| anonim_4396 a întrebat:

Nu vi se pare ca, acesti multi "atei", care activeaza pe TPU, se ocupa mai mult decat "crestinii" de aici cu studiul religiei si a lui Dumnezeu? De ce cercetati si intrati in conflict pe tema a ceva ce sunteti "convinsi" ca nu exista? Este o neliniste meta-fizica avand ca efect mai mult apropierea de Dumnezeu decat detasarea?

77 răspunsuri:
| DarkAndDreary a răspuns:

Trebuie sa-ti cunosti dusmanul.
Si nu toti ateii sunt convinsi ca nu exista un dumnezeu.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru DarkAndDreary):

De ce la ce porneste gandirea asta atat de agresiva? ("dusmanul" )

| KhludCiprian a răspuns:

Iți răspund în numele meu, personal sunt ambivalent cu existenta oricărei zeități. Adică eu tind să cred că nu există, dar chiar dacă ar exista, acel zeu, sau acea zeiță e în mod clar o mare ticăloasă. Nu zic că e bună sau rea acea domnișoară, dar în mod cert dacă ea a interacționat de exemplu cu omenirea, modul sub care a tratat ființele umane de-a lungul istoriei (și nu numai) îmi spune că nu merită prea mult respect.

Totuși motivul sub care îmi „bag coada" (referință din tradiție ce pentru creștinii ce n-au citit Biblia, Satan nu are coadă) e că argumentele teiste în general sunt o ploaie de greșeli de logică, amenințări, îndoctrinarea copiilor cât să îi indepărteze de la educație (de exemplu în a nega evoluția), discriminarea femeilor și a minorităților sexuale, discriminarea oricărei persoane din alte confesiuni și religii, furtul (dpmdv) din Bugetul de stat, și multe altele.

Dacă ai avea perspectiva mea, ce ai face când ai vedea astfel de oameni ce ei se definesc morali dar se poartă atât de groaznic cu aproapele?

| Ben00 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Care dusman fata? Baba de la biserica cu coliva?

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Agresiva? Era doar o expresie.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru Ben00):

Nu, fata. Era doar o expresie.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Ai dreptate in legatura cu moralitatea, dar de ce crezi ca acesti zei, in forma prezentata in scrieri sunt niste personaje?

In legatura cu Biblia, ca au citit-o, ca nu au citit-o oricum ar fi luat totul la nivel denotativ, Biblia e o carte greu de citit avand in vedere numarul mare de metafore. Oricum dupa parerea mea, unele capitole din Biblie scriu pe linia adevarului, dar sunt mai greu de inteles.

| Holiday a răspuns:

Am zis-o si cu alte ocazii, m-ar durea in cot de toate prostiile astea religioase ale voastre daca nu ar influenta negativ societatea, nivelul de trai, viata altora in general. Uita-te si ai sa constati ca o tara cu cat are locuitorii mai religiosi cu atat nivelul de trai e mai mic, coruptia e mai mare, toate merg mai prost.

Ca sa te scutesc de contraexemple, singurele unde cat de cat nu e asa sunt unele tari arabe dar doar datorita petrolului pe care il detin, si nici acolo nu pentru majoritatea e bine, tot smecherii o duc bine, populatia nu o duce pe roze, mai ales din punct de vedere al libertatilor pe care le au.

Daca pentru tine si altii ca tine poate nivelul de indoctrinare religioasa este prea mare pentru a intelege ceva, sunt unii care pot intelege despre ce e vorba si sa ia deciziile corecte.

In concluzie nu ma ocup cu studiul povestilor voastre, despre aberatiile de acolo m-am lamurit demult.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Holiday):

De ce atata gandire agresiva? De ce te-ai gandit ca eu as fi un indoctrinat si ca vreau sa ma cert cu tine si sa iti aduc contra exemple?

| Inferno a răspuns:

Faptul ca un ateu studiaza religia nu este ceva incredibil, intrucat un studiu nu implica anumite credinte si prejudecati despre subiect.
Cand studiezi filosofia lui Schopenhauer nu trebuie sa crezi in filosofia lui Schopenhauer.

