| soimos a întrebat:

Cine poate sa-ma lamureasca privind intrebarea cine le ofera crestinilor viata vesnica in Rai?
Pentru ca Dumnezeu, Creatorul cel din Vechiul Testament, nu ofera mortilor nici Iad, nici Rai, si nici viata vesnica dupa moarte, ci doar o moarte vesnica in "Casa Mortilor" numita Sheol, iar Christos recunoaste ca detine doar Cheile Mortii si ale Iadului, nu si ale vietii vesnice si Raiului!?
Asadar este neclar cine le da Raiul si Viata vesnica!
Sa fie o minciuna a Diavolui care detine doar cheile iadului si ale mortii, lansata cu scopul de a-si marii legiunile cu voluntari care i se vand?

adormit prostii?

40 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Cel ce va birui va moşteni aceste lucruri. Eu voi fi Dumnezeul lui, şi el va fi fiul Meu.
Zah 8.8; Evr 8.10;
8 Dar, cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

| soimos explică (pentru Raniia):

Aici ai confirmat ca exista doar Iad!
Dar eu nu de iad te-am intrebat, pentru ceva este clar ca Iadul vine la pachet cu Diavolul ...adica cu Christos...ci de RAI te-am intrebat!
Cine va asigura voua crestinii viata vesnica in Rai?

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Domnul Isus cand S-a inaltat la cer a spus:,, Eu ma duc sa va pregatesc un loc ca acvolo unde sunt Eu sa fiti si voi,,.ă nu vi se tulbure inima. Aveţi credinţă în Dumnezeu şi aveţi credinţă în Mine.
Ioan 14.27; Ioan 16.22-23;
2 În casa Tatălui Meu sunt multe locaşuri. Dacă n-ar fi aşa, v-aş fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
Ioan 13.33-36;
3 Şi după ce Mă voi duce şi vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce şi vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiţi şi voi.

| fiosel a răspuns (pentru soimos):

Nu stiu care expicatie ie cea mai buna pentru cineva care nu crede, dar pot sa-ti zic sa citesti apoc cap 21 cu versetul 1 unde ii-ti spune ca noi asteptam un cer nou si un pamant nou in care va locui neprihanirea,ma duc mai repede cu gandul la noul pamant asa cum a fost la inceput, si stim cu toti ca asta ie pe cale sa se intample, in primul rand privind resursele planetei pentru o populatie asa de mare. la fel poti citi despre un pamant nou si un cer nou in isaia 65 cu vers 17, la fel isaia 66 cu vers 22, acesta o sa fie un pamint al bucuriei si al paci,unde nu o sa se intample nimic rau,dar clar pentru un necredincios orice dovezi i-ai aduce ie prea mult, scuze mai citeste despre christos, noi dupa promisiunea lui dumnezeu asteptam ceruri noi si un pamint nou,,,,,

| soimos explică (pentru fiosel):

Tot n-am inteles cine ca da voua credinciosilor Raiul!

| soimos explică (pentru Raniia):

De unde stii tu ca locul acela este pe care vi-l pregateste domnul vostru este Raiul. pentru ca tot Christos recunoaste ca este stapanul cheilor IAD-ului!
Si sunt sigur ca se va intoarce dupa voi cei care v-ati vandut lui sa va ia in "imparatia" sa ...adica IAD-ul

| fiosel a răspuns (pentru soimos):

Eu nu ti-am spus nimic de rai, ti-am spus de un pamint nou si un cer nou asta ie ce ni sa promis,si nu ma refer la toti credinciosi, asta ie ce cred eu, dupa ce am citit

| soimos explică (pentru fiosel):

Intrebarea se referea la Rai!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Pentru ca El s-a inaltat la cer si a spus:Eu ma duc sa va pregatesc un loc ca acolo unde sunt Eu sa fiti si voi impreuna cu Mine.
Stii ce inseamna mantuit? Salvat din iad.

| soimos explică (pentru Raniia):

NU stiu...si fac pariu ca nici tu nu stii ...numai Crezi!
Salvat in Iad poate sa fii acceptat ca si un Dracusor Tartor care ii pui pe pacatosi care i s-au VANDUT la rotisor ca sa pregateasca grillul pentru sefu Iadului ...adica pentru Christos!

