| BeetleJuice a întrebat:

O simpla intrebare de la un ateu pentru crestini: Dece credeti in D-zeu? Cum mai puteti crede in "asa-ceva" cand in lume se intampla astahttp://www.youtube.com/watch?v=_z-hEyVQDRA&feature=relat ed?

Răspuns Câştigător
| deldemy a răspuns:

Lumea in care traim este impartita in doua grupari de oameni : cei care cred in Dumnezeu si cei care nici macar nu ii intereseaza de existenta Lui Dumnezeu... As vrea sa va spun ca Dumnezeu ne-a dat viata noua tuturor si asa cum a dat-o, asa o poate lua... si noi nu ar trebui sa ii cerem socoteala de toate acele lucruri care se intampla in jurul nostru, El stie mai bine decat noi, ce are de facut si de asta noi trebuie macar sa ne facem partea, adica sa ne vedem de mersul nostru si sa ni-l corectam happy

33 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Dacă Dumnezeu, este un Dumnezeu al universului, nici nu prea are suficient timp, să se ocupe foarte serios de planeta Pământ, că sunt foarte multe planete în univers.

| Aluiin a răspuns (pentru MMihai):

Pai teoretic, e omniscient, si omniprezent, (cel putin asa se pretinde ) timpul si spatiu` n-au cum sa-l limiteze :]

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ Aluiin@
Spre a putea să încerci, să îl cunoști cât de cât, pe Dumnezeu, trebuie să cunoști foarte bine religie // multe religii, nu doar creștinism.
Îți recomand să citești Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste.
Nu am citit „Tratat de istoria religiilor", „De la Zalmoxis la Gengis Khan", „Sacrul si profanul", au apărut de același autor Mircea Eliade și în plus mai multe cărți despre yoga.etc. dar dacă le găsești poți să le citești și pe alea.
Au fost traduse în românește: Biblia Hazlia- care parodiază Biblia, dar râzi dacă o citești -,
http://www.gebeleizis.org/bibliahazlie/
http://www.gebeleizis.org/bibliahazlie/main.html
Originile Creștinismului, Eseuri Critice de George Ory, Editura Științifică și Enciclopedică 1981,
despre miturile Greciei Antice, despre religia vechilor Egipteni, despre islam, Bhagavad Gita, Coranul, Tao Te Ching, (Dao De Jing, or Daodejing), etc.
Este bine să citești despre toate credințele și despre toate religiile, dar asta nu înseamnă să neglijezi lucrurile mult mai serioase : matematica, fizica, chimia, despre calculatoare, limba engleză etc.

| Aluiin a răspuns (pentru MMihai):

Raspuns pentru @ Mihaidavidoglu1954

Nici in cazul in care crestinismul se dovedeste a fi adevarat, cu dovezi incontestabile, eu NU pot sa-mi traiesc viata, rugandu-ma si traind dupa regulile acestui "dumnezeu" din moment ce el POATE, STIE, si VREA sa ajute, si cu toate astea nu o face, mi se pare TOTAL imoral sa ai abilitatea sa faci ceva, si sa lasi oamenii, pe care sa presupunem ca i-a creat, sa moara de foame, sa moara de boli incurabile, etc.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ Aluiin @
Eu mai știu cât de cât ceva religie și cred că este un Dumnezeu, dar că este un Dumnezeu al Universului, pentru că vreau să cred că există un Dumnezeu al Universului.
Asta nu înseamnă că în fața unor dovezi teribile, și de netăgăduit, aproape imposibil de produs, că nu există nici un Dumnezeu al Universului, și că nu există nici un Dumnezeu la modul general, nu înseamnă, că nu voi revenii la ateism.

| MMihai a răspuns:

Răspuns pentru @ Aluiin@
Eu am devenit ateu pe la 9 -10 ani după ce am citit Biblia Creștină cu Potopul Mondial, cu Cartea Exodul și cu texte de tipul acesta :

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/marcu/4/

10. Cand a fost singur, cei ce erau in jurul Lui impreuna cu cei doisprezece L-au intrebat despre pilde.
11. "Voua", le-a zis El, "v-a fost dat sa cunoasteti taina Imparatiei lui Dumnezeu; dar pentru cei ce sunt afara din numarul vostru, toate lucrurile sunt infatisate in pilde;
12. pentru ca, "macar ca privesc, sa priveasca si sa nu vada, si macar ca aud, sa auda si sa nu inteleaga, ca nu cumva sa se intoarca la Dumnezeu si sa li se ierte pacatele."

