| Maomau a întrebat:

Oare cum va explicati faptul ca in Tanach (adica Vechiul Testament in denumire originala) dar si in religia mozaica nu exista Draci si ca dracii au aparut doar in Noul Testament si mai exact odata cu aparitia lui Christos?
Nu vi se pare ciudat faptul ca Christosul se recunoaste ca fiind Lucifer, si ca Tatal ceresc il numeste Diavol?
Vezi Apoc.1.18, Apoc 22.16, si Apoc 12.12)

41 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca ar trebui totusi sa citesti Biblia mai cu atentie. Se pomeneste acolo despre demoni, insa, e adevarat, nu la fel de mult ca si in Noul Testament, dar gasesti referiri cu privire la ei. La fel si cu privire la pacat. Pacat insa este ca tu nu ai vazut asta, ci doar ai frunzarit probabil Biblia.

| Maomau explică (pentru cristi202):

Total fals!
1 Biblia contine si Noul Testament dar in Tanach nu exista nicio personificare a raului gen Diavol sau Satana!
Asa ca treci la sala de lectura si nu mai vorbi fara sa STII

| Duucu a răspuns (pentru cristi202):

El nu a frunzarit Biblia, el a vrut sa creada ce a vrut el...

| cristi202 a răspuns (pentru Maomau):

TOTAL FALS?!? Cred ca glumesti, sau dai dovada de o ignoranta crasa.
Cum ramine cu "pariul" dintre dintre Dumnezeu si Diavol, pariu pe care se bazeaza intreaga carte Iov? Sau ai scos cartea Iov din Tanach?
Cred ca nu stiu cine ar trebui sa viziteze mai des sala de lectura...
Si, hai, te rog, mai citeste! Asta inainte de a te pronunta.

| Maomau explică (pentru cristi202):

Mai ignorant ca tine nu pot fi din moment ce vad ca vorbesti despre ce ai visat asnoapte.
Unde in Biblie vedem ceva despre "pariul lui Dumnezeu si Diavol"?
Cumva in pagina inexistenta in care ni se spune ca Isus s-a nascut din Duhul sfant?
Ma ignoranta intrupata, tu nu stii ce e acela Diavol? Poi in cartea lui Iov ca si in intreg Tanachul(pe care voi mincinosii il denumiti VT) Satan este un personaj de incredere a lui Dumnezeu si nu este Diavol, ci procurorul ceresc inger al lui Dumnezeu, iar in cartea lui Iov vedem ca Satan face totul cu aprobarea lui Dumnezeu si nu impotriva lui Dumnezeu asa cum face Diavolul numit Christos care ca si impotrivire a scos o Lege Noua ca sa-L trimita la plimbare pe Dumnezeu cu Legea lui cu tot!
Diavolul este POTRIVNICUL lui Dumnezeu, si uite ce scrie in 2 Tesaloniceni 2:4>
"potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", s-a aşezat în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu."
Intelegi din ce cauza nu Satan este Diavolul ci Christosul?

| Raquella a răspuns:

In Gradina Edenului satan a fost cel ce a ispitit pe Adam si pe Eva.Si pe Domnul Isus.

| Maomau explică (pentru Raquella):

Poate asa te invata sarlatanul de popa care are interesul sa te prosteasca ca mai apoi sa te poata beli si manipula!
Nu uita ca acel text nu este al religiei crestine ci al religiei mozaice (si asta deja cu cel putin 2000 de ani inainte ca niste sarlatani sa inventeze religia crestina)iar in religia originala si naturala care pleaca direct de la Dumnezeu, nu exista personificare a raului, asa ca sarpele este doar SARPE, ba mai mult in religia mozaica si in scriptura originala numita Tanach, Satan nu este Diavolul ci un personaj pozitiv care in cerururi este apropiat de Dumnezeu, este un inger pozitiv care nu iasa din cuvantul lui Dumnezeu si ii face mereu voia (dupa parerea unora mult mai avizati decat mine, Satan este acel personaj din ceruri care pe pamant se numeste Christosul, si asta in perioada de dinnainte de a se naste si de a incerca sa il detroneze pe Dumnezeu din scaunul Lui)

| milan9 a răspuns (pentru Maomau):

Eşti setat pe frecvenţa interesului răului, minciunii şi manipulării. Nu are nimeni ce-ţi face...

| Maomau explică (pentru milan9):

Zau?
Ai ceva dovezi care sa sustina intentiile mele?
Nu de alta dar eu am ca dovezi peste 2000 de ani de istorie care dovedesc ca religia crestina este una diabolica, si aceste dovezi nu cred ca ai tu puterea sa le stergi!
Ia fa comparatia si corecteaza-ti afirmatia tinand cont de dovezi

| Raquella a răspuns:

Ai pus aceasta intrebare de mii de ori si tot nu ai inteles ca Isus este Fiul lui Dumnezeu iar satan este sarpele cel rau?!

| danay72 a răspuns:

Prima aparitie a lui Satan e in Geneza3:1-5.Apocalipsa12:9Apoi si in timpul lui Iov.Iov1:6-12

| Maomau explică (pentru danay72):

Vezi si tu cu ochii tai ca acolo e vorba de sarpe.
Satan este Tatal minciunii iar de mintit nu a mintit sarpele ci Dumnezeu atunci cand a spus ca daca vei gusta din acel fruct vei muri!
Iar in povestea lui Iov intr-adevar e vorba de Satan, dar nu ca Diavol ci ca personaj de incredere a lui Dumnezeu!
Nimic din ce i-a fabut Satan lui Iov, nu a fost facut fara aprobarea lui Dumnezeu! Deci Satan nu este Potrivnicu (alt nume dat Diavolului pentru ca se impotriveste lui Dumnezeu)!
Potrivnicu este chiar Christosul care va invata ca Legea lui Dumnezeu este un GUNOI (si aceasta este u semn clar de impotrivire)!
Asa ca revizuieste-ti conceptiile pe care ti le-au bagat in cap aceia care tin vie stacheta unei institutii diabolice care a comis cele mai multe atrocitati din istoria omenirii!

| danay72 a răspuns (pentru Maomau):

Tocmai de aceea ti-am dat si Apocalipsa 12:9, pentru ca acolo spune despre Satan ca e sarpele originar.

| Maomau explică (pentru danay72):

Si eu ti-am aratat ca Apocalipsa nu este un text inspirat de Dumnezeu, deci nu are nicio valoare spirituala si ca acel text este scris de Ioan care era crestin si este bine stiut ca toti crestinii cred acest lucru despre sarpe. nu si mozaicii!

| danay72 a răspuns (pentru Maomau):

Apocalipsa face parte din cele 66 de carti inspirate de Dumnezeu si este o carte autentica pe care si eruditii o considera ca fiind canonica. 2Timotei3:16

| Maomau explică (pentru danay72):

In Biblie nu exista decat 5 carti inspirate de Dumnezeu si anume Cartile lui Moise!
Dupa cunostiinta mea Dumnezeu nu a mai dat si altora sarcina sa scrie niste carti, ba in plus rabinii evrei recunosc ca restul de carti l-au scris ei, inspirati fiind nu de Dumnezeu ci de evenimentele istorice prin care a trecut tara lor si din cultura populara a poporului evreu!
Si nu cred ca ai tu capacitatea sa ii convingi ca ce au scris ei este inspirat de Dumnezeu tot asa cum nu il convingi pe Eminescu ca opera lui nu ii apartine lui pentru ca si ea este inspiratia lui Dumnezeu!
Asa ca mai scuteste-ma de minciuni crestinbe ca daca textul Bibliei ar fi fost inspirat de Dumnezeu ar fi fost sfant, deci nu mai trebuia canonizat de niste oameni ca sa fie sfant!
Pricepi cum sta treaba?

| danay72 a răspuns (pentru Maomau):

Dumnezeu a zis si altor slujitori sa scrie nu numai lui Moise.De exemplu, Daniel12:4,8,9,Apocalipsa21:5

| Maomau explică (pentru danay72):

Tu propababil uiti sau vrei sa minti prin omisiune si te faci ca nu stii ca atat Moise cat si Daniel sunt personaje din Tanach si nu au nici cea mai mica legatura cu crestinismul ci numai cu Iudaismul!
Tot ce apartine de NT este inspirat de demoni. si asta vedem clar in faptul ca evanghelistii lucrau cu puterile demonilor (vezi Luca 9; 1) si nu cu a ingerilor!

| danay72 a răspuns (pentru Maomau):

Dar de Ioan nu ai mai spus nimic.Iar acolo ii spune clar Dumnezeu sa scrie. Daca analizezi cu sinceritate si cu atentie Biblia vei putea intelege mesajul ei, mai ales ca Vechiul Testament este in armonie perfecta cu Noul Testament. Oricum, eu iti doresc sa ai o seara frumoasa si mi-a facut placere sa discutam.

| Maomau explică (pentru danay72):

POi si eu pot afirma pe forumul meu ca Dumnezeu scrie!
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca este adevarat si nici nu stii tu la cine ma refer cand zic Dumnezeu!
In plus de asta, in cazul lui Ioan, nici Irineu din Lyon, parintele Bibliei, nu l-a crezut, si ca atare a fost impotriva faptului ca Apocalipsa sa fie in Biblie, si asta l-a costat!

| danay72 a răspuns (pentru Maomau):