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

1 Corinteni 2:9 Dar, după cum este scris: „Lucruri pe care ochiul nu le-a văzut, urechea nu le-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, aşa sunt lucrurile pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc."
Ce parere ai despre locul minunat pe care L-a pregatit Domnul pentru copiii Lui? O sa umblam pe strazi de aur. Portile cetatii sunt batute toate in pietre pretioase.Citeste in apocalipsa 21.

| fiosel a răspuns (pentru soimos):

Stiu la ce se referea intrebarea,eu in viitor vad un rai pe un pamant nou virgin ca la inceput unde nu o sa existe rautate in opinia mea oameni nu pot depasi bariera,,orion.O Cred ca orionul este limta dintre muritori si nemuritori,de aceia cred ca pentru paminteni dumnezeu o sa pregateasca un loc nou aici pe pamant, poate rai in viziunea altora.nu ca ar fi frumos un pamant nou si fara rautate cum a fost la inceput, in gradina edenului?

| soimos explică (pentru Raniia):

>aşa sunt lucrurile pe care le-a pregătit Dumnezeu pentru cei ce-L iubesc."<
Hallo!
Tu ca si crestin nu esti printre aceia care il iubesc, ci printre cei care se kko pe Legea Lui!
Poti sa afirmi ca il iubesti atunci cand ii asculti Legea, adica Torah, dar tu ca si crestina urmezi minciunile unui criminal ca Pavel care te invata ca Legea lui Dumnezeu este... GUNOI!
Si astfel cum tu urmezi minciunile criminalui si faci lipsa mica pe Legea lui Dumnezeu si pe Legamantul Sau... numai de "iubire dumnezeiasca " nu poti fi baniuita!
Si in mod sigur ca Dumnezeu te va "rasplati" pentru asta, pentru ca prostia si lipsa de informare nu sunt scuze!

| soimos explică (pentru fiosel):

Nu discutam despre viziunea ta ci despre Biblie si promisunile mincinoase ale bisericii crestine.
Premonitiile tale sunt usor de implinit tinand cont de faptul ca Eden este o gradina frumoasa... ceea ce nu este un vis imposibil

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Nu stii tu cat de mult il iubesc si cat ascult de Legile si Poruncile Lui, asa ca nu ma poti face sa simt indoiala in inima mea. Dumnezeu este prezent acolo.

| fiosel a răspuns (pentru soimos):

"Si viata vesnica este aceasta: sa Te cunoasca pe Tine, singurul Dumnezeu adevarat si pe Iisus Christos, pe care L-ai trimis Tu." ( Ioan 17, 3 )

Ce putem intelege din cuvintele Mantuitorului? Putem fi doctori in teologie, in doctrine biblice, in profetii, in diaconie sau lucrare misionara, insa daca nu-L cunoastem pe Dumnezeu cu adevarat, am pierdut totul. Nu suntem fii ai lui Dumnezeu, ci robi ai unei religii sau alteia.

Cineva ar putea obiecta: "Bine, dar dupa ce am citit de atatea ori Biblia, dupa ce am ascultat atatea sute sau mii de predici, dupa ce am facut tot ce am gasit de facut in lucrarea lui Dumnezeu, inca nu-L cunosc pe Dumnezeu?"

Nu, nu aceasta vreau sa spun. Ceea ce trebuie sa intelegem cu totii este faptul ca aceasta cunoastere este un proces continuu, care nu trebuie sa inceteze niciodata, nici chiar in vesnicie.
Biblia ne atrage atentia ca necunoasterea lui Dumnezeu are consecinte din cele mai grave:

- Rautatea este prima consecinta a necunoasterii lui Dumnezeu. Despre fiii preotului Eli se spune ca erau niste oameni rai. Stiti care era cauza rautatii lor? Cuvantul lui Dumnezeu ne spune: "Nu cunoasteau pe Dumnezeu." ( 1 Samuel 2, 12 ). Da, acesta este un mare adevar: oamenii care nu-l cunosc pe Dumnezeu sunt rai, din cale afara de rai…
- Orbirea spirituala este o alta consecinta a necunoasterii lui Dumnezeu. Mantuitorul ne avertizeaza ca "va veni vremea cand oricine va va ucide sa creada ca va aduce o slujba lui Dumnezeu. Si se vor purta astfel cu voi pentru ca n-au cunoscut nici pe Tatal, nici pe Mine." ( Ioan 16, 2.3 ) Este uimitor la ce orbire spirituala poate ajunge un om care s-a oprit din procesul cunoasterii lui Dumnezeu.

