| Nilsson a întrebat:

Nu vi se pare surprinzator ca sunt multi care se dau drept oameni de stiinta si totusi contesta ca recensamantul mentionat in Evanghelia dupa Luca ar fi avut loc pe motiv ca romanii nu ar fi facut niciodata recensaminte?

E la mintea cocosului, cand faci cuceresti un teritoriu nou primul lucru pe care il faci ar fi sa estimezi populatia din zona pentru a sti cate efective militare sa aloci in zona pentru control si cam cate taxe sa colectezi.

Plus ca numaratori ale populatiei in Biblie sunt mentionate inca de pe vremea lui Moise si a lui David.

Voi ce credeti din punct de vedere istoric, au fost organizate recensaminte in Israelul cucerit de romani sau nu?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Imposibil să nu fi fost.

30 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu prea cred ca un om destept sa pretinda ca romanii nu faceau recensaminte. Eu am date precise privind recensaminte din Imperiul Roman, chiar daca nu despre cel din Iudeea. Problema e alta. In Iudeea romana au avut loc mari miscari de populatie; era o provincie problema. Nu puteai sa trimiti oamenii in orasele strabunilor lor, chiar si fara miscarile de populatie facute, iudeii aveau strabuni in multe locuri. Logica unui recensamant este sa arate unde sunt oamenii LA DATA RECENSAMANTULUI, ce schimbari au aparut de la ultimul recensamant. Romanii nu au trimis oamenii in alte parti pentru inscriere la nici un recensamant despre care avem date, este ceva fara rost si imposibil de realizat.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Romanii nu aveau străbuni in multe locuri?

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Ba da, aveau, si nici in alta provincie a Imperiului Roman nu s-a cerut oamenilor sa se intoarca in orasele strabunilor lor pentru inscriere, utilitatea referendumului este sa vezi situatia LA MOMENTUL REFERENDUMULUI, ca sa actualizezi taxele.

| SG1995 a răspuns:

E vorba de cum s-a făcut recesământul, romanii nu au cerut niciodată nimănui să se întoarcă în locul de paștină să fie renumerați. Dacă ai fost un evreu în Roma, și erai născut în Ierusalim, ce făceai?

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Daca erai adus ca prizonier la Roma, vandut sclav, eliberat peste cativa ani, cum se obisnuiai, si te trezeai ca se face recensamant in tara ta, Pergam, in Asia Mica; pana ajungeai acolo trecea baba cu colaci, nu aveai nici bani pentru asa o expeditie.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Le-au cerut sa stea acasa, pe Hercle! Romanii nu prea apreciau evaziunea fiscala! Daca te apuca dorul de duca, brusc, cand se actualiza rolul fiscal, era clar ca urmaresti sa scapi de impozit.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Se ducea recenzorul la casa fiecarui roman ca să-l numere? Te bagi in niste detalii ca sa dovedești ce? ca nu a avut loc recensământul din Biblie? As putea găsi nod in papura la istoricii tai laici si la savanții tai. Tu crezi ca istoricii tai n-au scris minciuni de dragul prestigiului pentru urmași? Mai ușor i-aș suspecta pe istoricii tai care știind ca vor muri veșnic si pentru care adevărul si minciuna sunt relative pentru ei n-ar fi fost vreo problema sa înflorească pentru a avea vreun renume mai mare decat ei meritau. Si ei scriau ce le permitea împăratul ca de nu erau spânzurați. La fel e scrisa istoria laica si in prezent cu deosebirea ca spânzurarea e sub alta forma si mai subtila.

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Nu e vorba de nici un istoric aici; logica elementara arata ca nu este posibil sa trimiti oamenii in orasele stramosilor lor ca sa fie recenzati. Ai stramosi din 10 orase, ce faci, mergi in toate? Rostul recensamantului este sa arate situatia la zi. Cheltuiala cu drumul ar fi fost enorma; impozitul pentru care se facea recensamantul nu ar mai fi avut ce sa taxeze.

