| Steregoi a întrebat:

Oamenii isi faceau dumnezei inchipuiti si astfel Dumnezeu tatal a putut spune ( Isaia 43:10 ) ca "inainte de mine nu a fost facut nici un Dumnezeu si nici dupa mine nu a mai fost vreunul". Daca inainte de Dumnezeu tatal nu a fost facut nici un Dumnezeu la fel ca el nu inseamna neaparat ca Dumnezeu tatal "a fost facut". Dupa Dumnezeu tatal nu a mai fost si nu mai este vreun Dumnezeu la fel ca el. Si toate acestea pentru ca Dumnezeu nu are inceput si nici sfarsit. Am mai putea intelege ca inainte de Dumnezeu tatal nu a mai fost vreun Dumnezeu tatal pentru ca Dumnezeu tatal nu are inceput si ca timpul si spatiul exista dintotdeauna si nu are inceput. Spatiul care nu cuprinde sau nu contine nimic e nimic. Nimicul e permisiv. Dumnezeu tatal este stapan al spatiului si timpului. Unde nu se intampla nimic timpul nu exista. Viata din Dumnezeu implica existenta evenimentelor ce caracterizeaza procesele implicate in cadrul energiei de viata pe care Dumnezeu o poate controla si da cui vrea el pentru ca el este izvorul vietii. Inainte sa creeze ceva Dumnezeu traia.

Ce spuneti?

6 răspunsuri:
| costinvlad a răspuns:

Cand nu exista nimic? Cum sa stai in volum 0?

| Steregoi explică (pentru costinvlad):

Volumul e infinit. Insa Dumnezeu stie cel mai bine ce e spatiul si timpul.

| costinvlad a răspuns (pentru Steregoi):

Dar daca totul este gol si nu exista absolut nimic? Cum s-a creat? Doar nu suntem un proiect intr-un laborator al unei tari din Univers si mai mare. Nu? Si in plus Dumnezeu nu exista. De ce nu avem totul pe tava?

| Steregoi explică (pentru costinvlad):

Adam nu avea totul pe tava pentru ca lucra si pazea pamantul. Nu degeaba Dumnezeu i-a dat cap, maini si picioare.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Inainte de Dumnezeu nu a fost nimeni si nici dupa el nu va fi nimeni nici un mantuitor nici un creator

| Steregoi explică (pentru RAY):

Sa fi iubit