| SaveTheNature a întrebat:

Oamenii sufera pe pamant.Isus a suferit si el pentru noi, pentru a ne arata ca ne iubeste! nimic nu e dovada mai mare de iubire decat faptul ca Isus si-a dat viata pentru noi, a fost scuipa, batjocorit si batut.
1.Suferinta este o durere fizica sau psihica.
2.Scopul suferintei este pentru curatirea noastra, pentru a ne modela, a ne transforma asemenea Fiului lui Dumnezeu.(Ioan15.2b),, Si pe orice mladita care aduce roada, o curata ca sa aduca si mai multa roada,,
3.,, De altfel, toti cei ce voiesc sa traiasca cu evlavie in Hristos Isus, vor fi prigoniti,, 2 Tim.3:12
4.Da.Suferinta ne apropie mai mult de Dumnezeu.Inima devine mai buna, mai curata, mai blanda.In suferinta, oamenii se gandesc mai mult la Dumnezeu, se roaga, postesc, citesc din Cuvantul lui Dumnezeu.
5. El are in vedere vesnicia, fericirea noastra eterna.Sa nu uitam ca Isus a suferit din dragoste pentru noi. Ucenicii au suferit, noi suferim.
6. Din gradina Edenului.Ca urmare a pacatului. Dumnezeu iarta pe cel care greseste, dar suporta consecintele pacatului. Puteti afla o parte din raspunsuri, când va gânditi ca Dumnezeu are un plan pentru viata dvs. si ca El va cunoaste si va întelege.Ca parte a acestui plan, dvs. traiti pe acest pamânt si sunteti supus legilor naturale si fizice. Sunteti, de asemenea, supus consecintelor pacatului si rezultatelor alegerilor pe care le faceti dvs. sau altii.Totusi, indiferent de ce se întâmpla. dvs. sunteti copil al lui Dumnezeu si El va iubeste. El stie si doreste ca dvs. sa stiti, ca timpul petrecut de dvs. pe acest pamânt nu este decât o mica parte a vietii eterne. Lui Dumnezeu nu-i face placere ca suferiti, dar El stie ca greutatile, indiferent de cauza lor, îi pot aduce pe copiii Sai mai aproape de El si îi pot face mai puternici.

7 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Ești plătit să faci propagandă sau ăsta e un hobby?

| ramona30 a răspuns:

O sa dau copy-paste la ce ai scris tu
"Scopul suferintei este pentru curatirea noastra, pentru a ne modela, a ne transforma asemenea Fiului lui Dumnezeu"
"Suferinta ne apropie mai mult de Dumnezeu.Inima devine mai buna, mai curata, mai blanda.In suferinta, oamenii se gandesc mai mult la Dumnezeu,se roaga, postesc, citesc din Cuvantul lui Dumnezeu."
Incredibil, daca asta e gandire de oameni normali la cap inseamna ca acest dumnezero e un sado-masochist. Un zeu bolnav si razbunator. De fapt el n-are nicio vina, caci dumnezero a fost creat de oameni dupa chipul si asemanarea omului.

| SaveTheNature explică (pentru ramona30):

ISUS spunea:

Daca iubiti pe cei ce va iubesc ce rasplata vi se cuvine?

Si pacatosii iubesc pe cei ce ii iubesc.

Daca faceti bine celor ce va fac bine,ce rasplata vreti?(si pacatosii fac asa)

Iubiti-va vrasmasii facetile bine si nu asteptati nimic in schimb! si rasplata voastra va fi mare! Caci Dumnezeu e bun si cu cei buni si cu cei nemultumitori.

Fiti milostivi cum si tatal vostru este milostiv.

Nu judecati si nu veti fi judecati.

Nu osanditi si nu veti fi osandit.

Iertati si vi se va ierta!

Dati si vi se va da.

Un orb nu-l poate calauzi pe altul caci amandoi vor cadea intr-o groapa.

De ce vezi paiul din ochiul fratelui si nu vezi barna din ochiul tau?

Ce voiti sa va faca voua oamenii,facetile si voi la fel!

Iubiti-va vrasmasii,faceti bine celor ce va urasc,binecuvantati pe cei ce va blastema, si rugati-va pentru cei ce va prigonesc.

Daca cineva te loveste peste un obraz intoarce-l si pe celalalt.

Daca cineva iti ia haina cu sila da-i si camasa

Si oricui iti cere da-i!

Si celui ce te jefuieste nu-i mai cere innapoi.

Ferice de voi cei saraci caci imparatia cerurilor este a voastra

Ferice de cei flamanzi caci voi veti fi saturati

Ferice de voi ce plangeti acum caci voi veti rade

Ferice de voi cand oamenii va vor ura, va vor izgoni din pricina mea(ISUS). Bucurati-va in ziua aceea caci mare va fi rasplata voastra in cer.

Vai de voi bogatilor caci aici(pe pamant v-ati primit mangaierea)

Vai de voi care radeti acum caci voi veti rade si va veti tangui.

Vai de voi cand oamenii va vor vorbi de bine caci asa faceau si parintii lor cu proorocii micinosi

| n0matterman a răspuns:

Mai da-va-n Satana si Lucifer si Belzebulb cu toata propaganda voastra crestina, lua-v-ar Belphegor, Asag si Baal in ceaunul iadului.

| soimos a răspuns:

Isus nu si-a dat viata pentru noi, ci doar pentru a salva eventual boii vacile si junincile!
Noi oamenii avem cu ce sa ne spalam de pacate, exact ceea ce ne-a invatat Dumnezeu, deci nu am avut nevoie sa moara el pentru noi!
Iata Dovada biblica:

Evrei 9.13. Căci dacă sângele ţapilor şi al taurilor şi cenuşa
junincii, stropind pe cei spurcaţi, îi sfinţeşte spre curăţirea
trupului, 14. Cu cât mai mult sângele lui Hristos

| klau95 a răspuns:

Eh uite ca se mai gaseste cineva sa dea raspunshappy
Da sti ca la majoritatea le e lene sa citeasca dar mai ales sa intelega asa ceva...eu personal am inteleshappy!

| Devonys a răspuns:

Ba,de ce pui astfel de intrebari... ai noroc ca am scris eu ceva ca nu stiu daca mai raspunde cineva...