| anonim_4396 a întrebat:

Cat de convinsi sunteti in legatura cu existenta unei forte divine?

De ce?

Sunteti convinsi ca realitatea voastra nu este o interpretare a subconstientului?

De ce exista Dumnezeu?
De ce nu exista Dumnezeu?

Argumentati.

7 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cat de convinsi sunteti in legatura cu existenta unei forte divine? Am fost convins acum sunt din ce în ce mai puțin convins.

De ce?

Sunteti convinsi ca realitatea voastra nu este o interpretare a subconstientului?
Deja vrei să mă bagi în filozofii de 2 bani, refuz această capcană, pe care mi-o întinzi!

De ce exista Dumnezeu? Cine mai știe?
Credința, inclusiv în inepțiile creștine, pentru că tot creștinismul este o inepție, sau o sumă de inepții, este ca un fel de medicație placebo.
Cei care au credințe / chiar false credințe cum sunt creștinii, sunt mai fericiți.

De ce nu exista Dumnezeu?

Argumentati.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru MMihai):

Nu este o intrebare filosofica, nici o intrebare capcana.

Este o intrebare pe intelesul tuturor atata timp cat cunosti informatii despre subconstient.

Da, interpretarea subconstinetului bazata pe o teorie religioasa.

Intelegi acum ce vreau sa zic?
Indoctrinare, o teorie asimilata la varste cand nu exista capacitate de intelegere sau discernamant.
Pe viitor se dezvolta si creste.

In cazul acesta repet, sunteti siguri ca realitatea voastra nu este o interpretare a subconstientului bazata pe o teorie religioasa?

| 4b a răspuns:

Sunt total convins ca exista o forta Divina acolo sus...de ce? pai inca traiesc si vad pe zi ce trece mana Lui in viata meahappy alta e realitatea pentru cine n-o vede cu ochii mei, insa mai devreme sau mai tarziu, fiecare isi va da seama. Normal, un copil are si-un Tata, ios copilu', cum sa n-am Tata?sad

| mihaitaLGP a răspuns (pentru 4b):

Incearca sa imi demonstrezi cum interactionezi tu cu aceasta forta, doar este prezenta mereu in vaita ta.
Incearca sa imi definesti realitatea ta.
Incearca sa imi vorbesti despre acest parinte spiritual si cum crezi ca toti vom imbratisa acest adevar.

Sunt nerabdator, astept raspuns.

| RAY a răspuns:

Sal,deloc sincer, ca nu exista dovezii si multe alte motive, realitatea e o interpretare a creierului, universul u are nevoie de zeii, natura nu are, zeii sunt pentru oamenii care traiesc in ignoranta fata de stiinta

| reihiuke a răspuns:

Dar tu poti verifica faptul ca exista subconstient? Ca eu nu.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru reihiuke):

Trist.

Daca ai capacitatea necesara sa intelegi aceasta carte, vei devenii cu 50% mai destept.

http://ro.scribd.com/......ntului-tau