| soimos a întrebat:

Iata o problema de logica sa vedem cine poate sa imi raspunda corect, dau funda!

1) Isus l-a lasat/desemnat pe Apostolul Petru ca mostenitor al sau care sa "lege in locul Sau atat in ceruri cat si pe pamant"!
2) Dupa moartea lui Isus a aparut falsul apostol Pavel, renumit Ucigas si Prigonitoral urmasilor lui Isus, si a desfintat Evanghelia lui Petru, cea care trebuia sa ne invete cum sa obtinem mantuirea, scriind el (prin ucenicii sai) una "mai buna" asta desi nu a auzit niciodata ce propovaduia Isus.

3)In acest contex in care Isus a murit, Evanghelia lui Petru a fost aruncata la gunoi, si inlocuita cu falsele evanghelii scrise sub indrumrea unui Ucigas in serie, cine "va dezlega atat in ceruri cat si pe pamant" in locul adevaratului Apostol Petru cel desemnat de Isus?

Intrebarea de logica :

In asemenea conditii cine le da crestinilor mantuirea?

Cumva un ucigas si un sarlatan ca Pavel?

Voi crestinii asteptati sa va deie mantuirea un ucigas care si-a batut joc de invataturile lui Isus si care a scos Evanghelia lui Petru din circuit?
Oare prin ce daca acesta nu cunostea invaturile lui Isus necesare obtinerii mantuirii?
Prin minciunile sale?

Poi daca Pavel era sincer si bine intentionat fata de Isus, de ce a aruncat la gunoi evanghelia Apostolului Petru?
Sunteti oare siguri ca nu ati gresit urmand crestinismul?

27 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Maxim. Haha.

| Inferno a răspuns:

Psihologul este cel mai potrivit sa raspunda la o asemenea intrebare "de logica".

| Foxie2 a răspuns:

Si totusi.care-i problema ta?
Unde e partea logica?
Ce tot incerci tu sa demonstrezi pana la urma, fiecare crede in ce vrea si am sa cred in ce vreau eu si daca-mi insiri tu o 100 de dovezi scose din burta si daca nu.
eu zic ca tot misterul asta pe care incercati sa-l descalciti mai rau il incalciti. Voi n-aveti viata? Eu zic ca e ceva mai departe de puterea noastra de intelegere. Atat insisti cu parerile tale de parca ai fi tu atotstiutorul si vii din viitor sa ne luminezi. Ai zis odata si gata. Nu cred ca suntem asa chiori sa nu-ti vedem parerea de 10 ori pe zi.

| soimos explică (pentru Foxie2):

Eu am pus doar o intrebare!
Daca nu stii sa raspunzi la ea, vezi-ti de treaba!
E dreptul meu sa postez intrebarea pina cineva imi da un raspuns documentat.

| Foxie2 a răspuns (pentru soimos):

Deja ai exasperat toti useri de la categoria asta sau nu stii sa citesti cum toti se plang de tine? Normal e si dreptul meu sa-ti dau un raspuns pe masura, sau daca nu sunt de acord cu intrebarea ta trebuie sa-mi vad de treaba :? Mai documenteaza-te tu si mai vorbim.

| AlinaaAli a răspuns:

Ciao wave

| CristiB93 a răspuns:

Aratami unde scrie ca pavel a aruncat evanghelia lui Petru si unde scrie ca si-a batut joc de invataturile lui Iisus?

| doctorandus a răspuns:

Evanghelia dupa Petru nu a fost scrisa de Petru. Lucrul nu e de mirare, deoarece Evanghelia dupa Ioan n-a fost scrisa de Ioan, cea dupa Matei n-a fost scrisa de Matei, etc. Evangheliile din Noul Testament au fost scrise de anonimi, iar Evanghelia dupa Petru a fost scrisa de un anonim care a pretins ca ar fi Petru, dar nu era el.

| Mirciuuuuuuuu a răspuns:

Lol, toata lumea a gresit alegand o religie in care crezi intr-o religie stupida.

| 4inel a răspuns:

Nu ai nici o logica in ce afirmi.
Esti crud (adica ne copt).
Cultura ta religioasa este varza.
Ce stii tu despre Petru si despre Pavel?
De unde ai auzit tu despre evanghelia lui Petru? Pure speculatii.
Cine a spus ca Petru este cel ce leaga si dezleaga? Poate poti sa dai si citatul.
Stai linistit, daca nu vrei sa ajungi in rai, Dumnezeu nu baga pe nimeni cu forta acolo. Ai sa vezi cu ochii tai.
Sa fii sigur ca Petru nu va fi acolo sa te ajute.