Ireneu de Lyon a murit in 202, iar Apocalipsa a fost scrisa in 98e.n.Deci putea scrie ce dorea.Dar esti de acord ca alti ar putea crede la fel cum spui tu de Apocalipsa, si despre cele cinci carti scrise de Moise.Desi nu e adevarat, oamenii ar putea crede la fel.

| Maomau explică (pentru danay72):

Hahaha!
Poi apocalipse erau si inainte si dupa data pomenita de tine!
Doar ca pe atunci nu exista Biblia in varianta de azi, ci existau sute de Evanghelii si zeci de Apocalipse, dar Irineu din Lzon le-a redus la doar 4!
Dar totusi nu a acceptat sa intre in Biblie Apocalipsele, pentru simplul motiv ca le contesta "inspiratia divina"!

| RAY a răspuns:

Mi se pare ca esti obsedata de religie, lasa-i ma sa creada in ce au chef, multi nici nu stiu cei ala vt ei doar cred

| milan9 a răspuns:

Cum să nu existe, dar de cel din Grădina Edenului ai uitat?

Iată doar câteva dintre menționările existenței demonilor, chiar în VECHIUL TESTAMENT:

Psalmi 2, 24: "Iar prin pizma diavolului moartea a intrat în lume şi cei ce sunt de partea lui vor ajunge s-o cunoască."

Zaharia 3, 2: "Şi a zis Domnul către Satana: "Ceartă-te pe tine Domnul, diavole, ceartă-te pe tine Domnul, Cel care a ales Ierusalimul! Acesta nu este el, oare, un tăciune scos din foc?"

Psalmi 34, 4: "De la diavol ce poţi scoate curat? Şi din minciună ce poţi scoate adevărat?"

Psalmi 108, 5: "Pune peste dânsul pe cel păcătos şi diavolul să stea de-a dreapta lui."

Cartea lui Baruh 4, 7, 35;

II Macabei 5, 9;

Osea 12, 12;

Tobit 6, 8, 14, 16, 17;

Tobit 8, 3;

| Maomau explică (pentru milan9):

Acela din Gradina edenului nu este Diavolul ci era sarpele!
In Apocalipsa Diavolul este descris ca un balaur, ceea ce nu este tot una cu sarpele, dar este tot una cu imaginea lui Lucifer, si sa nu uitam ca tocmai Isus se lauda ca el este Lucifer!
Uite aici un link catre imaginea dar si textul despre Lucifer!

http://ro.wikipedia.org/wiki/Lucifer

Ti se pare ca e vorba de un sarpe?

| milan9 a răspuns (pentru Maomau):

Lasă la o parte falsele silogisme, asta dacă nu vrei să fii mai viclean decât însuşi diavolul despre care vorbeşti! În Apoc 12.12, cel alungat pe pamant este Diavolul, nicidecum Luceafărul şi nici Hristos, Fiul lui Dumnezeu:

Apocalipsă 12, 10: Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri (cel "aruncat", diavolul), cel (diavolul) ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea.
Apocalipsă 12, 11: Şi ei l-au biruit (pe cel "aruncat", pe diavol) prin sângele Mielului (Hristos- Fiul lui Dumnezeu) şi prin cuvântul mărturiei lor şi nu şi-au iubit sufletul lor, până la moarte.

Apocalipsă 12, 10: Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri (cel "aruncat", diavolul), cel (diavolul) ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea.
Apocalipsă 12, 11: Şi ei l-au (pe cel "aruncat", pe diavol) biruit prin sângele Mielului (Hristos- Fiul lui Dumnezeu) şi prin cuvântul mărturiei lor şi nu şi-au iubit sufletul lor, până la moarte.

| Maomau explică (pentru milan9):

La cat de credincios(citeste incult) esti se vede ca nu pricepi ce inseamna cuvantul Hristos, adica UNSUL, si dupa cate stiu eu si istoria, Isus nu a fost uns nici de oameni si nici de Dumnezeu, asa ca textul din Apocalipsa se numeste la un UNS a lui Dumnezeu, adica la un Rege care a fost UNS ca REGE, asa ca exprimarea ta aproximativa este una din instrumentele Satanei care incearca sa va intunece mintile!

| milan9 a răspuns:

Aberații, cum să aibă Hristos Fiul lui Dumnezeu, vreo legătură sau colaborare cu răul? Tu chiar nu cunoști nici o măsură?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Citește cu atenție și fără viclenie specifică "tatălui minciunii" (diavolul):

Apocalipsă 1, 18: Şi Cel ce sunt viu. Am fost mort, şi, iată, sunt viu, în vecii vecilor, şi am cheile morţii şi ale iadului.

Apocalipsă 22, 16: Eu, Iisus, am trimis pe îngerul Meu ca să mărturisească vouă acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt rădăcina şi odrasla lui David, steaua care străluceşte dimineaţa.