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=53&cap=4

11.
Şi le-a răspuns: Vouă vă e dat să cunoaşteţi taina împărăţiei lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară totul se face în pilde,
12.
Ca uitându-se, să privească şi să nu vadă, şi, auzind, să nu înţeleagă, ca nu cumva să se întoarcă şi să fie iertaţi.

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/matei/13/

11. Isus le-a raspuns: "Pentru ca voua v-a fost dat sa cunoasteti tainele Imparatiei cerurilor, iar lor nu le-a fost dat.
12. Caci celui ce are, i se va da, si va avea de prisos; iar de la cel ce n-are, se va lua chiar si ce are.
13. De aceea le vorbesc in pilde, pentru ca ei, macar ca vad, nu vad, si macar ca aud, nu aud, nici nu inteleg.
14. Si cu privire la ei se implineste prorocia lui Isaia, care zice: "Veti auzi cu urechile voastre, si nu veti intelege; veti privi cu ochii vostri, si nu veti vedea.
http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=13

11.
Iar El, răspunzând, le-a zis: Pentru că vouă vi s-a dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei cerurilor, pe când acestora nu li s-a dat.
12.
Căci celui ce are i se va da şi-i va prisosi, iar de la cel ce nu are, şi ce are i se va lua.
13.
De aceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg.
14.
Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea".

| Allrc24 a răspuns:

Pai in primul rand gandeste logic.Cum a aparut omul pe pamant? nu vezi ca teoria evolutionista e cusuta cu ata alba.azi un grup de cercetatori afirma o ipoteza ca fiind cea adevarata maine alt grup o infirma si lanseaza alta ipoteza.totul este la stadiu de presupunere atat.Big bangul e o vrajeala.din nimic=>cv?! incearca tu sa faci din nimic cv.sau asteapta ca nimicul sa se transforme in cv.astepti mult si bine! tu chiar nu vezi complexitatea lumii vii? a creierului uman? a sufletului omenesc? totul ne indica faptul ca este creat de o forta mult superioara ca inteligenta si forta omului.Acel cineva nu poate fi decat Dumnezeu.Esti ateu probabil nu ai simtit niciodata dragostea lui Dumnezeu.Numai incearca sa te rogi Lui si sa crezi in Dumnezeu si mila Domnului se revarsa asupra ta.Si nu in ultimul rand El ma creat, El ne-a creat pe toti, automat trebuie sa cred in El si sai indeplinesc voia si sai respect poruncile.Ce se intacumpla astazi in lume(probabil te referi la tot raul)este consecinta pacatului, a neascultatii de Dumnezeu.Domnul ne-a dat legi dar nu din dorinta dea ne asupri si a ne face sclavi.El ne vrea binele si asemeni unui parinte care ii impune regului copilului sau(dar i le impune din dragoste sai fie tot lui bine pana la urma) tot asa ne impune reguli si el.Omul nu respecta regulile acestea si pacatuieste, le incalca si in lume isi face loc toata suferinta, nepasarea si tot raul.De exemplu:daca oamenii ar respecta porunca Domnului:sa nu preacurvesti. adica sa te abtii de la orice activitata sexuala care este in afara casatoriei astazi nu am mai avea boli cu transmitere sexuala,HIV,nu am mai avea sarcini nedorite care duc inevitabil la avorturi,nu neam mai insela partenerul de viata provocandui durere sufelteasca, nu am mai fi doar niste obsedati sexual, TOTUL AR FI MULT MAI BN. Domnul sa te luminezehappy

| Aluiin a răspuns (pentru Allrc24):

O sa incerc sa te lamuresc in legatura cu tot ce ai spus, in ordine cronologica.

1. big bang-ul e doar o teorie, exista multe dovezi care sprijina existenta unei explozii din care a inceput totul, si daca ne bazam pe pricipiul tau, si din nimic nu poate exista ceva, atunci nici dumnezeu, nu poate exista din nimic, daca dumnezeu e "etern" atunci si universul poate fi "etern"

2. complexitatea lumii - e drept, multe lucruri nu se stiu, si doar atat. nu poti completa orice loc gol care nu poate fi explicat cu dumnezeu, daca a fost zeus? sau ra? daca ai fi fost nascut in irak, ai fi fost mai mult decat sigur islamist, crestinatatea ta e doar ceva ce a fost "insemnat" in tine de cand erai copil de catre parinti, profesori, preoti, etc.

