| Inferno a întrebat:

Oare cam cat va mai rezista crestinismul avand in vedere incompatibilitatea sa cu lumea moderna?
Peste 100 de ani evident nu va mai exista, in locul lui venind alte religii compatibile cu acele vremuri.Cam cand credeti ca va disparea?

62 răspunsuri:
| unbaiatanonim a răspuns:

Nu cred ca vor mai aparea religii. Cam toate religiile care sunt acum se bazeaza pe crestinism. Odata ce crestinismul dispare va crea o reactie in lant, si toate religiile si sectele care au ca baza crestinismul vor fi anulate.

| nesuferit a răspuns:

Va rezista stai linistat, oameni needucati, saracia, si problemele vor fi mereu. iar astea vor intretine crestinismul

Eu personal cred ca aceasta religie e incopatibila de mult timp, si totusi rezista, un alt factor cred ca e incostienta parintilor, care isi manipuleaza copii sa creada in minciuni

| rocco09 a răspuns:

Pacat ca o sa fii "oale si ulcele" atunci o sa pleci inapoi spre nicaieri si tu ai trait intr-o lume de fanatici! Ce soarta cruda, si nici macar n-ai pe cine da vina! Cu ce te-ar incalzi daca crezi ca peste 100 de ani cei care vor fi atunci vor trai intr-o societate atee?

| anonim4565 a răspuns (pentru rocco09):

De acord

| RhoOphiuchi a răspuns:

Eu as intreba, mai degraba, oare cat va mai rezista "lumea moderna"? big grin

| Anonymus314 a răspuns:

Stai chill ca a rezistat 2000 de ani, crezi ca nu rezista 100 de ani?

| Anonymus314 a răspuns (pentru RhoOphiuchi):

+1

| WR104 a răspuns:

Ce intelegi tu prin lumea moderna si ce e asa bun la ea incat sa faca crestinismul sa dispara?
Cam ce fel de religie s-ar califica pentru a fi compatibila cu vremurile lumii moderne?
Pana sa dispara crestinismul o sa dispara omul de pe aceasta planeta.

| Thunderstruck a răspuns:

Va rezista inca 100 de ani aproape sigur, cum zicea cineva, e nevoie de Dumnezeu care inseamna speranta in statele sarace, care nu beneficiaza de educatie.@rocco09 eu cred ca esti troll, nu am prea vazut raspunsuri argumentate de-ale tale, doar critici.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

In Romania sunt doar 8500 de atei si voi ridicati pretentii?

| TheTigerX a răspuns:

E posibil ca peste 100 de ani sa nu mai fie. daca nu va mai fi nici viata pe Pamant
(Nu stiu cu ce fel de arme va fi luptat cel de-al treilea razboi mondial, dar cu siguranta cel de-al patrulea va fi luptat cu bete si pietre. - Albert Einstein)
oricum inferno ..traiesti in lumea ta happy

| AlexeHellsing a răspuns:

Încă câteva mii de ani mai rezistăm.
Acum serios, i-am rezistat lui Nero și nu putem rezista unor cuvinte de nisip?

| DyNo a răspuns:

Eu sunt de parere, ca in aproximativ 50 de ani orice religia va disparea din viata oamenilor, nu numai judeo-crestinismul.

| DyNo a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Acest raspuns al tau imi intareste mie concluziile pe care le am despre judeo-crestinism. In Romania, fiecare are dreptul sa-si aleaga religia ( daca vrea sa faca parte dintr-una ) si de asemenea are dreptul la libera exprimare, deci numai ataca ateii. Parca una din ''principiile'' crestinismului era sa va iubiti aproapele, dar stai, ateii nu sunt aproapele vostru, deoarece nu sunt cu voi, si deci, dupa parerea voastra sunt impotriva voastra, nu-i asa?

| M25M a răspuns:

Crestinismul va disparea in urma unui razboi iar statul castigator isi va impune religia cu forta in teritoriile cucerite. Inainte sa-mi atacati afirmatia, uitati-va inapoi in timp la istorie. Religia noastra este tanara, sunt religii mult mai vechi (hinduism)
sau care au avut o perioada mult mai intinsa in timp(cea din egiptul antic).
De ce sunt atatea tari crestine, datorita sau din cauza (cum vreti) imperiului roman care a impus religia pe teritoriile cucerite/detinute pentru o forma de control.
Istoria tinde sa se repete, intr-adevar cu forme ceva mai diferite dar cu acelasi fond.
Toate cele bune!

| Dumnezău a răspuns (pentru AlexeHellsing):

O sa puteti rezista in fata celor ce tot incearca sa va dea pe fata marlaniile,arogantele si carentele grave ale religiei,si mai ales,ale cartii voastre.Dar nu veti putea rezista,daca se va dovedi existenta extraterestrilor, sau macar a formelor de viata extraterestre mai putin evoluate, de exemplu, bacteriile.Dar parca vad ca si atunci veti sari cu Oculta Mondiala, care vrea sa detroneze nobila si minunata credinta in Dumnezeu.La cat de deliranti sunteti, cand va e atacat zeul si colectia de basme, nici nu-i de mirare!

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Dumnezău):

Cum am mai spus, i-am rezistat Cezarului și vom rezista la orice descoperire de-a ateilor.

| Inferno explică (pentru rocco09):

Ce societate atee? Evident nu este cum spune unbaiatanonim, crestinismul se va scufunda tragand dupa el si alte religii si secte, dar acest lucru va fi punctul de plecare pentru infiintarea altor religii. Parca vad ca peste 100 de ani ne inchinam la extraterestrii si la tot felul de aberatii.

| Inferno explică (pentru Anonymus314):

A rezistat 2000 de ani in care progresul tehnologic aproape astationat, dar in prezent este o explozie de diversitate, o mega evolutie tehnologica.

| shadovv a răspuns:

Crestinismul este universal valabil. Ca crestin pot spune ca nu intimpin nici o dificultate in vederea trairii dupa standardele tehnologice de acum.

Deci unde e problema si de ce spui ca e incompatibil?

| Inferno explică (pentru WR104):

"... si ce e asa bun la ea incat sa faca crestinismul sa dispara?"
O intrebare total irelevanta. "...ce e asa bun..." Cum adica bun, aici nu vorbim de bine si rau.
"Cam ce fel de religie s-ar califica pentru a fi compatibila cu vremurile lumii moderne?"
Religiile care cred ca Dumnezeu este un extraterestru, religii inspirate din cartile S.F.
"Pana sa dispara crestinismul o sa dispara omul de pe aceasta planeta. "
Total irelevant. In primul rand vorbim de o religie creata de om si mentinuta de acesta nu de ceva independent.
In al doilea rand statisticile arata o injumatatire a influentei crestinismului asupra umanitatii la un interval precis de timp.

| Inferno explică:

Ce spui tu contrazice orice logica istorica. Nu exista asa ceva. Raman 10 oameni sa spunem dar ei mor si ma indoiesc ca vin alti 10 sa le ia locul. Desigur vor avea copii dar nu vor mai fi la fel de credinciosi ca ei.

| Inferno explică (pentru TheTigerX):

Da, mai pune un 0 dupa 100 ca l-am uitat.

| Inferno explică (pentru Dumnezău):

