| sullivan a întrebat:

Nu vi se pare curios ca un biet rabin ca si Isus, care nu a avut niciodata in viata lui puterea de a darui viata vesnica, va promite ca v-o ofera dupa ce a murit chiar el insusi?
Asta este cu atat mai curios cu cat nici Dumnezeul lui Moise nu promite celor care Il urmeaza nici un fel de viata vesnica, ci doar un loc numit Casa Mortilor in care vor sta ca niste umbre amorfe, adica fara viata!
Nu vi se pare interesant ca notiunea de "Viata vesnica" a aparut odata cu Noul Testament, adica exact odata cu aparitia Diavolului, pentru ca in Vechiul Testament nu exista notiunea de Diavol)
Nu vi se pare curios ca viata vesnica IN IAD v-o promite exact cel care dupa inviere se recunoaste singur ca fiind Stapanul Iadului, adica Christosul?

46 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In caz ca nu stiai, Iisus a calatorit in Egipt.

| sullivan explică (pentru Inferno):

Si asta schimba cu ceva lucrurile?

| Inferno a răspuns (pentru sullivan):

Nu e exclus ca Ra sa-i fi oferit puterile de care vorbesti.

| sullivan explică (pentru Inferno):

Aici sunt nevoit sa-ti dau dreptate, fara RA adica soarele, nu am exista niciunul din noi, deci nici puteri nu am avea!

| ErrorFound a răspuns:

Ma, nu stiu cum vin toate astea, dar daca ai citit Biblia, ai sa sesizezi o gaura de 18 ani in viata lui Iisus. happy
Cica in astia 18 ani a calatorit prin Egipt si orient, adica la civilizatiile cele mai dezvoltate din acel timp. Tind sa cred ca Egiptenii cunosteau foarte multe informatii din domeniul stiintei spiritului, deci s-ar putea ca macar o parte a povestii sa fie adevarata.

| sullivan explică (pentru ErrorFound):

Si ce importanta are ca un rabin evreu a calatorit in Egipt?
L-a facut asta cumva nemuritor?
S-au de la asta i s-a tras faptul ca dupa moartea sa a fost avansat la gradul de Dumnezeu Post mortem?
Este adevarat ca rabinul Isus era un om inteligent, dar in ziua de azi sunt zeci de milioane de oameni mai inteligent decat a fost el, ba chiar unii au adus servici deosebite omenirii, si nici dracu nu le stie numele!

| ErrorFound a răspuns (pentru sullivan):

Da bine, dar gandeste-te ca http://templulsecretelor.blogspot.ro/......thoth.html chestiile astea 12 erau afisate si limba era inca cunoscuta, deci cine stie ce a aflat din ele si de pe la budistii din Est.

| Maxim96 a răspuns:

Precum Tatal are viata de la Sine asa i-a dat si Fiului sa aiba viata de la Sine si sa daruiasca viata vesnica tuturor celo care cred in El, in Iisus Hristos pe Care Tatal L-a trimis din iubirea Lui cea nemasurata ca sa dea viata vesnica tuturor care vor crede in El.

| Maxim96 a răspuns:

Milostivirea Lui cea nemasurata a patruns pana la cei din iad daruindu-le viata.

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Asa este! Ca doar nu pe degeaba se lauda ca este Seful Iadului.
Dar sa traiesti o viata vesnica in Iad, brrrrr...zau ca nu e ceva tentant!

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Iisus Hristos este Dumnezeu adevarat, da viata vesnica tuturor celor care cred in El.Cine crede in El, crede in Cel Care L-a trimis.

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Si ma rog de unde a aparut acest Isus Christos care este Dumnezeu?
Din spuma marii ca Afrodita?
Nu de alta dar Isus din Nazareth a fost un amarat de tamplar, care nu a fost UNS in functia de tamplar ca sa fie denumit Christosul adica UNSUL!
Crezi ca daca s-a uns la fund ca avea hemoroizi, a fost suficeint de uns ca sa devina un Christos adica Unsul?
Si chiar daca ar fi umbla uns la gura cu saul de oaie de la supa, asta tot nu inseamna ca era un Dumnezeu, ci poate doar zeul tamplarilor vagabonzi si fara chef de munca!