3. "legile" date de dumnezeu lui moise (cred) i-au fost date 10 porunci, 10 porunci dupa care oamenii ar trebui sa traiasca, 4 din ele fiind egoiste de exemplu "sa nu-ti faci chip cioplit etc" "sa nu iei numele domnului etc" "eu sunt domnul dumnezeul tau etc " "adu-ti aminte de ziua domnului etc" deci in toata "intelepciunea" lui, si abilitatea lui de a prezice, si a sti orice, astea au fost cele mai "intelepte" porunci?

| ramona30 a răspuns:

Pai nu ai vazut ca atunci cand se intampla ceva frumos, d-zeu e cel care a infaptuit asta dar cand ard copii nou-nascuti in maternitate sau se ineaca in cristelnita la botez, suntem atat de redusi ca tot mai credem in allah, isus, d-zeu, mos craciun sau in basme biblice.

| Lavynya99 a răspuns (pentru ramona30):

DA,Mos Craciun,Allah chiar sunt niste basme! Dar Isus si Dumnezeu, nu! In primul rand in biblie nu scrie nimic de Mos Craciun sau de Allah, poate ai citit coranul si le-ai confundat!

| Aluiin a răspuns (pentru Lavynya99):

"DA,Mos Craciun, Allah chiar sunt niste basme! Dar Isus si Dumnezeu, nu!" pe baza caror "dovezi" te bazezi tu cand zici asta?

| ramona30 a răspuns (pentru Lavynya99):

Iti raspund ceva inteligent si cu substrat. Citeste cu atentie : Cand o sa analizezi si o sa iti dai seama cu adevarat de ce nu crezi in Allah (sau ceilalti zei) nu o sa mai crezi nici in Isus sau D-zeu.

Răspuns utilizator avertizat
| Lavynya99 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

I'm sorry! Dumnezeu are un fiu, Isus! Allah nu are! Habar n-am cine-i ala!

Răspuns utilizator avertizat
| Lavynya99 a răspuns (pentru EllaBlackEyes):

Nu-s de acord cu asta...Fiecare crede ce vrea.Te pup!

| Bia_8599 a răspuns:

¨Pastorul si ateul¨

¨Odata un pastor si un barbier ateu se plimbau printr-un cartier saracacios al orasului. Barbierul i-a spus pastorului:
-Iata de ce nu pot sa cred intr-un Dumnezeu iubitor. Daca Dumnezeu ar fi asa de bun cum spui tu, atunci nu ar permite aceasta saracie, boli si mizerie. Nu ar ingadui ca acesti saraci sa fie dependenti de droguri si alte obiceiuri care le distrug caracterul. Nu, nu pot sa cred intr-un Dumnezeu care ingaduie toate aceste lucruri.
Pastorul a tacut pana s-au intalnit cu un barbat foarte neingrijit si murdar. Parul ii atarna peste umeri si avea o barba groasa de un centimetru.
Pastorul a spus:
-Nu esti un barbier prea bun, pentru ca, daca ai fi, nu ai permite ca un om ca acesta sa traiasca in acest cartier fara sa fie tuns si barbierit.
Indignat, barbierul a raspuns:
-De ce ma invinovatesti pe mine pentru starea acestui om? Nu pot sa fac nimic. Nu a venit niciodata la frizeria mea, caci l-as aranja si ar arata ca un domn adevarat.
Privindu-l patrunzator pe barbier, pastorul a spus:
-Atunci nu-L invinovati pe Dumnezeu ca ii lasa pe oameni sa continue sa traiasca in caile lor rele, desi El ii invita mereu sa vina si sa fie mantuiti.¨

| BeetleJuice explică (pentru Bia_8599):

So what?

| Aluiin a răspuns (pentru Bia_8599):

Sa presupunem din nou ca dumnezeu exista.
N-o sa incep sa critic povestioara scrisa de tine Bia_8599 desi as putea.
dumnezeu, asa cum toata lumea care crede in el stie, e atotstiutor, deci el STIE, cine se va "mantui" sau nu. Atunci, care-i scopul nostru? de ce traim? de ce sufera persoane care nu au merita sa sufere?

