| mODIN a întrebat:

Nu stiu mai nimic despre gnosticism. Ce as putea sa citesc ca sa aflu mai multe, in afara de articole de pe wikipedia?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Gnosticismul antic este constituit dintr-o puzderie de secte cu conceptii religioase extrem de diverse. Ceea ce aveau in comun este intrepretarea simbolica a scripturilor, practic orice scriptura le dadeai sa citeasca, ei isi regaseau dogmele in ea.

Neognosticismul este sinonim cu esoterismul occidental si cu ocultismul.

| doctorandus a răspuns:

Gnosticism înseamnă „În sensul cel mai larg al termenului, acesta este orice învățătură spirituală care spune că cunoașterea spirituală (greacă: gnosis) sau înțelepciunea (sophia) mai degrabă decât credința doctrinară (pistis) sau decât o practică rituală este calea principală către realizarea spirituală supremă."

Sursa: McClelland, Norman C. (15 octombrie 2018). „Gnosticism". Encyclopedia of Reincarnation and Karma. McFarland. p. 100. ISBN 978-0-7864-5675-8. "In the broadest sense of the term this is any spiritual teaching that says that spiritual knowledge (Greek: gnosis) or wisdom (sophia) rather than doctrinal faith (pistis) or some ritual practice is the main route to supreme spiritual attainment."

| Pocait01 a răspuns:

The Gnostic Scriptures, Beyond Belief: The Secret Gospel of Thomas, Gnosis: The Nature and History of Gnosticism, The Nag Hammadi Library, The Gnostic Gospels

Mă tem că cine a practicat această... mișcare(?) a ajuns în punctul în care să nu mai poată fi salvat de Hristos.
La un moment dat Hristos a avertizat că în infinita Sa dragoste este un păcat ce nu poate fi iertat(cu alte cuvinte pentru care nu ne mai poate ajuta) iar acel păcat este hula împotriva Duhului Sfânt. Dacă cineva ajunge la concluzia și spune cu încredere că lucrarea Duhului Sfânt(cum au fost exorcizările și vindecările Lui) este de fapt a Satanei, această persoană nu mai poate fi iertată. Să atribui lucrarea lui Dumnezeu diavolului și invers este de neiertat nu pentru că nu mai vrea Dumnezeu să te ierte ci pentru că ți-ai îmbolnăvit în mod voit sufletul.

Dacă pe timp de război este prins un general din țara inamică, un general bine cunoscut pentru patriotismul său și care acum spune că vrea să lupte pentru țara în care a fost prins... Sigur că nu va mai fi pus liber în slujba țării respective orice ar face.
O dată ce ți-ai dovedit părtinirea, nu mai ai ce-i face.