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

El e Fiul Lui Dumnezeu!

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Ti/am mai explicat! Si anume ca Isus era evreu si era de religie mozaica, si in aceasta religia a fi "Fiul lui Dumnezeu" insemna sa fi UNS ca REGE. Toti regii Israelului sunt fii de Dumnezei incepand cu Moise. mai putin saracu tamplar ca Isus care nu a primit titlul de REGE decat ca o batjocura.
Ce dracu tu esti atat de aberat incat crezi toate prostiile dar nu crezi tocmai REALITATEA pentru ca adevarul se gaseste numai in Realitate si nu in fabulatiile fantasmagorice din mintile celor aberati!

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Ma citeste Biblia si nu fa haz de necaz.

| sullivan explică (pentru Maxim96):

O sa o recitesc atunci cand ma va indruma Dumnezeu sa o fac!
Pina atunci am alte carti de citit, dar apreciez la fel de bine si Biblia pentru ca are foi foarte subtiti si fine, si asta o face mult mai valoroasa decat daca ar avea foile groase!

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Asa sa faci si dupa ce o citesti sa pui intrebari pe TPUhappy

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Daca tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi este treaba ta daca aberezi sau vrei sa ii schimbi scrisul ce scrie in Biblie si ce ai vrea tu sa scrie.tu chiar nu realizezi ca te contrazici singur? mai complexatule, draga vrei sa crezi atunci crede si studiaza daca vrei sa te informezi, ca nu a zis nimeni, chiar D-zeu a zis ca ceea ce auzim sa verificam, dar tu esti prea de tot.Stau si ma gandesc, tu faci toate astea ca te plictisesti acasa si nu ai cu cine vorbii sau chiar nu intelegi? de inteles nu cred ca nu intelegi pentru ca tu schimbi sensul cuvintelor.si daca esti asa de inteligent demonstreaza lucrul acesta si fi in stare sa porti o discutie civilizata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baaaiii du-te ma ca mai postasi prostiile astea.esti ala evreul care regreta ca l-a rastignit pe messia ori iii e frica? stai cumintel ca te-a iertat.e prea bun pentru un popor criminal, indaratnic, si neascultator, care si-a omorat ori alungat toti profetii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu.ti-ar place sa nu fie adevarat fiindca asa iti doresti tu.dar evreii facut-au din casa tatalui ceresc o pestera de talhari, de vanzatori si schimbatori de bani toti avari si necinstiti.si VOI acuzati preotii ortodocsi de iubire de arginti? farisei cu doua fete ca sa nu zic cu trei patru, veti da socoteala.VOM da socoteala pentru orice vorba nelalocul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alt ateu.

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt nicidecum ateu!
Eu cred in Dumnezeul care sunt chiar eu,... si propbabil si tu si altii!
Si asta o spune chiar tamplarul Isus in Biblie la 1 Corinteni 3.12.

Am spus tamplarul si nu Dumnezeul Isus pentru ca tot asa nici Fiul lui Dumnezeu nu a putut fi, pentru simplul fapt ca Dumnezeul lui Moise, adica Dumnezeul lui Isus si al religiei mozaice, nu are nici macar pina astazi vreun fiu! Daca nu crezi suna la Sinagoga si informraza-te!
Iar Dumnezeu nu a fost, pentru ca a fost un tamplar (dar si ala cam puturos)pentru ca nu-i placea munca si prefera sa umble inconjurati de alti vagabonzi din gasca sa.
Si cum spuneam daca nu a fost Dumnezeu in viata, ...pentru simplul motiv ca in viata lui nu era Dumnezeu... ci tamplar, deci nu putea sa fie nici dupa moarte, pentru ca Dumnezeu este doar unul pentru oamenii vii si nu pentru mortii pentru care a pregatit o casa a mortilor(numita Sheol(

| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

Am studiat 2 ani cursuri de teologie, nu are rost sa-ti bati capul cu mine happy
M-am informat din mai multe surse, nu doar religioase si am ajuns la cunostinta faptuli ca Isus este Fiul lui Dumnezeu.
Dar fiecare are dreptul la propria lui opinie, asa ca nu condamn pe nimeni care nu e de acord.
Viata si moartea vor dovedi cine a avut dreptate happy

