| QuaresmaRicardo a întrebat:

O intrebare pertinenta pentru toti crestinii, daca m-as duce acum si as declara la un post de televiziune ca mi s-a aratat in vis isus si mi-a spus ca m-a ales pe mine pentru a salva omenirea, cati dintre voi m-ati crede normal si cati nebun? Nu stiu daca v-ar permite logica, dar unui adevarat crestin nu ar trebui sa i se pare nimic deplasat daca ar auzi asa ceva din partea cuiva.

32 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Normal, dacă crezi în șerpi vorbitori crezi și în OTV.

| doctorandus a răspuns:

Unora le-a reusit sa-i convinga pe altii de asta, spre exemplu lui Jim Jones, David Koresh, Sun Myung Moon, Joseph Smith.

| milan9 a răspuns:

De abia un adevarat crestin al Bisericii poate sesiza (pe baza cunostintelor despre revelatia divina) ca una astfel de scenariu nu este altceva decat o inselare ieftina.

Un necunoscator in schimb, se poate lasa usor sedus, indus in eroare, de false afirmatii, de eronate ipoteze nedemonstrate, el nefiind ancorat intr-un mesaj provenit in mod autentic de la Divinitate.

| QuaresmaRicardo explică (pentru milan9):

Hai sa o lasam asa, ramai ancorat tu acolo in divinitate si nu te teme, ca esti pe langa ca marea majoritate.

| zurick a răspuns:

Dar cate asa-zise persoane care nu ca salvau lumea impreuna cu Iisus ci erau chiar ei Iisus.
https://www.google.com/......https?/url
http://www.youtube.com/watch?v=oQ2kbKzZlzQ
Si multe alte porcarii (te sfatuiesc sa vezi cam toate cele 3 cu maicuta extrateresta nu de alta, dar vezi prostie nu gluma si ai ocazia sa razi)
Sa cred eu in asa ceva? Da ce-s nebuna?

| sublime89 a răspuns:

Eu as schimba canalul imediat dupa ce m-as convinge ca am de-a face cu un nebun laughing Dar nu sunt crestin, asa ca nu stiu ce ar face ei. Probabil ceva stupid.

| oprescudorin11 a răspuns:

La capitolul de 'religie' sunt de fapt dispute intre laici. O sa te huleasca toti aici. Dar eu te cred.In Credintya nu este logica. de aia e Credinta. Logica este pentru niceeni.

| Lizzu a răspuns:

Eu as zice ca ai baut prea mult vin laughing laughing tongue

| Radu284 a răspuns:

"Nu stiu daca v-ar permite logica, dar unui adevarat crestin nu ar trebui sa i se pare nimic deplasat daca ar auzi asa ceva din partea cuiva."

Pe ce te bazezi cand zici asta?

| QuaresmaRicardo explică (pentru Radu284):

Biblia are intamplari mai de sf decat exemplul meu si toti crestinii cred in ceea ce scrie acolo, deci de ce nu m-ar crede si pèe mine, intelegi?

| Radu284 a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

1. Nu toti crestinii interpreteaza toata biblia in mod literal. Multi considera ca anumite pasaje sunt metafore.
2. Pentru viata lui Isus, de exemplu, exista multiple evidente istorice, cel putin pentru faptul ca s-a nascut, a fost rastignit si a inviat.

| QuaresmaRicardo explică (pentru Radu284):

Ma bazez pe faptul ca una la mana dumnezeu exista, a doua la mana crestini cred in el, se roaga la el, cred in minuni, a treia la mana in biblie in vis se arata de cele mai multe ori ingerii, isus, deci toate laolalta, daca esti credincios, ce te-ar impiedica daca cineva ar spune ca i s-a aratat isus in vis, sa-l crezi?
As vrea sa imi raspunzi doar daca era atat de greu sa te prinzi?

| Radu284 a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Pentru dumnezeu si Isus exista unele dovezi, si surse multipel care sa ateste validitatea credintei. Pentru ce ai visat azi noapte, singura dovada este doar cuvantul tau.

| QuaresmaRicardo explică (pentru Radu284):

Omule in 7 ani un popor roman nu reuseste sa dea de o femeie banuita omorata sau ca i s-ar fi schimbat identitatea si cu cat va trece timpul cu atat presupunerile se vor schimba, vor veni informatii noi, banuieli noi, piste noi, iar rezultatul final probabil ca nu va fi niciodata in concordanta cu adevarul, deoarece daca femeia aia a fost luata si schimbata identitatea, cei ce au facut treaba asta, au stiut atat de bine sa o faca, pentru ca pentru asta exista programe de protejare a martorilor, sa reuseasca sa faca disparuta o femeie fara sa lase urme si indicii. Deci ca sa ajungi la ceea ce vreau sa spun, daca o tara intreaga poate fi prostita ca ala a omorat-o pe elodia, in doar 1 an si cu timpul, ti-am spus informatia va capata cu totul si cu totul o alta veridicitate pentru popor, de 2014 ani daca cineva a spus ca e bine sa existe un zeu, crezi ca este greu sa faci o carte, sa depui marturii, sa alegi locruri sacre unde sa spui ca a fost, si toate chestiile astea sa le promovezi timp de 1000 de ani, si timpul inca trece, o fi greu sa prostesti pe cineva?

| Radu284 a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Nu am zis ca este greu sa prostesti oamenii, dar nu doar asa, sa vi sa zici ca ai avut un vis. O gramada de oameni viseaza si nu sunt luati in serios happy

| QuaresmaRicardo explică (pentru Radu284):

Corect, am explicat era doar o presupunere, daca cineva ar face ceva de genul, ce are crede un credincios despre el. Eu nu sunt credincios

| Radu284 a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Nu toti credinciosii sunt la fel. Nu poti sa compari pe cineva ca William Lane Craig sau John Lennox cu tata Maria din nu-s' ce sat care nici macar nu stie care este semnificatia craciunului.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

"Nu stiu daca v-ar permite logica, dar unui adevarat crestin nu ar trebui sa i se pare nimic deplasat daca ar auzi asa ceva din partea cuiva."

