| sullivan a întrebat:

Nu vi se pare curios ca un biet rabin ca si Isus, care nu a avut niciodata in viata lui puterea de a darui viata vesnica, va promite ca v-o ofera dupa ce a murit chiar el insusi?
Asta este cu atat mai curios cu cat nici Dumnezeul lui Moise nu promite celor care Il urmeaza nici un fel de viata vesnica, ci doar un loc numit Casa Mortilor in care vor sta ca niste umbre amorfe, adica fara viata!
Nu vi se pare interesant ca notiunea de "Viata vesnica" a aparut odata cu Noul Testament, adica exact odata cu aparitia Diavolului, pentru ca in Vechiul Testament nu exista notiunea de Diavol)
Nu vi se pare curios ca viata vesnica IN IAD v-o promite exact cel care dupa inviere se recunoaste singur ca fiind Stapanul Iadului, adica Christosul?

46 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sullivan):

E ultimul raspuns pe care ti-l dau...studiaza Vechiul Testament (fundamentul religiei mozaice). Axeaza-ta in special pe Profeti si vei vedea ca nu e asa cum crezi.

| sullivan explică (pentru Maxim96):

Ti/am mai explicat! Si anume ca Isus era evreu si era de religie mozaica, si in aceasta religia a fi "Fiul lui Dumnezeu" insemna sa fi UNS ca REGE. Toti regii Israelului sunt fii de Dumnezei incepand cu Moise. mai putin saracu tamplar ca Isus care nu a primit titlul de REGE decat ca o batjocura.
Ce dracu tu esti atat de aberat incat crezi toate prostiile dar nu crezi tocmai REALITATEA pentru ca adevarul se gaseste numai in Realitate si nu in fabulatiile fantasmagorice din mintile celor aberati!

| sullivan explică (pentru Inferno):

Aici sunt nevoit sa-ti dau dreptate, fara RA adica soarele, nu am exista niciunul din noi, deci nici puteri nu am avea!

| sullivan explică (pentru anonim_4396):

Oare ce IQ ai din moment ce nu esti cabail sa intelegi ca NU s-a profetit venirea lui Dumnezeu Fiul, ci venirea unui Messiah, adica a unui UNS (in functii inalte de rege sau lider spiritual) Pe cand Isus nu a fost UND niciodata in nicio functie, ci eventual s-a uns la fund pentru ca avea hemoroizi, dar asta nu e suficient ca sa i se zica UNSUL adica Massaih in greaca Christosul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi se pare. tie nu ti se pare ca debitezi prea multe?

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Ma citeste Biblia si nu fa haz de necaz.

| sullivan explică (pentru Maxim96):

O sa o recitesc atunci cand ma va indruma Dumnezeu sa o fac!
Pina atunci am alte carti de citit, dar apreciez la fel de bine si Biblia pentru ca are foi foarte subtiti si fine, si asta o face mult mai valoroasa decat daca ar avea foile groase!

| Maxim96 a răspuns (pentru sullivan):

Asa sa faci si dupa ce o citesti sa pui intrebari pe TPUhappy

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Daca tu nu intelegi sau nu vrei sa intelegi este treaba ta daca aberezi sau vrei sa ii schimbi scrisul ce scrie in Biblie si ce ai vrea tu sa scrie.tu chiar nu realizezi ca te contrazici singur? mai complexatule, draga vrei sa crezi atunci crede si studiaza daca vrei sa te informezi, ca nu a zis nimeni, chiar D-zeu a zis ca ceea ce auzim sa verificam, dar tu esti prea de tot.Stau si ma gandesc, tu faci toate astea ca te plictisesti acasa si nu ai cu cine vorbii sau chiar nu intelegi? de inteles nu cred ca nu intelegi pentru ca tu schimbi sensul cuvintelor.si daca esti asa de inteligent demonstreaza lucrul acesta si fi in stare sa porti o discutie civilizata.

