| pingelescu a întrebat:

Oare din ce cauza au ortodocsii impresia ca un rabin evreu precum Isus, a creat "Biserica" sa?
Asta cu atat mai mult cu cat Isus nu s-a dezis niciodata de religia mozaica si nici nu s-a convertit la crestinism.
Nu vi se pare mai corect sa afirmati ca rabinul Isus a creat Sinagoga sa, decat biserica sa?
Sau ortodoxiei nu ii convine adevarul?

24 răspunsuri:
| sullivan a răspuns:

Lasa-i in pace pe credinciosi, nu vezi ca nu ai cu cine sa discuti?
Nu ti-ai dat seama ca de la cei care nu gandesc, dar cred totul asa a proasta, nu poti primi raspunsuri rationale?
Eh, cu atat mai mult cu cat tu ridici probleme ce tin de cultura, si la ei cultura se rezuma doar la cultura graului si a porumbului, dar nici pe acestea nu le stiu ci doar cred ca le stiu!

| Exilee a răspuns (pentru sullivan):

Oricum nimeni nu ar merita sa-ti acorde o prea mare atentie si daca-i insulti pe toti nu dai dovada de prea mare inteligenta ( care apropo nu reiese din faptul ca folosesti niste sofisme si dintr-un comportament arogant si pe care bineinteles nu o deti)
O zi faina...

NOname
| NOname a răspuns:

La câte "adevăruri absolute" au inventat, ce mai contează unul în plus?

| puscahoreangaion a răspuns:

Sinagogile existau dinainte!
uita-te ce a facut el si pe urma predicile si INvierea sa spun totul!
ce nu pricepi giga
pune mana si citeste biblia
si pe urma sa faci comentarii prostesti

| RaduMD a răspuns:

Citeste Evangheliile si Faptele Apostolilor si te lamuresti.

| pingelescu explică (pentru RaduMD):

Nu citesc maculatura scrisa de oameni, prefer cuvantul lui Dumnezeu!
Asa ca nu ai cu ce sa ma lamuresti!

| pingelescu explică (pentru puscahoreangaion):

Ma giga, predicile de pe munte si toata invatatura lui Isus fac parte din religia in care l-au crescut parintii sai, adica nu au nicio legatura cu religia ta.
Ce sa citesc?
O carte pe care crestinii au FURAT-O de la evrei pentru ca nu au avut niciun Dumnezeu al lor care sa le-o fi inspirat?

Apache
| Apache a răspuns:

Isus si-a creat propria secta....in realitate in acea perioada era ceva destul de comun.

Sunt si altii care si-au creat propriile grupuri si au atras un umar de sustinatori.
Doar ca Isus s-a sacrificat pentru credinta sa....si asta a aprins imaginatia oamenilor.
Cu timpul a inceput sa prinda...pana ce Constantin cel Mare a trecut la crestinism si de atunci a luat avant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai incearca pingelescule.lacunele tale in loc sa dispara se adancesc.ce varsta ai? cred ca dupa cum si ce intrebi, ori esti habarnaut in religie ori esti prea mic ca sa cunosti si sa intalegi.rabdarea e o virtute, iar repetitia este mama invataturii.

| puscahoreangaion a răspuns:

Ba reset your mind

| puscahoreangaion a răspuns:

Expiratule! ua!

| DomnisoaraPapusica a răspuns (pentru pingelescu):

Uite ce e, draga pingelescu, nu imi place sa fiu provocata cand vine vorba sa ma justific in fata unuia ca tine, dar constiinta mea imi urla sa iau apararea credinciosilor de pretutindeni.
Prin urmare, mai lasa tu "dezgropatul mortilor"-asa cum se spune din batrani- si asculta aici la ce am sa iti spun. Iisus nu a venit pe pamant doar pentru niste oameni, ci a venit pentru toata lumea. Nu conteaza ca era evreu, putea sa fie si afro-american, asta nu inseamna ca a venit doar pentru poporul lor.
Daca ai sa citesti cu atentie Biblia, ai sa vezi ca scrie acolo negru pe alb, ca Dumnezeu se justifica in fata ta! Ce vrei mai mult decat atat? Iisus a murit pentru tine si asa il rasplatesti tu?
Orotodocsii si-au creat propria lor religie in urma unor disimulari. Asta nu are de a face cu faptul ca Dumnezeu ne iubeste pe toti. Ceea ce faci tu acum se cheama discriminare. Adica ce? Nu ar trebui sa ne rugam lui Dumnezeu doar pentru ca IIsus nu era "universal"?