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate!
Asta insemna ca ma astep sa fi foarte slab la capitolul ratiune!
2 Al carui Dumnezeu este fiul Isus?
A lui Alah?
Sau nu cumva pe cruce chiar el Isus era acela care se ruga Tatalui sau cu numele de Eli Eli (lama sabachtani)?
Propozitie in care cuvantul Eli este pluralul (probabil de politete) a lui Eloah, adica Dumnezeul limbii aramaice, limba lui Isus, Dumnezeu denumit la popoarele de semiti si Alah?
Nu ti se pare ca cam seamana Eloah cu Alah?
Poi atunci care este Dumnezeul crestinilor plecand de la faptul ca Crestinismul nu a pornit de la niciun Dumnezeu asa cum a pornit religia mozaica de la intalnirea intre Yahwe si Abraham, ci religia crestina a pornit de la ucigasul sfantului Stefan (Paul din Tarsus) si de la o banda de sarlatani din subordinea sa?
Care este Dumnezeu la care va inchinati voi crestinii, din moment ce Dumnezeul lui Moise si al lui Abraham NU are fii nici pina in ziua de azi? daca nu crezi suna la Sinagoga si informeaza-te!
Nu cumva o fi Dumnezeul veacului acesta...adica Diavolul?
Sau este o coincidenta faptul ca Diavolul apare pe scena crestina odata cu nasterea lui Isus, adica in NT?
Ia citeste tu istoria crestinismului si te vei convinge ca nicio religie nu a fost mai diabolica decat religia crestina!
Sau asta pentru cei care au studiat teologia si sunt probabil lobotomizati cu forta... nu este ceva destul de relevant?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

Dude, ai ucide ca sa ai un IQ ca al meu tongue
Cum am mai spus, nu are rost sa fac polemica. daca ai citi Biblia ai vedea ca se anunta venirea lui Isus inca din Geneza. Ca Isus este Fiul lui Dumnezeu demonstreaza Ev. dupa Ioan si Epistola catre Evrei, unde scrie clar ceea ce sustin.
Dar mi-ar placea sa stau de vorba cu tine face to face...ar fi interesant happy
Ahh si inca o chestie. daca cineva nu e de acord cu tine nu trebuie sa incepi sa arunci cu pietre. De ce nu puteti sa purtati o discutie fara sa incepeti cu jigniri?

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Imi dau seama de ce IQ ai tu dupa faptul ca nu inyelegi nici macar ceea ce citesti!
Niciunde in Biblie nu este profetita venirea unui alt Dumnezeu ci venirea unui Messiah, adica a unui OM UNS intr-o functie inalta. Si rabinul Isus a fost un tamplar care nu a fost uns in nicio functie, deci nu era niciu fel de mesie!
Evangheliile dupa parpanghel sau purandel sunt la fel de valoroase ca si evanghelia dupa Ioan, adica sunt niste vesti bune date de unii oameni altor oameni, asa ca ce sustii tu este egal cu zero!
Mai bine ai intelege sa faci diferenta intre ceea ce spune Dumnezeu si Isus (in cadrul religiei lor, adica mozaice) intre si ce spun niste cioflingari si criminali care au furat Biblia religiei mozaice si au impresia ca l-au furat si pe Dumnezeul din ceruri al religiei mozaice/
Majoritatea credinciosilor se simt jigniti atunci cand li se spune ADEVARUL bazat pe dovezi din realitate, pentru ca ei iubesc minciuna, si adevarul si minciuna sunt intotdeauna incompatibile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

E ultimul raspuns pe care ti-l dau...studiaza Vechiul Testament (fundamentul religiei mozaice). Axeaza-ta in special pe Profeti si vei vedea ca nu e asa cum crezi.

