| Meme10Memu a întrebat:

O cariera muzicala, o cariera politica, o casa mare si frumoasa nu-i foloseste la nimic omului cand moare. Doar o relatie de prietenie cu adevaratul Dumnezeu din Biblie il poate ajuta pe om sa revina la viata pe Pamant. O cariera muzicala, in IT, in politica, o vila mare e incompatibila cu o relatie de prietenie cu Dumnezeu. Iisus nu a avut nici una din acestea decat o relatie stransa cu adevaratul Dumnezeu autorul Bibliei. Ce credeti?

3 răspunsuri:
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Da, nu ti folosesc la nimic dar cred ca le impui oamenilor mentalitatea ca trebuie sa renunte la aceste lucruri pentru Dumnezeu dar adevarul e ca pot avea tot ce ai enumerat si sa fie cu Dumnezeu in acelasi timp. Faptul ca iubesc aceste lucruri mai mult ca pe Dumnezeu este un pacat dar nu transforma acel lucru in pacat. Daca ti iubesti mai mult casa decat pe Dumnezeu, nu tb sa renunti la casa pentru El ci tb sa ti schimbi mentalitatea pentru ca faptul ca ai o casa frumoasa in sine nu este un pacat iar Dumnezeu are mereu in vedere fericirea noastra.

| Meme10Memu explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Da, asa este, insa de cele mai multe ori e incompatibila o buna relatie cu Dumnezeu cu o vila frumoasa, cu o cariera muzicala.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru r3r3r3r3r3r3):

Dumnezeu vrea ca noi sa Il iubim numai pe El cu toata inima, sufletul, mintea si puterea noastra, iar apoi sa ne iubim unii pe altii, chiar si dusmanii. El crea sa ne sintim, sa traim o viata curata, sa renuntam la pacat, sa nu traim in intuneric si sa ne incredem pe deplin in El prin ce a facut Fiul sau Isus Hristos pentru noi pe cruce, a luat pacatele noastre pe acea cruce. Tot ce trebuie sa facem este sa renuntam la pacat, sa ne marturisim cu parere de rau, sa nu le mai facem si sa ne incredem deplin in Isus Hristos. In momentul in care faci asta, El iti promite ca iti va da viata vesnica si mkartea nu va mai avea putere asupra ta.