| lifeForJesus a întrebat:

"Nu te teme, căci Eu sunt cu tine!"

- Promisiunea lui Dumnezeu pentru cei ce se tem de viitor -

"Nu te teme, caci Eu sunt cu tine. Nu te uita cu ingrijorare, caci Eu sunt Dumnezeul tau. Eu te intaresc si tot Eu iti vin in ajutor. Eu te sprijinesc cu dreapta Mea biruitoare." Isaia 41, 10

Pana la un punct, este firesc sa ne temem de cate ceva. Teama face parte din "zestrea" firii noastre omenesti, de cand primii nostri parinti au descoperit-o pentru prima data in cortegiul consecintelor inerente ale pacatului.
Pana la comiterea primului lor pacat, ei nu au cunoscut ce este teama. Si era numai firesc sa nu o cunoasca, deoarece "in dragoste nu este frica" ( 1 Ioan 4, 8 ). Atata vreme cat L-au iubit pe Creator, dovedind aceasta dragoste prin ascultare deplina fata de vointa Lui, nu aveau de ce sa se teama. Sentimentul fricii a aparut ca o urmare imediata a pacatului si a instrainarii de Dumnezeu.
De ce anume ne temem noi, oamenii? De multe, foarte multe lucruri…
Ne temem de criza economica, de amenintari teroriste, de garda financiara, de TBC si accidente; ne temem de faliment si OZN-uri, de osteoporoza si greve, de cutremure, gauri in stratul de ozon si de serpi; ne temem de radiatii cosmice, de injectii, de cresterea cursului valutar, de somaj si mafie, de tsunami, de razboaie si asteroizi ce se indreapta spre pamant, de cancer, de radare, eruptii vulcanice si gandaci de bucatarie; ne temem de blocaje rutiere, de pedofilie si fulgere, de judecata lui Dumnezeu, de hernie de disc si de sobolani…
Lista nu e nici pe departe completa. E doar prologul fricilor noastre, caci ne mai temem si de sfarsitul lumii, de inundatii, de insolatii, de extraterestri si incalzirea globala; ne mai temem de explozia demografica, de fantome, gripa, vaduva neagra si accidente aviatice; ne temem de imputinarea resurselor naturale, de salmonella, de corijente, de bau-bau, polei si incendii, de politie, de demoni, de scadenta creditelor bancare…

Desigur, ne mai temem de chirurgi, de batranete, de botulism, de carii dentare, de criminali, de oamenii strazii, de amenzi, impozite marite si oameni beti, de igrasie in dormitor, de scurgeri de gaze, de virusi informatici si E-uri alimentare. Ne temem de hepatite, de escroci, de bombe nucleare, de scorpioni si vecini rai, de pene de curent, de pene de cauciuc sau de motor, de sefi severi si vampiri…Ne temem de moarte…
Ne temem de inca 1 231 721 lucruri ( cine nu crede, sa incerce sa le numere! ).
" Dar cat despre fricosi, necredinciosi, scarbosi, ucigasi, curvari, vrajitori, inchinatori la idoli si toti mincinosii, partea lor este in iazul care arde cu foc si cu pucioasa, adica moartea a doua."
( Apocalipsa 21, 8 )
"Cel ce sta sub ocrotirea Celui Prea inalt si se odihneste la umbra Celui Atotputernic, zice despre Domnul: "El este locul meu de scapare si cetatuia mea, Dumnezeul meu in care ma incred…Nu trebuie sa te temi nici de groaza din timpul noptii, nici de sageata ( glontul! ) care zboara ziua…O mie sa cada alaturi de tine si zece mii la dreapta ta, dar de tine nu se va apropia…caci El va porunci ingerilor Sai sa te pazeasca in toate caile tale…"
"pe pamant va fi stramtorare printre neamuri, care nu vor sti ce sa faca la auzul urletului marii si al valurilor. Oamenii isi vor da sufletul de groaza in asteptarea lucrurilor care se vor intampla pe pamant, caci puterile cerurilor vor fi clatinate." ( Luca 21, 25-26 ).
Marele avantaj al copiilor lui Dumnezeu care traiesc in acest timp de primejdii si nesiguranta este ca ei se pot baza si pot experimenta promisiunea Mantuitorului:
"Va las pacea, va dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o da lumea.
Sa nu vi se tulbure inima si sa nu se inspaimante!"
( Ioan 14, 27 )

14 răspunsuri:
| Klepto a răspuns:

Intrebari retorice, propaganda de doi lei, limbaj de lemn, informatii fara esenta, promisiuni desarte si nepalpabile, informatii puse cu lopata, doar o alta pseudo-intrebare cu tenta de convertire, doar o alta zi pe TPU la Religie.

| harciog a răspuns:

Domnule tembel,la tot ce ai scris nefiind sigur ce vrei sa demonstrezi,nu gasesc decit o singura explicatie; E foarte adevarat dpdv filozofic traducind totul la o singura fraza;"Ptr toate temerile tale, foloseste autosogestia".Ce am trecut eu in ghilimele, este mult mai mult decit ai scris tu acolo pentru ca asta inseamna.

| DorelSudoru a răspuns:

Cand nu dai cu copy-paste si gandesti o sa mai vorbim

Răspuns utilizator avertizat
| dana85 a răspuns:

Mare adevar spun citatele tale selectate, dar noi oameni gresim cand ne punem sperantele in oameni si in puterile noastre, ca ne interesam mai mult de bogatiile materiale decat de comorile sufletesti, ca ne lasam cuprinsi de temeri, griji, nevoi, razbunari, boli( fara sa intelegem ca asa prin ele ne rezolvam problemele sufletului ) si uitam promisiunea Tatalui '' veniti la mine toti cei osanditi si impovarati si eu va voi ajuta pe voi''. De atatea ori m-am ingrijorat pentru nevoile zilei de maine si, intotdeauna, s-au rezolvat toate si toate au dus spre folosul meu, dar nu am avut rabdarea si intelepciunea sa vad acest lucru.

| caractere a răspuns:

Ma, tu esti cu pluta pe conducta rau de tot!

| iEmonel a răspuns:

Mi-e frica sa dorm singurica.

| ahileintaiul a răspuns:

Si care-i intrebarea?

| Minnie a răspuns:

De toate enumerate de tine. Dar oare temandu-ne de un lucru si astfel gandindu-ne zilnic "aoleu, sa nu mi se intample aia?" nu cumva nu facem altceva decat sa "chemam" acel ceva la noi? Invariabil, asa facem doar ca partea rationala nu o intrece pe cea emotionala de prea multe ori si ramanem cu gandurile noastre si fricile si mai rar cu ratiunea.

| ChrissD a răspuns:

Nu am inteles ce vrei

| lifeForJesus explică (pentru ChrissD):

Nu ai înțeles pentru ca nu citești!
De ce anume ne temem noi, oamenii?
Tu de ce anume te temi?

| ChrissD a răspuns (pentru lifeForJesus):

Nu m-am gandit