| timoteidoi a întrebat:

Oare cum sa interpretam faptul ca religiosii crestini isi ghideaza viata dupa Legea Noua, adica Noul Testament si nu dupa Legea Veche care este Vechiul Testament!

Sa fie din cauza ca "Noua Lege" vine de la Dumnezeul veacului acesta care zice Biblia ca a smintit mintile oamenilor si se lasa slavit in biserici ca un Dumnezeu?

Oare nu cumva Duhul Sfant al Noului Testament dar si al evanghelistilor care au scris NT, este acela la care se refera si Luca in 9.1 cand recunoaste ca a primit de la Isus stapanire pe toti diavolii?
Oare cum de nu se prind crestinii ca Dumnezeul lor este exact Dumnezeul veacului acesta, adica Diavolul, cand insusi Christosul recunoaste ca este Lucifer si ca este stapanul cheilor Iadului?

55 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

În Ieremia la cap. 31:31-35, este scris: „Iată, vin zile, zice Domnul, când voi face cu casa lui Israel și cu casa lui Iuda un legămant nou. Nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinții lor, în ziua când i-am apucat de mână să-i scot din țara Egiptului, legământ pe care l-au călcat, măcar că aveam drepturi de soț asupra lor, zice Domnul. Ci iată legămantul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; și Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu. Niciunul nu va mai învăța pe aproapele său pe fratele său zicând: „Cunoaște pe Domnul!", ci toți Mă vor cunoaște, de la cel mai mic până la cel mai mare, zice Domnul; căci le voi ierta nelegiuirea și nu-Mi voi mai aduce aminte de păcatul lor."

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru EmaS):

Biblia,pentru mine nu mai reprezinta mare lucru, decat o carte in care in care sunt descrise fapte ale unor triburi care credeau in zeii ''Elohim'' si nu se referea la divinitate iar majoritatea erau analfabeti care habar nu aveau ce forma are planeta.si creare planetei, cu tot cu animale, cu apa crearea lumini, si a intunericului in cele 6 zile iar a 7 zi s-a odihnit este un haos total, iar cei care au rostit adevaruri au fost arsi pe rug

| fuzzer a răspuns:

Terminati cu absurditatile, voi nu stiti ce vorbiti..Practic in ziua de azi, cel care conduce lumea este un Dumnezeu si acel Dumnezeu este Satan, el conduce lumea in prezent.Pana sa ajungem la Dumnezeu mai este si va trebuie credinta nu intrebari stupide.

Răspuns utilizator avertizat
| fuzzer a răspuns (pentru timoteidoi):

Nici n-am vrut sa va contrazic,dar e foarte evident,cum in prezent se intampla atatea probleme, atatea mentalitati paranoice, razboaie, foamete, sclavie.Deci e clar de cine este condusa lumea.E o chestiune simpla de logica. Daca ar fi condusa lumea de Dumnezeu, nu cred ca omenirea s-ar fi confruntat cu atatea probleme.

| dragos38 a răspuns (pentru fuzzer):

Razboiele care se duc sunt tot din cauza religiilor, putini sunt cei care cred cu adevarat in dumnezeu. exemple care cred in existenta unui creator ar fi Stephan Hawking, Leo Taxil, Giordano Bruno, e.t.c. care au reusit sa se desparta de turma manipulata si noi in mare parte suntem religiosi si credem in religii suntem departe de adevar si de divinitate.

| Maxim96 a răspuns:

De ce smintesti lumea asta? Nu inteleg! Hristos a infiintat Legea Noua si noi mergem dupa ea!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva este in neregula Dumnezeul acestui veac este diavolul si predica dragostea pentru aproape iar Dumnezeul din vechiul testament accepta sacrificii umane si animale, pune oamenii sa faca juraminte pe partile genitale si ucide orase intregi prin puterea lui mareata in cele mai cumplite moduri este Dumnezeul adevarat atotiubitor. poti fi mai explicit?

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns:

Omule lasa-ne! Esti un defaimator al Bibliei, vrei sa induci in eroare oamenii, nu vezi ca majoritatea sunt stapaniti de traditii si lucruri auzite din batrani? decat o mica parte citesc Biblia si sunt 100% ca cei care citesc biblia in fiecare zi nu iti asculta toate prostiile pe care le gandesti.

| Birlik65 a răspuns:

Pfoaaaa...alti nebuni!

