| ChioruL14 a întrebat:

Nu sunt genul religios dar am o intrebare pentru cultura mea generala...si chiar nu fac misto de data asta.
un profesor de religie mi-a spus ca cel mai mare pacat existent este sinuciderea, pentru ca, citez "dumnezeu ti-a dat viata si tu ti-o iei"
un tovaras de-al meu, extrem de religios si foarte documentat mi-a spus ca de fapt cel mai mare pacat este necredinta pentru ca, citez...am uitat explicatia dar parea foarte plauzibila.
vreau sa completati voi ce am uitat si sa imi spuneti care e cel mai mare pacat iar ulterior, daca exista intr-adevar cel mai mare pacat sau e vorba de...fiecare crede ce vrea.
daca se poate.

30 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Viata este darul lui Dumnezeu pentru fiecare.El o da si numai El are dreptul ca sa o ia.Cand cineva isi ia viata este un gest de Necredinta.Adica nu te increzi in Dumnezeu ca El a ingaduit circumstantele si evenimentele in care te afli si nu crezi ca acestea lucreaza pentru binele tau din perspectiva eternitatii. Dumnezeu poate ingaduie o suferinta in trupul tau ca sa meditezi la El si la vesnicie.Si tu in loc sa Il chemi in ajutor iei decizii fara sa te increzi in El.http://www.youtube.com/watch?v=jL1AYgQ0U4E

| EmaS a răspuns:

Am revenit din dorinta de a te face sa intelegi mai bine cum stau lucrurile cu credinta.Credinta este o certitudine, o puternica incredintare in lucrurile nadajduite care nu se vad.
Exista mai multe feluri de credinta.De exemplu cred ca daca iau un analgezic imi trece durerea de cap.Mai cred ca daca urc in autobuz, acesta ma va duce pana la destinatie.Dar cand vorbim despre credinta in Dumnezeu trebuie sa ne incredem in El si in promisiunile Lui.
Era o frumoasa zi de sarbatoare (Ispasul) sau Inaltarea Domnului, orasul Nasaud la fel ca multe altele era intr-o mare framantare, ca-ci oameni de prin toate satele invecinate se adunau in aceasta zi fie in piata orasului fie prin parcuri fie prin magazine sau se plimbau gura-casca pe strazile orasului ca sa priveasca la cate mai sunt pe lumea asta.
Nu departe de intrarea in oras o grupa ce circari isi pregateau cu multa grija numarul pe care aveau sa-l faca in mijlocul drumului. Au intins o funie peste drumul principal cam la patru metri deasupra soselei(de la o cladire la alta), iar unul dintre ei a luat o roaba si in vazul tuturor a trecut cu roaba pe funie pana in partea calalta. Cei de jos, in numar de vreo trei sute, priveau uimiti indrazneala si indemanarea circarului. Cand acesta ajunse cu bine in partea cealalta, isi rotii privirea peste multimea adunata si zise;
-Credeti voi ca pot sa mai trec inca odata?
Sute de urale se inaltara din piepturile lor si vreo trei sute de manuri ridicate in semn ca sunt de acord cu cele spuse de circar. atunci acesta rotindu-si inca odata privirea peste multime spuse cu indrazneala:
-Cine zice ca crede sa vina sa urce in roaba.
uralele se transformau incet in murmure si manile ridicate coborau in semn de neputinta. Nimeni nu a indraznit in acea zi sa urce in roaba.

Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică.

La intrebarea;"crezi tu ca Iisus e fiul lui Dumnezeu? cei mai multi vor raspunde cu, "Da". Insa daca vei intreba daca are credinta ca are pacatele iertate si viata vesnica cei mai multi vor raspunde ca "asta doar Dumnezeu stie"
Credinta este o incredere neclintita in lucrurile spuse de Dumnezeu si care nu se vad, iar daca Dumnezeu imi spune ceva nu am nici un motiv sa ma indoiesc deoarece El e Dumnezeu si nu poate sa minta.

| Esperança a răspuns:

Nu exista pacat mic sau pacat mare, exista doar pacat!
Un exemplu: Isus le spunea ucenicilor "Ati auzit ca s-a zis sa nu ucizi?
Dar Eu va spun ca oricine va uri pe fratele sau este un ucigas"

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns:

În opinia mea, cel mai mare păcat este să fii idiot.
Acum încep să-i cred pe unii când spun "toţi oamenii sunt păcătoşi".

| DrunkenRat a răspuns:

Suicidul intra in cele 10 porunci pentru ca spune 'sa nu ucizi', si de aici se intelege implicit -nu pe altii, nu pe tine-. Dar nu vad de ce ar fi suicidul cel mai mare pacat thinking In fond, nu exista cel mai mare pacat. Hai sa luam porunca cu 'sa nu ucizi', okay, n-ai ucis pe nimeni, nu ai nici un pacat, dar dupa cum spuneam nu exista cel mai mare pacat. Poti ucide o persoana, doua, trei, 100 si apare altul care a ucis 101... et caetera

| morningstar a răspuns:

Parerea mea este ca toate pacatele sunt de aceeasi gravitate inaintea lui Dumnezeu. 'Gradele de comparatie, daca pot spune asa, le punem noi, dar pacatul ramane pacat in fata lui Dumnezeu, de orice natura ar fi. O simpla minciuna neiertata te poate duce in Iad la fel ca o crima. Dar noi avem tendinta de a le pune pe o scara; Dumnezeu a pedepsit in Biblie minciuna ( Anania si Safira) ca si orice alt pacat. De aceea cred ca atat necredinta cat si sinuciderea sunt ambele pacate care nu se pot compara intre ele pentru ca nu este nevoie- Dumnezeu pedepseste atat necredinciosul, cat si sinucigasul ( sau ucigasul).

| MenInShadow a răspuns:

Ma doare capu... "ca, citez... am uitat explicatia"laughing foarte tarelaughing
Oricum, intrebarea ta m-a facut sa ma gandesc, si eu consider ca cele mai mari pacate sunt sinuciderea si uciderea.
Desi, amicul tau are foarte mare dreptate, necredinta este un pacat imens, atunci cand nu crezi in Dumnezeu, e clar ca nu ai scapare.
Mai ales daca nici nu crezi, si mai si ucizi, e clar ca... stii tu. Dar, totusi, daca ai ucis odata, si crezi in Dumnezeu, el te poate ierta, cum ai auzit de la toti ca Dumnezeu iarta pe toti, asa poate si ierta pe cel care a ucis odata.
Da nu stiu si in cazul celui care se sinucide. P'asta cum il mai iarta? Hai ca p'ala de ucide, il iarta prin rugaciuni, post, etc etc, da p'asta cum? ca dupa ce moare nu se mai roaga si nici nu mai tine post, decat d'ala vesnic.
Concluzia este, ca prietenul tau a spus ceva foarte adevarat, atunci cand ai credinta, poti fi iertat. Chiar daca ucizi, si chiar daca te sinucizi(desii aici nu prea stiu cum, poate il intrebi pe prietenul tau si imi raspunzi dupalaughing ), insa daca nu crezi in El, normal ca nu mai ai nici o scapare, pentru ca El ti-a dat atatea drepturi de care te poti bucura, si nu prea multe obligatii, legi, asa ca normal ca e pacat sa nu Crezi in el.
Ok, nu cred ca are sens ce am zis eu aici, poate reusesti sa intelegi ceva din spusele melelaughing
Din cate imi amintesc eu, am si citit in Biblie, ca oricine este credincios, poate fi iertat, insa ce Dumnezeu nu poate ierta, este necredinta si rascularea impotriva Lui, asa ca, prietenul tau are dreptate cred.

| ChioruL14 explică (pentru MenInShadow):

Ce ai zis tu se bate cap in cap si se contrazic vorbele singure. in opinia ta si a lui dumnezeu, hai sa fim criminali in serie ca ne iarta dumnezeu.
iar pentru maria de mai sus...ea zice ca blasfemia e cel mai mare pacat, ok. cred in dumnezeu cu toata fiinta dar omor oameni ca-s nebun si din placere.
voi nu vedeti mai copii si adulti ca astea nu se leaga? traiti-va vietile materiale si lasati prostiile, pentru ca asta suntem, lucruri fizice, nu spirituale.

| ghiolbitza a răspuns:

Eu, in nestinta mea, spun ca cel mai mare pacat e mandria. Din mandrie pleaca toate si eventual, din mandria de a te arata mai tare ca Dumnezeu, ajungi la sinucidere.

| AlexandraCroft a răspuns:

Buna.
Tot ce facem noi rau,este luat in considerare de Dumnezeu drept pacat,indiferent daca este el mic,ori fie mare.
Toate pacatele se iarta,daca iti doresti cu adevarat si iti ceri iertare si te rogi ca pacatele tale sa iti fie iertate, atunci ele vor fi.
In Biblie exista pacatul suprem si acela este hula fata de Duhul Sfant,sau batjocura fata de Dumnezeu, acesta este pacatul capital si in vecii vecilor acest pacat nu va fi iertat, indiferent cat de mult ai regreta.
Pa pa!

| ChioruL14 explică (pentru AlexandraCroft):

Aha, deci daca hitler sa caia si isi dorea cu adevarat sa-i fie iertate cele 80 milioane crime, gata ajungea in rai. daca un om sta linistit toata viata, inventeaza cine stie ce medicamente care salveaza vieti dar nici nu a auzit de dumnezeu pentru ca s-a nascut in suedia, unde 80% sunt atei, ajunge in iad.
interesant biblia asta oh go on

| AlexandraCroft a răspuns (pentru ChioruL14):

Pai in primul rand Hitler nu cred ca a regretat vreodata toate crimele vreodata, eu ti-am spus doar parerea mea.
Si chiar cei care nu cred in Dumnezeu si au facut fapte bune pot fi iertati si pot ajunge in rai.