Sper ca te-am lamurit!

| DomnisoaraPapusica a răspuns (pentru sullivan):

Hai ca am veit si la tine, draga!

Fii atent/a aici, singurul raspuns rational pe care il vad acum in fata ochilor este ca tu te indoiesti, ceea ce, daca te intereseaza, este un pacat grav in fata lui Dumnezeu.
Credinciosii stiu doar cultura graului si a porumbului? EI BINE, DA, O STIM! Pentru ca noi muncim pentru ca unii ca voi sa nu aiba nicio grija. Toata lumea asta se clatina in balanta agriculturii, daca vrei sa stii. Iar noi, astia pe care tu nu dai doi bani, muncim de dimineata pana seara. si stii de ce? Pentru ca asa ne tine Dumnezeu. Asta a spus cand a creat lumea, a spus sa populam pamantul si sa il muncim. Noi respectam porunca lui Dumnezeu si Ii ducem mai departe Invatatura, fara sa ne lasam privati de unul ca tine.

| DomnisoaraPapusica a răspuns (pentru pingelescu):

Cuvantul lui Dumnezeu ESTE Biblia, care, apropo, tot maculatura este. Ti-ai dori o inregistrare?

| sullivan a răspuns (pentru DomnisoaraPapusica):

Daca ai avea cu adevarat constiinta, ti-ar veni sa urlii daca ai constientiza faptul ca biserica crestina s-a impus prin crime si are mainile patate cu sangele a zeci de milioane de oameni, motiv pentru care a constituit un MODEL pentru criminalii fascisti si comunisti, care au imitat modelul crestin care a pornit de la ucigasul Sfantului Stefan (deci nu de la Dumnezeu) a fost legitimat de criminalul Constantin cel Mare, si impus prin crime si amenintari cu moartea de toti imparatii romani care i-au urmat la domnie!
Isus nu era universal decat in masura in care toti rabinii evrei sunt si astazi tot universali!

| sullivan a răspuns (pentru puscahoreangaion):

Ce a facut el? A incercat sa dea un puci si a a fost calcat ca o flegma cu muci!

| sullivan a răspuns (pentru Apache):

Asa este! O sa-l rog pe pingelescu sa-ti dea o funda!

| sullivan a răspuns (pentru DomnisoaraPapusica):

Pacat in fata carui Dumnezeu?
Poi ce crestinii au vreun Dumnezeu ...ca nu am stiut!
Eu stiam ca religia crestina a fost inventata de niste sarla...pardon "parintii bisericii" tocmai ca nu a venit vreun Dumnezeu sa le dea legi asa cum i-a dat lui Moise!
Dumnezeul care tine lumea si mai ales agricultura se numeste Mama Natura@
Tu nici din greseala nu asculti poruncile lui Dumnezeu pentru ca altfel i-ai urma si Legea care se numeste Torah, si pe lumea asta nu exista absolut niciun crestin care sa urmeze legea si poruncile lui Dumnezeu!
Asa ca nu mai veni, ci mai bine ai sta pe sora ta olita, care e facut din acelasi noroi ca cel din care ai fost creata tu!

| sullivan a răspuns (pentru DomnisoaraPapusica):

