| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare ca, acesti multi "atei", care activeaza pe TPU, se ocupa mai mult decat "crestinii" de aici cu studiul religiei si a lui Dumnezeu? De ce cercetati si intrati in conflict pe tema a ceva ce sunteti "convinsi" ca nu exista? Este o neliniste meta-fizica avand ca efect mai mult apropierea de Dumnezeu decat detasarea?

77 răspunsuri:
| KhludCiprian a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

"Este singura teorie, care ma convins."
De ce nu publici o hartie stiintifica? Sa o confirme?

Evolutia ca si heliocentrismul, faptul ca gandim cu creierul nu cu inima (ca in Biblie), faptul ca bolile nu-s blesteme, toate lucrurile ce sunt scrise diferit ca in Biblie, cred ca le accepti. De ce nu si evolutia? Ai ceva impotriva stiintei? De ce iei pastile cand te imbolnavesti, si nu folosesti doar interpretarea biblica ca pacatele sunt doar o problema de binecuvantare?

| Alphawolf a răspuns (pentru Darkmagic):

"Daca NU CRED in nicio religie...CE CAUTA la "Religie"?"

Pai tu te dai interesant pe aici(ti-am vazut mai multe raspunsuri in care prezentai doar ironii... nimic altceva), vrei sa discuti probleme serioase si nici macar atat nu poti procesa!?! Hai ca incerc sa dau o explicatie fara perdea si pe intelesul copiilor, desi sansele ca ei sa priceapa sunt prea mici, fiind prea subiectivi, egoisti si orgoliosi.

Religia e deranjul si gunoiul facut de "copii". Deranjul si gunoiul supara, le ingreuneaza viata la atei(si la religiosi doar ca ei nu pot constientiza), asfel ei fac ordine, matura, piaptana, grebleaza, dezinfecteaza, aduna si arunca gunoiul, fac curat dupa("copiii") inconstienti si iresponsabili. "Copiii" astia sunt mai speciali(da, sunt fenomenali!), iubitori de mizerie, prea "mici" pentru a intelege si a fi responsabili, dar in schimb, sunt super activi, fac mizerie si vor sa distruga tot ce este de pret, adica ei sunt producatori si sustinatori de anormalitate si haos, plus ca nu le ajunge doar camera lor, ei vor(si fac) mizeria in toata casa.

Iar benzile desenate nu sunt gunoi, sunt fara pretentia de adevar, ele au rostul lor, si "toti" suntem de acord cu asta. Adica lipsesc motivele reale de a le dispretui.

| Deaad a răspuns:

De dementi laughing
Si eu eram asa la inceput dar dupa cum observa oamenii(sau poate nu) numai activez pe categoria Religie.
Am inceput sa nu-mi pese.Ma doare fix la basca si ei se consuma ca fraierii sa dezbata subiecte religioase si sa convinga crestinii ca nu exista Dumnezeu sau crestinii sa-i convinga pe atei ca exista Dumnezeu.Nu o sa reusiti, ipocriti grasi ce sunteti!
Eu nu ma mai declar ateu dar nu ma mai declar nici religios.Nu-mi mai plac cuvintele astea.De ce nu mai bine ma numesc indiferent si termin cu cacaturile.
P.S:Astept injuraturi.Multumesc.

| Alphawolf a răspuns (pentru Deaad):

"Astept injuraturi." - Le cam meriti! Si stii de ce? Ai facut afirmatii deplasate fara sa le sustii cu nimic. - Poti constientiza ce inseamna asta(daca tot te crezi normal si destept)? Nu cred, ai ghicit de ce!?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Locuri publice, ma grabeam, corectez imediat, ca tare greu de inteles era, dar de asta incepe sa imi placa sa vorbesc cu tine, cauti tot felul de chestiute penibile. :x
N-am citit argumentele despre care vorbesti, ma grabeam, dar tu esti mai minunat, si iar, ma refer la gandire, nu la imagine, pe care inca n-am privit-o de aproape, adica intrat pe profilul tau.

