| Maomau a întrebat:

Oare din ce cauza credeti ca Dumnezeu a avut nevoie de un Fiu (Isus) tot un Dumnezeu ca El?
Oare nu era suficient un singur Dumnezeu?

23 răspunsuri:
| cuddles666 a răspuns:

Citeste biblia!

| Maomau explică (pentru cuddles666):

Cine cere asta?
Tu?
Sau tu n-ai vazut ca nici Dumnezeu Tatal si nici Christosul nu cere nimanui sa citeasca Biblia?
Daca ei nu o cer, atunci cu ce tupeu imi cei tocmai tu sa fac asta?

| MrSoapte a răspuns:

Pai, este un singur Dumnezeu! Gandeste-te ca...nasterea lui Isus, este Craciunul! Pastele, este Invierea! Daca nu era Isus, mai existau aceste sarbatori? Asa cum a spus si, cuddle666, citeste Biblia! Acolo vei gasi raspunsul intrebarilor tale!

| ghemarius09 a răspuns:

Nu pentru ca 2 isi fac mai bine treaba

| iojybd a răspuns:

Pentru ai invata pe oameni si ai indemna sa creada in numele DOMNULUI asa a fost scris el stia pur si simplu ca va muri.

| Thunder a răspuns (pentru MrSoapte):

De asta a avut nevoie Dumnezeu de Iisus? Pentru a mai adauga niste sarbatori pe calendar? Asta e ceva nou. Interesant laughing. De obicei aflu ca Iisus a venit pe pamant sa se jertfeasca pentru spalarea pacatelor celor muritori si ca trebuie sa fim multumitori pentru asta.

| Raquella a răspuns:

Pentru ca, Dumnezeu a vazut ca omul merge din rau in mai rau si atunci a hotarat sa plateasca El pretul pentru pacatele noastre, si a trimis pe Fiul Sau sa moara la cruce.

| MrSoapte a răspuns (pentru Thunder):

Cred ca nu ai inteles cum trebui, ce-am scris! Citeste cu mai multa atentie!

| Thunder a răspuns (pentru MrSoapte):

Am inteles exact ce ai scris, de ce ar trebui mai multa atentie? Explica-mi, poate sunt niste subtilitati pe care eu nu le prind.

| unul1 a răspuns:

Mai... genul asta de intrebari sunt inutile si nu ma refer la faptul ca exista sau nu o divinitate ci la intrebarea in sine. Nu poti intreba pe cineva despre altcineva de ce a facut un lucru intr-un fel si nu in alt fel.

| ManStrong a răspuns (pentru MrSoapte):

Ce prostii se pot debita pe aici.Pai pastele vine de la Isus sau de la iesirea evreilor din Egipt?
Se vede ca tu chiar nu citesti Biblia.Iar Craciunul este sarbatorea pagina (romana)Calendele romane care sarbatoresc moartea si invierea zeului Soare.

| ManStrong a răspuns (pentru ghemarius09):

Se mai incurca uneori.Fiecare are orgoliul lui.

| ManStrong a răspuns (pentru iojybd):

Ce inseamna moartea pentru un dumnezeu?
Un mijloc de a prosti lumea?
Si ce a cistigat din asta?

| ManStrong a răspuns (pentru Raquella):

Raspunsul acesta l am mai primit exact in aceasta forma de la alta persoana.

| Maomau explică (pentru Raquella):

Cui sa plateasca Dumnezeu pretul?
Sie insusi?
Poi nu putea pune banii dintr-un buzunar in altul ca era mai simplu?
Unde mai pui ca nu erau atati zevzeci sa se cacariseasca pe Legea lui!

| Raquella a răspuns (pentru ManStrong):

Poate ca exista asemanari intre doua persoane, nu?

| Raquella a răspuns (pentru Maomau):

Fara varsare de sange nu este iertare.

| ManStrong a răspuns (pentru Raquella):

Da Multumesc mult.Cum sa nu sameni tu cu mamaica ta.Domnul Dumnezeu sa ti de a binecucintarea Rachelei.

| Raquella a răspuns (pentru ManStrong):

Ma bucur mult sa seman cu ea. Multumesc mult.

| ManStrong a răspuns (pentru Raquella):

Ai si pentru ce.Trebuie sa fii fericita pentru ca semeni cu ea.
O intrebareinsa.Cum a fost ierta poporul Israel dupa darimarea primului templu si pina la zidirea celui de al doilea.E inttebare grea, stiu.Dar dacapoti raspunzi, daca nu nu e o problema.

| Raquella a răspuns (pentru ManStrong):

Prin pocainta.

| ManStrong a răspuns (pentru Raquella):

Raspunsul e corect dar de aici si pina al detaila in amanuntime, e cale luuuuunga.
Bine. Multumesc mult.