoctrinatulor, fiti liberi in cap, caci omul este singura specie binecuvantata de natura să facă sex si de placere in comparatie cu restul vietuitoarelor care le este dat numai pentru perpetuarea speciei.

| yezwerg explică (pentru Hombre):

Liberi? Da, suntem liberi sa alegem binele sau raul.Pacatul este raul, pacatul este placere...Cine vrea nu are decat sa traiasca clipa, sa simta fericrea aparenta pe pamant si sa pacatuiasca, dar la Judecata de Apoi sa nu se mire de ce rasplata va primi.

| yezwerg explică (pentru Andrei_Ivanescu_1998):

Sunt baiat.Si eu nu sunt de acord cu sexul inaintea casatorie.Normal ca a raspuns cineva care a pacatuit deja si se simte vinovat.Te inteleg. Oriucum, a fost doar parerea ta cu care eu nu sunt de acord, nu ai ajutat prea mult.Multumesc oricum.

| Hombre a răspuns (pentru yezwerg):

Va doresc ce va doriti. Dar atat timp cat ai o prejudecata pe care o respecti datorita temerii caci vei da socoteala, esti liber pe dracu', habar ai ce vorbesti. Du-te la oi ca-mi pierd vremea cu tine.

| yezwerg explică (pentru Hombre):

Cu totii avem dreptul la o parere.Eu ma consider ca fiind liber.Repet:cu totii vom plati pentru faptele noastre la Judecata de Apoi. Celora care aleg sa pacatuiasca fara sa le pese de ce va fi dupa moarte si care vor sa fie fericiti aici, pe pamant, ci nu in Rai, eu le doresc sanatate si multa lumina in suflet spre a gasi calea cea adevarata.
Sanatate!

| ChuckNorris42 a răspuns:

Da, o sa arzi in iad! TOTI O SA ARDEM IN IAD!

| danay72 a răspuns:

In afara casatoriei da. 1Corinteni6:9,10