| Dorugar a întrebat:

Nu vi se pare ca faceti o nedreptate imensa parintilor vostri atunci cand va duceti la biserica sa-i multumiti lui Dumnezeu pentru ceea ce v-au dat parintii vostrii si nu Dumnezeu?

Oare din ce cauza il iubiti voi credinciosii pe un Dumnezeul din ceruri, care nu a facut absolut nimic pentru voi, si nu ii iubiti, respectati si tratati ca Dumnezeu chiar pe parintii vostrii care v-au CREAT, (iata asta este natura divina) v-au crescut si ingrijit, v-au dat educatia si v-au indrumat pasii in viata?
Asta in timp ce Dumnezeul din ceruri nici macar mucii Sai nu si i-a aruncat pentru voi, fara sa mai socotim ca daca ati fi fost fara parinti dar lasati pe baza Lui, ati fi fost astazi niste Mowgli adica un fel de maimute crescute in padure si in niciun caz oameni educatie si cu constiinta.
Oare nu vi se pare o nedreptate enorma fata de parintii vostri sa il slaviti pe Dumnezeu cu atat mai mult cu cat omul exista ca specie de cca 3 milioane de ani in urma, cand voi de fapt nu va slaviti parintii sau bunicii si nicidecum strabunicii care sunt muuuuuuult mai aproape de voi pe Calea Creatiei voastre decat Dumnezeul care nici nu va baga in seama?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti pierzi timpul degeaba pe aici. ori sunt atei ori oameni spalati pe creier care cred ca " crucile chiar fac minuni si dzeu chiar ii ajuta.

70 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dorugar explică (pentru danut):

Eu stiu cum am fost facut, si anume din iubirea intre parintii mei.
Cred ca este foarte dezolant sa fi facut de Dumnezeu din acelasi material din care se face oala de noapte, dar este si de inteles motivul pentru care v-a facut pe unii asa, din moment ce voi aveti bin cap cam acelasi material care se tine in oala de noapte, ceea ce dovedeste ca Dumnezeu este foarte pragmatic si foarte inteligent pentru ca este pacat sa pui rahat in capul oamenilor nascuti din parinti cand ai la indemana creaturi special facute pentru asta din noroi!

| Dorugar explică (pentru PrazPrăzescu):

Nu stiu, dar daca vrei sa afli, intreaba-l pe el!

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Pentru noi toti, viata este de la Dumnezeu, fara acesta nu aveam parinti si ei parinti si asa mai departe. Greu stai cu intelegerea.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Vezi ca totusi exista o diferenta intre oameni, cei care dupa cum spui tu sunt facuti din oala de noapte (probabil eu) si cei care au de la nastere o oala de noapte in cap de care nu se pot separa prin logica si gandire (foloseste oglinda pentru noi descoperiri).

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

"Tu chiar nu realizezi ce prostii vorbesti?
Adica vrei sa spui mama ta te-a nascut mort si noroc ca a venit Dumnezeu sa-ti deie viata?"
Vezi cat de redus poti sa ajungi cand doresti ceva ce doar in mintea ta isi are cuibul?

| Dorugar explică (pentru danut):

Ce prostii vorbesti, cum sa fie viata de la Dumnezeu cand viata exista pe pamant de miliarde de ani, iar homo sapiens de cca 4 milione de ani, iar Dumnezeu conform Bibliei de abia de cca 6 mii de ani! Nu ti se pare ca ceva pute in logica ta?

| Dorugar explică (pentru danut):

Pai cum sa intelef altfel daca este dovedit de stiinte ca specia umana exista de cca 3 milioane de ani iar Dumnezeul tau Creatorul, de abia de cca 6 mii de ani? dar nici atunci dovedit cu dovezi din realitate ci prezent in povestile voastre mincinoase. Adica existenta Lui este cam la fel de sigura ca existenta lui Greuceanu!

| Dorugar explică (pentru danut):

