| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii nu respecta nici Legea lui Dumnezeu dar nici invataturile lui Isus?
Ati vazut crestin sa respecte Legea Torei data de Dumnezeu personal lui Moise?
Ati vazut vreun crestin practicant sa il asculte pe Isus si sa NU mearga la biserica asa cum ii invata?
Ati vazut vreun crestin ortodox sa respecte invatatura lui Isus si anume aceea dsa nu dea bani popii la botez, nunta si inmormantare pentru ca acei popi il slujesc pe Mamona? (vezi in Matei 6, 24)
Sau credeti ca crestinii au nevoie de serviciile unor shnapani care il slujesc pe Mamona conform afirmatiilkor facute de insusi Isus Christos?

25 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Pai crestinismul a luat nastere odata cu invierea lui Cristi, asa ca legea vechiului testament a fost schimbata/stearsa.
Mie mi-e mila de unii dintre ei. Sunt multi oameni batrani care nu sunt cu cititul, sau oameni saraci care nu au avut norocul sa mearga la scoala, asa ca nu citesc, nu stiu cine ce a zis decat daca aud la biserica, si daca popa e hot si le cere bani, oamenii dau, ca e pentru dumnezeu.

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Dar de ce nu s-a sters Legea lui Dumnezeu atunci cand s-a nascut Parpanghel fiul lui Purandel?
Ti se pare normal ca un om care se naste ca oricare altul, sa schimbe Legea lui Dumnezeu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

Din cate se vede, in legea veche e vorba despre razbunare "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte" + altele, tot felul de pedepse, nu stiu de ce doamne era suparat asa tare pe lume, dar s-a razgandit si l-a dat pe Cristi ca sa schimbe tot. Cred ca s-a pastrat pentru ca unii nu sunt siguri ca el e cel din poveste, sau pentru ca daca nu vezi raul nu sti cum e binele.

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Ce e aia Lege Veche?
Este cumva Legea unui Dumnezeu care nu mai exista sau ce?
Crezi tu ca niste criminali si sarlatani care s-au adunat la o masa si au scris p Lege Noua care sa-i mantuiasca pe hoti criminali si curve au capacitatea sa declare Legea lui Dumnezeu ca fiind veche?

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Ce e aia "l-a dat pe Christi" ca sa schimbe totul? Unde in Biblie face Dumnezeu o asemenea afirmatie?
Eu nu am gasit decat o singura afirmatie referitoare la "venirea" lui Isus Christos pe pamant si anume in Apoc 12.12 unde scrie asta:
De aceea bucuraţi-vă, ceruri, şi voi cari locuiţi în ceruri! Vai de voi, pămînt şi mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă ştie că are puţină vreme.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

laughing Asa se numeste, "Legea vechiului testament", care a fost inlocuita de cea noua, a noului testament, "Iubeste-ti aproapele", asa ca a devenit veche, depasita, restul e treaba lor, a crestinilor.
Daca stam sa ne gandim, nu prea mult ca e usoara treaba, asta cu criminali si sarlatani ajunsi sfinti e "chestie de marketing", gen "vii cu noi? nu conteaza ce esti, o sa devii sfant", asa se atrage lumea, marketing de marketing b-)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

Of, trebuie sa explic eu religia laughing Deci... inainte sa vina Cristi, toata lumea mergea in iad, buni sau rai, pentru pacatul stramosesc + ca era si legea "ochi pentru ochi si dinte pentru dinte", cum ziceam, era lege, aveai dreptul sau chiar obligatia sa te razbuni exact la fel. Dupa venirea lui, treburile s-au schimbat. Botezul sterge pacatul stramosesc si ca sa nu pacatuiesti cu rasplata cu aceeasi moneda, zice sa intorci si celalalt obraz sau "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", la asta ma refeream.

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Stai tu linistita ca nu s-a inlocuit nimic!
Legea veche mai este valabila si astazi asa cum a fost atunci si anume in religia in care a fost data, adica cea mozaica!
Noua este doar minciuna crestina care nu porneste de la niciun Dumnezeu ci de la niste sarlatani si un criminal care s-au asezat la o masa, si au declarat primul conciliu al "apostolilor"!
Este foarte usor sa intelegi ce se petrece daca cunosti datele problemei!

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Nu te stradui sa explici atunci cand nu STII nimic!
Daca te-ai pricepe macar un pic ai STII ca inainte de Isus nu a fost nici Iad si nici Rai, asa ca oamenii nu puteau ajunge in Iad pentru simplul motiv ca Dumnezeu nu avea asa ceva in oferta Sa!
Pacatul asa zis stramosesc il vezi explicat in alte intrebari de ale mele puse chiar astazi!
Nu te referi la nimic atunci cand nu stii nimic ci doar crezi!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

Eu vorbesc teoretic. Deci... prietene, exista iad laughing Iisus cand a murit a coborat, a deschis portile iadului si i-a scos pe "dreptii vechiului testament", pentru ca ei desi erau drepti, adica fara pacat, aveau pacatul stramosesc. Asa ca daca nu stii, asta este.