In definitiv vorbim de atei care studiaza religia crestina, nu de atei care fac apologia crestinismului, e o diferenta.

NOname
| NOname a răspuns:

Cât timp ideea despre acel ceva imaginar, plus dogmele religioase (unele de-a dreptul idioate), practicile majorităţii religioase...influenţează negativ societatea, din care fac parte şi eu, am tot dreptul să-mi apăr drepturile şi să-mi exprim nemulţumirile.

http://www.tpu.ro/......ercand-sa/

Basmele în sine puţin mă interesează (fie ele creştine, musulmane, hinduse...). Îmi repugnă însă efectele lor.

http://www.tpu.ro/......de-8-june/

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

„Ai dreptate in legatura cu moralitatea, dar de ce crezi ca acesti zei, in forma prezentata in scrieri sunt niste personaje?"
Deoarece niște oameni au scris despre acei zei. De aceea de obicei ei tind să fie de obicei fie antropomorfi, fie animale din mediul de viață al autorilor. N-am văzut să scrie nici un evreu despre o zeitate-elefant (sotia zeului El/Iehova în religia canaaneancă era o femeie, dar Baal era prezentat ca un taur) sau o mainuță așa cum prezintă hindușii.

Dacă există un zeu, dat fiind câte religii zic că îl „înțeleg" și când întrebi oricare doi creștini, sau orice alți doi teiști de orice altă natură, când ajungi la definiții ce se contrazic, îmi dă de înțeles cel puțin că dacă o zeitate există, nu se arată oamenilor (sau o face foarte rar, poate s-a arătat la 40 de oameni - referință la Biblie în toată istoria omenirii) și când o face, tot felul de oameni interpretează ce au văzut. Este Isus un zeu? Dacă întrebi pe unitarieni sau martori, sau evrei (ce ei chiar l-au văzut la chip) sau musulmani, nimeni nu l-a văzut așa! Nu zic că e sau că nu e (în acest răspuns), dar nehotărârea pe de o parte a ceea ce putem ști de o zeitate combinat cu ideea că acea zeitate dă legi ce să discrimineze, mă face nu să lupt împotriva zeității dar doar împotriva discriminării.

| Holiday a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

"De ce cercetati si intrati in conflict pe tema a ceva ce sunteti "convinsi" ca nu exista? Este o neliniste meta-fizica avand ca efect mai mult apropierea de Dumnezeu decat detasarea?"

Nu e vorba de nici o agresivitate, pragmatism poate, dar atat, iar intrebarea ta mi-a parut tendentioasa, cu tenta de genul "voi dezbateti pe aici pentru ca nu sunteti lamuriti daca zeul exista sau nu", lucru, cel putin pentru mine clar, asa cum am zis, nu exista, dealtfel daca esti ateu stii ca nu exista, daca inca mai ai dubii esti agnostic, sau oricum altceva.

| HowdidIgethere a răspuns:

Spatiile publice sunt in multe cazuri murdare.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Holiday):

Nu am dubii, voiam doar sa stiu pozitia fiecaruia.Eu nu sunt nici ateu nici de vreo religie, asa ca nu am nimic cu gandurile voastre.Dar asa cum tie ti s-a parut tenta de genul asa mi s-a parut si mie o gandire agresiva happy dar totul s-a lamurit.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Poate e o forta supracosmica, sau o lege, sau o dimensiune.

| HowdidIgethere a răspuns:

Neliniste metafizica? multi te-ar musca de gamba ca nu zici ca ei.

| Holiday a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

As fi de acord cu tine daca nu puneai atei intre ghilimele. In situatia cu ghilimele e ca si cand ai considera ca ateii de fapt nu sunt atei, daca intelegi ce vreau sa zic.

| doctorandus a răspuns:

Exista discipline ca istoria crestinismului si biblistica, in care unui profesor universitar nu i se cere sa fie crestin pentru a preda Noul Testament la universitate. La fel cum exista profesori universitari de budism care nu sunt budisti, profesori universitari de iudaism care nu sunt evrei, profesori universitari de marxism care nu sunt marxisti, etc. Doar creierele primitive isi inchipuie ca un specialist in Biblie ar trebui sa creada in Biblie si zeii din ea. Vezi http://relegere.org/relegere/article/download/392/615

| Mădă0611 a răspuns:

Religia face rau intregii planete, planeta pe care traiesc si eu, daca teistii s-ar indoctrina si omori intre ei, ar fi minunat, nu m-ar interesa deloc, ar fi doar natural selection at work.hee hee

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Mădă0611):

Aceasi gandire agresiva.

| Darkmagic a răspuns:

Cei de pe TPU cred ca "activeaza" atat pentru ca probabil nu au altceva mai bun de facut. :D

Daca NU CRED in nicio religie...CE CAUTA la "Religie"?
Tu daca dispretuiesti "Benzi desenate", postezi da'mboulea pe acolo mii de intrebari? :))
In mod evident, NU.

Deasemenea nu as numi-o "neliniste metafizica" ci mai curand o munca de "misionariat", in sens invers celei de sorginte crestina.
Daca intorc pe calea "ateismului" & "Stiintei" un pusti de 15 ani, atunci sunt fericiti, fara sa realizeze ca "ateu" complet, ala "pro-stiinta", fara infuzii de supranatural, fantastic, fantezist etc, NU exista, e o utopie.

M-am contrazis putin cu unul dintre cei mai fanatici "atei" aici:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/12920699/
...si nu a mai continuat, vaduvindu-ma de inca vreo doua zile de ras...
Pana la urma, totul se rezuma la unii care cred, si unii care nu cred...cu rezerva notabila ca ar fi trebuit si o rubrica "Ateism", si am fi fost cu totii mult mai fericiti. :D

P.S.
Stiu, am fost agresiv.
Nu am nimic cu non-religiosii de tipul unuia ca Ion Iliescu. (e primul nume care mi-a venit in minte) :D
Omul si-a educat "non-religia", ajutat ce-i drept si de comunism...insa AM multe cu "ateii" de fatada sau cu "ateii" de 20 de ani, "atei" din teribilism.

| KhludCiprian a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Pot să te întreb de ce creștinii pe orice forum major creștin blocheaza, cenzurează, atacă oricine e non-ateu sau chiar e creștin dar e din altă confesiune? Încearcă de exemplu să scrii pe cel mai popular forum creștin ortodox ( www.crestinortodox.ro/forum ) și îți dau cel mult 48 de ore în care să fii blocat pe timp nedeterminat!

Mai mult, nu ți se pare agresiv ca cineva să caute ca să existe să forțeze botezarea copiilor și îndoctrinarea lor în școli, construind biserici peste tot, a te amenința cu iadul, și toate „darurile" duhului? Foarte des îmi amintesc de atacuri la persoană pe TPU și eu insistam: te rog răspunde la întrebare.

Te întreb, out-of-curiosity, tu accepți știința secolului XX, în special evoluția? Te consideri că faci parte dintre primate?

| sublime89 a răspuns:

E si normal ca ateii sa studieze mai mult religia, pentru ca altfel n-ar mai fi atei. E dovedit faptul ca ateii cunosc mult mai multe lucruri despre religiile lumii, decat cei care au o anumita credinta. Daca si-ar citi si crestinii biblia, si ar invata mai mult si despre alte religii, multi dintre ei ar deveni atei la randul lor. Iar dezbaterea care are loc intre atei si crestini e absolut normala intr-o societate care cauta adevarul, si care vrea sa scape de indoctrinarea masiva la care a fost supusa atatea secole.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru KhludCiprian):

Da ai dreptate cu prima parte, doar ca aia nu sunt crestini, crestinismul e mai complex, daca e vorba doar de Romania este prostimea influentata de BOR, nu e ca si cum ei ar putea sa te contrazica, pentru ca ei nu stiu ce fac, ei doar imita mecanic. Botezul, acelasi lucru, totul mecanic, nimeni nu poate explica procesul natoral cu "darurile". Nu sunt de acord cu asta.

