| Moisie a întrebat:

Oare din ce cauza credinciosii crestini, nu vor sa accepte ceea ce a spus chiar Dumnezeu prin scriptura Sa, dar accepta minciunile unor cioflingari de oameni ca Luca, Ioan sau Marcu in niste texte care nu vin de la El?
De ex. in Geneza este pomenit faptul ca Omul (Adam), dupa ce a mancat din pomul cunoasterii binelui si raului, adica a dobandit Constiinta, a devenit si el un Dumnezeu ca El, de ex in Geneza 2 : 23.
In acest context in care chiar Dumnezeu recunoaste faptul ca OMUL a devenit un Dumnezeu, atunci de ce sa ne rugam Dumnezeului din ceruri care nu a facut nimic pentru noi, si de ce nu Dumnezeilor care sunt parintii nostri, "
Caci si ei sunt oameni, adica Dumnezei, si pentru ca Ei ne-au creat si ne-au "dumnezeit", adica ne-au ingrijit, hranit, crescut, educat si ajutat, ba chiar si-au sacrificat toata viata lor pentru noi si binele nostru?
Nu vi se pare un adevarat sacrilegiu sa va rugati unui Dumnezeu criminal si instigator la crime, si sa nu ii slaviti pe parinti vostri ca pe niste adevarati Dumnezei, asta cu atat mai mult cu cat si in Biblie este confirmat ca si parintii vostrii sunt niste Dumnezei "ca El"?

Răspuns Câştigător
| 1Hekate1 a răspuns:

Pai,Dumnezeu stia de la inceput ca ei vor manca, doar e atotstiutor.Dar nu o sa inteleg niciodata chestia asta. Iisus a murit pentru noi, adica? De ce l a trimis sa moara pentru noi? Cum poate cineva sa moara si altii(culmea din specia celor care l-au omorat) sa fie iertati? Poate mai mult pedepsiti ca i-au omorat fiu.Si,care sunt dovezile ca Dumnezeu exista? Un fapt real, ceva de zi cu zi pe care il vedem, aveti vreo astfel de dovada? Evolutia si Big-Bangu au mii se teorii vizibile, logice si ne-au dat sute de argumente.Deci de ce sa credem in ceva xare nu ne-a dat nimic? Si app, pacatul ala a fost facut de Adam si Eva, noi nu suntem aia.Deci,de ce ar fi trebuie sa fim noi pedepsiti pentru ei? Chiar nu imi pasa ca 2 imbecili au mancat dintr-un mar, si culmea, sarpele i-a pus sa manance(parca).Imi cam suna a basm.Stii,Praslea cel Voinic? Inca ceva, eu nu am nimic cu crestinii, care cred in Dumnezeu din motive reale, care chiar au argumente ceva ce au trait etc.Dar tu si cam toti crestinii de pe TPU sunteti doar niste obsedati. Duceti-va ma la biserica si nu mai comentati pe pc fara nici un argument.Inca ceva, eu nu am zis nici ca nu cred in Dumnezeu, nici ca,, cred.Dar in niciun caz nu cred in biserica si tot felul de lucruri cu religia. Daca Dumnezeu exista, in niciun caz nu prea au cum sa fie adevaratw toare minciunile astea.E una sa crezi in Dumnezeu si alta in doctrine.

9 răspunsuri:
| godge a răspuns:

De ce? Pai preoti manipuleaza oameni in a fii umili. Daca ar fi mandri n-ar lasa preotiii sa le ia averea, banii, pamantul, bogatile si in schimb sa le dea 30 de min de behait o slujba.

| gabitzagab a răspuns:

Dumnezeu este iubire si a dat pe fiul sau sa moara pentru tine pentru mine pentru toti.

| Moisie explică (pentru gabitzagab):

Tu chiar nu gandesti la ce vorbesti?
Una ca dulgherul Isus nu este fiul lui Dumnezeu ci un dulgher care a fost om simplu toata viata sa pina la moarte!
2 daca ar fi fost fiul lui Dumnezeu, adica tot Dumnezeu, nu putea muri pentru ca Dumnezeii sunt nemuritori, deci oricum o intoarcem, nu rezulta altceva decat ca vorbesti negandit!

| 1Hekate1 a răspuns (pentru gabitzagab):