– Pieirea este poate cel mai teribil efect al necunoasterii lui Dumnezeu. "Poporul Meu piere din lipsa de cunostinta", constata cu durere Insusi Creatorul. "Fiindca ai lepadat cunostinta, si Eu te voi lepada…" ( Osea 4, 6 )
"Cine crede în Fiul lui Dumnezeu are viaţa veşnică; dar cine nu crede în Fiul nu va vedea viaţa, ci mânia lui Dumnezeu rămâne peste el!"

| soimos explică (pentru Raniia):

Daca l-ai iubi cu adevarat, atat cat ai impresia ca o faci, ai asculta si de Dumnezeu si de porunca lui din Deuteronom 13.1 dar si de indemnul din apocalipsa 18.2.
Nu uita tu faci parte din biserica Christosului care este sef peste Diavoli, si tu nu respecti Legea lui Dumnezeu cea din Torah, ci faci 3, 14+3, 14 pe aceasta lege a Creatorului!

| fiosel a răspuns (pentru fiosel):

A si mai pot sa-ti spun ca degeaba zicem ca il cunoastem daca nu implinim legile si poruncile lui,iubirea de aproapele si iubirea de dumnezeu,din cate citesc aici stam de vorba cu un evreu care nu crede in cristos, eu cred si in lege si in cristos, dar faptul ca nu crezi in cristos nu-ti da dreptul sa vorbesti urat cu ceilanti nici biblia si nici torah nu te cheama la asta

| soimos explică (pentru fiosel):

1) Ioan nu este Dumnezeu Creatorul ca sa pui pret pe vorbele lui, ci doar un cioflingar amarat, adica o creatura!
Intre cuvintele lui Ioan si intre Legea lui Dumnezeu trebuie sa fi prost nuca ca sa nu stii pe ale cui cuvinte sa pui pret!
2) Nu este alt mantuitor decat Dumnezeu.
3) Cu orbirea spirituala ai mai mare dreptate decat crezi, Nu exista niciun Dumnezeu Fiul ci doar Dumnezeu Creatorul!
4) Poporul lui Dumnezeu nu a pierit ci chiar are o tara a lui asa cum Dumnezeu i-a promis!
5) Despre Dumnezeu fiul nu poate fi vorba pentru ca prorocii nu au prorocit decat pe Mesiah si nu pe Dumnezeu jr.
Asa ca tot ce scrie in NT despre credinta in Dumnezeu jr, este = vax

| fiosel a răspuns (pentru soimos):

Nu ma iau dupa ce scrie pe net,mai i-au dupa ce scrie in biblie si dupa ex personala care o am cu isus,daca ie cum spui tu de ce multi evrei se intoc la Dumnezeu si primesc botezul in apa in numele Domnului Isus.Da poporul lui Dumnezeu nu a pierit sunt de acort cu tine,dar sa nu itam ca a fost risipit printre neamuri,omorat si chinuit din cauza crimei care au facut-o cu fiul lui Dumnezeu,da sunt de acord ca smochinul blestemat a prins viata din nou,si poporul lui D-zeu o sa continuie in impetrirea asta,pana cand intra numarul deplin al neamurilor Nu toti evrei o sa fie mantuiti si nici toti crestini.
Daca ie asa cum susti tu de ce o parte din ai vostri au inceput sa creada in Cristos,nu stiu daca ai auzit de evrei mesianici care l-au acceptat pe mesia ca salvator personal.
Stim ca Cristos a venit ca miel de jertfa,pentru pacatul lumi intregi, profetiile, din isaia
De aceea Domnul însuş vă va da un semn: Iată, fecioara va rămînea însărcinată, va naşte un fiu, şi -i va pune numele Emanuel (Dumnezeu este cu noi)
Isaías 7:14 sa implinit odata cu venirea luiamesia.

| fiosel a răspuns (pentru soimos):

Vă atrag atenţia la cele spuse de Gamaliel şi anume, că "dacă încercarea sau lucrarea aceasta (creştinismul) este de la oameni, se va nimici; dar dacă este de la Dumnezeu, n-o veţi putea nimici. Să nu vă pomeniţi că luptaţi împotriva lui Dumnezeu." Creştinismul este de la Dumnezeu şi învăţătura lui Dumnezeu pentru mântuirea fiecărui om. De aceea, nimeni din oameni, cu toate persecuţiile organizate împotriva creştinilor, nu au putut să o nimicească pentru că nimeni nu se poate împotrivi lui Dumnezeu şi nu va putea.
, fiecare evreu şi orice alt om din lumea aceasta trebuie să ştie şi să creadă cuvintele lui Isus care a spus: "Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa. Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine." Dumnezeu să le aducă mântuire evreilor şi tuturor oamenilor.

| Raniia a răspuns (pentru soimos):

Cine nu are pe Fiul,nu are nici pe Tatal, asa ca nu te mai amagi singur.Tu esti cel care face 3, 14-3, 14 pe Cuvantul lui Dumnezeu.Domnul Isus are putere sa te bage in rai sau iad.El va veni ca Judecator.Sa te vad eu atunci pe unde iti scoti camasa.