| PinkPanter a răspuns:

Da,sunt sigura ca nu am gresit urmand crestinismul! :-P

| SimoNARaluCA a răspuns:

Interesanta "problema de logica"! iti dau si eu una:TRE SA MERGI LA PSIHOLOG!

| soimos explică (pentru SimoNARaluCA):

Crezi ca psihologul o sa stie sa raspunda la intrebarea cum poate un criminal ca Pavel sa va dea "mantuirea"?
Cu atat mai mult cu cat el in Faptele Apostolilor acest Pavel afirma ce Legea lui Dumnezeu este un GUNOI!

| SimoNARaluCA a răspuns:

Daca nu esti multumit de crestinism problema ta! eu sunt foarte multumita si simt liniste cand ma rog! baga-te intr-o secta si nu ma mai plictisi cu intrebarile tale stupide!

| soimos explică (pentru SimoNARaluCA):

Stupida este postarea ta, pentru ca nu ai inteles ca am pus o intrebare si se astepta un raspuns la ea, nu ma intereseaza ce sau cine te satisface!

| SimoNARaluCA a răspuns:

M-am saturat sa ma cert cu cineva care refuza sa inteleaga ce zic! E problema crestinilor ca ei cred in Iisus! Tu mai mult ca sigur esti intr-o secta si inceteaza sa urmaresti constant raspunsurile de la intrebare ca sa raspunzi! tu chiar esti obsedat si am incheiat! de acum inainte o sa iti raspunzi singurel!

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Si unde e problema de logica?

| soimos explică (pentru Tau_SuperErou_1995):

In aceea ca de unde primesti "mantuirea" in aceste conditii de mai sus

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns:

Deci...in primul rand, daca vrei sa vorbestid despre asta ia mai degraba legatura cu un preot, pe TPU nu cred ca gasesti prea multa lume dispusa sa vorbeasca despre chestii de genul asta. In al doilea rand, fiecare are dreptul de a-si alege propria religie, DAR mie mi se pare ca la timpuri noi, si religiile ar trebui sa se adapteze. Religiile fac acelasi lucru de sute de ani: indoctrineaza, iar unele traditii sunt de-a dreptul primitive. Sa ma ierte Dumnezeu ca spun asta dar cred ca fiecare care vrea sa primeasca "Mantuirea" (sau spuneti-i cum vreti) nu trebuie sa faca ce zice o fosila care a scris un rahat de carte in anul 1600 ci sa faca ce crede el ca e moral si etic. Trebuie sa evoluam, nu sa ramanem niste primate.

| soimos explică (pentru Tau_SuperErou_1995):

Raspunsul tau imi place, si mi-ar place sa-l vad pus ca intrebare pentru fanaticii religiosi care corup mintile crudutze ale unor tineri care posteaza pe TPU!

| Tau_SuperErou_1995 a răspuns (pentru soimos):

Nu stiu ce fac restul dar eu mi-am exprimat parerea in legatura cu ce se intampla...in secolul XXI inca se mai spala creiere! Oare nu trebuie sa dea de gandit chestia asta?

| soimos explică (pentru Tau_SuperErou_1995):

Evident ca trebuie sa dea de gandit!
Problema este ca unora li se ceara sa creada totul pe negandite.
Din cauza asta religia este bazata pe credinta si nu pe stiinta!

| SweetFashion a răspuns:

Poftim?happy

| soimos explică (pentru SweetFashion):

Oare cum ajung crestinii la mantuire?
In conditiile in care mostenuirea data de Isus lui Petru a fost aruncata la gunoi de Pavel

| gabylegionarul a răspuns:

Noi crestinii ortodocsi nu asteptam mantuire nici de la apostolul petru nici de la pavel sau de la alti apostoli sau sfinti,caci toti au fost oameni,Sfant cu adevarat a fost si este MantuitorulIisus Hristos,si doar de la el asteptammantuire, doar el ne poate mantuii.Cei ce cred ca religia e apsurda, sa priveasca in vietile lor.vor vedea cat de goale sunt.

| aL3xzz a răspuns:

Eu ma astept sa imi dea mantuierea domana mata laughing e destul de bun pentru tine raspunsul mai om frustrat?straight face