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Oare ce IQ ai din moment ce nu esti cabail sa intelegi ca NU s-a profetit venirea lui Dumnezeu Fiul, ci venirea unui Messiah, adica a unui UNS (in functii inalte de rege sau lider spiritual) Pe cand Isus nu a fost UND niciodata in nicio functie, ci eventual s-a uns la fund pentru ca avea hemoroizi, dar asta nu e suficient ca sa i se zica UNSUL adica Massaih in greaca Christosul!

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Esti prea retardat.dai texte de care iti aduci tu aminte?"12.Iar dacă clădeşte cineva pe această temelie aur, argint, pietre scumpe, lemn, fân, trestie,
13.lucrarea fiecăruia va fi dată pe faţă: ziua Domnului o va face cunoscut, căci se va descoperi în foc. Şi focul va dovedi cum este lucrarea fiecăruia."(1 Corinteni 3.12-13) ce iti zic tie pasajele astea? Nu are rost sa ma mai contrazic cu tine ca este foarte clar ca nu meriti, ca nu vrei sa intelegi.intelegi ce vrei tu

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Lamureste-ma si pe mine intelectualule.tu te inspiri din Coran, Tora, din istoria crestinismului, mai ai si alte cartii? singura autentica este Biblia, daca nu accepti acest lucru este problema ta.stai sa inteleg, pentru tine Dumnezeul lui Moise este doar Dumnezeul lui Moise, nu Dumnezeul la toti.bine.pt tine Dumnezeu lui Moise nu are fii? pentru tine Dumnezeul "veacului acesta"cum zici tu=Diavolul? da chiar esti dus rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare. tie nu ti se pare ca debitezi prea multe?

| Ben00 a răspuns:

Ce inseamna rabin?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Piei satana.Doamne siteul asta este plin de eretici! Domnul sa va lumineze mintea pana nu e prea tarziu ca altfel o sa ardeti in iad cu tot cu secte si cu interpretari aiurite ale bibliei.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Se vede ca nu cunosti deloc Biblia, ISUS nu era un biet rabin ci era fiul lui Dumnezeu iar el a facut invieri ceea ce demonstreaza ca in viitor asa cum este promis in Biblie va face in vieri iar cei drepti vor trai vesnic. Apoi atat Dumnezeul lui Moise cum il numesti tu, desii este acelasi Dumnezeu care a creat lumea cat si Isus promit viata vesnica pe acest pamant:
IOAN3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.
REVELATIA21:3,4 Atunci am auzit un glas puternic de la tron care zicea: „Iată! Cortul lui Dumnezeu este cu oamenii! El va locui cu ei şi ei vor fi popoarele sale. Şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. 4 El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".
Notiunea de viata vesnica apare de la Geneza chiar daca tu nu ai vazut-o
geneza2:17 Şi Iehova Dumnezeu i-a dat omului următoarea poruncă: „Din orice pom din grădină poţi să mănânci pe săturate. 17 Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri
Daca ei nu ar fi mancat din acel fruct atat ei cat si noi am fii trait vesnic
Spune si mie unde scrie in Biblie ca Isus este stapanul iadului? In Biblie nici macar nu apare cuvantul iad

| justbelieve a răspuns:

Citeste mai bine Biblia si a-i sa vezi ca ai zis numai aberatii.bai,m-ai informati-va si voi inainte sa deschideti gura

| sullivan explică (pentru justbelieve):

Cum iti permiti tu sa/mi recomanzi Biblia care este o maculatura mincinoasa pe care nici Dumnezeu si nici Isus nu isi permit sa o recomande NICIODATA nimanui?
Nu crezi ca te crezi prea dashtept...degeaba?

