| Moisie a întrebat:

Credeti ca a fost suficient ca "parintii bisericii" sa fure o scriptura apartinand unei alte religii, astfel ca voi credinciosii sa credeti ca a fost furat si Dumnezeul din ceruri al acelei religii, si astfel sa credeti ca aveti si voi un Dumnezeu?

25 răspunsuri:
| Dandanache a răspuns:

Te-a tinut contul asta nesperat de mult. Se vede ca nu mai e activa Ema.

| Moisie explică (pentru Dandanache):

Nici pe tine nu te duce capul sa raspunzi la intrebare?

| danay72 a răspuns:

Adevaratii crestini nu se bazeaza pe,, parintii bisericii'', ci doar pe Biblie, deoarece doar ea ne poate ajuta in viata, nu niste oameni care au mai pus si traditii si obiceiuri care n-au un temei biblic. 2TIMOTEI3:16,17

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Si temeiul biblic nu Sfintii Parinti l-au stabilit?

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

In Biblie nu vei gasi nimic despre sfinti parinti, acestea sunt denumiri pe care le-au dat oamenii.Cei care au scris Biblia nici unul nu si-a alocat numele de parinte, pentru ca Isus a zis ca doar unul e tata, Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Pai cum sa scrie in Biblie de Sfintii Parintii, cand ei au legat Biblia? Scria doar daca isi faceau panegiric. O iau babeste. Liturgic vorbind, Sfintii Parintii sunt teologii care au luat parte la sinoadele ecumenice, care au fixat dogma bisericeasca si care au stabilit si canonul biblic. E irelevant apelativul sau forma de adresare, ne intereseaza persoanele lor. O afirmatie de genul "Adevaratii crestini nu se bazeaza pe,, parintii bisericii'', ci doar pe Biblie" e fortata, avand in vedere ca Parintii Bisericii, dupa lungi dezbateri, sunt cei care au fixat Biblia. E ca si cum ai spune "adevaratii soferi de F1 nu se bazeaza pe constructorii si mecanicii auto, ci pe masina de curse". Pai masina aia a aparut si a fost optimizata singura?

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Dogma crestina e in Biblie, nu trebuie facuta de nimeni. Daca te bazezi doar pe Biblie, vei vedea ca e diferit de ce spun ei si cine adauga sau scoate ceva din mesajul biblic nu e placut lui Dumnezeu. apocalipsa22:19,20

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

O luam inca o data cu pasi mici si accentuati. Cred ca se poate. "Dogma crestina e in Biblie". Asa e, corect. Doar ca Biblia, cu dogma crestina, a fost conceputa, prin adaugare si scoatere, tot de oameni. Corect? Nu a fost data, din mainile lui Dumnezeu, cum s-a intamplat cu Tablele Legii. Tu imi dai un citat din Apocalipsa, care se refera la Apocalipsa, si care avertizeaza ca acel continut (NOTA BENE, "acel" continut, nu altul) sa nu fie modificat. E ca si cum ai da o lege, si la sfarsit precizezi: "aceasta lege sa nu sufere modificari, nici adaosuri, nici amputari." Absolut firesc. Asta nu inseamna ca nu poti sa mai legiferezi din acel moment, sa mai dai alte legi, cu atat mai mult cu cat tu ai fost legislatorul si tu ai statuat acel continut ca fiind legal. Stii ca s-a dezbatut foarte mult intre Apocalipsa si Pastorul lui Herma, care sa ramana canonica, si care nu? Tot Sfintii Parinti au decis asta.

| Moisie explică (pentru danay72):

Oare?
Dar despre cei 66 de "apostoli" ai bisericii, ai auzit?

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Dogma sustinuta de crestinatate e total diferita de dogma biblica.De exemplu dogma crestinatatii sustine trinitatea,nemurirea sufletului, chinul in focul iadului, sarbatori de origine pagana etc., pe care Biblia nu le sustine.Dar din cauza ca toti sunt bagati in aceeasi oala, tendinta e sa se creada ca toti cred aceleasi lucruri.Noi,ca Martori ai lui Iehova ne bazam doar pe Biblie si nu pe idei omenesti.

| milan9 a răspuns (pentru Dandanache):

"Martorii" lui Russel privesc Scriptura ca pe o carte picată din cer "uitând" că Biserica este cea care a alcătuit-o, acea Biserică instituită de Fiul lui Dumnezeu, lăsată pentru transmiterea harului în lume şi a mesajului divin înţeles corect, mesaj din care face parte şi Scriptura.
Ei ajuns să fure această scriere sfântă doar pentru a interpreta totul după bunul plac împotriva Bisericii care a format Biblia.

