| Dorugar a întrebat:

Oare credeti ca in ziua de azi un ucigas de crestini asa cum a fost Apostolul Pavel care l-a omorat pe Sfantul Stefan dar si multi alti crestini, ar mai putea ajunge mare sfant al Bisericii Crestine, sau mai degraba ar ajunge un condamnat la inchisoare pe viata ca un criminal in serie ce era?
Vi se pare ca un ucigas in serie ca acest "apostol" Pavel are credibilitate pentru un om rational traitor in era informatiei si informaticii ca noi?
Cum va explicati ca un asemenea criminal in serie mai este prezentat astazi ca si Sfant Apostol?
Oare biserica care il considera pe un ucigas ca fiind "Sfant"... a dat in boala lui Calache si a devenit un ospiciu?

21 răspunsuri:
| Ronii a răspuns:

Pseudonimul 'sfant ' il atribuim noi, oameni (cei care nu avem dreptul ). in legutara cu uciderea, da este un om credincios care slujeste dupa ce a fost un criminal, pentru ca practic, atunci nu era el. cand raul a fost inlaturat din inima lui s-a simtit un alt om, mai bun si a fost un bun exemplu pentru cei care au nevoie de iertare. in concluzie Dumnezeu l-a iertat si poate face asta si din nou daca va vedea ca ura a disparut din inima noastra!

| M25M a răspuns:

Am mai vazut intrebari postate de tine si vad ca il urasti din ficati pe Pavel asta laughing

| Dorugar explică (pentru Ronii):

Dupa parerea celor ca tine ar trebui sa-l sanctificam si pe criminalul Brejvik din Norvegia care a ucis peste 80 de copii, ca si-a alungat raul din inima?
Tu chiar iti bati joc de Dumnezeu?
Sau tu nu ai auzit ca Dumnezeu judeca numai dupa FAPTE, deci il doare in cur de regrete si pocainte sau alte gunoaie, pentru ca pocainta trebuie sa o ai inainte dea comite FAPTELE, si nu dupa ce le- ai comis!
Dupa ce le-ai comis urmeaza JUDECATA lui Dumnezeu!
O societate care iarta criminalii cei mai odiosi este o societate de rame fara creier, ia inchipuieti cum ar arata o societate care l-ar sanctifica pe Hitler?

| Dorugar explică (pentru M25M):

Nu, nu-l urasc de loc ci ma distreaza prostia crestina care il transforma din criminal odios in Sfant!
Mai sunt multi altii care impartasesc aceleasi idei ca mine, printre care si filozoful Nietsche!
Exista chiar carti cu titlul gen: Pavel cel mai mare sarlatan al omenirii

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Exista carti cu titlul Cel mai mare Apostol al neamurilor Pavel.

| florinmarius20 a răspuns:

Ce era sa faca si biserica daca el sustinea ca Iisus Hristos i s-a revelat si l-a adus pe calea cea buna si dreapta?
Saul aude glasul mantuirii

"Dar pe cand calatorea el si se apropia de Damasc, o lumina din cer ca de fulger l-a invaluit deodata. Si, cazand la pamant, a auzit un glas, zicandu-i: "Saule, Saule, de ce Ma prigonesti?" Iar el a zis: "Cine esti, Doamne?" Si Domnul a zis: "Eu sunt Iisus, pe Care tu il prigonesti. Greu iti este sa izbesti cu piciorul in tepusa".

Si el, tremurand si inspaimantat fiind, a zis: "Doamne, ce voiesti sa fac?" Iar Domnul i-a zis: "Ridica-te, intra in cetate si ti se va spune ce trebuie sa faci".

Iar barbatii, care erau cu el pe cale, stateau inmarmuriti, auzind glasul, dar nevazand pe nimeni. Si s-a ridicat Saul de la pamant, dar, desi avea ochii deschisi, nu vedea nimic. Si, luandu-l de mana, l-au dus la Damasc.

Si trei zile a fost fara vedere; si n-a mancat si nici n-a baut.