Ma uitam acum ce ai zis. :)) Sigur ai citit "dumnezeu nu crede in atei", e clar, de acolo "argumentele" si si necredinta ta in existenta lor, uite, eu scriu, ma grabesc iar ca am treaba, am treaba pentru ca exist, si la sfarsitul zilei e facuta, tot pentru ca exist, deci, exist, ca nu cred in Yhwh nu inseamna ca nu exist, nici tu nu crezi in ceilalti enjpe mii de zei, deci esti ateu fata de ei, si existi. Si ce au filmele alea cu ateismul? Iti place sa ai un brad impodobit de craciun, mananci preparate din carne de porc, oua si miel de paste? Da, "crestinule". Pe bune, cum de nu te-am zarit pana acum ca esti foarte tare, nene? ("foarte tare, nene" e expresie, sa nu ma trezesc ca interpretezi si asta). Faptul ca ne place supranaturalul nu ne face mai putin atei, pe mine ma intereseaza credintele stramosilor pentru a le intelege modul de gandire, asa cum ma intereseaza religia in prezent. 8-> Gata, mai jos nu mai citesc ca e prea penibila discutia. Pe tine te atrage stiinta, daca nu, o folosesti, ca ai incredere in ea, asta te face ateu? Sau stai, nu e intrebare, e afirmatie, "asta te face ateu", in concluzie, toti ateii sunt crestini, si toti teistii sunt atei, mda, e plina lumea de atei prosti, nesimtiti, ignoranti, ipocriti, s.a.m.d.

Brb. Sper sa gasesc un raspuns la fel de interesant, sa imi iau doza de endorfine si la noapte. :)) https://www.facebook.com/......197159402/

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Bineinteles, ca n-ai citit biblia, de asta, sau daca ai citit-o, ai sarit fragmentele in care dumnezeu iti spune sa-i omori pe cei care nu cred in el, ca sunt nebuni, sau cred in alti zei, sau Iisus ca cine nu e cu el e impotriva lui, desi un ateu, default, n-are treaba cu religia, pana vin niste unii si au treaba cu el, apoi e clar ce urmeaza, iar cand se satura sa se apere, trece la atac, nu asa agresiv ca cel indreptat impotriva lui, aia sunt anti teisti. Cea mai buna defensiva e ofensiva.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu tot ce e in biblie trebuie luat ca adevar, si nu trebuie sa transformam orice adevar in credinta.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Pai a fost un om care a dovedit-o matematic, si se poate dovedii matematic la scara mai mica.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Care om, imi pot da link-ul la demonstrarea matematica a lui Dumnezeu sau a agentului ce a intervenit in aparitia sau dezvoltarea vietii?

| Darkmagic a răspuns (pentru Alphawolf):

Mi-ai raspuns doar ca sa te aflii "in treaba" si acum tu si cei asemeni tie va erijati in "femeile de serviciu" ale umanitatii? =))

Daca tot te lauzi ca mi-ai mai citit postari, MAI CITESTE O DATA AICI:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/12926067/

Si apoi poate-mi spui si mie de care ateu te pretinzi...

- Esti doar reticent in ceea ce priveste credinta in vreo divinitate?
(Corect)

- Esti ateu de tipul:
Nu crede in nicio divinitate, in minuni, nu concepe supranaturalul, fantasticul, misticul, etc...

Atunci esti varza, si DEGEABA pe aici.

Doar faceti pe curajosii, negand practic natura umana, inclinata spre aceleasi suparatoare: "supranatural", "fantastic", "mistic", "magic".

E nevoie sa te invit si pe tine la 2 dimineata prin Bellu ca sa cauti UNDE e "curajul" ala inspirat din "Stiinta"? =))

"Istetilor"! :D

| Alphawolf a răspuns (pentru Darkmagic):

Pai tu vrei sa-mi argumentezi cu speculatii de genul: "Doar faceti pe curajosii, negand practic natura umana, inclinata spre aceleasi suparatoare: "supranatural", "fantastic", "mistic", "magic".

