| xerxes1 a întrebat:

O intrebare interesanta care deranjeaza pe unii ipocriti care se cred crestini.
A fost stearsa de cel putin 6 ori :

rolling on the floor

YHWH se credea la restaurant cand dadea astfel de comenzi?

"Sa fie pregatita in tigaie cu untdelemn si s-o aduci prajita; s-o aduci coapta si taiata in bucati, ca un dar de mancare de un miros placut Domnului. (Lev.6:21)

si sa faci o jertfa de bautura de o jumatate de hin de vin: aceasta este o jertfa mistuita de foc, de un miros placut Domnului. (Num.15:10)

24 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Nu sunt cuvintele "Domnului", ci ale lui Moise. Nu Il judecati pe Dumnezeul vostru pentru aceste exprimari, ci... pe Moise thinking

Masura in care aceste scrieri au fost atribuite Revelatiei divine este o alta discutie. Spre acel punct puteai indrepta de la bun inceput discutia. Dar nu ai facut-o... De ce sa nu faci tu un pic de bascalie la deruta... thinking sad

| minrest a răspuns:

Foarte multor zei Li se aduceau prajiturele ca jertfa, de regula dupa o anumita reteta, se credeau la restaurant? Ok, si ce e rau in asta? Sau poate vrei sa spui ca Domnul trebuie sa faca exceptie. Nu prea cred, caci exista o legatura intre jertfe si constiinta omului, dai ceva, il sacrifici. Doar se dau si intre oameni cadouri.

| xerxes1 explică (pentru minrest):

Seamana mai degraba a taxa de protectie decat a cadou.
Adica Domnul isi exprima clar pretentiile:
Un miel dimineata, un miel seara in fiecare zi.Animalele sa nu aiba nici cel mai mic defect.
Pai nu el le-a creat cu defect?
Cam pretentios.

| minrest a răspuns (pentru xerxes1):

Ce sunt doi miei pentru un popor, plus din cand in cand boi, vitei. Se explica clar ca nu le mananca Domnul. Jertfele intodeauna in orice cultura sunt fara defect, daca jertfesti in loc sa arunci la gunoi vei ajunge repede sa nu te mai iei in serios. Oamenii isi plateau ceremoniile, isi materializau propria ideologie, cum facem noi toti, din todeauna. Cea mai ieftina materializare a unei ideologii, probabil. Cateva sute de de animale pe an, intr-un singur loc, pentru trei milioane de oameni.

| Justme1997 a răspuns:

Posibil laughing nu credeam că o să mi se facă foame de la versete pană acum

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine e YHWH?

| mentholinks a răspuns (pentru anonim_4396):

Dumnezeul evreilor si crestinilor.

| Raducons a răspuns:

Nu se credea la restaurant dar sunt mituri, nu trebuie luate de bune si nici ca exemple.
Biblia are multe prostii scrise cine stie de cine.

| EcceHomo a răspuns:

Gândeşte-te la preotul care era delegat cu aducerea jertfei, trebuia să o manânce.Mai bine păcătoşi decât vinovați, nu?winking

Răspuns utilizator avertizat
| BotezanDaniel a răspuns:

Salutare! big grin Nu cred că ar trebui să ne afecteze ce spun niște începători ca voi, fără experiență în teocrație. happy În plus de asta, biblia condamnă răspunsul batjocoritor. big grin #Smile! happy

(Proverbele 9:7, 8) happy "Cine îl corectează pe batjocoritor își atrage dezonoarea, a și cine îl mustră pe cel rău își atrage rușinea.Nu-l mustra pe batjocoritor, ca să nu te urască. Mustră-l pe înțelept, și el te va iubi." big grin

(1 Petru 2:12) big grin "Să aveţi o purtare excelentă printre naţiuni, pentru ca, în ceea ce vorbesc despre voi ca despre nişte răufăcători, ele, datorită lucrărilor voastre bune la care sunt martore, să-l glorifice pe Dumnezeu în ziua inspecţiei sale." big grin

| xerxes1 explică (pentru BotezanDaniel):

Imi place Solomon.Se inchina la 3 zei simultan si totusi a fost cel mai intelept dintre oameni.
Adica cat de prost putea sa fie sa nu-si dea seama ca YHWH era cel mai tare din parcare.
Si totusi aducea jertfa lui Milcom si Astartei.
Deci YHWH era si el acolo pentru umplutura.

| minrest a răspuns (pentru xerxes1):

Chiar si asa, nu ar fi fost nimic deosebit. Multi evrei se inchinau si Astarteei. Iar Solomon avea curti pentru sotiile lui care erau printese regale, cu temple pentru religia fiecareia; asta este idolatria care i se reprosa.

| doctorandus a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Tu esti avansat in teocratie? SRI-ul stie? Nu de alta, ca regim teocratic au fost talibanii din Afganistan. Ca la ei vrei si in Romania? Diferentele intre teocratia islamica si teocratia crestina sunt superficiale.

| BotezanDaniel a răspuns (pentru doctorandus):

Mă refer la cunoștințele despre Regatul lui Dumnezeu, care guvernează. happy

| doctorandus a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Nu stiam ca ar exista vreun regat in Romania.

| doctorandus a răspuns (pentru BotezanDaniel):

Teocratia inseamna regim politic condus de clerici, daca tu crezi ca ar insemna altceva ai fumat ceva nepermis.

Răspuns utilizator avertizat
| BotezanDaniel a răspuns:

(Eclesiastul 3:7) happy "un timp pentru a sfâșia și un timp pentru a coase; un timp pentru a tăcea și un timp pentru a vorbi" big grin Înțeleg că ce ai scris are haz laughing și da, ai dreptate, sunt mulți ipocriți în lumea asta care reclamă că sunt "creștini". big grin

| costinvlad a răspuns:

YHWH este un Dumnezeu al evreilor si al crestinilor. Insa nu este si dumnezeul meu. Eu nu sunt de religie dreapta. Evreii sunt oamenii cei mai rai. Crestinismul este o creatie a evreiilor. Cine este adevaratul Zeu Creator.

Răspuns utilizator avertizat
| alexxtreme a răspuns:

2 Petru 3:3 "Înainte* de toate, să ştiţi că în zilele din urmă vor veni batjocoritori plini de batjocuri, care vor trăi** după poftele lor".

| xerxes1 explică (pentru alexxtreme):

Adica acum 2000 de ani nu existau batjocoritori?
Au existat mereu.Un timp slujitorii zeului vostru ii ardeau pe rug sau incheiau intelegeri profitabile.Pana la urma totul se rezuma doar la bani.(facuti pe spinarea credulilor).