Apocalipsă 12, 10: Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri (cel "aruncat", diavolul), cel (diavolul) ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea.
Apocalipsă 12, 11: Şi ei l-au (pe cel "aruncat", pe diavol) biruit prin sângele Mielului (Hristos- Fiul lui Dumnezeu) şi prin cuvântul mărturiei lor şi nu şi-au iubit sufletul lor, până la moarte.

Concluzia:
Apocalipsă 12, 12: Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt.

| Maomau explică (pentru milan9):

Poi sa stii ca intrebarea asta despre Isus Hristos mi-am pus-o si eu cand am aflat ca Biserica lui Christos este cea mai criminala institutie din istoria umanitatii si ca nu a fost intrecuta pina in ziua de azi in crime si in bicisnicii!
Cum iti explici ca tocmai biserica lui a inventat cele mai bestiale aparate de schingiuire a oamenilor?

| Maomau explică (pentru milan9):

1 in apoc. 1.18 aflam ca Isus Christos este stapanul cheilor Iadului
2 In Apoc 22.16 aflam ca el este Steau stralucitoare a diminetii, adica LUCIFER!
In Apoc. 12.10 aflam ca s-a facut mantuirea prin Christosul= UNSUL lui Dumnezeu, dar Dumnezeu nu l-a uns pe Isus in nicio functie, ba chiar mai grav in Deuteron 13.1 cere ca acesta sa fie omorat, deci ai dat cu batul in balta!
4 In Spoc 12.12 este ca Luceafarul care se lauda ca este Isus Christos si care a fost alungat pe pamant este Diavolul

| milan9 a răspuns (pentru Maomau):

Dacă te referi la Inchiziţie, nu confunda acel grup de ticăloşi care au IEŞIT CU TOTUL DIN PREROGATIVELE CREDINŢEI LOR, pentru a acţiona în nume propriu (unde te învaţă CREŞTINISMUL să faci acele abuzuri), în numele voinţei şi libertăţii proprii, în numele abuzurilor, seducţiei puterii şi intereselor proprii. Nu sunt catolic, dar acea perioadă neagră din istorie, este o perioadă în care, înante de toate, pe lângă cele câteva mii de victime, Biserica Romano-Catolică a fost prima victimă. De ce? Pentru că abuzurile acelor "intruşi" din rândurile ei continuă să lovească şi să le afecteze menirea lor...

| Maomau explică (pentru milan9):

Toata biserica crestina este opera unui grup de ticalosi, si asta incepand cu Ucigasul Sfantului Stefan, ucigas pe care voi il numiti Apostolul Pavel si este de fapt parintele crestinismului. continuand cu ucigasul in serie Imparatul Constantin cel Mare marele vostru sfant care si-a omorat pina si propriul copil si tot asa pina la Papa Benedict al XVI numit si Buldogul lui dumnezeu pentru ca inainte de a fi Papa era seful inchizitiei!
Asa ca despre ce vorbim?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Erau alungati in pustie indracitii si Hristos i-a vindecat pe acestia.

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu il crezi pe cel care se lauda singur ca este Lucifer?
Poi cat de naiv trebuie sa fie acel cineva incat sa creada ce spune Dracu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti se pare ca dai dovada de o crasa prostie tot repetand la nesfarsit aceeasi litanie? eu asa ma tem.ai deja sub nume diferite postata aceeasi chestie ciu Iisus fiind lucifer, si celelalte chestii.provlema e ca ai mereu aceiasi prosti pupincuristi si ligai care-tu dau dreptate si-ti canta in struna.bravo.santeti tari. tare idioti.

| Maomau explică (pentru anonim_4396):

Cu parerile celor dashtepti in credinta ca tine ne stergem pe f...runte!

| ManStrong a răspuns:

Isus ar putea fi o persoana istorica.
Pe cind Cristos este o teorie.
; Nu a ti invata asa pe Cristos;
Nu a ti invata asa pe Platon.
S-au pe Aristotel.
Stie vre -un crestin roman ce insemneaza cuvintul drac?
Si cum arata?
Dar sa i mai si numeri?

| pisicutablue a răspuns:

Se spune ca pacatele a incepun cand s-a deschis cutia pandorei cred ca de asta

| Maomau explică (pentru pisicutablue):

Nu stiu ce a inceput atunci cand s-a deschis cutia pandorei, poate harababura, dar in VT adica in Tanach nu exista notiunea de pacat.
Pacatul a aparut odata cu crestinismul si cu politica de santaj a acestei religii asupra oilor din turma ei!

| pisicutablue a răspuns (pentru Maomau):

Cutia pandorei continea toate pacatele lacomia furia, mandria sunt mai multe teorii nu stiu care e cea adevarata