| soimos a întrebat:

O faimoasa ecuatie descrisa astfel E=mc², este bine cunoscuta dar putin inteleasa. Aceasta ecuatia exprima convertibilitatea materiei in energie si vice versa.
Ea extinde de fapt legea conservarii energiei formulata de Lavoisier, sustinand teoria precum ca energia si masa nu pot fi nici create, dar nici distruse, desi o forma anumita de energie sau de masa poate fi convertita intr-o alta forma anumita de energie sau de masa, iar in cantitati mici de materie sunt continute resurse enorme de energie, numai sa stim cum sa le extragem.

Tinand cont de aceasta teorie stiintifica nu vi se pare mai rationala teoria exploziei energetice primare numita si Big-Bang, decat prostia teologica precum ca totul s-a nascut din "Cuvant"adica din vorba goala ce poate fi numita si minciuna gogonata?

3 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

Daca cineva afirma ca exista un anume lucru, el trebuie sa dovedeasca existenta acelui lucru, deoarece inexistenta este imposibil de demonstrat, tinand cont ca acel lucru nu exista, deci nu exista nici dovezi sau urme ale unui lucru inexistentwinking. Invata logicawinking

| alabalaportocala2011 a răspuns:

O religie, nu poate să fie înlocuită, decât cu o altă religie.

Marxiști -leniniști, au vrut să înlocuiască religia cu nimic și din marxism-leninismul ăla, a rămas nimic.

Au vorbit despre muncă, fără să înțeleagă importanța cunoașterii și a creație.

„ Veriga slabă" a lui Lenin, cu statul „ muncitorilor, soldaților și țăranilor", fără suficientă carte == drum înfundat opus progresului și prosperității!

Au înțeles că asta era o idioțenie și la final vorbeau și de intelectuali.

Religia adevărată va spune că fiecare om este un foarte f.f.f.foarte mic Dumnezeu.

Oamenii își manifestă caracterul lor divinic, tocmai prin creație și au obligația să cunoască și să creeze,( în afară de obligația iubirii și a minimalizării păcătuirii.)

Tocmai de aceia, trebuie demascate, ca mincinoase religiile cu „păcatul adamic", - păcatul dorinței de a cunoște, ca să te poată prostii ușor popii--, cu falsul păcat adamic, că oamenii trebuie să cunoască și să creeze.

Că Dumnezeu este al întregului Univers șamd. și că nu trebuie să se implice nemijlocit în viața oamenilor șamd.

Noua religie, religia adevărată, nu trebuie să fie aberantă, în concluziile sale, nici în situația în care, de fapt, nu există nici un fel de Dumnezeu.

Nu deținem la ora asta informații corecte despre modul în care s-a format universul.

| alabalaportocala2011 a răspuns:

O religie adevărată, va promova cunoașterea și creația și cu cât nu va mai exista falsul păcat adamic și li se va spune oamenilor că au datoria să cunoască și să creeze, cu atât vom progresa mai repede / omenirea va progresa mai repede.