Absolut toti oamenii normali se nasc cu mintea limpede, iar cei credinciosi devin aberati din cauza ca au in cap exact inversul a ceea ce ar trebui sa aiba, adica in spetza rationalitate si inteligenta

| Dorugar explică (pentru danut):

Pai tu ai fost acela care a spus prostia asta uriasa, si anume ca mama ta te-a nascut in timp ce viata ai primit-o de la Dumnezeu...si sa auzi o asemenea prostie acum in secolul XXI este culmea tutur prostiilor debitate de cei care doar cred dar vorbesc fara sa gandeasca.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Pai asta am spus si asa este dar tu nu poti vedea muntele ca-ti sta in fata o reclama cu "vizitati marea". Orice fiinta vie si orice planta traieste datorita suflari de viata primita de la Dumnezeu, altfel planta nu ar incolti iar fiintele vi nu ar face decat copii morti.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Da mai, ai dreptate stiinta ta era acolo acum 300000000 de ani cand a iesit prima fiinta vie dint-o balega, oare cine o fi facut balega sau unde s-o fi ascuns stiinta cele cateva milioane de ani pana acu cativa ani,? laughing

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Am raspuns inca o data la intrebarea asta, ai ceva cu memoria de repeti intrebarile, vezi ca esti stresat? happy

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Ce tare, ce studi ai facut de faci acu si postulate?

| Dorugar explică (pentru danut):

Lumea si viata nu s-a facut din balega ci din fenomene naturale bazate pe legi ale naturii (daca vrei o explicatie foarte documentata iti recomand sa vezi aceasta lectie la Uni München exact pe aceasta tema: https://www.youtube.com/watch?v=_zHhqrMSOdw. Din balega s-a nascut chiar YHWH al tau, si anume din balega dintre urechile unor oameni primitivi care nu aveau nici cele mai elementare cunostinte de Fizica, Astrofizica, Mecanica quantica, Chimie organica si anorganica, sau Biologie ++++
Asa ca tu ca specialist in balega ar trebui sa intelegi cum s-a nascut religia si extraterestrii din ceruri

| Dorugar explică (pentru danut):

Tare slab mai esti la logica. Stiinta este ceva ce se refera la cunostintele acumulate de omenire de-a lungul timpurilor, si evident ca niste cioflingari primitivi ca Luca Marcu sau altii, habar nu aveau ce e aia microscop, Aparate de masura si control, ei erau doar niste prosti cu nivel de cunostinte apropiat de zero, si este o mare rusine dar si un mare pacat pentru civilizatia umana de azi ca sunt unele oi cu aspect uman care apreciaza mai mult prostia acelor cioflingari primitivi decat marile progrese ale stiintei in absolut toate domeniile.

| Dorugar explică (pentru danut):

Nu sunt de loc stresat, si trebuie sa intelegi ca voi repeta o intrebare pina cand nu primesc un raspuns logic si rational la intrebarea pusa, asa ca daca tu ai raspuns, inseamna ca nu am fost multumit de raspunsul tau si le dau si altora posibilitatea sa raspunda, si pe tine te ros sa nu te mai postezi aiurea daca consideri ca ai raspuns odata

| Dorugar explică (pentru danut):

Ceeee? Suflare de viata? Asa se cheama cand partea masculina o pompeaza pe cea feminina de se naste viata?
Sau poate crezi ca Marele Beshinos ceresc toata ziua partzuie de zor ca sa invie noroiul sub diferite forme ale sale.
Orice fiinta vie de pe lumea asta se naste din parintii care i-au dat viata, si absolut nimeni si nimic de pe toata planeta Terra nu traieste ca i-a suflat Dumnezeu aer in ciur!

| Dorugar explică (pentru danut):