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Ia uite cine vorbea. daca este o maculatura mincinoasa de ce vorbesti despre ea? si de unde stii tu ca nu Isi permit sa o recomande? Ti-au zis tie? nu mai vorbii fara sa stii despre ce, ca sa te afli in treaba, inteligentule.

| sullivan explică (pentru justbelieve):

Ma istetule, arata/mi mie un pasaj din Biblie in care este mentionat faptul ca Dumnezeu si Isus ne cere sa citim si sa urmam BIBLIA (si nu Tanacul = scriptura evreilor) si iti dau cuvantul meu ca mananc fiecare pagina din Biblie chiar daca o ungi cu fecale!

| sullivan explică (pentru justbelieve):

NU! Mie mi-au zis in Deuteronom pct 13:1, adica in Lege, ca cei care il asculta pe Dumnezeu sa-l ucida pe cei care fac minuni asa cum a facut Isus, si pe toti cei care i se inchina acestor sarlatani care doresc sa fie crezuti ca Dumnezeu, adica e vorba de toti crestinii!
Si daca tu crezi in Dumnezeu, si mai vezi ca Dumnezeu cere sa fie ucisi cei ca tine, apoi mi-ar tremura chilotei de frica lui Dumnezeu si a pretentiilor Sale, daca as fi in pielea ta!

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Scrie sa Il urmam pe El.si cum faci asta daca nu respecti si citesti cartea Lui? explica-te draga complexatule care te ascunzi in spatele mastii asteia "eu nu cred si nu exista" de ce ca nu vrei tu? mai informeaza-te si apoi discuta si contrazice-te cu altii.

| sullivan explică (pentru justbelieve):

Evident ca scrie asta, dar nu scrie nimic despre faptul sa urmezi Biblia, ca doar despre asta discutam... si despre faptul ca Biblia este o maculatura fara valoare ...nu?
Apropo, de ce nu il urmezi pe Isus?
Sau tu nu stii ca el a fost de religie mozaica si nu s-a dezis niciodata de religia in care s-a nascut, asa ca Calea lui este calea religiei mozaice si nu a minciunii crestine care i s-a pus in carca?
de ce nu te faci mozaic ca el?
Intelegi tu oare ca ADEVARUL lui era adevarul Legii lui Dumnezeu, lege numita Torah?
Si VIATA sa era una plina de suferinte, motiv pentru care ii indeamna pe cei care vor sa-l urmeze sa isi ia crucea in spate si sa/l urmeze!
Asa ca daca vrei sa-i urmezi calea adevarul si viata...pai atunci chiar urmeaza-le! Ca doar nu te impiedica nimeni!
Sau daca NU vrei sa urmezi Calea Adevarul si Viata lui, atunci las/o mai moale si nu te mai stropi singur pe pantofi, ca devii de rasul lumii care are ceva materie cenusie in cap si va stii sa te judece!

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Tot raman cu impresia ca nu stii sa citesti. exista o diferenta intre ce ai zis tu, adica crestinii si cum se zic astazi asa-zisele vrajitoare."Dacă se va ridica în mijlocul tău un proroc sau un visător de vise care-ţi va vesti un semn sau o minune" asta se refere la vrajitorie.ori nu stii sa citesti, ori interpretezi cum vrei tu.asa ca invata sa citesti si nu schimba tu ce scrie dupa cum vrei sa te dai destept si interesant.si daca ai chef de discutii in contradictoriu ca nu ai ce face, nu ti-ai gasit persoana, nu e cam tarziu ora asta pentru tine? mai informeaza-te si dupa aia vorbim.da nu pe aberatii care le schimbi tu sensul.ok?winking

| sullivan explică (pentru justbelieve):

Ma vad ca tie iti place sa culegi si sa alegi doar ca...tul, dar nici pe acela nu/l culegi si nu/l intelegi prea bine, spun asta pentru ca te abati de la subiectul principal al discutiei, dupa schema parsiva a pocaitilor care fug sau schimba tema cand sunt prinsi cu chilotii in vine!
Tema era alta si vad ca nu vrei sa o dezbati ci o intorci ca la Ploiesti!
Cat despre "vrejitorii" pai si Isus era unul care a transformat apa in vin si asta se incadreaza la capitolul "semn sau minune" ceea ce arunca in derizoriu incercarea ta fada si slaba de a intoarce adevarul ca la Ploie...pardon Galati!
Pentru mine nu e tarziu pentru ca eu sunt pe un alt meridian decat esti tu!

