| IoanieCriminalul a întrebat:

Crestini spun ca e pacat sa-ti faci tatuaj deoarece le este frica de durere, am dreptate? In biblie nu spune nimic cum ca tatuajul ar fi pacat.Ori cum sunt ateu dar totusi intreb

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Cui îi pasă dacă este păcat când este un păcat așa de sexy:
http://3.bp.blogspot.com/......tattoo.jpg

18 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nici nu cred ca se faceau in vt tatuaje, crestini spun multe daca ar fi sa crezi tot ce spun ei ai inebuni mai bine, apropo nu generaliza sunt crestini care mi-au spus ca nu maria la nascut pe isus si iosif, desi nu poti generaliza fiecare crede ce vrea cui i pasa de biblie nu vezi ca isi neaga propia biblie mai ales vt

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

About My Tattoos - Claire Andoun Atongo
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=_8gqzVLOuT8

Este un pacat.
Leviticus 19:28 Ye shall not make any cuttings in your flesh for the dead, nor print any marks upon you: I am the LORD.

| fllu07 a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc. daca tot ai o biblie la indemana citeste te rog la leviticul 19:28

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Pai nu era vorba ca vechiul testament nu mai e valabil?

Tu ce crezi... mai e sau nu mai e valabil? Daca vei zice ca e valabil, atunci am o serie de intrebari si citate pentru tine. Daca nu mai e valabil, prezinta versetul sau versetele din noul testament in care spune isus ca nu e bine sa-ti faci tatuaje.

| IoanieCriminalul explică (pentru fllu07):

De ce nai zis mai repede? Acuma am arso no mai am.Sorry

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este absolut valabil. si prefer o discutie in particular, sau pe email sau mesaje in privat.

| fllu07 a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

La biblie te referi ca ai ars-o?
daca da, de ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Cati sclavi ai si cum ii tratezi?
Cand ai mancat ultima data porc?
Pedeapsa pentru nerespectarea celor 10 porunci este moartea. Daca cineva nu respecta chiar si o singura porunca, acea persoana trebuie ucisa. Cum ucizi acea persoana din moment ce una din porunci spune "sa nu ucizi"? Dumnezeu se contrazice singur?

Pot continua cu foarte multe exemple asemanatoare. Sunt nou pe site si imi apare ca nu pot sa trimit mesaje.

Prezinta-mi versetul din noul testament in care isus a zis ca nu e bine sa-ti faci tatuaje.

| IoanieCriminalul explică (pentru fllu07):

A trebuit sa aprind soba si nu aveam ce sa ard.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sclavi nu am. sunt muncitor cu norma intreaga, sunt "sclav"
porc, saptamana trecuta, si urmaza sa manac in urmatoarele 20 min iar. ma axez pe pui si vita big grin
nu este chiar asa cum spui tu, cine nu respecta trebuie ucis. uitete in exodul 32 can moise era pe munte si israelitii si-au facut un idol, viltelui de aur, au incalcat o porunca. si spuneau ca vitelul acela ia scos din sclavia egipteana, cata insulta si neobrazare la adresa Dumnezeului cel Viu si de temut. au fost omorati israelitii? dupa mult timp doar cand au continuat in nerusinarea lor, si au comis imoralitate (relatii sexuale in afara casatoriei) si din nul testament cred ca ar fi potrivit ca verset 2 corinteni 7:1 pentru tatuaje. dar mai cercetez, special pentru tine. si revin cu un raspuns final. promit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

Deci ai mancat porc. Stii ca nu ai voie? Ok, cand gasesti in NT ceva legat de tatuaje, mai ales sa fie interzise de isus sa-mi zici. 2 Corinteni 7:1 nu are legatura cu tatuajele.

"nu este chiar asa cum spui tu, cine nu respecta trebuie ucis"... ba da, e chiar cum spun eu. Scrie in biblie. Si pentru a te motiva sa cauti, iti ofer "cauta si vei gasi". happy

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la 2 corinteni 7:1 acolo spune sa ne ferim de ceea MURDARESTE CARNEA. Daca nu are legatura si cu tatuajele, cu ce are legatura? si ti-am dovedit clar ca israelitii au incalcat flagrant si intentionat legea divina, si nu au murit atunci, ci in timp cand au continuat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru fllu07):

" Fiindca avem astfel de fagaduinte, preaiubitilor, sa ne curatam de orice intinaciune a carnii si a duhului si sa ne ducem sfintirea pana la capat, in frica de Dumnezeu. "... esti sigur ca citatul acesta se refera la tatuaje? Ia mai citeste-l de cateva ori.