Anania este trimis la Saul

Si era in Damasc un ucenic, anume Anania, si Domnul i-a zis in vedenie: "Anania!" Iar el a zis: "Iata-ma, Doamne!" Si Domnul a zis catre el: "Sculandu-te, mergi pe ulita care se cheama Ulita Dreapta si cauta in casa lui Iuda pe un om din Tars cu numele Saul; ca, iata, se roaga".

Si a vazut in vedenie pe un barbat, anume Anania, intrand la el si punandu-si mainile peste el, ca sa vada iarasi. Si a raspuns Anania:

"Doamne, despre barbatul acesta am auzit de la multi cate rele a facut sfintilor Tai la Ierusalim. Si aici are putere de la arhierei sa lege pe toti care cheama numele Tau" Si a zis Domnul catre el: "Mergi, fiindca acesta imi este vas ales, ca sa poarte numele Meu inaintea neamurilor si a regilor si a fiilor lui Israel: Caci Eu ii voi arata cate trebuie sa patimeasca el pentru numele Meu".

Saul primeste Botezul

Si a mers Anania si a intrat in casa si, punandu-si mainile pe el, a zis: "Frate Saul, Domnul Iisus, Cel ce ti s-a aratat pe calea pe care tu veneai, m-a trimis ca sa vezi iarasi si sa te umpli de Duh Sfant".

Si indata au cazut de pe ochii lui ca niste solzi; si a vazut iarasi si, sculandu-se, a fost botezat. Si, luand mancare, s-a intarit. Si a stat cu ucenicii din Damasc cateva zile. Apoi propovaduia in sinagogi pe Iisus, ca Acesta este Fiul lui Dumnezeu.

Si se mirau toti care il auzeau si ziceau: "Nu este, oare acesta cel care prigonea in Ierusalim pe cei ce cheama acest nume si a venit aici pentru aceea ca sa-i duca pe ei legati la arhierei?"

Si Saul se intarea mai mult si tulbura pe iudeii care locuiau in Damasc, dovedind ca Acesta este Hristos.

Saul scapa de prigonirea iudeilor

Dupa ce a petrecut trei ani de singuratate in Arabia, Saul s-a intors din nou in Damasc. Iar iudeii s-au sfatuit sa-l omoare. Si s-a facut cunoscut lui Saul viclesugul lor. Si ei pazeau portile si ziua si noaptea, ca sa-l ucida.

Si luandu-l ucenicii lui noaptea, l-au coborat peste zid, lasandu-l jos intr-un cos.

Saul se duce la Apostoli

Si, venind la Ierusalim, Saul incerca sa se alipeasca de ucenici si toti se temeau de el, necrezand ca este ucenic. Iar Barnaba, luandu-l pe el, l-a dus la apostoli si le-a istorisit cum a vazut pe cale pe Domnul si ca El i-a vorbit lui si cum a propovaduit la Damasc, cu indrazneala, in numele lui Iisus.

Si era cu ei intrand si iesind in Ierusalim, si propovaduia cu indrazneala in numele Domnului. Si vorbea si discuta cu elenistii, iar ei cautau sa-l ucida; dar fratii, afland aceasta, l-au dus pe Saul la Cezareea si de acolo l-au trimis la Tars (Fapte 9, 1-30; Galat. 1, 17).

Darul lui Dumnezeu m-a facut sa fiu ceea ce sunt (1 Cor. 15, 10)."

| cristi202 a răspuns:

Unul din primele adevaruri ale vietii de crestin a fost acela ca nu exista gorapa prea adinca din care Dumnezeu sa nu te poate scoate, nu exista pacat prea mare pe care Dumnezeu nu poate sa il ierte. Sfintii parinti spun ca, mai grav decitg pacatul necredintei e pacatul disperarii, acela a incredintarii ca Dumnezeu nu mai poate ierta.
La Pavel, cred ca ar trebui sa te uiti la doua lucruri:
1) Contextul religios. Evreii erau ca religie foarte fundamentalisti, nu acceptau schimbari de nici un fel in religia lor, si lucrurile erau atit de dure, incit la multe incalcari ale lor, pedeapsa era moartea. Ce facea Pavel nu era decit sa asculte de religia lui. Deci nu era un ucigas la propriu, nu ucidea de dragul de a ucide, ci pentru ca asa credea ca e cel mai bine pentru ca altii sa nu ajunga sa creada gresit. E o diferenta notabila.
2) Viata sociala. Era mult mai dura atunci. Oamenii erau mult mai violenti, se murea pentru chestii marunte. Tu acum traiesti intr-o societate in care multi s-au luptat pentru drepturile fundamentale ale omului, o societate blinda in comparatie cu aceea. Cineva din vremea lui Pavel ar ride poate de tine si ar zice ca ce era cu el, era ceva normal, ca nu e cine stie ce ca omoara niste oameni atita timp cit scopul lui era bun.
Cit despre credibilitatea lui Pavel, istoria spune destule. Omul acela a raspindit crestinismul pe oriunde a mers. Ce a facut de a reusit sa rastoarne din punct de vedere filozofic si religios o Europa intreaga? Doar prozelitismul? Orice ar fi fost, trebuie ca a fost foarte convingator, foarte credibil.
Si nu uita zisa lui Isus Hristos: "Nu cei sanatosi au nevoie de doctor, ci cei bolnavi. Eu am venit sa salvez pe cei bolnavi" Pavel era unul dintre acei "bolnavi" ai societatii de atunci, asi a fost salvat de Hristos. Ce e aiurea aici? Mie mi se pare ceva perfect normal. Omul se naste pacatos, adica si criminal. Fiecare din noi purtam saminta asta - nu ai avut niciodata sentimentul ca ai vrea sa omori pe cineva care ti-a facut o faza urita? Insa Isus Hristos tocmai pentru asta a venit, sa repare ce e stricat, sa faca din niste criminali oameni curati, oameni sfinti, oameni cu "O" mare, in toata puterea cuvintului.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Este evident ca o biserica Diabolica sa-si considere criminalii ca fiind sfintii bisericii lor.
Dar niciodata un criminal in serie nu va fi pentru oamenii normali si cu spirit civic altceva decat un monstru bicisnic care trebuie sa fie pedepsit si pus sa si ispaseasca pedeapsa!

| Dorugar explică (pentru florinmarius20):

1 astea sunt niste prostii!
Biserica crestina era de la inceputuri a lui Pavel si nu a rabinului Isus!
2 Pavel a fost ceea ce azi numim un "agent de influenta" al clerului si al stapanirii romane, care au vazut ca au gresit facand din Isus un martir si ca invataturile lui se raspandesc cu rapiditate, si asta s-a vazut in faptul ca scurt dupa asa zisa lui convertire, Pavel nu a fost curios sa afle ce a propovaduit Isus, ci a predicat exact ce i-a cerut clerul, fapt care l-a scos din minti pe Petru care se certa cu el mereu pe tema asta.
3 Un ucigas ca Pavel nu are puterea sa rezilieze legile lui Dumnezeu si in locul lor sa bage niste texte pentru prostit prostii care i-l urmau ...adica crestinii!
Deci r

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Stim ca Tars era un centru de invatamant si savanti iar Pavel s-a familiarizat cu diferitele sisteme filozofice grecesti si cu diferite culte religioase. Lui Pavel i s-a dat autoritatea oficiala de a persecuta pe crestini si ca un membru al sinagogii sau al Sinedriului isi dadea votul impotriva lor. Familia lui a fost instarita (ti-am mai scris eu despre starea lor sociala cu alta ocazie). Dupa convertirea lui a devenit din dusmanul lui Hristos ucenicul sau.Strategia lui a fost aceeasi pentru toate activitatile misionare ale lui Pavel, de a predica in sinagoga. Unii iudei si unii dintre neamuri (tematori de Dumnezeu) au acceptat mesajul si au devenit nucleele unor biserici locale. Vedem ca Pavel a fost insotit de puterea lui Dumnezeu pentru ca Evanghelia era insotita de semne si minuni. Multi erau vindecati. Dupa ce Sfantul Apostol Pavel a ajuns in Malta, a fost muscat de o vipera. Au crezut ca va muri insa, nu s-a intamplat nimic, deoarece Dumnezeu era cu el.

