| Maomau a întrebat:

Oare cum va explicati faptul ca in Tanach (adica Vechiul Testament in denumire originala) dar si in religia mozaica nu exista Draci si ca dracii au aparut doar in Noul Testament si mai exact odata cu aparitia lui Christos?
Nu vi se pare ciudat faptul ca Christosul se recunoaste ca fiind Lucifer, si ca Tatal ceresc il numeste Diavol?
Vezi Apoc.1.18, Apoc 22.16, si Apoc 12.12)

41 răspunsuri:
| Maomau explică (pentru danay72):

Tu propababil uiti sau vrei sa minti prin omisiune si te faci ca nu stii ca atat Moise cat si Daniel sunt personaje din Tanach si nu au nici cea mai mica legatura cu crestinismul ci numai cu Iudaismul!
Tot ce apartine de NT este inspirat de demoni. si asta vedem clar in faptul ca evanghelistii lucrau cu puterile demonilor (vezi Luca 9; 1) si nu cu a ingerilor!

| danay72 a răspuns (pentru Maomau):

Dar de Ioan nu ai mai spus nimic.Iar acolo ii spune clar Dumnezeu sa scrie. Daca analizezi cu sinceritate si cu atentie Biblia vei putea intelege mesajul ei, mai ales ca Vechiul Testament este in armonie perfecta cu Noul Testament. Oricum, eu iti doresc sa ai o seara frumoasa si mi-a facut placere sa discutam.

| Maomau explică (pentru danay72):

POi si eu pot afirma pe forumul meu ca Dumnezeu scrie!
Dar asta nici pe departe nu inseamna ca este adevarat si nici nu stii tu la cine ma refer cand zic Dumnezeu!
In plus de asta, in cazul lui Ioan, nici Irineu din Lyon, parintele Bibliei, nu l-a crezut, si ca atare a fost impotriva faptului ca Apocalipsa sa fie in Biblie, si asta l-a costat!

| danay72 a răspuns (pentru Maomau):

Ireneu de Lyon a murit in 202, iar Apocalipsa a fost scrisa in 98e.n.Deci putea scrie ce dorea.Dar esti de acord ca alti ar putea crede la fel cum spui tu de Apocalipsa, si despre cele cinci carti scrise de Moise.Desi nu e adevarat, oamenii ar putea crede la fel.

| Maomau explică (pentru danay72):

Hahaha!
Poi apocalipse erau si inainte si dupa data pomenita de tine!
Doar ca pe atunci nu exista Biblia in varianta de azi, ci existau sute de Evanghelii si zeci de Apocalipse, dar Irineu din Lzon le-a redus la doar 4!
Dar totusi nu a acceptat sa intre in Biblie Apocalipsele, pentru simplul motiv ca le contesta "inspiratia divina"!

| Duucu a răspuns (pentru cristi202):

El nu a frunzarit Biblia, el a vrut sa creada ce a vrut el...

| cristi202 a răspuns (pentru Maomau):

TOTAL FALS?!? Cred ca glumesti, sau dai dovada de o ignoranta crasa.
Cum ramine cu "pariul" dintre dintre Dumnezeu si Diavol, pariu pe care se bazeaza intreaga carte Iov? Sau ai scos cartea Iov din Tanach?
Cred ca nu stiu cine ar trebui sa viziteze mai des sala de lectura...
Si, hai, te rog, mai citeste! Asta inainte de a te pronunta.

| Maomau explică (pentru cristi202):

Mai ignorant ca tine nu pot fi din moment ce vad ca vorbesti despre ce ai visat asnoapte.
Unde in Biblie vedem ceva despre "pariul lui Dumnezeu si Diavol"?
Cumva in pagina inexistenta in care ni se spune ca Isus s-a nascut din Duhul sfant?
Ma ignoranta intrupata, tu nu stii ce e acela Diavol? Poi in cartea lui Iov ca si in intreg Tanachul(pe care voi mincinosii il denumiti VT) Satan este un personaj de incredere a lui Dumnezeu si nu este Diavol, ci procurorul ceresc inger al lui Dumnezeu, iar in cartea lui Iov vedem ca Satan face totul cu aprobarea lui Dumnezeu si nu impotriva lui Dumnezeu asa cum face Diavolul numit Christos care ca si impotrivire a scos o Lege Noua ca sa-L trimita la plimbare pe Dumnezeu cu Legea lui cu tot!
Diavolul este POTRIVNICUL lui Dumnezeu, si uite ce scrie in 2 Tesaloniceni 2:4>
"potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte "Dumnezeu", s-a aşezat în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu."
Intelegi din ce cauza nu Satan este Diavolul ci Christosul?

| ManStrong a răspuns:

Isus ar putea fi o persoana istorica.
Pe cind Cristos este o teorie.
; Nu a ti invata asa pe Cristos;
Nu a ti invata asa pe Platon.
S-au pe Aristotel.
Stie vre -un crestin roman ce insemneaza cuvintul drac?
Si cum arata?
Dar sa i mai si numeri?

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Erau alungati in pustie indracitii si Hristos i-a vindecat pe acestia.

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Tu il crezi pe cel care se lauda singur ca este Lucifer?
Poi cat de naiv trebuie sa fie acel cineva incat sa creada ce spune Dracu?