| Inferno a întrebat:

O entitate omnipotenta si iubitoare se gandeste sa creeze o realitate. (...) Iar realitatea din prezent nu prea este o realitate frumoasa...
Cum s-a ajuns aici?
Doar simplul fapt ca Dumnezeu a acordat libertatea de a gandi unor fiinte divine (ingerii) a dus la aparitia "raului." Sa inteleg ca "raul" nu poate sa nu existe acolo unde exista si libertatea?

9 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

... Iar realitatea... Ce este realitatea?
Dacă răul sau binele sunt energii răspândite în univers pe care gândurile nostre le accesează, acele energii nu sunt condiţionate de existenţa sau inexistenţa noastră, a oamenilor.

| Inferno explică (pentru Arthur):

"răul sau binele sunt energii"
Sa inteleg ca raul este o energie, iar energia nu se creaza si nu dispare, ea doar exista. Acestea fiind spuse pot trage usor concluzia ca raul a existat mereu, iar acest lucru este impotriva crestinismului care afirma ca raul a aparut atunci cand Lucifer s-a razvlatit.
Si prin analogie, alegand ca model binele, ce are ca sursa pe Dumnezeu si rau ltrebuie sa fie similar, existand o sursa. Aceasta sursa nu poate fi Lucifer, caci chiar Lucifer are un inceput, iar cum raul este o energie, el nu are un inceput. Care este sursa raului?

| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Dar chiar daca ar fi asa cum spui, acele energii, presupuse de tine, ne conditioneaza pe noi, iar daca luam in calcul creatia tot acolo ajungem. Acele energii au fost create...cu scop!?

| Arthur a răspuns (pentru Inferno):

" Sa inteleg ca "raul" nu poate sa nu existe acolo unde exista si libertatea? "
Ce legătură are? Aprofundează legea echilibrului.

| Arthur a răspuns (pentru Alphawolf):

Aprofundează Legea Echilibrului.

| Alphawolf a răspuns (pentru Arthur):

Degeaba aprofundez. Mie mi se pare normal acest echilibru(bine-rau), dar nu sunt sigur ca asa si este, sau ca ar fi fost necesar. Sunt "limitat" si nu am cu ce compara, dar cuvintele "omniscient" si "omnipotent" imi spune ca se putea mai bine.

| Arthur a răspuns (pentru Alphawolf):

Corect, în rest legat de mai bine sau mai rău "Fii tu schimbarea pe care vrei sa o vezi in lume." Este primul pas inspre mai bine!

| ramona30 a răspuns:

"O entitate omnipotenta". Gresit. Corect este "o entitate impotenta". laughing
Trecand peste glume, concluzia este alta. O entitate omnipotenta nu poate exista = Dumnezeu nu exista. Mai corect. numele lui e Dumnezero.

Răspuns utilizator avertizat