Biblia este Cuvantul lui D-zeu?
Poate doar in imaginatia ta si a altora ca tine certati cu cultura.
Ba din contra, nici Dumnezeu si nici Isus nu recomanda NICIODATA nimanui sa citeasca si sa urmeze Biblia!
Si ca sa ti fie clar prostiile care le debitezi, in Biblie si anume in VT exista o singura carte care este atribuita lui Dumnezeu, si acel capitol se numeste "aici este cuvantul" care este traducerea in romana a cartii lui Moise numita Deuteronomul (carte numiota si Legea) si stii ce e interesantu?
Absolut niciun crestin de pe lumea asta nu asculta de acea LEGE desi aceasta este singurul capitol inspirat de Dumnezeu!
hahahaha!
Hai, fuga la olita ca deja ar trebui sa te culci!

| DomnisoaraPapusica a răspuns (pentru sullivan):

Pacat in fata carui Dumnezeu?! Pacat in fata UNICULUI Dumnezeu, cel care te va ierta si pe tine intr-un final. Poruncile lui Dumnezeu sunt intr-un singur loc : BIBLIA, de care se pare ca tu nu ai auzit pana acum.
Si DA, am fost facuta din noroi, sa si tine. Ce, crezi ca tu ai fi dintr-un metal pretios sau esti si tu unul dintre aia care il apreciaza pe Darwin? Credinta ta, sau mai bine zis, necredinta ta, este o pacaleala. Ori esti ateu, ori iti place la Vatican...

| DomnisoaraPapusica a răspuns (pentru sullivan):

Da, eu ma culc, credeam ca si tu ai treaba de facut... poate sa inventezi alte argumente, cum ar fi acesta ca BIBLIA nu este recomandata de Dumnezeu. Ah, acuma vrei si o recomandare, poate scrisa, nu stiu.
Nu am de gand sa ma cert cu unul ca tine, nu am de gand sa iti schimb religia, sau mai bine zis, SECTA in care crezi ca esti.
Si ar fi bine sa pui mana pe o carte de gramatica. "Prostiile care? le debitezi", sau "prostiile PE care le debitezi?". Nici sa iti sustii punctul de vedere nu stii... Pacat...
Intoarce-te in sanul Vaticanului sau de oriunde altundeva ai fi venit tu si lasa-ne pe noi cu credinta oarba intr-un Dumnezeu care ne raspunde intotdeauna la rugaciuni, fara sa ceara nimic in schimb. Ramai tu cu acel "ceva" care tine lucrurile in miscare. Ah, mai bine, stii ce? Ramai cu Mama Natura, fiindca se pare ca iti place de ea.
Azi-noapte m-am rugat pentru tine, pentru ca Dumnezeu sa iti lumineze mintea. Nu cred ca a functionat, dar voi continua sa ma rog... Dumnezeu ne da ceea ce crede el de cuviinta. Nu ne poate controla mintile, asa ca sa nu te astepti la o revelatie divina.

Sa ai o viata... ce sa mai? frumoasa...

| sullivan a răspuns (pentru DomnisoaraPapusica):

Care este acel UNIC Dumnezeu?
Numai crestinii cred in 2 Dumnezei si se roaga la al treilea, adica la Dumnezeul veacului acesta care se lasa slavit in biserici ca Dumnezeu!
Pacaleala mea este dovedite de stiinta ca fiind un adevar!
Dar cum dovedesti tu minciunile tale bazate numai pe credinta a proasta si nu pe adevaruri stiintifice?

| milan9 a răspuns:

Despre Biserica Sa, M\ntuitorul spune:
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU ZBÂRCITURĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)

- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

- "Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată EU CU VOI SUNT (erau prezenţi doar apostolii- clerul Bisericii) în toate zilele, PÂNĂ LA SFÂRŞITUL VREMILOR. Amin." - Matei 28, 20

- „Şi EL ESTE CAPUL trupului, al Bisericii; El este începutul, întâiul născut din morţi, ca să fie El cel dintâi întru toate." - Coloseni 1, 18

| puscahoreangaion a răspuns:

Pingelescule lasa ba filozofiile la care nu te pricepi!
socratele din tine egal cu zero!