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Sti care este diferenta regie si credinta. daca tot vb de vechiul si noul testament.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Religia este credinta in zeii, pe cand credinta se refera la a crede in divinitate. pe care noi oamenii nu o putem cuprinde cu mintea.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nici macar, umanitatea nu-l poate cuprinde pe dumnezeu. asta e parerea mea. 8 miil de finte umane sau cate sunt pe planeta.nu-si pot reprezenta ceva ce nu se poate vedea.

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Deci tu poti reprezenta un obiect cu ajutorul creierului daca nu l-ai vazut in viata ta. de ex.un vapor da. sau un porumbel pentru ca oricare dintre noi am vazut un vapor sau un porumbel/

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Sper ca te-am lamurit, deci nu- putem cuprinde divinitatea cu mintea noastra suntem prea mici.si inca ceva/Lucifer este de fapt planeta (Venus) deci demonii astia ni cream noi cu mintea noastra.

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Biblia nu reprezinta inspiratia divina, ci este vorba de zeii
dumnezeu nu se ascunde si in nici un caz nu arata ca noi cum scrie in biblie,, ne-a creat dupa chipul si asemanarea sa.mai repede ni-l inchipuim noi dupa chipul si asemanarea noastra

| dragos38 a răspuns (pentru dragos38):

Parerea mea noi pe langa divinitate suntem ca niste tantari intr-un ocean( ca un tantar intr-un ocean)cam asta este diferenta intre noi si divinitate

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Am zis eu ca stiu, nu am zis asa ceva.am zis doar ca suntem prea mici pe langa divinitate si nu, ne pute imagina cam cum ar arata
un tantar nu-si poate imagina cum arata o finta umana cam asa suntem noi in comparatie cu divinitatea

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Suntem la inceputul cunoasterii universului, si oricum la scara universului suntem inegsifianti, universul find infinit.deabea ne cunoastem propria noastra galaxie

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Suntem finte umane,nu suntem ca el, cat despre Isus a fost un om ca si noi care vroia sa scoata Israelul de sub jugul roman, insa a sfarsit prin a fi crucificat pentru ca asa era obiceiul. si el credea in zeii nu in dumnezeu (eli era de fapt un zeu nu reprezenta divinitatea, Isus nici macar nu avea cunostinte despre lumea inconjuratoare dar despre univers, si cand manca nici macar nu se spala chiar el a zis ca este fiu de om.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Elohim sau iahve sau savaot cum i se mai zice in bibblie se refera la zeu

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

In textul ebraic vechi textual, cuvantul elohim inseamna zei

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Ai auzit de Stephan Hawking unul dintre cei mai mari savanti din zilele noastre intrebariile sale sunt ''cand si cum a aparut universul. de ce ne aflam aici '' deci oamenii de stinta inca nu stiu cu exactitate cand a aparut universul si cum a aparut

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Probabil fraza asta tot din biblie ai citit-o nu? cum, sa fim divini daca suntem oamenii trezeste-te.

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

La plural zeii la singular zeu

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Citestel pe stephan hawking unul dintre cei mai mari savanti din zilele noastre, nu mai citi biblia ca acolo nu descoperi nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu a zis asa ceva a pus intrebari, iar oamenii de stinta au emis teorii dar nu se stie exact cand a avut loc bing bengul

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu sunt divini, si nici diabolici.sunt oameni rai si oameni buni

Răspuns utilizator avertizat
| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Nu se stie cu cate miilirde de ani in urma a avut loc explozia lasa geneza acolo sunt povesti de adormit copii

| dragos38 a răspuns (pentru timoteidoi):

Biblia =legendele olimpului si in biblie ca si in legendele olimpului este vorba de zei. grecii veau zeii lor iar israelitii alti zei la care se inchinau.esti intoxicat mai baiete daca in biblie s-ar fi scris ca planeta are o forma triunghiulara ai fi luat informatia ca un adevar spus de dumnezeu

Răspuns utilizator avertizat
| Ninussu a răspuns:

Du-te acasa, am mai vazut atei, dar macar erau bine informati! ai probleme grave!