| RAY a întrebat:

Oare de ce asa zisi buni si iubitori crestini te amenita cu iadul in timp ce alte religii nu te amenita cu asa ceva? eu nu vad iubire prin amenitari cu iadul

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

E cam lung de explicat...

De ce buni si iubitori parinti isi trimit copii la scoala, loc in care le este distrusa creativitatea? De ce isi incurajeaza copii sa devina angajati?

Fiindca atata stiu.O fac din iubire!

Mentalitatea lor este paguboasa, daca lucrezi 8 ore pe zi pe un salariu modest si isi iau concediu odata pe an se casatoresc si fac copii ei considera ca viata lor este perfecta si traita. NU! Asta se numeste SUPRAVIETUIRE.
La fel de bine am putea merge in padure sa mancam afine si sa vanam iepuri.
La fel apare si in cazul religiei, instinctul de SUPRAVIETUIRE. Aminenintarea cu iadul reprezinta alungarea din turma, iar cum mentalita noastra este aceeasi de acum sute de mii de ani, alungarea din turma inseamna lipsa protectiei tribului si aproape sigur moartea.

Cine nu se supune tribului este alungat, cine este alungat are 100% sanse sa moara.
Cine nu se supune Dumnezeului este alungat, cine este alungat de langa Dumnezeu are 100% sanse sa plece in iad.
Exista vreo diferenta? Eu nu prea vad niciuna!
Dumnezeu=Liderul tribului, o personalitate Alfa!
Iadul = Alungarea din tribul liderului si pierderea sigurantei oferite de trib

Sa facut un experiment [nu mai stiu cum se numeste] in care intr-o cusca erau puse 3 maimute si 3 banane.
Cand maimutele incercau sa se atinga de banane erau stropite cu un jet de apa.
Apoi au fost duse inca 3 maimute, acestea cand au incercat sa se aproape de banane au fost asaltate si batute de celalte maimute ca nu cumva sa le stropeasca jetul de apa.

La fel facem si noi in societate.

Vrei sa intelegi comportamentul nostru? Studeaza comportamentul animalelor [Exemple de asemanari cu comportamentul nostru : lupul si maimuta]

| NOname a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Foarte interesant. Are sens ce spui. : )

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

Foarte bun raspunsul, isi recomand un documentar toxic e romanesc despre mancare

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Unde il gasesc big grin?

20 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Iisus nu a venit cu amenintari la oameni, ca sa-i intoarca, ci cu iubire. Banuiesc ca noi, crestinii, care facem ceea ce zici tu, nu ne putem numi adevarati crestini.

| mODIN a răspuns:

De prosti!

| Maxim96 a răspuns:

Iadul nu este inteles de majoritatea oamenilor. Iadul este de fapt o bunatate neinteleasa a lui Dumnezeu.
Potrivit invataturii ortodoxe, sufletele ajunse in iad dupa moarte
nu suporta chinuri materiale sau un foc material, conform unei invataturi dezvoltate mai ales in teologia catolica. E vorba mai mult de neputinta sufletelor de a-si indrepta dorinta spre comuniunea cu Dumnezeu ca bun spiritual, ramanand intr-un continuu regret ca nu se mai pot bucura de placerile materiale sau ale orgoliului cu care s-au obisnuit in mod exclusiv.
In acest sens, Sfantul Ioan Damaschinul afirma: "Spunem ca chinul acela nu e nimic altceva decat focul poftei nesatisfacute", altfel spus cand spune ca focul iadului consta in poftele care nu-si gasesc materia pentru a se satisface.
Sfântul Isaac Sirul afirma de asemenea ca "este greșit sa gândim ca păcătoşii din iad sunt lipsiți se dragostea lui Dumnezeu." Dumnezeu da dragostea tuturor insa puterea dragostei actioneaza in doua feluri: acealasi foc, iubirea lui Dumnezeu, ce arde in inimile credinciosilor, se preschimba in experienta celor care o resping, in focul iadului.
Dumnezeu este ca un Soare care da lumina tuturor, iar fiecare in masura de masura lui duhovniceasca primesc aceasta lumina sau o resping.Nu toti o primesc la fel, la fel cum nici toate metalele reflecta lumina soarelui cu acelasi efect.

| Maxim96 a răspuns (pentru Maxim96):

Dragostea dumnezeiasca este focul care nu se stinge niciodata, iar dispozitia si suferinta sufletului in prezenta lui Dumnezeu, pe care Il respinge, este "viermele neadormit". Anume pacatosii din iad sunt"biciuiti" de dragostea dumnezeiasca.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Maxim96):

Adevarul e, ca ar fi si culmea sa suporti chinuri materiale, din moment ce corpul ramane aici pe pamant.
Citesc comenturile tale si... dumnezeu dragoste, dumnezeu bunul... parca ai fi autist frate, tu ai lumea ta, poate imi arati si mie unde e dumnzeu asta bunul in sec 21? ca eu unul nu il vad.

| TheStory a răspuns:

Vor sa bage frica in noi ca sa ne tina sub control

| sunrises a răspuns (pentru TheStory):

Nu exista jumatati de masura! Scriptura este adevarata in totalitate, si ea spune ca Dumnezeu a sadit in sufletul nostru vesnicia...
Iar fiecare dintre noi alege...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic toate religile au un anumit iad.

| NoBodyCareAboutMeOrYou a răspuns:

Deoarece noi toti suntem considerati crestini, iar cei care nu sunt in contradictie cu religia crestina, li se vor spune asta thinking Majoritatea gresesc cand spun asta deoarece nu trebuie sa ii zici altuia care nu crede in Dumnezeu despre ce i se va intampla fiecaruia dupa moartea sa. Nu spun ca ateii nu gresesc din multe puncte de vedere, crestinii incercand sa ii faca pe atei sa (re)devina religiosi, iar ateii incercand sa ii faca pe crendiciosi sa nu aiba o credinta proprie.

| lolium a răspuns:

Asa sunt unii si nu-i poti schimba. spun doar vorbe goale, fara a intelege nimic. dar niciodata nu trebuie sa-i consideram mai presus de un ateu sau de oricine altcineva. nu devii mai bun daca pupi podeaua in biserica, daca VORBESTI fara sa FACI, daca ii ranesti pe oameni din cauza orgoliului tau. atata timp cat stii ca nu reusesti sa fii un model, nu trebuie sa-ti permiti sa propovaduiesti idei, sau sa le impui altora un anumit stil de viata. daca cineva vrea sa creada in dumnezeu, o va face din proprie initiativa, nu obligat sau din cauza sentimentului de vinovatie
eu respect oamenii credinciosi care sunt un model pentru noi in viata de zi cu zi. si am avut norocul sa cunosc cativa

| Stitch92 a răspuns:

Asa sunt crestinii in ziua de astazi...toti "cred/sunt iubitori" etc. dar injura si blesteama de mama focului.

| RAY explică (pentru Stitch92):

Asa e dd ai perfecta dreptate

| Chuchk a răspuns:

laughing asa sunt crestini laughing isi fac treaba rolling on the floor

| Enanita a răspuns:

Pai daca Bunul si Iubitorul Dumnezeu ii ameninta pe crestini cu pedeapsa eterna(iadul), acestia transmit mai departe amenintarea Lui, dand dovada de tot atata bunatate si iubire ca El.

| TheTelemea a răspuns:

Depinde. Crestinii adevarati sunt foarte rari, care sa respecte Biblia si pe Hristos s.a.m.d, restul crestinilor sunt facaturi, normal ca iti zic ca o sa ajungi in iad si o sa fii chinuit de niste fiinte pe care ei le numesc diavoli.
Diavolul nu este altceva(si aici ma refer la intruchiparea lui in icoane si chestii) decat intruchiparea pacatelor noastre, nu o uratenie cu coarne si cu furca cum si 'Mniezo nu este un mosulet cu barba si cu o aura galbena, daca diavolii astea ar exista, ar fi probabil fiinte interdimensionale(fara trup). Si apropo, nimeni in Biblie(Biblia fiind baza oricarei religii crestine) nu a descris niciodata iadul ca "un lac de foc" sau ceva de genul, iadul se presupune a fii doar un plan existential unde sufletul al intra daca a pacatuit. Funda please

| nonameforever a răspuns:

Uite facem o analogie: Sa zicem ca tu ai 5 ani si iti este frica de intuneric. Vine mama ta curajoasa si iti zice ca totul este in mintea ta, dar sa stai linistit si sa nu cobori din pat, sa dormi in continuare. Mama aici joaca rolul preotului, iar iubirea ta pentru mama si respectul pentru ea te fac sa o asculti, asta sa zicem ca este Spiritul Sfant care ne dicteaza:,, Crede si nu cerceta". Iar tu, fiind ca esti om si esti curios, incepi sa colinzi prin casa prin intuneric. Si aici se imparte drumul tau, dupa noroc cred. Ai doua variante: 1) te plimbi ca un nebun si te distrezi in intuneric, nu patesti nimic(raiul) si bucuros te intorci la somn, 2) te plimbi ca nebunul si te distrezi in intuneric si cand iti e lumea mai draga dai peste cursa de soricei montata de bunica ta la coltul holului. Si atunci ce patesti? Te ranesti! Asa e si cu iadul si raiul. Mama ta care reprezinta tot ce tine de sfant, imaculat si bun incearca sa te fereasca amenitandu-te cu iadul daca te dai jos din pat in intuneric, desi ea te invata sa nu iti fie frica de intuneric. Asa si cu religia, ea vrea sa te fereasca de rau, nu doreste sa te ranesti incercand lucruri noi si periculoase. Asa s-a facut iadul, daca nu asculti de mama si de tata ti se intampla cele mai oribile lucruri: te fura tiganiilaughing...sau cazi cu bicicleta cand incerci ca mergi intr-o roatabig grin

Întrebări recente