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru AlexandraCroft):

Eu sper din toata inima ca Hitler s-a pocait in ultima clipa si a ajuns in rai. Ar fi pacat altfel. Iar cei care salveaza vieti si nu cred in gigiKentu vostru sa ajunga ia IAD! Asa este normal privind incultura voastra!

| AlexandraCroft a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Scumpo.am vorbit in general,si pana la urma nu cred ca ai tu habar daca s-a pocait sau nu Hitler, e un subiect dupa parerea mea prostesc, spune-mi draga, Iisus cum l-a iertat pe Iuda? si Iuda a facut un mare pacat vanzandu-l.Sau cand era pe cruce si acel hot si ucigas si-a cerut iertare si a primit aceasta binecuvantare? Poate nu sunt o atotstiutoare dar totusi nu merit sa mi se zica ca sunt inculta.

| MrAngelus a răspuns:

Cele mai mari pacate sunt incalcarea celor 10 porunci. (Pacate de moarte)

| kamykaze88 a răspuns:

Cel mai mare pacacat e sa "lupti" ca sa zic asa impotriva Duhului Sfant. Exact ce s-a parcticat in timpurile regimelor totalitare(scuze gramatica sunt cam asa ca nah e Valentino)

| sabin89 a răspuns:

Nu vad de ce m-ar interesa "care este cel mai mare...". Vorba e sa nu fac pacate mari. C-o fi cel mai mare, c-o fi al doilea, e mai putin important. Sa ma retin eu de la a face raul. Si asta nu neaparat de frica divinitatii, ci pentru mine, asa, sa am constiinta impacata.

| Archdaemon a răspuns:

Cel mai mare pacat e prostia sad

| Popcorncubranza a răspuns:

Sa uiti sa tragi apa.

| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns (pentru Popcorncubranza):

Sunt de acord cu tine. Nici nu stii ce urat e sa mergi la un wc public si sa simti acel miros. Cocalarii dracul/

| Narcis2007 a răspuns:

Orice pacat poate fi "cel mai mare pacat" daca vine cu destule argumente...deci fiecare crede ce vrea

| GeosBIOS a răspuns:

Gravitatea unui pacat, asa cum este acesta in fata lui Dumnezeu, nu o putem judeca noi, deoarece numai Dumnezeu stie ce a fost in sufletul nostru cand am facut pacatul respectiv, prin urmare numai El poate da circumstante atenuante sau nu. Noi ne putem da cel mult cu parerea. De exemplu una este a ucide pe timp de razboi, cand un soldat ia viata unui inamic, dar nu face asta cu placere sau satisfactie, si alta este cand cineva pune mana pe pistol si incepe sa impuste in stanga si-n dreapta dupa cum ii vine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare pacat a fost facut si ne-a adus moartea tuturor.deci cel mai mare pacat este PACATUL, iar efectul lui este moartea.nu este pacat mare sau mic.tind sa cred ca acestea au fost structurate de biserica dupa principii omenesti,de catre preoti care doctori de suflete fiind,trebuiau sa aiba un reper pentru canoanele ce le dau oamenilor, si pentru a-i putea ajuta sa ajunga la spovedire si la impartasanie. efectul mortii a fost anulat prin jertfa mantuitorului nostru cand s-a rastignit, si ne-a scos din robia pacatului si a mortii. daca credem in el si facem voia tatalui din cer.fiindca nu poti fi viu daca esti mort in pacat, sau mort daca crezi in mantuitorul.fiindca el este viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai mare pacat e trufia. Asta naste demoni, iar demonii te imping spre celalalte pacate.
Adica, vroiam sa zic prostia.
Nu! Vroiam sa zic prostia trufasa, ca exista si prostie iubitoare de aproapele tau. Aia e inocenta, nu e pacat!

| Maria139 a răspuns:

Cel mai mare pacat, este hula impotriva Duhului Sfant... asta e cel mai mare pacat, dar inaintea lui Dumnezeu nu exista pacate mici sau pacate mari.

| Slaburazvan1981 a răspuns:

Buna prietene,cele mai mari pacate sunt cele sexuale nepermise, si anume homosexualitatea ambelor sexe, sexul oral intre parteneri si incestul.sa te inchini la idolii cum ar fi icoane si cruci ii mult mai grav decat sinuciderea.intreaba orice rabin

| Jughei a răspuns:

Maria are dreptate. cat despre profesorul de religie, saracul citeste carti de rugaciuni si alte povesti in loc sa puna mana pe biblie.si mai si sfatuieste pe altii.
----------------------------------------------------------------------
Adevarat graiesc voua, ca toate vor fi iertate fiilor oamenilor, pacatele si hulele cate vor huli;
Dar cine va huli impotriva Duhului Sfant nu are iertare un veac, ci este vinovat de osanda vesnica. (Marcu 3, 28-29)