E nevoie sa te invit si pe tine la 2 dimineata prin Bellu ca sa cauti UNDE e "curajul" ala inspirat din "Stiinta"? rolling on the floor

Nu cumva sustii evolutia facand apel la latura umana(frica)? Oare nu curiozitatea si frica de necunoscut creeaza inclinatia despre care vorbesti? Oare omul nu gandeste in functie de informatia inregistrata(experimentata si promovata)? De indoctrinarea cu imaginatii nici ateii nu au scapat, tot ce s-a promovat este inmagazinat si la atei in cap, doar ca ateii au reusit sa realizeze ca slabiciunile avute pentru imaginatii sunt nejustificate, asfel ei incearca sa le faca fata sau chiar sa le anuleze. E clar pentru toata lumea ca frica poate produce rationamente gresite. Necunoscutul e problema. Omul s-a intalnit cu pericole de toate culorile si tine la viata lui. Noaptea omul e "neputincios", nu vede cat trebuie(cat are nevoie), asfel, dorinta de viata, ii provoaca in imaginatie tot felul de pericole.

Acea inclinatie de care vorbesti sunt doar slabiciuni, care au o explicatie realista si rationala(fara nimic fantastic).

| MaNuela_RoMina_1999 a răspuns:

Ateii au religia lor si noi daca suntem crestini asa cum pretindem, nu trebuie sa-i judecam. Ei nu cred in Dumnezeu, dar nici nu spun ca nu exista un Dumnezeu. Asta e religia lor. Fiecare dintre noi e liber sa creada in ce vrea.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

Mada wrote:
"Faptul ca ne place supranaturalul nu ne face mai putin atei"

Pai asa spune fato! rolling on the floor
"NU cred in divinitate!"
Punct!

Intr-un final, ai ajuns si tu la concluzia ca "super-ateul" ala care e "pro-stiinta" si detesta supranaturalul e o gogorita...chiar daca ar trebui sa-ti modifici vreo sapte milioane de raspunsuri postate in trecut in acest registru.

Pui Stiinta in gura TUTUROR ateilor, si internetul PUTE de "atei" care nu stiu sa scrie, cred ca germofob e...frica de germani, sau ca Razboiul rece...a avut loc iarna! big grin

..."Brb"?
Scrie la mine cumva ca am 12.000 de raspunsuri in trei ani...adica dorm pe internet pana "Brb" tu? laughing
Spune-mi ca ti-e dor de mine, si-ti dau numarul de telefon. big grin
Auzi..."Brb"... laughing
Succes cu endorfina aia, nu mai am altceva de adaugat. happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Si de unde stii ce trebuie luat ca adevar si ce nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

laughing nene, esti tot mai amuzant.
1. Ce ateu a zis ca detesta supranaturalul? Eu mereu am zis ca ma intereseaza cum gandesc teistii, si nu sunt singura, si in caz ca nu te prinzi, in religii/superstitii, traditii vezi asta cel mai bine.
2. Brb era la misto, dar logic ca nu ai inteles.
3. Dezamagitor raspuns. Nimic gen "ateii se bucura de caldura si cer senin, vara, ca se roaga crestinii sa fie asa, vara", dar chiar si asta m-a amuzat.
Brb.batting eyelashes

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Mădă0611):

Unde nu poti practica singur, unde nu poti verifica pe tine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Pai vindecarea orbilor n-o poti verifica, invierea mortilor la fel, mersul pe apa la fel, incestul, potopul, exodul, venirea antihristului, s.a.m.d., de fapt, nimic din biblie nu poti verifica pe tine, decat daca apelezi la autosugestie, "fara dumnezeu esti nimic", si asta se si intampla, ajungi nimic, un sclav inchis intr-o mina care tanjeste dupa o raza de lumina naturala, doar ca nu stie cum arata lumina naturala si se bucura daca vede o lampa.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

Esti de o incapatanare si o prostie crunta... rolling on the floor
Bai fato!