Pot să te întreb cum ai ajuns la această concluzie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare are dreptul sa viseze ce vrea.
Nebuni sunt cei care te lasa sa apari la TV.Si o sa gasesti multi, chiar daca OTV-ul a fost inchis din acelasi motiv.

| Ichnat a răspuns:

Cred ca ai castiga multi bani din asta!

| Johndoe2023 a răspuns:

Avand in vedere ca Iasiul este un oras cuu multe biserici si cu mitropolie du-te acolo la spitalul 9

| QuaresmaRicardo explică (pentru Johndoe2023):

Daca cumva nu esti credincios, imi pare rau de tine. Crezusem ca s-o gasi cineva sa inteleaga ce am scris.

| Delmoniko a răspuns:

In 10 luni ai avea mai multe femei ca Bivolaru. Ti-ai trage o noua secta si oamenii ar veni ca furnicile.

| sempreinvolo30 a răspuns:

Un crestin are credinta dar nu este credul sa creada orice de la oricine.
Isus nu s-a limitat sa zica ca este Mesia sau cel uns, ci a demonstrat prin invataturile sale si miracolele pe care le-a facut
Ca sa fii crezut ar trebui sa demonstrezi ceea ce esti sau cine esti

| QuaresmaRicardo explică (pentru sempreinvolo30):

Ca intrebare particulara, tie mesia cum ti-a dovedit, prin scris, nu?

| sempreinvolo30 a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Atat prin scris cat si prin fapte.
Cand a fost intrebat care aveau sa fie semnele sfarsitului a prezis niste semne pe care le vedem foarte bine in prezent:
Matei 24:3–7) În timp ce stătea pe Muntele Măslinilor, discipolii s-au dus la el, deoparte, şi i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri şi care va fi semnul prezenţei tale şi al încheierii acestui sistem?" 4 Răspunzând, Isus le-a zis: „Luaţi seama ca nimeni să nu vă inducă în eroare, 5 pentru că vor veni mulţi în numele meu, zicând: «Eu sunt Cristosul», şi îi vor induce pe mulţi în eroare. 6 Veţi auzi de războaie şi veşti despre războaie. Vedeţi să nu vă îngroziţi, fiindcă aceste lucruri trebuie să se întâmple, dar încă nu este sfârşitul. 7 Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat, vor fi lipsuri de alimente şi cutremure de pământ dintr-un loc în altul.

Nimeni nu poate nega aceste semne

| millyca a răspuns:

In Biblie nu se spune ca Iisus va alege pe cineva ca sa salveze lumea, iar crestinii adevarati se presupune ca au citit-o.

| QuaresmaRicardo explică (pentru millyca):

E atat de greu sa te prinzi tu si restul ca era o presupunere, un exemplu, si ca si exemplu de presupunere normal ca partea cu mesajul visului ar fi putut fi altul, dar... nu am cu cine discuta

| millyca a răspuns (pentru QuaresmaRicardo):

Presupunerile se bazeaza si ele pe ceva. Un exemplu ca sa arati ce? Ca astia oricum cred in cai verzi pe pereti si deci ar trebui sa te creada si pe tine. Intr-un fel ai dreptate, uita-te ca o buna parte a celor bisericosi citesc la fel de bine si zodiacul, iar daca ar auzi la radio ca a venit Osiris ar cauta sa dea si acestui fapt o interpretare. Eu iti spuneam insa altceva, ca deplasat nu ar trebui sa li se para crestinilor ce ai scris tu, pentru ca asa se si zice, ca in zilele cele de pe urma vor aparea multi hristosi mincinosi. Deci poate ti s-a facut dor de o exorcizare. Du-te tu la o casa de rugaciune, cum ar fi la Cernica, si vezi ce patesti. In primul rand te vor intreba cine te-a trimis, apoi se vor urca cu picioarele pe tine!

| QuaresmaRicardo explică:

M-am exprimat atat de gresit sau eu sunt nebun? Oamenilor stiti ce inseamna aia o prezumtie, o presupunere imaginara ca si biblia. Eu n-am visat absolut nimic, ci m-am referit ca eu sau altul in locul meu daca ar veni si ar zice ba l-am visat pe isus, sau pe cine vreti voi si mi-a dat misiunea n pe pamant, voi nu l-ati crede. E greu? L-ati crede nebun ca aiureaza, desi svoi sunteti cei crestini si credeti ceva mai sf decat atat, asa ca intrebarea mea, draga europule, era de ce credinciosii cred ca icoanele plang, ca isus a inviat, ca dumnezeu a creat omul, pamantul, etc, ca li s-au aratat multora sfinti in vis ce prevesteau venirea lui pe pamant, caz ce sa vezi ca si exemplul meu, doar ca voi sunteti atat de irationali, incat pe mine ma puteti face nebun, iar religia voastra o puteti crede.

| TurcuVlad a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar daca nu ai nici o dovada te vor lua toti in ras, eu sincer te cred.

| Sethu a răspuns:

Nu te-as crede normal sau nebun, te-as crede doar un semidoct si un demagog, care vrea atentie din cauza unor frustrari personale.Desigur ai castiga foarte multi bani, si te-ar chema tot felul de oameni la tot felul de emisiuni.