| EmaS a întrebat:

Oamenilor de rand le este greu sa creada ca satan exista. Va invit sa vizionati aceasta marturie.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=J 4CRZyOZORI#!
Credeti ca fiecare om este influentat de Dumnezeu sau de satan?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

"Mi-am luat ultima doza de heroina, de parca asta a fost ziua eliberarii mele".
Ema, vii cu tipe drogate sa ne demonstrezi existenta lui Satan? thinking

| EmaS explică (pentru Hombre):

Nu, dar eu chiar cred ca este adevarat.

| C0nstantin a răspuns (pentru EmaS):

Tipa e o DROGATA... drogurile iti iau mintile. Chiar te rog sa incerci sa te droghezi odata doar pentru simpla ta curiozitate sa vezi de ce "viziuni" o sa ai parte... cine stie tu poate o sa il si vezi pe Dumnezeu ca tot te tii ca el comunica direct cu tine.
Legat de filmulet drogati si puscati ca si tipa aia sunt cu miile pe internet.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

La cat esti de credula nici nu ma indoiesc sa nu crezi orice tampenie spusa de un drogat cu halucinatii.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Cred, pentru ca ceea ce spune este in conformitate cu Cuvantul lui Dumnezeu. Asta inseamna ca sunt credincioasa, nu credula. Nu cred orice si pe oricine. Eu ma bazez pe Cuvant.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Este in conformitate cu draci baltati si heroina.

| EmaS explică (pentru Hombre):

Conform Scripturii, exista Dumnezeu exista satan. Si fiecare om face ori voia lui Dumnezeu (influentat, condus de El), ori voia celui rau, (posedat de satan).

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

rolling on the floor macar e sfintita funda?

| EmaS explică (pentru Hombre):

Evident, daca este de la mine! Vezi, sa ai grija ce faci cu ea. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

2 in 1 :

1 - Cuvantul zeului tau spune ca soarele se roteste in jurul pamantului... crezi si asta? Stiinta a demonstrat ca si la capitolul acesta, cuvantul zeului tau a gresit.
2 - "Conform Scripturii, exista X si Y"... si ce importanta are? Conform scrierilor altor religii exista si alti zei/semizei/eroi/etc. Scrierea ta are exact aceeasi valoare ca scrierile altora. Trebuie sa prezinti dovezi cu adevarat bune nu sa zici "dar eu chiar cred" sau sa faci afirmatiile avand la baza favoritismul. Si nu merge nici ignoranta zicand "scrierea mea e bune, celelalte nu" pentru ca nu ai dovezi.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dovada exista chiar in inima mea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Am zis recent ca "dar eu chiar cred", ignoranta si favoritismul nu constituie dovezi dar vad ca ai ales iar sa ignori. Si cei din alte religii spun ca dovada e in inima lor. Afirmatiile gen "eu vreau sa cred" sau "eu simt" nu constituie dovezi cu adevarat bune pentru altii. Cand vrei sa arati si altora ca zeul tau chiar exista, afirmatia/dovada "in inima mea" este egala cu 0. Si eu pot sa spun ca mai exista alti 14.5 miliarde zei printre care si dragonul invizibil din camera mea si sa spun : "dovada exista chiar in inima mea. ". Vei alege sa crezi? Sigur ca nu. Chiar daca altii iti prezinta aceleasi dovezi pentru diferiti zei, tu vei merge pe ignoranta si favoritism.

NU AI DOVEZI CU ADEVARAT BUNE. Tot ce ai este "dar eu chiar cred" iar cand vine vorba de zeii altora si exact aceleasi dovezi sa mergi pe ignoranta din cauza favoritismului.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Dragul meu, poate ca pentru tine este egal cu zero, dar pentru mine este cea mai mare comoara pe care o port inlauntrul meu.Si nu as schimba-o pentru nimic in lume.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Scoate-ti inima si arata dovada.laughing

27 răspunsuri:
| nesuferit a răspuns:

Si eu care credeam ca chiar acesti oameni de rand cred in satan.

| powergirl a răspuns:

E plin internetul de astea nu trebuie sa crezi tot ce vezi pe net o fi si adevarat ceva de aici da nu tot

| RAY a răspuns:

Cred ca sub influenta drogurilor a avut acel comportament violent, plus gandirea magica pe care o avea dobandita de mica, desigur ca explicatia cu satana nu vad cum ar fi logica din moment ce lua droguri se stie ca drogurile creaza halucinati, agresiune fizica, stari de nebunie temporara

| Mădă0611 a răspuns:

rolling on the floor V-am zis ca sunt sugestii, toate, si posedarile, si viziunile, si profetiile care pot fi usor implinite de oameni, cazul de fata, dar voi batman batman. Sugestia e urmata de autosugestie, constient sau nu, uite, a vazut ce au vazut si celelalte sotii... rolling eyes, duhul sfant si Iisus te umplu de iubire, daca o persoana care de mica a fost crescuta ca satanista si totusi stie asta, inseamna ca n-a fost "educata" bine si avea mustrari de constiinta ca il venereaza pe satan, probabil era din obligatie.
Opa (gangnam style) mai era si drogata, heroina chiar. laughing Pe bune, asta vrei sa fie lectie? As putea sa iau la puricat fiecare propozitie si sa iti explic, dar cum tu crezi 100%, nu are rost, plus ca nu vreau sa te conving de ceva, ca sa insist.
Fiecare om este influentat de instinct si ratiune. Cum instinctul inseamna egoism, in afara de cel matern/patern, e logic ca oamenii l-au asociat cu raul, satan in cazul crestinilor, iar ratiunea, intelepciune (sa zicem), opusul instinctului, oamenii au asociat-o cu bunul, dumnezeu pentru voi.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Mai mult de satan.

| WholeWorldTeam a răspuns:

Lasa-i in pace ca numai te iau la misto. oh go on

| ManStrong a răspuns:

Satan nu influienteaza pe nimeni.
In inim, a omului sint, gindurile rele etc etc.Nu vin de la Satan.
Credeti ca daca Satan va insela mai multi oameni pedeapsa lui va fi mai usoara? Ce ar cistiga satan din inselarea unui om? Biserica a reusit in 2000 de ani sa influenteze oamenii ca Satan sta cu furca in iad si i prajeste pe cei ce nu asculta de Dumnezeu asa cum vrea biserica.
In acest caz Biserica este cel mai mare Satan cunoscut vreodata.

| HDeNiSaR a răspuns:

PROBABIL că nu aţi întâlnit niciodată lideri ai unor grupări de crimă organizată. Dar înseamnă aceasta că ei nu există? Liderii unor astfel de grupări ştiu foarte bine să-şi ascundă identitatea şi pot să-şi dirijeze activităţile chiar şi din spatele gratiilor. Totuşi, ştirile din ziare despre reţele de prostituţie, trafic de persoane şi lupta împotriva drogurilor, pentru a da doar câteva exemple, ne fac conştienţi de influenţa corupătoare şi de consecinţele grave ale acţiunilor şi ale existenţei unor astfel de infractori. Întrucât vedem efectele activităţii lor asupra societăţii, ştim că aceşti lideri ai crimei organizate există.
Cuvântul lui Dumnezeu, Biblia, arată că Satan este o persoană reală, care, la fel ca un lider puternic al unei grupări criminale, face tot posibilul să-şi îndeplinească voinţa prin ‘semne mincinoase’ şi prin ‘nedreptate şi amăgiri’. De fapt, Satan „se preface într-un înger de lumină", spune Biblia (2 Tesaloniceni 2:9, 10; 2 Corinteni 11:14). Ne putem da seama că Diavolul există văzând efectele activităţii sale.În opinia multor oameni din prezent, este demodat să crezi că există Diavol. Totuşi, dacă negăm existenţa Diavolului, nu mai rămâne nicio explicaţie satisfăcătoare a motivului pentru care există atât de multă răutate. De fapt, încercarea de a elimina ideea existenţei Diavolului i-a făcut pe mulţi să-l respingă pe Dumnezeu şi toate normele morale.

| casablanca40 a răspuns:

"L-am vazut pe Satan " clar, exact ca crestinii care il vad pe Dumnezeu. Satan nu exista, cauta marturia unui crestin care si-a dat seama ca Dumnezeu nu exista, are acceasi valoare cu videoul tau. Nu este nimic obiectiv in videoul ala.

| costinvlad a răspuns:

Satan este bun sau rau? El va veni dupa tine deoarece iai jignit dreptatea. Apropo. Cine stie in ce an incepe era varsatorului si a lui satan?

| andreiush25 a răspuns:

Ce porcarie imensa...asa fac si eu documentar..platesc doua femei sa minta ca l-au vazut pe dumnezeu jucand poker cu satana si lumea sa fie :O:O.

| andrada_2796 a răspuns:

Biblia zice ca ezista dar nu zice ca se arata cuiva asa ca nu pot sa cred imi pare rau de credinta sau de nivelul de credinta pe care il ai

| MaDuTzZuL a răspuns:

Eu UnU Cred Ce Spune Ema Deoarece Cum Spun 2.3 persoane Si In Cartea Sfanta Se Spune Ca Exsista 2 Imparati Imparatul Binelui Si Imparatul Raului dar asta nu-i tot multi prieteni mi-au spus ca au vazut spirite rele. iei sau rudele ori prietenii lor. cum ar fi. Mirese (pe apa unui Rau) 2 pitici (oriunde ii poti vedea) caini mari albi cu ochii rosii si multe altele sau doar zgomote ciudatecare le percepi chiar langa tine. dar acolo nu-i nimic aceste spirite sunt trimise de rau pentru a ucide oamenii nu va ganditi k scoate cutitu sau sabia, nici gand oamenii mor de frica (doar cei slabi de inima)