Hahahah... asta e tare de tot, adica tu ai impresia ca o bucata de noroi sub forma de spermatozoid fecundeaza o alta bucata de noroi sub forma de ovul si vine Marele Bashinos sa sufle cu ciuru peste ele ca noroiul sa capete viata?
Oare cat de inapoiat trebuie sa fie cineva care nu stie nici atat ca spermatozoizi sunt vii si ca ovul este si el ceva viu si ca viata unei fiinte se naste din impreunarea acestor doua parti vii....si nu din noroi fara viata in asteptarea de suflare de fasole

| Dorugar explică (pentru danut):

Daca ar fi adevarat ca fara Dumnezeu nu s-ar naste decat copii morti, asta ar insemna ca absolut toti crestinii sa moara la nastere pentru ca religia crestina NU are Dumnezeu ci il are doar pe Lucifer= Diavolul care se lasa slavit ca Dumnezeu in bisericile crestinilor vezi confirmarea Biblica in 2 Tesaloniceni 2:4 dar si in faptul ca crestinii se inchina unei FAPTURI (in spetza un dulgher evreu) in loc sa-L slaveasca pe Creator

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Eu am impresia ca tu ai ramas la stadiul de scoala primara
asa ca trebuie sa mai evoluezi ca sa intelegi anumite lucruri. Omul poate da nastere la fiinte vi dar fara Dumnezeu, acestea nu pot aparea deoarece forta vitala (Biblic, duhul de viata) este generat de Dumnezeu. Degeaba construiesti un bec daca iti lipseste energia electrica ca sa-l aprinzi.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Citeste Biblia si mai lasa manualele de primara deoparte.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Logica ta e la nivelul intelegeri tale, nu cred ca poti depasi aceasta limita.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Ce-ti spuneam, nu poti sa-ti depasesti nivelul, nu poti cere un miliard de neuroni cand te-ai hotarat la unul.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Tare nu prea sti ce sa crezi, era unul pe pamant, Solomon, cica cel mai destept de fu printre pacatosi si asta a spus: "Inceputul stiintei este cunoasterea de Dumnezeu". Restul sunt doar baliverne si aiureli umane ca sa se creada si ei buricul pamantului.

| danut a răspuns (pentru Dorugar):

Asta inseamna ca numai prin BUNAVOINTA lui Dumnezeu Isus Hristos suntem inca in univers ca specie, omul.

| Dorugar explică (pentru danut):

Ce ar fi sa-i ceri tu neuroni alora care nu pricep ca Biblia a fost furata de Satana si data crestinilor sub forma mincinoasa astfel ca sa il supere pe Dumnezeu si crestinii sa ajunga in Iad unde isi are "dumnezeul" lor Imparatia

| Dorugar explică (pentru danut):

Din pacate SDolomon al tau era atata de dashtept incat nu stia nici tabla inmultirii ce sa mai vorbim de formula chimica a apei sau de tabelul lui Mendelev. dar totusi trebuie sa acceptam adevarul ca era mai dashtept decat un crestin din zilele noastre.

| Dorugar explică (pentru danut):

Nu inteleg ce BUNAVOINTA sa aiba Dumnezeu pentru Dracu...adica pentru Christos, si fii tu sigur ca specia Homo Sapiens era pe planeta Terra din Univers inainte de a se fi inventat pompa cu care a pompat-o fiul pe propria sa mama ca sa se nasca nu un alt copil ci chiar el insusi din aceasta pompare!" Si uite asa iata coincidenta naibi, pardon biblica in care vedem cum Dracu s-a nascut in aceeasi zi cu Isus!

| Dorugar explică (pentru danut):

Solomon vorbea de Inceputul Stiintei?
Care stiinta bre bibicule, se faceau pe vremea aia avioane, nave cosmice sau operatii pe creier? Fletii aia habar nu aveau ce este stiinta si pentru ei un om cu Constiinta din ziua de azi (aici nu intra oile cu aspect uman ca oile nu au Constiinta) este un adevarat Dumnezeu fata de inaltimea cunoasterii aflata la umarului sarpelui la care se afla Solomon Stiintificu!