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Apropo,de unde stii tu ca "adevarul Lui"era adevarul legii numita torah? si stiai ca tora ta a fost scrisa dupa Biblie, mai rationalule?

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Desteptule,ai pus o intrebare, ti-am raspuns.acum zici ca alta e tema? ia sa vedem, ce noua tema ai? vad ca tu le cam sucesti si te incurci in ce zici.si ce a facut Isus se numeste minune nu vrajitorie. pune mana pe dex si vezi care e diferenta.ai grija cum vorbesti ca eu nu m-am luat de ce crezi tu, incuiatule.informeaza-te inainte sa discuti cu altii ca sa nu vada ce retardat esti.cine schimba tema, eu? sau tu o intorci pe toate partile cu toate textele tale.

| justbelieve a răspuns:

De unde ai scos locul numit casa mortilor? serios? tu chiar inventezi toate astea? citeste 2 timotei 3.16-17 "16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,
(2Pet 1.20-21; Rom 15.4winking
17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună."asta ca sa vezi ca D-zeu a zis sa citim Biblia si tu spuneai ca nu si Ioan 5.39 "Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine." Faptele apostolilor 5.31 " Pe acest Isus, Dumnezeu L-a înălţat cu puterea Lui şi L-a făcut Domn şi Mântuitor, ca să dea lui Israel pocăinţa şi iertarea păcatelor." cred ca asta iti rezolva problema si cu "D-zeu nu are fii". Isaia 9.6-7 "6. Caci un Copil ni S-a nascut, un Fiu ni S-a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al pacii."
7. El va face ca domnia Lui sa creasca, si o pace fara sfarsit va da scaunului de domnie al lui David si imparatiei lui, o va intari si o va sprijini prin judecata si neprihanire, de acum si-n veci de veci; iata ce va face ravna Domnului ostirilor." Ioan 17.24 "24. Tata, vreau ca acolo unde sunt Eu, sa fie impreuna cu Mine si aceia pe care Mi i-ai dat Tu, ca sa vada slava Mea, slava pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindca Tu M-ai iubit inainte de intemeierea lumii." evrei 1.5-9 5. Caci, caruia dintre ingeri a zis El vreodata: "Tu esti Fiul Meu; astazi Te-am nascut"? Si iarasi: "Eu Ii voi fi Tata, si El Imi va fi Fiu"?
6. Si, cand duce iarasi in lume pe Cel intai nascut, zice: "Toti ingerii lui Dumnezeu sa I se inchine!"
7. Si despre ingeri zice: "Din vanturi face ingeri ai Lui; si dintr-o flacara de foc, slujitori ai Lui";
8. pe cand Fiului I-a zis: "Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate;
9. Tu ai iubit neprihanirea si ai urat nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai presus decat pe tovarasii Tai." 1 Timotei 6.15-16 " 15. care va fi facuta la vremea ei de fericitul si singurul Stapanitor, Imparatul imparatilor si Domnul domnilor,
16. singurul care are nemurirea, care locuieste intr-o lumina de care nu poti sa te apropii, pe care niciun om nu L-a vazut, nici nu-L poate vedea si care are cinstea si puterea vesnica! Amin." Apocalipsa 1.18 "18. Cel Viu. Am fost mort, si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale Locuintei mortilor." asta despre inviere.mozaic vine de la moise cel care a primit legea din mana lui Dumnezeu. Matei 1.18-25 "18. Iar nasterea lui Isus Hristos a fost asa: Maria, mama Lui, era logodita cu Iosif; si, inainte ca sa locuiasca ei impreuna, ea s-a aflat insarcinata de la Duhul Sfant.
19. Iosif, barbatul ei, era un om neprihanit si nu voia s-o faca de rusine inaintea lumii; de aceea si-a pus de gand s-o lase pe ascuns.