| soimos explică (pentru Raniia):

Citatul tau este dat de un prost ca Ioan, si nu de Dumnezeu!
Esti atat de limitata incat nu esti capabila sa faci diferenta intre duma proasta a unei creaturi primitive si Creator!
Creatorul spune ca El este singurul mantuitor si nu spune ca are un fiu care este Dumnezeu jr.
Ce sa mai vorbim de incultura si de faptul ca nu stii ce este un Messia, si ca o ignoranta crezi ca este un Dumnezeu junior!

| Shinto a răspuns:

E neclar numai pentru tine...Nu mi se pare ca ai dreptul, avand atatea neclaritati, sa judeci TU, un intunecat, pe Dumnezeul cel Vesnic, Cel in Treime slavit...

| soimos explică (pentru Shinto):

Da cine imi interzice sa judec?
Mie chiar Creatorul mi-a dat minte ...si ghici la ce mi-a dat-o?
Sa judec cu ea! ...nu sa cred totul a proasta asa cum fac cei lobotomizati ca tine!

| Shinto a răspuns (pentru soimos):

Stii ce-i interesant? Pe toti cei care ti-au raspuns i-ai repartizat pe categorii, in : boi, vite, lobotomizati, tampiti, etc.
BAI, TU esti ala care cere explicatii, pentru ca nu intelege! N-am venit nici eu, nici altii sa-ti cerem TIE lamuriri, da? La ce intrebi, daca de fapt nu te intereseaza Adevarul? Stai acolo-n bezna ta, si "fericeste-te" ca tu (cica) nu esti lobotomizat, ca altii! Esti jalnic.
Intr-un singur punct ai spus adevarul : da, Creatorul ti-a dat pana si tie minte! Dar, o folosesti cum nu se poate mai prost...

| soimos explică (pentru Shinto):

Ma vita buna de sacrificiu, adica asa ca si Isus, eu totusi imi folosesc mintea si nu cred totul a proasta ca tine, ma trepanatule lobotomizat ce esti!

| Shinto a răspuns (pentru soimos):

Poate nu-ti dai seama...tocmai mi-ai facut un... compliment. Mai bine vita de sacrificiu, impreuna cu Dumnezeu, decat "liber cugetator" ca tine!

| soimos explică (pentru Shinto):

Tu nu esti cu niciun Dumnezeu ci cu Christosul care se AUTOdenumeste Lucifer si Stapanul cheilor Iadului, adica Diavolul, asta ca sa nu iti mai spun ca era si seful peste toti dracusorii si demonii care ascultau de el orbeste...adica exact ca tine!

| Shinto a răspuns (pentru soimos):

Vezi-ti lungul nasului, Soimos, si nu te-ntinde...ATAT.

| Filip23 a răspuns:

Tu nu cauti lamurirea nici adevarul. Vai de cei care vor locui impreuna cu tine, sper sa nu ai copii. Departarea de tine este "oxigen".

| sabin89 a răspuns:

Talharului de pe cruce ii spune: "Adevarat iti spun ca vei fi cu mine in Rai" (deci nu in Iad) - Luca 23:43

| soimos explică (pentru sabin89):

Intrebarea mea nu se referea la modul in care se incuraja invatatorul Isus cu talharul pe cruce, ci la CINE iti ofera intrarea in Rai

| axeldavid a răspuns:

Nu le ofera viata fiindca sunt morti...da.le da nemurirea sufletului si unde le-o da depinde de religie.

| Kaℓi a răspuns:

Si la ce iti foloseste sa stii?

| soimos explică (pentru Kaℓi):

Traim intr-o lume in care esti apreciat dupa ceea ce STII, si nu dupa ceea ce doar crezi!

| Kaℓi a răspuns (pentru soimos):

Guess what? traim intr-o lume in care esti apreciat pentru ceea ce ai!

| MireeeLa a răspuns:

Ei bine eu stiu ca noua ne ofera viata vesnica(in Rai) Hristos de la Religie.Nu stiu daca e adevarat.

| soimos explică (pentru MireeeLa):

Poi cum sa dea Christos viata vesnica in Rai. cand el nu detine decat cheile mortii si ale Iadului, dar nu si ale vietii si Raiului

| Dario21 a răspuns:

Baaa dar tu nu ai jena in tine de ii faci pe membrii forumului adormiti si p,,,,,,
Uite unde gasesti raspunsul la intrebarea ta http://forum-anti-christi.forumers.ro/
Zi de la ce spital scrii si in ce salon esti internat poate venim la tine cu ceva dulciuri si fructe