| fllu07 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu zic ca doar la tatuaje. se mai aplica la ceva. dar... spune tu la ce se mai aplica?

| fllu07 a răspuns:

** g03 22/9 pag. 26 Să-mi fac un tatuaj? ***
Tatuarea — o artă străveche
Tatuarea nu este nicidecum o practică modernă. S-au descoperit mumii egiptene şi libiene tatuate, mumii care aveau o vechime de câteva sute de ani înainte de Cristos. Şi în America de Sud s-au găsit mumii cu tatuaje. Multe dintre desenele şi statuetele tatuate care s-au descoperit erau folosite în închinarea la zei păgâni. Potrivit cercetătorului Steve Gilbert, „cel mai vechi tatuaj cunoscut, înfăţişând altceva decât un model abstract, este un desen ce îl reprezintă pe zeul Bes. În mitologia egipteană, Bes era zeul voluptăţii şi al petrecerilor".
E interesant faptul că Legea mozaică le interzicea membrilor poporului lui Dumnezeu să se tatueze. Iată ce se spune în Leviticul 19:28: „Să nu vă faceţi tăieturi în carne pentru un mort şi să nu vă faceţi cuvinte tatuate pe voi: Eu sunt DOMNUL". Închinătorii păgâni, de pildă, egiptenii, îşi tatuau pe piept sau pe braţe numele sau simbolurile zeilor lor. Respectând interdicţia dată de Iehova privind tatuajele, israeliţii aveau să rămână separaţi, deosebindu-se astfel de celelalte naţiuni. — Deuteronomul 14:1, 2.
Deşi azi creştinii nu se află sub Legea mozaică, interdicţia privind tatuajele ne îndeamnă la reflecţie (Efeseni 2:15; Coloseni 2:14, 15). Dacă eşti creştin, cu siguranţă că nu vei dori să-ţi faci pe trup — chiar şi numai temporar — semne ce au un iz de păgânism sau de închinare falsă. — 2 Corinteni 6:15–18.

*** g03 22/9 pag. 27 Să-mi fac un tatuaj? ***
Ce vor crede alţii?
Întrucât mulţi reacţionează negativ la vederea unui tatuaj, ar trebui să te gândeşti cu seriozitate şi la ce ar putea crede ceilalţi despre tine (1 Corinteni 10:29–33). Sub impulsul momentului, Li, o fată din Taiwan, şi-a făcut un tatuaj la vârsta de 16 ani. Acum ea are 21 de ani şi lucrează într-un birou. „Mă deranjează modul insistent în care se uită colegii de muncă la tatuajul meu", recunoaşte Li. Theodore Dalrymple, un specialist în sănătate mintală din Marea Britanie, a afirmat că, în cazul multor oameni, tatuajele „sunt adesea un semn vizibil că. . . aparţin unei subculturi violente, brutale, antisociale, delincvente".
Într-un articol din revista American Demographics se făcea o observaţie asemănătoare: „Evident, majoritatea americanilor consideră că este riscant să ai un element decorativ vizibil al trupului. [Dintre tineri] 85% sunt de acord cu ideea că «aceia care au tatuaje vizibile. . . trebuie să-şi dea seama că această formă de exprimare a propriei identităţi le poate pune bariere în cariera lor sau în relaţiile cu ceilalţi»".
În plus, în cazul în care te-ai decide să-ţi faci un tatuaj, gândeşte-te dacă acest lucru ar întări sau ar submina faptul că te declari creştin. Ar putea fi tatuajul tău un „motiv de poticnire" pentru alţii (2 Corinteni 6:3)? E adevărat, unii tineri şi-au făcut tatuaje în locuri ascunse privirilor. Nici chiar părinţii lor nu ştiu probabil nimic despre aceste tatuaje secrete. Dar, atenţie! O consultaţie de urgenţă la spital sau un simplu duş la şcoală ar putea dezvălui secretul tău! E mai bine „să ne comportăm cinstit în toate lucrurile", fără a ne înşela singuri. — Evrei 13:18.

Răspuns utilizator avertizat
| Genevaaa a răspuns:

Pentru ca cica e pacat sa iti bati joc de corpul pe care dz ti l a dat. Cand iti faci tatuaj il intepi practic si faci model pe piele

| meseriasul88 a răspuns:

Trebuie sa citesti mai cu atentie biblia si vei vedea ca e pacat. normal ca nu o sa fie folosit cuv. tatuaj dar vei gasi ceva asemanator