Biserica impreuna cu cele aproape 40000 de culte crede in nemurirea sufletului, in Natura divina a Celui care este Singurul numit "Fiul lui Dumnezeu" si celelalte invataturi pe care Biserica le-a cunoscut din primii Sai ani, asa cum au fost lasate de Mantuitorul Hristos.

| Moisie explică (pentru milan9):

In loc de cuvantul "alcatuit-o" ar fi fost mai corect sa spui Furat-o si masluit-o!

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Canonul biblic a fost dezbatut timp de cateva secole. Unele carti au fost scoase, altele au fost introduse, mici diferente existand si astazi intre canoanele unor culte crestine. Biblia asa cum o cititi voi s-a nascut treptat, concomitent cu elementele de dogma mai sus mentionate, care nu apar in Biblie. Aceiasi oameni care se pronuntau asupra canonului biblic consolidau si dogma crestina. Vrei sa spui ca erau inspirati de Duhul Sfant doar cand decideau asupra Bibliei, dar cand decideau asupra dogmei aveau idei lumesti? Ala nu mai e har atunci. Un doctor exceptional ramane exceptional si cand lucreaza la policlinica, si la cabinetul propriu. Daca e cu adevarat harazit, cu talent si filantropie. Daca isi da interesul doar in particular, e un sarlatan. Nu poti sa ai si har si smecherie. Dar pentru voi e o autoritate mai mare un pastor de secol XIX decat oamenii care au legat Biblia.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Pentru noi, ca Martori ai lui Iehova, baza este Biblia, nu un om.Asa cum probabil ai observat,publicatile noastre nu au un autor, ci toate articolele si traducerea Biblie sunt persoane anonime, tocmai pentru ca noi nu elogiem un om ci glorie merita doar Dumnezeu. Apreciem mult inceputurile moderne ale noastre si eforturile pe care altii le-au facut pentru predicare, dar nu-i elogiem, modelul ramane Cristos.

| Dandanache a răspuns (pentru milan9):

Interesant este ca desi proclama autoritatea unica a Bibliei, ca fiind singura cale de cunoastere a adevarului revelat, au o politica de propaganda si indoctrinare religioasa bazata pe texte deformate si mincinoase. E unul din cultele care produce multe "revelatii" moderne, surse mincinoase pentru sustinerea creationismului si interpretari trunchiate ale Bibliei.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Daca glorie merita doar Dumnezeu, atunci de ce va lepadati partial de harul pe care l-a dat teologiilor din perioada patristica? Nimeni nu va cere sa ii elogiati, dar sa ignori Predania si sa accepti doar Biblia, inseamna sa recunosti doar jumatate din harul divin.

| danay72 a răspuns (pentru Dandanache):

Ne incurci, ca religii.Ca sa cunosti mai multe despre noi te poate ajuta situl www.jw.org

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Nu va incurc. V-am vazut si pe TPU cu ce surse veniti. Cand dai sa le cauti, vezi de fapt ca sunt pure inventii.

| Moisie explică (pentru Dandanache):

Unde dai si unde crapa!
Eu intreb daca prin FURTUL Bibliei poate fi furat si Dumnezeu din ceruri, si ce raspundeti voi?
Sunteti sigur ca va duce capul sa intelegeti intrebarea?

| Dandanache a răspuns (pentru Moisie):

Pai nu ti-am raspuns tie, ci fetei.

| Moisie explică (pentru Dandanache):

Cu fata poti discuta si pe privat, aici am pus o intrebare la care absolut nimeni nu mi-a raspuns!
Vreti sa o mai pun odata?

| Ben00 a răspuns:

Bai blefarita, schimbati si tu IDul, ca sa ai impact la public. Pune si tu ceva gen Holerius. Are iz istoric; sonoritate latina; si sugereaza emanatiile tale de tip turbojet.

| Moisie explică (pentru Ben00):

Asta ai inteles din intrebarea mea?
Si te pomenesti ca te simti chiar jignit cand spun ca esti analfabet structural?
Poi cum se cheama atunci cand nu te duce capul sa intelegi o intrebare?

| Ben00 a răspuns (pentru Moisie):

Pe cine intereseaza intrebarile unui satanist?

| Moisie explică (pentru Ben00):

Pe toti aceia care vor sa afle cine sunt adevartii satanisti, adica lupii travestiti cu blanuri de oaie!