| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare ca, acesti multi "atei", care activeaza pe TPU, se ocupa mai mult decat "crestinii" de aici cu studiul religiei si a lui Dumnezeu? De ce cercetati si intrati in conflict pe tema a ceva ce sunteti "convinsi" ca nu exista? Este o neliniste meta-fizica avand ca efect mai mult apropierea de Dumnezeu decat detasarea?

77 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astept si eu raspunsurile alea "incriminatorii" rolling on the floor, inexistente, desigur, ca oi fi eu nu stiu cum, dar alcool nu consum deloc... whistling

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Nu trebuie sa cunosc oamenii, ci crestinismul, teismul in general, dar sa luam crestinismul, ce invata? Viata asta nu conteaza ci cealalta, viata dupa moarte. Ia zi-mi, un pustnic isi traieste viata sau o iroseste? Prin "trait viata" nu ma refer la bautura, petreceri, gagicareala, s.a.m.d., sau un crestin adevarat, daca ar exista, ca eu nu stiu sa existe.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Mădă0611):

Exista oameni si oameni, poate ca traiesc mai bine decat tine izolati, eu nu am o religie si totusi nu inteleg prin trait viata bautura, petreceri, gagicareala etc. pentru ca nu ma simt bine acolo. Crestinismul in sine are alte valori decat cele prezentate de BOR, nu mai confundati sistemul cu religia.In crestinism viata asta conteaza foarte mult pentru ca o pregateste pe cealalta, posturile si rugaciunile nu sunt o pierdere de timp sunt o testare a vointei de exemplu, si mie mi se par o tampenie rugaciunile, probabil e pentru ca eu nu am vointa sa stau o noapte intreaga sa ma rog, o gasesc o actvitate "plictisitoare si inutila". Crestin a fost doar unul Iisus Hristos ca fapt istoric, si a punctat timpul cu absolutul lui divin.Dar nici un crestin de azi nu e crestin, de fapt, in afara de cativa unii nici macar nu incearca sa fie crestini.Crestinismul nu include "Detasarea" de lume, adica nu e obligatoriu sa te duci in mutni si fara bautura fara petreceri fara femei, ideea e sa nu abuzezi de asta, ca sufletul nu se risipeste de la o prostie de asta, un crestin nici nu ar lua astea 3 enumerate de tine ca pacate, de fapt nici nu exista un pericol pentru el in astea, pentru ca le poate controla, pentru ca are vointa.Pacatul incepe unde alea trei enumerate sunt sub semnul "inca putin".

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Pentru mine o viata risipita e sa nu iti pui intrebari, sa crezi ca totul a fost creat de dumnezeu pentru oameni si ca lumea e cum cred cei care interpreteaza biblia. Traiesti si mori fara sa intelegi ce e in jur, iar daca nu intelegi, nu vezi deloc din adevarul obiectiv, macar la partea cu crestinii suntem de acord, in afara de partea cu Iisus.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Mădă0611):

Cu ce nu esti de acord la partea cu Iisus?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Ca a existat si ca a fost cum se crede.

| casian_6565 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeu nu ti a interzis sa nu bei si sa nu mergi la petreceri. Dar daca te imbeti ca un porc ...pai da o in colo de treaba. Stai 2 ore la biserica si gata e de ajuns. Fiecare cu parerea lui

| Mădă0611 a răspuns (pentru casian_6565):

Ziceam ca nu asta inseamna sa nu iti irosesti viata, asa cum cred unii, eu sunt atee, nu consum alcool, nu fumez, nu ma droghez, n-am mancat shaorma niciodata, nu ma buricesc pe manele, nu merg in discoteci/cluburi, nici nunti, botezuri, dar imi place sa incerc sa inteleg lumea, pentru un teist e simplu: omul e superior tuturor formelor de viata, lumea e a lui, animalele sunt slugi, n-au sentimente, nu gandesc, e jignitor sa fie comparat cu ele, cineva e rau ca e posedat, o gandire asa inseamna o viata 100% irosita.

| casian_6565 a răspuns (pentru Mădă0611):

Omul e coroana creatiei STAPAN aici pe pamant. e bine ca nu faci asa ceva dar exista cineva care e mai presus de noi. Omul de cand a existat si a dat seama ca exista cineva mai presus acuma fiecare dupa invatatura lui. Totusi as vrea sa ti pu o intrebare. ce ai face in cazul in care ai ajunge sa te ia ingerul si sa te plimbe prin rai si iad? ( ca atunci cand mori asa se intampla si dupa e judecata )

| Mădă0611 a răspuns (pentru casian_6565):

Omul e egal cu celelalte animale, sau responsabil de grija lor, pentru ca are ratiune, nu stapan pe Pamant. Si de unde stii ca un animal nu crede ca exista cineva mai presus de el? Observ ca unele se sperie de fulgere.

