| timoteidoi a întrebat:

Oare cum va explicati ca Isus Christos in Apoc 22.16 se recunoaste ca fiind Luceafar, adica in latina Lucifer?

Sa aibe cumva asta vreo legatura cu faptul ca in Apocalipsa 1.18, tot Christos se recunoaste ca fiind Stapanul cheilor Iadului si ale Mortii si nu ale Raiului si ale vietii?
http://www.tpu.ro/adauga-intrebare

9 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Buna timoteidoi.
Am mai raspuns la intrebarea asta, iar acum sa iti spun cum sta treaba.
"Luceafar/Lucifer" = "Aducator de lumina".
Numele de "Lucifer" I-a fost atribuit lui Iisus inainte de a ii fi atribuit diavolului.
Numele de "Lucifer" a fost dat diavolului dupa ce I-a fost dat lui Iisus.
In Cartea Apocalipsei ramanand numele (Ex: Simon->Petru) Luceafarul atribuit lui Iisus.
Sper ca v-am lamurit pe toti acum.
Intrebarea asta am mai vazut-o de multe ori, m-am tot gandit la raspuns, pana ce am dat de el cu usurinta cautand despre Lucifer pe internet; acolo am gasit si originea numelui lui si atribuirea numelui pentru Iisus si pentru diavol.
O zi buna.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Soimos bro de cate ori ai mai pus aceasta intrebare prosteasca pana acum? Si cati ti-au explicat ca e o diferenta de context intre ce spune Ioan in Apocalipsa si ce spune Isaia? Multi dar vad ca nu bagi la cap. Si din cate vad tu nu esti un singur ateu asa de treaba si ai ceva personal cu crestinismul.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru timoteidoi):

Dar in special cu crestinismulhappy nu te-am vazut pe blog sa te legi de islamici, iudeii dar cu crestini esti brrlaughing

Răspuns utilizator avertizat
| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Ce legatura are acest verset cu Lucifer?

Răspuns utilizator avertizat