1. Am afirmat in majoritatea covarsitoare a raspunsurilor mele ca nu exista "atei pro-stiinta"!
(sa le spunem progresisti, e un termen mai potrivit)
Am spus ca exista:
Religiosi, si Non-religiosi!
Ateii aia care nu cred in divinitate, SI ATAT!
Inteligenti, progresisti, supeerstitiosi si prosti exista cu duiumul, in ambele categorii!
_______________________

2. Tu pe de alta parte ai ZECI de raspunsuri in care urlii ca ateii nu cred in vreo divinitate,
DAR ca ateii sunt si "deschisi la minte", "pro-stiinta", "privesc si analizeaza totul prin prisma Stiintei", si deci, sunt refractari la tot ceea ce tine de supranatural, fantastic, magic, etc!
"REFRACTARI" ba! big grin

Acum ai sucit-o cu "supranaturalul"? rolling on the floor

Ori e "SUPRAnatural", ori nu e? big grin

Unde naiba vezi tu atata "pro-stiinta" in sutele de atei din teribilism, "atei" care nici la 25-30 de ani, NU STIU SA SCRIE macar corect, in conditiile in care un om normal, invata sa scrie pana pe la varsta de 10-12 ani!
CAND NAIBA ajung astia "sa VADA lumea prin prisma stiintei"? big grin
La varsta de 2000 de ani? rolling on the floor

Mergi si trateaza-te ca esti bolnava tare iar "Ateismul" tau e EXTREM de asemanator cu o religie in sine.

Daca mai faci ca pocnitoarea mult pe aici, ma apuc sa-ti vanez raspunsurile alea "inteligente" cu "ateii" care n-au nicio treaba cu supranaturalul, ca voi vedeti totul prin lupa "Stiintei". laughing

Tu ori esti bolnava, ori redusa la un absurd periculos...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nene, inteleg ca toate cuvintele alea sunt adresate tie, de fapt, e grav ca iti vorbesti pe net. laughing
1. O tot intorci si o sucesti, ce crezi ca dovedesti cu asta? Ca esti foarte penibil doar. Ai zis ca nu exista atei, nu doar "atei pro stiinta", ca stau acasa de rusalii si ca inainte de moarte, vezi doamne, ar linge oase. oh go on Nu stau sa caut raspunsurile, sper sa ai bun simt sa recunosti.

2. Tu ai zis de supranatural, un argument foarte penibil. Daca ma uit la LOTR nu inseamna ca si cred in elfi, asa cum daca ma intereseaza credintele egiptenilor nu inseamna ca o sa cer sa mi se construiasca o piramida, dar ti-am zis, daca tu iei medicamente inseamna ca crezi in evolutie, in stiinta, in biologie, la fel pentru folosirea tehnologiei, iar cum stiinta si zeii nu se pupa... Da, totul trece prin lupa stiintei, nu e stiinta pe care o cunosti tu, definitii doar, si nu e nevoie sa stim totul ca sa punem spune ca prietenul tau imaginar e doar atat, un personaj imaginar.

Vaneaza-mi raspunsurile, domnul sanatos psihic, dar cu prieteni si dusman imaginar, si extrem de inteligent, care citeste "dumnezeu nu crede in atei" si hop, e gata sa demonstreze lumii ca ateii "e" prosti.
Vezi ca astept raspunsurile alea, ca oricate tampenii ai debita, nu ma supar, esti prea penibil, atat de penibil ca ar trebui sa pun cuvantul in fiecare propozitie. Deci? smug

| Holiday a răspuns (pentru Darkmagic):

"E nevoie sa te invit si pe tine la 2 dimineata prin Bellu ca sa cauti UNDE e "curajul" ala inspirat din "Stiinta"? =))"