Cat despre stiinta, nu sunt de acord cu teoriile evolutiei.Sunt de acord cu crearea omului dupa chipul lui Dumnezeu, adica dupa o trinitate, omul este creat la intalnirea a 3 forte. Pe pamant fortele care fac omul, anume, corpurile omului sunt provenite din influentele Pamantului ( Corpul Fizic "tarana esti in tarana te intorci" ), Influentele atmosferei terestre ( se mai gaseste si cu numele de Corp Astral ) si Influentele Planetelor ( Corp Mental), cred ca in ortodoxism ii zice suflet. Oricum este doar ce cred eu, nu se poate demonstra practic, in natura...cu alte cuvinte omul este rezumatul creatiei: astea 3 forte "infinitul mic" sunt gasite in "infinitul mare" sub denumirea de Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Sfantul-Duh, omul este rezumatul creatiei, la randul nostru in noi avem corespondentele galaxiilor, stelelor, planetelor, avem atomi, celule, celule care lucreaza pentru un singur organ( ex. neuron), toate lucreaza pentru ceva mai mare, mai mare pana ajungi la om, adica la Dumnezeu, toate fac parte dintr-o unitate, cum si tot ce apartine Creatiei face parte din Absolut, din Dumnezeu.
Este singura teorie, care ma convins.De fapt este mult mai complexa treaba, asta este o explicatie insuficienta facuta "cu mintea".Ca sa intelegi creatie e nevoie de un nivel mai inalt de constiinta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ansanbaluiazar):

Citeste-ti intai biblia, fara a fi ipocrit, adica ce iti place e la propriu, ce nu, la figurat, metafora, si vorbim apoi de agresivitate.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Darkmagic):

Un fel de "daca nefumatorilor nu le place fumul de tigara, de ce dracu vor sa ca in locuri publice sa nu se fumeze si vorbesc despre efectele nocive ale tigarilor?" rolling on the floor
Atei or fi de multe feluri, dar crestini sunt de unul singur: ipocriti, credinta lor e din teama si necunoastere, iar categoria "ateism" e "stiinta si filosofie", unde vad teisti, dar ateii sunt de treaba, nu fac spume, iar cat timp religiile ataca ateii, e dreptul lor sa se apere, acum ca n-ai citit biblia, e alta mancare de peste, pentru un crestin e lectura obligatorie, ateii n-au asa ceva, deci nu cauta "argumente" penibile.

| Ansanbaluiazar a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu inteleg ce vrei sa zici.

| Darkmagic a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce-i aia: "in publice sa nu se fumeze"? big grin
Te-au deranjat puternic argumentele cu care am sters pe jos cu Gaia?
Pai...foloseste o superstitie atee:
Ureaza-i "Noroc". laughing

STII foarte bine ca nu am nimic cu crestinii, non-religiosii ori hindusii, CI DOAR cu utopiile alea de "atei pro-stiinta" & ratiune, cu... rolling on the floor "adversarii" aia ai supranaturalului si fantasticului.
____________________________
"Majoritatea care sunt atei sunt mai deschisi la minte decat ce-i care se roaga pentru o zi cu soare"

Cam asta mi-a scris acolo unu' Ghost01, si asta "pro Stiinta si Filosofie", de nu mai poate. laughing
Doar ca saracu'...nu stie sa scrie.
Poate intelegi si tu de ce ma amuz si nu am mai dat raspunsuri serioase la "Religie" de anul trecut.

Sunteti minunati! laughing
Fara voi pe aici, cred ca m-as uita la "Stan si Bran" ca sa obtin acelasi efect...

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru Darkmagic):

" ala "pro-stiinta", fara infuzii de supranatural, fantastic, fantezist etc, NU exista, e o utopie."

Da, eu sunt ăla.