| Moisie a întrebat:

Istoria ne arata ca Christosul profetit de prorocii Vechiului Testament, s-a intrupat, dar nu in persoana rabinului amator Isus Nazariteanul, ci in persoana UNSULUI pe nume Simon Bar Kohba.
Intrebare:
Daca se stie din istorie cine a fost Christosul profetit de proroci, se pune intrebarea cine este ANTI-Christul?
Nu cumva Antichristul este acela cel care a jucat scena "Invierii" ca sa fie crezut ca Dumnezeu, adica cel care care dupa "Inviere" se lauda ca detine cheile Mortii si ale Iadului, (vezi Apoc 1.18) adica cel pe care Tatal ceresc inainte de a-l azvarli pe pamant l-a numit Diavol, (vezi Apoc 12.12) In concluzie este cel care se recunoaste ca fiind Lucifer/Luceafarul, si ne spune ca se va naste in familia lui David ca Isus (vezi Apoc 22.16)
Nu vi se pare ca Biblia va spune destul de clar acest lucru?

7 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Mie nu! Nu mi se pare. Eu caut rezultate si nu speculatii. Pana una alta Iisus Christos a ravasit o lume intreaga, balivernistul tau, abia daca am auzit sau remarcat existenta lui.
Apocalipsele sunt cvasirecunoscute de biserici.Biblia spune clar doar pentru cine pricepe, apocrifii au existat dintotdeauna, daca ar fi castigat razboiul, mantitorul era nu Iisus Christos, se numea un anonim ca tine care nici macar nu are curaj sa-si zica numele adevarat.Ce oroare!

| Moisie explică (pentru oprescudorin11):

Nu sunt speculatii ci chiar sunt explicatii bazate pe realitate istorica, si anume ca Isus nu a fost UNS, asa ca nu poate fi numit UNSUL decat daca se doreste a MINTII!
In schimb Simon Bar Kochba, conducatorul revoltei impotriva ocupatiei romane, chiar a fost UNS ca Messiah si Rege al Iudeilor, si asta poti vedea pe Wikipedia engleze!
Nu ai auzit pentru ca NU te-ai documentat, probabil de frica sa nu aflii adevarul!
Nu este important numele meu ci faptul ca sunt printre putinii de pe acest forum capabili sa va combata total si argumentat minciunile religioase!
Asa-i ca si asta este tot o oroare?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Moisie):

Am viata prea scurta ca sa combat religii milenare. Poti spune ca e frica, dar eu i-as zice eufemistic 'conservatorism'. Deci nu as avea timp nici macar sa sprijin sa initiez sau sa sustin asa ceva. Englezii sunt stapanii lumii.Tot ce zic ei e adevarat.(intre ghilimete vorbind'). Stapanii de moment ai lumii fac istoria, o ravasesc, publica apocrife in sprijinul ideilor lor.Sunt, nu minciuni religioase, doar taine.Pe mine nu ma intereseaza decat esenta si rezultatul unei religii. In aceasta problema nu ne intelegem. Tu vrei bulversarea. eu doresc statornicia.Rezultatul.Care mi se pare bun in perspectiva istorica. Biserica v-a invatat carte, v-a imbracat, a sprijinit arta, in toata splendoarea.Ce interes as avea sa ma aliez in tampeniile tale sau a unui nimenea ca Simon Bar Kochba ca sa ce? Ce Faceti voi in locul lui Michelangelo, Thomas de Aquino, Cervantes, Shakespeare, dostoievskii...etc?
Voi stiti decat sa va faceti nevoile pe tot.De creat nimica.Creati ceva, nu omorand ca Nietzsche zeii, ca sa va asezati in locul lor! Fiti atat de creatori, incat zeii sa se sinucida cand va vad pe voi. Dar sunteti constienti ca nu puteti si atunci uzurpati.Repet:nu am timp de prostii.

| Moisie explică:

Nu pe mine trebuie sa ma asculte ci pe forul lor suprem, care este compus din ratiune si CONSTIINTA, si cine are ratiune si minte macar cat un bebelus care stie sa faca diferenta intre kk si papa, acela intelege si faptul ca Christos = UNS si stie bine ca in Biblie nu este mentionat faptul precum ca dulgherul Isus ar fi fost UNS in vreo functie!
In concluzie NU Isus este unsul, desise da in mod mincinos ca fiind UNSUL! Asa ca cine este mincinosul?
Dumnezeu sau Diavolul?
Hai sa vedem daca stiti cine este Dumnezeul si Antichristul!

| casablanca40 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate, pacat ca majoritatea crestinilor nu sunt deschisi la minte.

| Moisie explică (pentru casablanca40):

Multumesc pentru apreciere!

| Delmoniko a răspuns:

Apocrifii va vor inghite religia, dragi prieteni crestini. Va apara faptul ca locuiti intr-o tara pierduta de lume cu populatie needucata!