| Antisistem11 a întrebat:

Oare biblia a fost scrisă intentionat pentru a fi înțeleasă de foarte puțini oameni? Oare a fost transmisă ca un mesaj codificat stiut doar de autorii ei si cei cărora le era adresat? Pare logic oarecum ca oamenii care aparțin fie de religia iudaică sau creștină sa fi vrut să comunice între ei fara ca autoritatile sa stie ce se intampla de fapt.

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu, a fost scrisa sa fie înțeleasă de cat mai multi. Vechiul testtament e mai indepartat in tump, de aceea e de ajutor un dictuonar biblic pentru intelege contextul. Noul Testament il untelegi mai bine dupa ce il citesti de mai multe ori si cu rugamintea catre Creator sa ne lymineze mintea cubDuhul Sfant pentru a înțelege ce vrea sa ne comunice prin Cartea lui. Eu asa o cotesc, e fascinanta de fiecare data cand o reiau.

| mODIN a răspuns:

Biblia nu a fost scrisa de nimeni, ci compilata ulterior (de aia ai texte canonice si texte care nu sunt canonice). Contine o gramada de elemente foarte diferite intre ele, si nu cred ca avea vreodata scopul de a fi vazut ca fiind o carte unitara.

| Antisistem11 explică (pentru mODIN):

Scuzele mele atunci.

| KovacsB a răspuns:

Se estimeaza ca au participat la scrierea ei intre 100 si 150 de persoane.Este o culegere de povestiri nu neaparat religioase.
Ca unii se incapataneaza sa gaseasca sensuri noi si ascunse cred ca este strict problema lor.
Sensuri ascunse gasesti si in Harap Alb.