"ar nu veti putea rezista, daca se va dovedi existenta extraterestrilor, sau macar a formelor de viata extraterestre mai putin evoluate, de exemplu, bacteriile."
Crestinismul e "maleabil" gaseste el o explicatie ilogica si pentru acest fenomen. in ultimii 40-50 de ani crestinismul si-a tot schimbat argumentele in functie de noile descoperiri. Si avem o gramada de afirmatii din partea biosericii.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Toate acele afirmatii Biblice cum ca Dumnezeu ar fi creat omul din pamant, sunt incompatibile cu descoperirile Biologice din prezent.
Opunerea virulenta a preotilor impotriva uneia dintre cele mai acceptate teorii din domeniul biologiei, teoria evolutiei fondata de catre Charles Darwin este incompatibila cu descoperirile fosile si experimentele genetice.
Incapatanarea bisericii crestine la o alta teorie stiintific ce este la fel de cunoscuta si unanim acceptata de oamenii destiinta, T. Big Bang este tot incompatibila cu dovezile astrnomice.
O interpretare motamo a Bibliei este iar incompatibil cu descoperirile stiintifice, desigur putem sa o interpretam intr-o multitudine de moduri, moduri care sa se potriveasca intr-o oarecare masura cu descoperirile comunitatii stintifice.

| shadovv a răspuns (pentru Inferno):

In primul rand despre teoria evolutionista: ce beneficii ai putea avea de pe urma acesteia daca ea ar fi adevarata? Nu cred ca daca gasesti aceasta teorie valabila vei rezolva problemele umane actuale.
Despre big bang nu pot sa vorbesc pentru ca nu am aparatul matematic. Tu ai aparatul matematic pentru a vorbii despre big bang?

| OOOLEOOO a răspuns:

De vreme ce practic stim despre existenta vietii pe alta planete, descoperirea ei in 100 de ani fiind foarte probabila, orce religie antica poate sa dispara, la fel cum au disparut zei Grecesti.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Schimbi subiectul. "e beneficii ai putea avea de pe urma acesteia daca ea ar fi adevarata?"
Doar pentru ca nu avem beneficii studiind natura asta nu inseamna ca nu trebuie sa o studiem. In primul rand ne aflam locul intre celelalte fiinte. Este vorba de curiozitatea umana, ce ne indeamna sa cautam raspunsuri la intrebari. Marile descoperiri au fost realizate din lucruri aparent banale.
"Nu cred ca daca gasesti aceasta teorie valabila vei rezolva problemele umane actuale."
Problema umana actuala NU ma intereseaza, pentru ca nu are legatura cu subiectul. Sunt alti oameni care se ocupa de economie si alte lucruri.
Ce aparat matematic. Teoria Big Bang, mai exact de la aparitia primei particule pana la galaxii Nu poate fi explicata matematic. Desigur poti explica o mare parte, dar nu toata, pentru ca sunt lucruri pe care nu le intelegem. Daca ar fi putut fi explicata matematic nu ar mai fi o teorie stiintifica.
"espre big bang nu pot sa vorbesc pentru ca nu am aparatul matematic. "
Ce treaba are matematica cu teoria. Matematica este doar pentru demonstrarea ei. Mai intai discuti teoria, o stabilesti si dup incerci sa o dovedesti si matematic, asta daca se poate.

| Inferno explică (pentru shadovv):

Este aiurea ce spui tu, pentru ca nu-ti trebuie "modelul matematic". Exista teoreticianul si matematicianul. teoreticianul se ocupa de modelul teoretic intimp ce matematicianul se ocupa de partea matematica a teoriei. Dar noi STIM ce parte a teoriei Big Bang a fost dovedita si ce parte nu si sa facem si noi calculele este irelevant.
Asa de ce spui ca soarele intretine fuziunea nucleara? Ai modelul matematic? Daca mergem pe aceasta varianta nu putem spune nimic pentru ca nu am calculat nimic, dar ne bazam e oamenii care au calculat si au ajuns la un consens sa repeti si tu calculele este irelevant. Pote doar daca esti un adept al T. Conspiratiei si crezi ca guvernul te minte.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

8500 de atei declarati, majoritatea ateilor nu vor ca familiile lor sa afle ca ei sunt atei, tocmai ca familiile lor fiind mari crestini, o sa se indeparteze de ei. In Romania sunt sigur ca sunt pe putin 2-3 milioane de atei.