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Istoria nu functioneaza asa; in Istorie, ca in orice stiinta, afirmatia e egala cu zero, totul trebuie demonstrat, iar ceilalti istorici cauta sa iti distruga teoria. Nu crede nimeni pe cuvant. Ai putea gasi nod in papura, spui; spre deosebire de trestie, papura nu are noduri, poti sa vezi noduri pe tulpina de papura foarte usor, dar trebuie sa innebunesti pentru asta.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

"Istoria nu functioneaza asa; in Istorie, ca in orice stiinta, afirmatia e egala cu zero, totul trebuie demonstrat, iar ceilalti istorici cauta sa iti distruga teoria. Nu crede nimeni pe cuvant." - deci tu nu crezi in istoria laica. Atunci cum demonstrezi stiintific ca un om Traian a venit in Dacia?

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Te întinzi cam mult cu strămoșii si o iei pe arătură cu logica ta. In Biblie nu vorbește despre 10 Betleeme in care s-ar fi făcut recensământul. happy

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

S-a facut in toate localitatile din Iudeea, cum vrei sa faca recensamant in Betleem?

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Deci pana la urma Maria nu s-a dus in toate localitatile din Iudeea la stramosii ei din toate localitatile. happy

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Tin cont de inscriptii, diplome militare, pietre de mormant, tin cont de ce ar fi putut sa minta fiecare persoana care a relatat despre Traian, si de multe altele; si astfel aflu mult mai mult decat de existenta lui Traian. Ce, tu credai ca preiau relatarea cuiva, unde pomeneste de Traian, numai pentru ca o am? Asta ar fi egal cu zero.

| Nilsson explică (pentru minrest):

Iosif a trebuit sa calatoreasca la Betleem pentru a-si dovedi apartenenta la poporul evreu care se putea realiza doar pe baza marturiei rudelor.
Locuind in Nazaret era tot in cadrul aceleasi provincii, daca era din alta zona a imperiulul nu era vizat de recensamant.

| minrest a răspuns (pentru Nilsson):

Romanii nu numarau credinciosi, ci contribuabili. Ia sa vedem ce ne spune Luca, capitolul 2:1. În zilele acelea a ieşit poruncă de la Cezarul August să se înscrie toată lumea.
2. Această înscriere s-a făcut întâi pe când Quirinius ocârmuia Siria.
3. Şi se duceau toţi să se înscrie, fiecare în cetatea sa.
4. Şi s-a suit şi Iosif din Galileea, din cetatea Nazaret, în Iudeea, în cetatea lui David care se numeşte Betleem, pentru că el era din casa şi din neamul lui David. Deci aflam ca, la porunca primului imparat roman, a lui Augustus, s-a facut un recensamant. Si fiecare a trebuit sa se duca sa se inscrie ''in cetatea sa''. Adica in care cetate? DACA Iosif a mers in cetatea lui Bavid, Betleem, ATUNCI toti au mers ca Iofif, in cetatea stramosului pe linie barbateasca. 1. Pe romani nu ii interesa unde stateau oamenii cu o mie de ani in urma, pe vremea lui David, ci unde stateau pe vremea lui Augustus, ca sa ii taxeze. 2. Nu puteau romanii sa porunceasca asemenea babilonie, asemenea cheltuiala ruinatoare. In toate recensamintele pentru care avem date, romanii au recenzat oamenii in casele lor, si au cerut amanarea calatoriilor. Eu nu zic ca nu a avut loc recensamantul; din cand in cand se fac recensaminte; zic ca nu s-a cerut inscrierea in cetatea stramosilor.

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Textul lasa doua posibilitati; sa mergi la toti stramosii, sau sa mergi la un stramos vechi de o mie de ani; ce nu lasa textul este o posibilitate plauzibila.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Textul lasa posibilitatea mersului la un stramosi vechi de o mie de ani adica exact ce s-a intamplat. Maria a mers doar in Betleem si nu in toate localitatile din Israel.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Si daca Traian a fost doar o figura legendara simbolica si nu a existat in realitate si aceasta figura de om simbolica a fost trecuta pe monezi, monumente, diplome? Pe monezi apar figuri de corbi, dragoni, lei care nu au existat in realitate. De exemplu stema Romaniei are un vultur care nu a existat in realitate.

