| SaveTheNature a întrebat:

Oamenii cu boli psihice vor fi judecati pentru pacate sau vor ajunge direct in rai?

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare om va fi judecat dupa dupa constiinta lui ravna lui, dupa faptele lui, dupa puterea lui de discernamant.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu va judeca pe cineva care nu e in deplinatatea facultatilor mintale. Oricum nimeni nu-l poate pacali pe Dumnezeu, pentru ca el cunoaste inima.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nu,din fericire nu ajungem nici unde,o data morti nu mai existam si numai vom exista niciodata,asa ca bucurate de viata, pacat de acele persoane care nici macar singura lor viata nu au traito, daca ar exista un creator bun nu ar lasa suferinta in lume, suferinta arata ca nu exista ceva bun infinit de bun, isi dai seama copii de mici cu astfel de probleme pentru ce ce rau au facut ei? nici o explicatie nu rezolva asta

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Asta e o presupunere. Nimeni nu a dovedit clar ca Nu exista rai.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu stiam ca cel care afirma trebuie sa dovedasca, nici ca nu exista paradisul lui zeus nu sa demonstrat ca nu exista

| milan9 a răspuns:

Judecăţile lui Dumnezeu, nu ne putem exprima noi...
Măsura în care starea conştientă şi raţiunea le permite înţelegerea legii morale, măsura în care resimt vinovăţia în conştiinţă, noi nu o cunoaştem...

| milan9 a răspuns:

Ştim doar că Dumnezeu nu este nici absurd şi nici nedrept...

| SaveTheNature explică (pentru milan9):

Pai cand un om ucide, mai tine cont cineva de acest lucru?
Sau daca se spanzura oricum nu mai tine nimeni cont daca era intreg la minte sau nu. Preotii nu ii mai fac liturchie. Deci ceea ce spui nu se aplica

| milan9 a răspuns:

Fiecare persoana va avea circumstanţele atenuante în funcţie de care a trăit în lume...
Dumnezeu este drept dar El este şi IUBIRE...

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Din punct de vedere crestin, da, ei ajung in rai.

| ErrorFound a răspuns:

Toti ajung in acelasi loc frate: In pamant. Si nimeni nu mai iese de acolo.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ErrorFound):

Vezi ca esti la categoria "Religie", nu "Ateism impus".

| ErrorFound a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Tu du-te si mai citeste-ti povestile. Discutam despre religie, nu despre cre(s)tinismul vostru. Religia implica si absenta teismului.
Daca esti atat de incuiat si nu-ti dai seama ca "crestinismul ti-a fost impus" du-te tu sus la zeul tau si lasa-ne in pace pe noi. Vezi sa nu te loveasca vreun avion.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Religie nu inseamna crestinism fanatic

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

". Religia implica si absenta teismului."
Arata-mi acest lucru in dictionarul cuvantului religie, sau ateu, ca din ceia ce tu ai debitat acum iese ca ateismul e o religie, nu sunt genul care vorbeste obscent dar:WFT?

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Vrei sa spui ca o discutie despre religie nu poate include si absenta ideilor teiste? Cum am spus, du-te si citeste-ti povestile...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ErrorFound):

Ba da, dar religia nu implica absenta teismului, iar pentru informarea ta sunt agnostic.

| ErrorFound a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci ma bucur pentru tine. happy

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru ErrorFound):

Sunt de acord, doar ca eu vorbeam despre un "In opinia mea". Cum eu te respect ca ateu, respecta-ma si tu pe mine ca un "incuiat" ce sunt.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nici concluzii personale prezentate ca adevaruri.

| Maxim96 a răspuns:

Dumnezeu stie, dar iata ce spune Sf.Paisie Aghioritul:"Fericiţi cei care s-au născut nebuni, căci vor fi judecaţi ca nebuni şi astfel vor intra în rai fără paşaport. Dar mai fericiţi şi de trei ori fericiţi sunt cei foarte învăţaţi, care o fac pe nebunii pentru dragostea lui Hristos şi îşi bat joc de toată deşertăciunea lumii. Această nebunie pentru Hristos preţuieşte mai mult decât toată ştiinţa şi înţelepciunea înţelepţilor întregii lumi. "
Daca sunt bolnavi in asa fel ca nu judeca deloc, atunci normal ca Dumnezeu i-i va primi la El.

| Hombre a răspuns (pentru Maxim96):

"Daca sunt bolnavi in asa fel ca nu judeca deloc, atunci normal ca Dumnezeu i-i va primi la El."
Sigur ca-i primeste da cu juma de norma ca nu are contribuitie.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eiiii vor ma ocoli oleaca.nu chiar derect, sa nu bata la ochi.da la care te referi? la crestini ori la atei? ca ceilalti se incadreaza la; si altii?

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Te ocoleste pana te nimereste, te vad eu cand te pune la detectorul de minciuni, cred ca ai cantitate mai mare de fatarnicii decat cele 12 cosuri de frimituri ramase de la ospatul daruit de Isus, la cosul nr. 6 linie, la cosul nr. 13 Bingo. Direct cazanewinking

| Scarbo a răspuns:

Da, poti sa-ti linistesti taticul acum.

| Mikhtarian a răspuns:

Ca si in cazul saracilor, Dumnezeu va avea grija, ca acolo sus sa aiba parte de tot ce n-au avut aici.
Dumnezeu iarta un pacatos, dar amita un om care este bolnav?

| Dumniezău a răspuns:

Nu exista rai.

| 22SWAG22 a răspuns:

In pamant.

| DiandraDya a răspuns:

Tot ce pot spune e ca Dumnezeu va fi corect si in cazul lor.

| steve91 a răspuns:

O fapta poate fi considerata pacat doar daca omul avea discernamant (ceea ce doar Dumnezeu stie cu exactitate) atunci cand a comis-o. Dar aceasta nu presupune ca orice bolnav psihic se mantuieste. De exemplu, daca un om este lucid pana la 30 de ani, si apoi, din cauza unei boli psihice, isi pierde total discernamantul pana la moarte, ii va fi luata in calcul starea duhovniceasca pe care o avea in momentul pierderii discernamantului.

Răspuns utilizator avertizat
| steve91 a răspuns (pentru ßirGagaWelch):

Probabil ca n-ai sa intelegi niciodata. Totusi, "incercarea moarte n-are", asa ca... mai ia si citeste!

| Hombre a răspuns (pentru steve91):

"De exemplu, daca un om este lucid pana la 30 de ani, si apoi, din cauza unei boli psihice, isi pierde total discernamantul pana la moarte, ii va fi luata in calcul starea duhovniceasca pe care o avea in momentul pierderii discernamantului."
Functie de contributie, adica ii scade din pensie, si in loc sa fie cazat la 7 stele merge la actegoria Margareta.winking

Răspuns utilizator avertizat