| miradoniz a răspuns (pentru Aluiin):

"de ce suferă persoane care nu au meritat sa sufere?"dar bine-de ce nu? de ce oamenii care ar putea(sau ar fi putut) schimba ceva preferă să nu facă nimic? pentru că ei au viața lor. Dumnezeu ȘTIE asta, da.
Și vom aștepta probabil până la sfârșitul lumii pentru a afla toată povestea.

| shadovv a răspuns:

Pentru ca acela e scopul vietii.

| Holocaust a răspuns:

Si eu ma intreb asta cateodata.Nu sunt ateu.As spune ca sunt crestin-ortodox,asa se zice.Dar in acelasi timp cred destul de mult in teoria lui Darwin,deci intr-un fel,prefer termenul de "Agnostica", da' cine mai stie, cine mai crede...M-am saturat de "razboaiele" astea dintre religii.De curand i-am spus unei colege ca avem in clasa un ateu -_- A inceput sa se minuneze si sa faca pe isterica.N-am inteles care-i problema.fiecare are dreptul sa creada in ce vrea, sau sa nu creada.Preotii,care ar trebui sa fie un model*(nu mai zic si eu ca stiti toti ce vreau sa spun)Chiar de curand am descoperit pe TPU un user-studiaza la "seminarul teologic"(adica vrea sa devina preot), si nu vreti sa vedeti ce raspunsuri are.Vai de lumea asta.Din unele puncte de vedere ii inteleg pe atei...treaba lor. pa pa.: )

| ROBERT89 a răspuns:

Ne-am lamurit cu ateii de pe TPU, nu trebuie sa mai aduci completari.Ai uitat asta.Si pe asta.

| CristiB93 a răspuns:

Pai un lume se intampla asta din cauza oamenilor pe care Dumnezeu ia lasat liberi el nu incalca libertatea oamenilor iar asta nu inseamna ca el nu exista

| BeetleJuice explică:

Scuzati am vrut sa spun "asta http://www.youtube.com/watch?v=-C0K9SY3_YQ "

| AndreiGabi a răspuns (pentru BeetleJuice):

Eu nu inteleg altceva...de ce o operatie de care depinde viata unui om costa 500.000$?

| nosferatu15 a răspuns:

Si Tu ce ai vrea? Sa stai cu fundul in sus si sa astepti para malaiata? Eu cred ca viata nu ar avea niciun farmec daca totul ar fi roz, am obtine tot ce ne-am dori fara niciun efort etc. Chiar ma bucur ca Dumnezeu a stabilit asastraight face

| AndreiGabi a răspuns (pentru nosferatu15):

Sa nu stabileasca si pentru tine asta...nu o sa te mai poti bucura.

| Lavynya99 a răspuns:

Mai exact se intampla ce? Ai mare grija cum vorbesti la adresa lui Dumnezeu ca s-ar putea sa te trezesti prea tarziu! Auzi cica:"Asa-ceva"! Bai omule acel Asa-ceva te-a creat! Cred in Dumnezeu pentru ca eu cred in Biblie! Nu mai pune intrebari de 2 lei, ca nu-si au rostul!

| TεaсhMεHoωToDomε a răspuns:

Auzi exista Dumnezeu dar nu el a creat Raul
mai mergi pe la biserica si macar pune intrebari mai logice 'se intampla asta?' - nonsens
da... daca tu vrei sa crezi ca inca te tragi din maimute cum mai cred si altii ei bine nu am ce sa iti zic
sper sa iti vina mintea la cap intr-o zi.o sa deschizi tu ochii si o sa vezi ca daca NU AR EXISTA DUMNEZEU TU NU AI MAI FI SI RICUM NU AI AVEA NIMIC!

| Bogdana91 a răspuns:

Cand in lume se intampla asta?!?!?!?! Pune o intrebare corecta, completa, daca tot o pui!

| georgexxl a răspuns:

Credem in dumnezeu pentru ca el a creat tot ce exista chiar si capul tau, si in lume se intimpla tote pentru ca noi le facem dumnezeu nu se amesteca si nu se pune cu prosti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce ai vrea? Sa fie totul bine si frumos? Nu traim in basme!