In vis probabil m-as speria, dar odata trezita, as sti ca e produsul subconstientului incarcat cu porcarii crestine. Daca tu crezi ca iadul e cu cazane cu smoala, asa o sa-l vezi, mie mi-e scarba de betivi si de obsedati sexuali (bolnavi psihic), bineinteles ca avand multi scarbosi din astia in preajma m-as speria, raiul nu conteaza cum mi-ar aparea, ar fi de bine.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru casian_6565):

Nu te duce nimeni in nici un iad, iadul reprezinta, nu stiu cum sa ma exprim, cand nu ai posibilitatea sa te mantuiesti, oricine ajunge in iad ramane acolo, nu exista vizite. Ingerii nu pot ajunge nici macar la Pamant, doar omul poate ajunge de la Pamant la Dumnezeu si invers.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Mădă0611):

Iadul nu este generat de mintea omului, iadul reprezinta, conform bibliei " Tenebrele Exterioare" este capatul universului, pe raza noastra a creatiei ar fi Luna, nu ma bag. Dar in iad nu este posibila mantuirea, nu este nici cu foc nici cu fricile omului, este ultimul loc din univers, ultimul adica cel mai prost, cu cele mai multe legi la care te supui ( Pamantul de exemplu pe raza noastra a creatiei este penultimul, inca odata, ultimul fiind Luna ). Omul este fiinta superioara pentru ca se poate ridica la Dumnezeu, are posibilitatea asta, ingerii sunt ingeri, arhanghelii sunt arhangheli, cainele e caine iar mineralul e mineral, doar omul are posibilitatea sa se ridice de la Pamant la Dumnezeu si sa ajunga de la Dumnezeu la Pamant.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

"Conform bibliei", ai putea sa imi dai versetele respective? nu de alta, dar imi pare un articol de pe urania.ro sau pasul fortunei.ro, sau cum s-or numi site-urile acelea.

Cainele are constiinta si sentimente, de ce nu ar avea sansa sa se ridice la dumnezeu cand e mult mai sincer si nevinovat decat majoritatea oamenilor, sau decat toti oamenii chiar?

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Mădă0611):

Psalmi.
Cap. 85

12. Că mare este mila Ta spre mine şi ai izbăvit sufletul meu din iadul cel mai de jos.
Cap. 113

25. Nu morţii Te vor lăuda pe Tine, Doamne, nici toţi cei ce se coboară în iad.

Peste tot iadul este prezentat fiind "cel mai de jos", mai jos de iad nu e nimic, e capatul, si nimeni nu iese de acolo, adica nu se mai pot mantuii.(parere personala, nu vreau sa o bag pe gat nimanui )

Lasand asta, Cainele are memorie si reactie, nu poate fii vorba despre constiinta, sau daca vrei poate fi vorba ca la oamenii care se lasa in voia sortii, la voia intamplarii, despre somn ( stare de veghe/somn, stari ale constiintei ), dar tind sa cred ca animalele nu au asa ceva, este ceva specific fiintei om, constiinta pe care omul o poate atinge, si nu mai omul, are nivele mult mai inalte precum constiinta obiectiva, constiinta cosmica, spun multi intelepti "Cunoasterea incepe cu studiul cosmosurilor". Si Dumnezeu la randul lui este un Cosmos, iar omul cosmos este creat cu aceeasi structura a lui Dumnezeu " Dupa chipul si infatiisarea lui...", aceasta idee cu cosmosurile, daca vrei o foloseste si parintele Arsenie Papacioc, om pe care il gasesc mai rasarit in gloata de popi, din pacate a murit.

Ideea e ca unele animale se pot ridica la nivelul omului dar nu il pot depasii, un nivel insuficient al omului, animale precum cainele, maimuta... unele specii de maimute/caini.Dar nu pot depasii asta, oamenii pot depasii si ingaerii si arhanghelii, se pot ridica la Dumnezeu, de asta e fiinta suprema.

*(Ti-am trimis si un mesaj cu acelasi raspuns dar nu cred ca a ajuns inca, m-am gandit ca asa se posteaza mai repede ) *
Daca vrei sa mai vorbim in plus despre asta, da-mi te rog add pe Messenger: unitas_tpu, nu vreau sa umplem intrebarea cu deviari de la subeict, si asa se tot fac de 2 pagini.

| casian_6565 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Frate studiaza. Omul cand moare este luat de inger si plimbat prin lume. II arata iadul si raiul este scris frate invata nu citi doar pe net. Dupa judecata nu mai poti sa pleci din locul in care ajungi. Ingerii pot ajunge pe pamant. Iadul nu e cu cazane de smoala eu nu am zis asta acolo e cin si singuratate insa poti sa vezi din rai in iad si invers cauta in pilda bogatului si a saracului Lazar daca nu inveti nu ai de unde sa stii, ....la Dumnezeu totul e cu putinta dar la oameni nu.

| casian_6565 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Daca vrei sa stii exista 9 cete ingeresti adica 9 feluri de ingeri al caror numar este imposibil de definit sunt sute de mii, miii de mii invata si nu de pe net. cauta si la facere ca Dumnezeu la pus pe om stapan peste toate ale pamantului daca tot vrei sa stii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Ma interesa partea cu raza de creatie.

- Evreii credeau ca Pamantul e plat, deasupra e raiul, dedesubt e iadul, de asta se tot vorbeste despre "jos", care te asigur ca nu e la figurat.
- Constiinta obiectiva nu e asa obiectiva, ma rog, zici apoi ce dea cosmica, ehe, daca oamenii n-ar fi inceput sa scrie lucruri folositoare supravietuirii, si apoi ganduri si alea alea, n-am fi avut constiintele despre care vorbesti.
- Daca dumnezeu e cosmosul, ideea cu raiul si iadul ar trebui sa dispara, deci si pacatul stramosesc, cele 10 porunci, Iisus, in fine, tot ce invata religiile create de om.
- Nu mai folosesc messul. :d Nu imi plac discutiile lungi, nu pun intrebari ca nu stiu raspunsul, ci ca sa va pun mintea la treaba, sa vedeti ca religiile sunt minciuni, si daca vreti sa credeti, e ok, dar poate din bun simt n-o sa va mai victimizati sau sa incercati sa corupeti mintile altora.