Tu esti sanatos? Cine naiba a patit ceva noaptea in cimitir, eventual in afara sa se impiedice de ceva si sa-si juleasca genunchii, palmele sau nasul, dar asta se poate intampla oriunde mai ales pe intuneric.
Unii chiar traiesc in cimitire si n-au nici un fel de stres sau probleme.

http://www.9am.ro/......ipine.html

http://vasile-antipa.blogspot.ro/......asele.html

http://www.bzb.ro/stire/orasul-in-care-oamenii-traiesc-printre-morti-a72123

Doar cateva exemple, mai sunt si alte locuri.
Un mort e mort si gata, nici fantoma nici zombi, nici duh, nici alta tampenie.
Iar faptul ca tu faci pe tine noaptea prin cimitir nu inseamna ca toti sunt speriati de fanteziile tale.

Ca sa incheiem discutia, am trecut noaptea si prin si pe langa cimitire, nu ca mi-am propus asta ca sa testez ceva, pur si simplu pe acolo era drumul mai scurt, si singur, si insotit si in nopti cu luna si in nopti innorate, si vara si iarna. si ghici, nici vorba de fenomene misterioase.
Problema e doar in capul celor ca tine.

| casian_6565 a răspuns:

Satana isi baga coada si acum vin cu argumente si da ti mi dreptate:
Nu ar fi mai usor sa nu invatatm despre Dumnezeu si sa nu mergem la biserica?
de ce sa ti iubesti aproapele cand poti sa i dai in cap?
de ce faci fapte bune cand poti sa pastrezi acele lucruri pentru tine?
Toate lucrurile vin de la astea. dar e foarte usor sa te apropii de Dumnezeu si nu sa te departezi. Ai nevoie de vointa ca daca ai avea credinta cat un bob de mustar i ai spune muntelui acestuia sa se mute si s ar muta. Omul din ziua de astazi nu face voia lui Dumnezeu si primeste pedeapsa sub diferite forme. Sf Ap Petru cand a mers sa imparta bogatii pe pamant cand a ajuns pe teritoriul tarii noastre a scapat sacul si au curs toate si a zis vai Doamne ce am facut si Dumnezeu zice lasa ca le dau conducator rau (prost) ca sa nu aiba parte de ele. Sper ca vau pus pe cand aceste cuvinte pe mine m a fascinat din prima distribuiti sa afle si ceilalti.

| Holiday a răspuns (pentru casian_6565):

Asta va invata la scoala la ora de religie? La ce clasa e asta cu sacul lui Petru? La clasa intai? Ce aberatii...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Holiday):

Dupa gandirea lui, toate bancurile cu Petru la poarta raiului sunt de fapt fapte reale, si cred ca multi gandesc asa. laughing) Da, e mai usor sa nu crezi in dumnezeu.

| casian_6565 a răspuns (pentru Holiday):

Ai nevoie de pshiolog frate. Tu crezi ca tot ce stiu am invatat la ora de religie ca tine? daca tot va mananca in c*r de religie si de ce sa se faca la scoala sa nu se faca nici mate na cum ar fi inteligentule.Te crezi destept

| casian_6565 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce gandirea lui ma? DAca tu nu crezi in Dumnezeu e traba ta. Dar asta inseamna sa ti irosesti viata ca un fraier.

| Mădă0611 a răspuns (pentru casian_6565):

Iar tu n-o irosesti deloc, nu, ma? Cei care cred in zei si viata de apoi, nu traiesc viata asta deloc, decat daca sunt cei mai super hyper ipocriti.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Mădă0611):

Ii cunosti pe toti personal?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

"cu care am sters pe jos cu Gaia?"... acum m-ai facut curios supremule... cu ce argumente ai sters tu pe jos cu mine?

Nici macar n-am stiu de aceasta tentativa penibila de a ta de a te da miezul din fanta. E bine ca am dat de postarea asta din greseala.

Zi-mi si mie supremule, cu ce argumente ai sters pe jos cu mine.

Prezinta link-ul discutiei noastre.