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Apropo,de unde stii tu ca "adevarul Lui"era adevarul legii numita torah? si stiai ca tora ta a fost scrisa dupa Biblie, mai rationalule?

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Desteptule,ai pus o intrebare, ti-am raspuns.acum zici ca alta e tema? ia sa vedem, ce noua tema ai? vad ca tu le cam sucesti si te incurci in ce zici.si ce a facut Isus se numeste minune nu vrajitorie. pune mana pe dex si vezi care e diferenta.ai grija cum vorbesti ca eu nu m-am luat de ce crezi tu, incuiatule.informeaza-te inainte sa discuti cu altii ca sa nu vada ce retardat esti.cine schimba tema, eu? sau tu o intorci pe toate partile cu toate textele tale.

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Esti prea retardat.dai texte de care iti aduci tu aminte?"12.Iar dacă clădeşte cineva pe această temelie aur, argint, pietre scumpe, lemn, fân, trestie,
13.lucrarea fiecăruia va fi dată pe faţă: ziua Domnului o va face cunoscut, căci se va descoperi în foc. Şi focul va dovedi cum este lucrarea fiecăruia."(1 Corinteni 3.12-13) ce iti zic tie pasajele astea? Nu are rost sa ma mai contrazic cu tine ca este foarte clar ca nu meriti, ca nu vrei sa intelegi.intelegi ce vrei tu

| justbelieve a răspuns (pentru sullivan):

Lamureste-ma si pe mine intelectualule.tu te inspiri din Coran, Tora, din istoria crestinismului, mai ai si alte cartii? singura autentica este Biblia, daca nu accepti acest lucru este problema ta.stai sa inteleg, pentru tine Dumnezeul lui Moise este doar Dumnezeul lui Moise, nu Dumnezeul la toti.bine.pt tine Dumnezeu lui Moise nu are fii? pentru tine Dumnezeul "veacului acesta"cum zici tu=Diavolul? da chiar esti dus rau

| justbelieve a răspuns:

De unde ai scos locul numit casa mortilor? serios? tu chiar inventezi toate astea? citeste 2 timotei 3.16-17 "16 Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu şi de folos ca să înveţe, să mustre, să îndrepte, să dea înţelepciune în neprihănire,
(2Pet 1.20-21; Rom 15.4winking
17 pentru ca omul lui Dumnezeu să fie desăvârşit şi cu totul destoinic pentru orice lucrare bună."asta ca sa vezi ca D-zeu a zis sa citim Biblia si tu spuneai ca nu si Ioan 5.39 "Cercetaţi Scripturile, pentru că socotiţi că în ele aveţi viaţa veşnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine." Faptele apostolilor 5.31 " Pe acest Isus, Dumnezeu L-a înălţat cu puterea Lui şi L-a făcut Domn şi Mântuitor, ca să dea lui Israel pocăinţa şi iertarea păcatelor." cred ca asta iti rezolva problema si cu "D-zeu nu are fii". Isaia 9.6-7 "6. Caci un Copil ni S-a nascut, un Fiu ni S-a dat, si domnia va fi pe umarul Lui; Il vor numi: "Minunat, Sfetnic, Dumnezeu tare, Parintele vesniciilor, Domn al pacii."
7. El va face ca domnia Lui sa creasca, si o pace fara sfarsit va da scaunului de domnie al lui David si imparatiei lui, o va intari si o va sprijini prin judecata si neprihanire, de acum si-n veci de veci; iata ce va face ravna Domnului ostirilor." Ioan 17.24 "24. Tata, vreau ca acolo unde sunt Eu, sa fie impreuna cu Mine si aceia pe care Mi i-ai dat Tu, ca sa vada slava Mea, slava pe care Mi-ai dat-o Tu; fiindca Tu M-ai iubit inainte de intemeierea lumii." evrei 1.5-9 5. Caci, caruia dintre ingeri a zis El vreodata: "Tu esti Fiul Meu; astazi Te-am nascut"? Si iarasi: "Eu Ii voi fi Tata, si El Imi va fi Fiu"?
6. Si, cand duce iarasi in lume pe Cel intai nascut, zice: "Toti ingerii lui Dumnezeu sa I se inchine!"
7. Si despre ingeri zice: "Din vanturi face ingeri ai Lui; si dintr-o flacara de foc, slujitori ai Lui";
8. pe cand Fiului I-a zis: "Scaunul Tau de domnie, Dumnezeule, este in veci de veci; toiagul domniei Tale este un toiag de dreptate;
9. Tu ai iubit neprihanirea si ai urat nelegiuirea: de aceea, Dumnezeule, Dumnezeul Tau Te-a uns cu un untdelemn de bucurie mai presus decat pe tovarasii Tai." 1 Timotei 6.15-16 " 15. care va fi facuta la vremea ei de fericitul si singurul Stapanitor, Imparatul imparatilor si Domnul domnilor,
16. singurul care are nemurirea, care locuieste intr-o lumina de care nu poti sa te apropii, pe care niciun om nu L-a vazut, nici nu-L poate vedea si care are cinstea si puterea vesnica! Amin." Apocalipsa 1.18 "18. Cel Viu. Am fost mort, si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale Locuintei mortilor." asta despre inviere.mozaic vine de la moise cel care a primit legea din mana lui Dumnezeu. Matei 1.18-25 "18. Iar nasterea lui Isus Hristos a fost asa: Maria, mama Lui, era logodita cu Iosif; si, inainte ca sa locuiasca ei impreuna, ea s-a aflat insarcinata de la Duhul Sfant.
19. Iosif, barbatul ei, era un om neprihanit si nu voia s-o faca de rusine inaintea lumii; de aceea si-a pus de gand s-o lase pe ascuns.
20. Dar, pe cand se gandea el la aceste lucruri, i s-a aratat in vis un inger al Domnului si i-a zis: "Iosife, fiul lui David, nu te teme sa iei la tine pe Maria, nevasta ta, caci ce S-a zamislit in ea este de la Duhul Sfant.
21. Ea va naste un Fiu, si-I vei pune numele Isus, pentru ca El va mantui pe poporul Lui de pacatele sale."
22. Toate aceste lucruri s-au intamplat ca sa se implineasca ce vestise Domnul prin prorocul care zice:
23. "Iata, fecioara va fi insarcinata, va naste un Fiu, si-I vor pune numele Emanuel" care, talmacit, inseamna: "Dumnezeu este cu noi."
24. Cand s-a trezit Iosif din somn, a facut cum ii poruncise ingerul Domnului; si a luat la el pe nevasta sa.
25. Dar n-a cunoscut-o, pana ce ea a nascut un Fiu. Si el I-a pus numele Isus." despre profetie Mica 5.2 "2. "Si tu, Betleeme Efrata, macar ca esti prea mic intre cetatile de capetenie ale lui Iuda, totusi din tine Imi va iesi Cel ce va stapani peste Israel si a carui obarsie se suie pana in vremuri stravechi, pana in zilele vesniciei." Isaia 7.14 "14. De aceea, Domnul insusi va va da un semn: "Iata, fecioara va ramane insarcinata, va naste un Fiu si-I va pune numele Emanuel." Geneza 49.8-10 "8. Iudo, tu vei primi laudele fratilor tai; mana ta va apuca de ceafa pe vrajmasii tai. Fiii tatalui tau se vor inchina pana la pamant inaintea ta.
9. Iuda este un pui de leu. Tu te-ai intors de la macel, fiule! Iuda isi pleaca genunchii, se culca intocmai ca un leu, ca o leoaica: cine-l va scula?
10. Toiagul de domnie nu se va departa din Iuda, nici toiagul de carmuire dintre picioarele lui, pana va veni Silo, si de El vor asculta popoarele." despre unsul despre care te tot lauzi ca stii Isaia 61.1-3 "1. "Duhul Domnului Dumnezeu este peste Mine, caci Domnul M-a uns sa aduc vesti bune celor nenorociti: El M-a trimis sa vindec pe cei cu inima zdrobita, sa vestesc robilor slobozenia, si prinsilor de razboi, izbavirea;
2. sa vestesc un an de indurare al Domnului si o zi de razbunare a Dumnezeului nostru; sa mangai pe toti cei intristati;
3. sa dau celor intristati din Sion, sa le dau o cununa imparateasca in loc de cenusa, un untdelemn de bucurie in locul plansului, o haina de lauda in locul unui duh mahnit, ca sa fie numiti "terebinti ai neprihanirii", "un sad al Domnului", ca sa slujeasca spre slava Lui."citeste tot capitolu Isaia 53. Daniel 9.25-26 "25. Sa stii, dar, si sa intelegi ca de la darea poruncii pentru zidirea din nou a Ierusalimului pana la Unsul, la Carmuitorul, vor trece sapte saptamani; apoi timp de saizeci si doua de saptamani, pietele si gropile vor fi zidite din nou, si anume in vremuri de stramtorare.26. Dupa aceste saizeci si doua de saptamani, Unsul va fi starpit, si nu va avea nimic. Poporul unui domn care va veni va nimici cetatea si Sfantul Locas, si sfarsitul lui va fi ca printr-un potop; este hotarat ca razboiul va tine pana la sfarsit, si impreuna cu el, si pustiirile." Daniel 8.14 "14. Si el mi-a zis: "Pana vor trece doua mii trei sute de seri si dimineti; apoi Sfantul Locas va fi curatat!" 2 Timotei 3.16-17 "16. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire,
17. pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." si depre diavol apare si in VT, in Geneza ca fiind sarpele.citeste si verifica. daca esti in stare.ti-am zis ca nu ti-ai gasit persoana cu care sa te contrazici.acum si ultimul retardat daca citeste intelege, doar cine nu vrea, nu intelege.asa ca daca tot ai chef de sucit si intors texte nu ai decat, da nu cred ca m-ai ai si alte aberatii, dar cine stie?