20. Dar, pe cand se gandea el la aceste lucruri, i s-a aratat in vis un inger al Domnului si i-a zis: "Iosife, fiul lui David, nu te teme sa iei la tine pe Maria, nevasta ta, caci ce S-a zamislit in ea este de la Duhul Sfant.
21. Ea va naste un Fiu, si-I vei pune numele Isus, pentru ca El va mantui pe poporul Lui de pacatele sale."
22. Toate aceste lucruri s-au intamplat ca sa se implineasca ce vestise Domnul prin prorocul care zice:
23. "Iata, fecioara va fi insarcinata, va naste un Fiu, si-I vor pune numele Emanuel" care, talmacit, inseamna: "Dumnezeu este cu noi."
24. Cand s-a trezit Iosif din somn, a facut cum ii poruncise ingerul Domnului; si a luat la el pe nevasta sa.
25. Dar n-a cunoscut-o, pana ce ea a nascut un Fiu. Si el I-a pus numele Isus." despre profetie Mica 5.2 "2. "Si tu, Betleeme Efrata, macar ca esti prea mic intre cetatile de capetenie ale lui Iuda, totusi din tine Imi va iesi Cel ce va stapani peste Israel si a carui obarsie se suie pana in vremuri stravechi, pana in zilele vesniciei." Isaia 7.14 "14. De aceea, Domnul insusi va va da un semn: "Iata, fecioara va ramane insarcinata, va naste un Fiu si-I va pune numele Emanuel." Geneza 49.8-10 "8. Iudo, tu vei primi laudele fratilor tai; mana ta va apuca de ceafa pe vrajmasii tai. Fiii tatalui tau se vor inchina pana la pamant inaintea ta.
9. Iuda este un pui de leu. Tu te-ai intors de la macel, fiule! Iuda isi pleaca genunchii, se culca intocmai ca un leu, ca o leoaica: cine-l va scula?
10. Toiagul de domnie nu se va departa din Iuda, nici toiagul de carmuire dintre picioarele lui, pana va veni Silo, si de El vor asculta popoarele." despre unsul despre care te tot lauzi ca stii Isaia 61.1-3 "1. "Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, caci Domnul M-a uns sa aduc vesti bune celor nenorociti: El M-a trimis sa vindec pe cei cu inima zdrobita, sa vestesc robilor slobozenia, si prinsilor de razboi, izbavirea;
2. sa vestesc un an de indurare al Domnului si o zi de razbunare a Dumnezeului nostru; sa mangai pe toti cei intristati;
3. sa dau celor intristati din Sion, sa le dau o cununa imparateasca in loc de cenusa, un untdelemn de bucurie in locul plansului, o haina de lauda in locul unui duh mahnit, ca sa fie numiti "terebinti ai neprihanirii", "un sad al Domnului", ca sa slujeasca spre slava Lui."citeste tot capitolu Isaia 53. Daniel 9.25-26 "25. Sa stii, dar, si sa intelegi ca de la darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului pana la Unsul, la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de saizeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.26. Dupa aceste saizeci si doua de saptamani, Unsul va fi starpit, si nu va avea nimic. Poporul unui domn care va veni va nimici cetatea si Sfantul Locas, si sfarsitul lui va fi ca printr-un potop; este hotarat ca razboiul va tine pana la sfarsit, si impreuna cu el, si pustiirile." Daniel 8.14 "14. Si el mi-a zis: "Pana vor trece doua mii trei sute de seri si dimineti; apoi Sfantul Locas va fi curatat!" 2 Timotei 3.16-17 "16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." si depre diavol apare si in VT, in Geneza ca fiind sarpele.citeste si verifica. daca esti in stare.ti-am zis ca nu ti-ai gasit persoana cu care sa te contrazici.acum si ultimul retardat daca citeste intelege, doar cine nu vrea, nu intelege.asa ca daca tot ai chef de sucit si intors texte nu ai decat, da nu cred ca m-ai ai si alte aberatii, dar cine stie?