Iar chestia asta se poate generaliza si la imparati care au trait inainte si dupa potopul din 2370 i.Hr.

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Vrei sa spui ca toti iudeii care nu locuiau acolo unde locuia stramosul lor patern de pe timpul lui David, adica aproape toti, au mers in alte orase ca sa se inscrie, toti in acelasi timp? Bravo tie, daca vrei sa sustii o aberatie, eu nu am nimic impotriva.

| minrest a răspuns (pentru Steregoi):

Daca inventariai toate sursele, de orice tip, referitoare la Traian, nu mai erai in situatia sa spui astfel de aberatii. Iar potopul din 2370 i.Hr. l-ai inventat tu.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Cel putin 25% din istoria laica e plina de minciuni.

| Steregoi a răspuns (pentru minrest):

Ti-am mai spus eu. Te bagi in niste detalii care nu schimba cu nimic concluzia ca a avut loc recensamantul din Biblie.

| Nilsson explică (pentru minrest):

Apartenenta la poporul evreu trebuia dovedita intr-un fel.
De unde ar fi stiut romanii ca Iosif nu era vreun spion din alte popoare invecinate care abia asteptau sa atace si sa jefuiasca provinciile romane?
Iar aceasta apartenenta se dovedea pe baza spitelor de neam, acele insiruiri plictisitoare de nume pe care le regasim in multe locuri din Biblie.

Daca citesti in cartea lui Neemia, unii evrei la intoarcerea din Babilon cand s-a dat decretul de reconstruire a templului nu si-au putut dovedit apartenta la neam.

Cei vizati de deplasari erau doar o minoritate caci majoritatea locuiau in cetatile stramosesti iar romanilor nu le-ar fi pasat problemele celor care trebuiau sa se intoarca in cetatile lor de origine.

Daca stai sa te gandesti si in prezent se intampla la fel, daca cuiva ii expira pasaportul si locuieste in Spania trebuie sa vina in tara in judetul de origine si sa isi petreaca vacanta stand la coada la ghiseu ca sa si-l reinnoiasca.
Tot sistemul acesta juridic si aceasta birocratie e mostenire de la romani.

E interesant de analizat contextul recensamantului, evanghelistul Luca precizeaza ca in Siria era guvernator Quirinius, iar in Iudeea era rege Irod, deci Iudeea nu fusese inca organizata ca si provincie romana iar cel mai probabil Quirinius, in baza experientei sale in administratie, a fost delegat de catre imparatul Tiberiu sa pregateasca organizarea noii provincii romane Iudeea, recensamantul facand parte din acest proiect.

| Nilsson explică (pentru Nilsson):

Conform istoricilor, provincia Iudeea e consemnata din anul 6 AC, deci acuratetea detaliilor oferite de Luca este impresionanata, poate nu se stie cu exactitate anul nasterii lui Iisus si al recensamantului care a avurt loc dar marja de eroare este foarte mica caci toate detaliile se leaga intre ele.
Probabil provincia a fost organizata la cativa ani dupa recensamant pana au fost puse la punct toate detaliile adminsitrative.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

De acord cu tine. E in interesul oricarui popor suzeran sa stie cati bani colecteaza de la vasali.

Totusi, arheologii nu se pot considera oameni de stiinta.

| minrest a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Arheologii sunt toti oameni de stiinta, istorici.

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns:

Recensământul era o practica odată cu formarea primelor orașe state înainte de anul potopului din 2370 i.Hr. Savanții despre care vorbești sunt înverșunați de Satan contra Lui Dumnezeu pentru a contesta cuvântul Lui Dumnezeu Biblia ignorând orice logica.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Si daca au avut loc cu ce schimba lucrurile? Bibliile tot carti de povesti raman!