| sempreinvolo30 a răspuns:

Se vede ca nu cunosti deloc Biblia, ISUS nu era un biet rabin ci era fiul lui Dumnezeu iar el a facut invieri ceea ce demonstreaza ca in viitor asa cum este promis in Biblie va face in vieri iar cei drepti vor trai vesnic. Apoi atat Dumnezeul lui Moise cum il numesti tu, desii este acelasi Dumnezeu care a creat lumea cat si Isus promit viata vesnica pe acest pamant:
IOAN3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, încât l-a dat pe Fiul său unic-născut, pentru ca oricine manifestă credinţă în el să nu fie distrus, ci să aibă viaţă veşnică.
REVELATIA21:3,4 Atunci am auzit un glas puternic de la tron care zicea: „Iată! Cortul lui Dumnezeu este cu oamenii! El va locui cu ei şi ei vor fi popoarele sale. Şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. 4 El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".
Notiunea de viata vesnica apare de la Geneza chiar daca tu nu ai vazut-o
geneza2:17 Şi Iehova Dumnezeu i-a dat omului următoarea poruncă: „Din orice pom din grădină poţi să mănânci pe săturate. 17 Dar din pomul cunoaşterii binelui şi răului să nu mănânci, căci, în ziua în care vei mânca din el, în mod sigur vei muri
Daca ei nu ar fi mancat din acel fruct atat ei cat si noi am fii trait vesnic
Spune si mie unde scrie in Biblie ca Isus este stapanul iadului? In Biblie nici macar nu apare cuvantul iad

| WholeWorldTeam a răspuns:

Piei satana.Doamne siteul asta este plin de eretici! Domnul sa va lumineze mintea pana nu e prea tarziu ca altfel o sa ardeti in iad cu tot cu secte si cu interpretari aiurite ale bibliei.