Omu zice ceva, tu zici altceva.Penibil.

| Foxie2 a răspuns (pentru 1Hekate1):

Cred ca a vrut sa zica ca Dumnezeu a facut ceva pentru el ba chiar, un sacrificiu enorm si incomparabil cu cel al parintilor nostri si anume ca si-a dat singurul Fiu pentru noi.
Acum daca el crede ca Dumnezeu nu a facut niciodata nimic pentru el, imi vine sa rad. In primul rand el traieste datorita Lui Dumnezeu si apoi parintilor sai. Si sunt multe de discutat, dar le discuti degeaba ca daca omu' nu crede asta e.

| Moisie explică (pentru Foxie2):

Sa sti ca si eu m-am stricat de ras, si stii de ce? Pentru ca mi se pare cea mai mare idiotenie sa crezi in Dumnezeul altei religii, si culnea prostiei este sa ai impresia ca daca preotii religiei tale au furat scriptura unei alte religii, cred si credinciosii ca si ei il au ca Dumnezeu pe acelasi personaj al altei religii, ca daca furi Biblia unei alte religii, inseamna ca automat l-ai furat si pe Dumnezeul din cer al acelei religii.Si o asemenea culme a irationalului ma facer sa ma stric de ras!

| anonim_4396 a răspuns (pentru gabitzagab):

Si face sens? in loc sa ia gitu "sarpelui" dumnezeu cica hai sa urc pe cruce oe fimiu," da foarte logic. Sa nu mai rideti de bezmeticii musulmani ca nu sinteti nici voi prea departe de circul de stat.

| 1Hekate1 a răspuns (pentru Foxie2):

Ce a facut ma pentru noi? Si-a dat Fiu? Pai, cine i l-a cerut? Nu sincer, pentru ce a murit? De ce sa moara cineva? Cum sa ne ierte daca moare cineva? I-a cerut cineva sa faca asta? Putea sa ne ierte prin oricw alce mijloace, ca doar e Dumnezeu. Putea sa zica:Va iert, si gata. Pana la urma de ce sa ne ierte? Ca au mancat aia din mar

| Moisie explică (pentru 1Hekate1):

Pai tu nu stii ca pe vremea lui Isus, adica in comuna primitiva, oamenii erau sacrificati ca si vacile, asa ca trebuie sa-l intelegi si pe Isus care s-a sacrificat ca un bou, dar nu-i stiu cine i-a cerut sa faca tampenia asta?

| 1Hekate1 a răspuns (pentru 1Hekate1):

Pai,Dumnezeu stia de la inceput ca ei vor manca, doar e atotstiutor.Dar nu o sa inteleg niciodata chestia asta. Iisus a murit pentru noi, adica? De ce l a trimis sa moara pentru noi? Cum poate cineva sa moara si altii(culmea din specia celor care l-au omorat) sa fie iertati? Poate mai mult pedepsiti ca i-au omorat fiu.Si,care sunt dovezile ca Dumnezeu exista? Un fapt real, ceva de zi cu zi pe care il vedem, aveti vreo astfel de dovada? Evolutia si Big-Bangu au mii se teorii vizibile, logice si ne-au dat sute de argumente.Deci de ce sa credem in ceva xare nu ne-a dat nimic? Si app, pacatul ala a fost facut de Adam si Eva, noi nu suntem aia.Deci,de ce ar fi trebuie sa fim noi pedepsiti pentru ei? Chiar nu imi pasa ca 2 imbecili au mancat dintr-un mar, si culmea, sarpele i-a pus sa manance(parca).Imi cam suna a basm.Stii,Praslea cel Voinic? Inca ceva, eu nu am nimic cu crestinii, care cred in Dumnezeu din motive reale, care chiar au argumente ceva ce au trait etc.Dar tu si cam toti crestinii de pe TPU sunteti doar niste obsedati. Duceti-va ma la biserica si nu mai comentati pe pc fara nici un argument.Inca ceva, eu nu am zis nici ca nu cred in Dumnezeu, nici ca,, cred.Dar in niciun caz nu cred in biserica si tot felul de lucruri cu religia. Daca Dumnezeu exista, in niciun caz nu prea au cum sa fie adevaratw toare minciunile astea.E una sa crezi in Dumnezeu si alta in doctrine.