| Dorugar explică (pentru EmaS):

Vezi cxa ti s-a stricat banda de magnetofon si iarasi o iei pe balarii.
Pavel nu a devenit niciodata ucenicul lui Isus, ci a fost un agent roman care avea misiunea sa ii indeparteze pe oameni de la invataturile lui Isus. Si asta se vede clar din faptul ca nu era de loc interesat sa stie ce invataturi a lasat Isus, si din faptul ca era in permanent conflict cu Petru.
Nu a murit din muscatura de vipera pentru ca oamenii ai dracului au zece vieti, adica ii apara Satana!

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

El a trait ca un adevarat ucenic al lui Isus.A ascultat intocmai de invataturile Lui.

| florinmarius20 a răspuns (pentru Dorugar):

"singurul care are nemurirea, care locuieşte într-o lumină de care nu poţi să te apropii, pe care niciun om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea şi care are cinstea şi puterea veşnică! Amin."
Coincide cu tunelul si luminita din cazurile de morti clinice.

| florinmarius20 a răspuns (pentru Dorugar):

Nu e exclus ca Pavel sa fi avut o revelatie divina si vreau sa va spun ca totul este posibil atata timp cat lui i s-a revelat Iisus printr-o lumina stalucitoare care coincide cu mortile clinice.

| florinmarius20 a răspuns (pentru Dorugar):

Apostolul Pavel a fost torturat şi apoi decapitat de către maleficul împărat Nero, deci si-a platit cu varf si indesat crimele.

| Dorugar explică (pentru florinmarius20):

Ba este total exclus!
Nu poti avea revelatii divine daca nu ai o divinitate la care sa te inchini, si cum religia crestina este o religie care nu a venit de la nicio divinitate asa cum este cazul religiei lui Moise, ci a fost incropita intr-o sedinta de niste sarlatani, asa ca de unde sa aiba crestinii revelatii divine daca religia lor nu vine de la Dumnezeu?

| Dorugar explică (pentru florinmarius20):

NU exista nemurire niciunde in intregul Univers!
"Tunelul de lumina" din moartile clinice este doar o senzatie care se datoreaza unor reactii ale creierului in pragul mortii!
Vezi studii ale unor cercetatori elvetieni

| Dorugar explică (pentru florinmarius20):

Fals!
Pavel nu a platit cu viata crimele pe care le-a comis la ordinul ocupatiei romane, ci a platit cu viata faptul ca i-a tradat si pe romani, detalii alta data ca acum e tarziu!

| florinmarius20 a răspuns (pentru Dorugar):

Serios, au verificat intregul univers? E finit sau infinit? Si ce forma are? Ati reusit sa cuprindeti necuprinsul?

| florinmarius20 a răspuns (pentru Dorugar):

Serios, au verificat intregul univers? E finit sau infinit? Si ce forma are? Ati reusit sa cuprindeti necuprinsul?

| Ronii a răspuns (pentru Dorugar):

Dumnezeu JUDECA si IARTA, si noi nu putem sti ce in sufletul fiecarui om, doar El. Imagineazati asa : o camera mucegaita plina de praf, mucegai si numai gunoaie aruncate de colo-colo. Vine cineva si se apuca sa faca curat sa dechida geamurile si lasa lumina si aerul curat sa intre, si isi dezvolta un obicei din asta, astfel incat vine zilnic sin infiecare zi are grija de camera aia sa ramana curata si luminoasa. Exact asa a facut si Dumnezeu cu Pavel, ni l-a dat ca exemplu : un om rau poate sa devina un om. Si nu are rost in il compari oe Hitler cu Pavel, pentru ca Hitler nu a a avut nici un pic de regret cand a omorat 6.000.000 de oameni si facea experimente pe ei. Tu ce crezi ca in ziua judecatii Dumnezeu nu o sa il dea pe Pavel ca un exemplu bun care s-a cait si si-a regretat faptele si o sa ii reproseze lui Hitler ca s-ar fi putut schimba ca si Pavel?