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Fat-o! In religia Mozaica nu a fost niciodata si nu este nici azi Iad! Asta pentru simplul motiv ca oamenii morti ajum=ngeqau in Sheol unde erau ca niste UMBRE, adica proiectii energetice fara viata.
Tu chiar nu intelegi ca religia crestina nu vine de la niciun Dumnezeu ci de la niste sarlatani care s-au asezat la o masa?
Poi tu ai cumva impresia ca niste sarlatani adunati la o masa pot sa schimbe treburile in cerul in care Du
Lasa tu minciunile pe care ti le baga preotii in cap pentru ca ele chiar daca le sprijini tu, ele nu raman decat niste minciuni DEMASCATE, si asta este!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

rolling on the floor)) ho cu tata! Am zis ca vorbesc teoretic, eu nu cred in basme laughing
Ma rog, locul unde mergeau mortii e numit iad, sau inteles ca iad. Si tu zici " proiectii energetice fara viata", fara viata inseamna moarte, iad inseamna moarte, el i-a scos de acolo si le-a dat viata, a invins moartea. Asa spune basmul. Grele...

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Usurel cu mama, ca vorbim in termeni mitologici, si nu intelegi ca Dumnezeu in religia Sa pe care i-a dat-o lui Moise, recte cea Mozaica nu are Iad in oferta Sa!
Tu poti pricepe ca Iadul a aparut odata cu azvarlirea Diavolului pe Pamant, adica odata cu NT si religie crestina.
Iad nu inseamna moarte ci inseamna UN LOC in care ajung doar crestinii dupa moarte. Cei din VT nu aveau cum ajunge in Iad pentru ca pentru ei nu exista Iad ci doar Sheolul, care este Casa Mortilor si nu cazanele cu smoala ale Iadului.
Daca vorbesti despre basme, macar invata-le si intelege-le corect!
Ai inteles fata taichii?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

Of, Sheolul, casa mortii, era un loc fara viata, adica iad pentru crestini (care nu are cazane cu smoala, cum se zice in popr), asta tot zic eu pe aici. Iisus a coborat in locul ala si l-a deschis pentru ca cei drepti sa traiasca "in rai", raiul din noul testament, dumnezeu le-a promis asta. Daca Iisus le-a oferit raiul, opusul raiului ce era (chiar daca avea alt nume, alta semnificatie)? Iadul.
Aceeasi idee cu alte cuvinte laughing

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Ma tu esti numai incapatanata, sau si gree de cap? Isus nu putea sa coboare in Sheol pentru ca sheolul nu este Iadul si in Sheol stau aceia care nu astepta nicio viata vesnica pentru ca Dumnezeu lui Moise nu le ofera asa ceva credinciosilor sai!
Ma ca tare mare talmes balmes incurcat cu tohu wabohu mai este in capusorul tau ala mic si dragut!
Nu este nici pe departe aceeasi idee ci una diametral opusa, Isus nu are putrea sa treca peste Dumnezeu pentru ca era doar un cioflingar de rabin evreu care a fost sacrificat ca un bou (vezi Evrei 9.13.)

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

Http://www.gotquestions.org/Romana/Iisus-iad.html Nu a mers in iad, dar a mers in seol/hades si i-a luat pe cei drepti :)) E aproape aceeasi chestie pentru credinciosi. Gata! Lamurita treaba.

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

In primul rand cauta surse mai serioase!
Isus a coborat in Iad si nu in Sheol, si a ramas stapanul cheilor Iadului nu ale Sheolului vezi Apoc 1.18.
Din Sheol nu putea aduce oameni pentru ca acolo nu erau oamenii ci doar umbrele lor!
Nu e aceeasi chestie pentru ca credinciosilor mozaici nici un Dumnezeu nu le promite invierea sau viata vesnica.
Invierea si viata vesnica fac parte doar din Minciuna Crestina!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

Esti culmea. Ne "certam" de cateva ore ca n-a coborat in iad si acum zici ca a coborat. Asta am cautat-o acum, in graba, ca ma tot repet, nu caut informatii ca apoi sa atac lume laughing Rar ma intind la povesti. Pai vezi? Asta a schimbat/adus Iisus, viata vesnica celor care cred in el, conform credintei crestine. Noi sa fim sanatosi!

| Dorugar explică (pentru Mădă0611):

Se pare ca nu intelegi ce discutam, eu spuneam ca Isus nu a putut salva suflete din Sheol pentru ca acolo locuiesc doar umbrele si nu sufletele.
Dar eu accept ca Isus a coborat in Iad pentru ca Iadul s-a nascut odata cu Isus si totodata cu Religia crestina, pentru ca Iadul nu exista asa cum ti-am mai repetat de cca 10 ori in religia Mozaica!
Evident ca Isus putea cobori in Iad de cate ori voia pentru ca doar el era seful cheilor Iadului si t-am dat si versetul Biblic unde scrie asta!
Poi cum sa-i interzici Diavolului sa coboare in Iad, pentru ca si Diavolul, care nu exista in religia mozaica, a aparut odata cu Crestinismul si cu nasterea minunata a lui Christos prin minunea diabolica a Treimii!
Dar despre asta poate alta data. Cum putea aduce Isus viata besnica in conditiile in care nici Dumnezeu nu o poate da si nici nu o promite nimanui?
Nu cumva tu il crezi pe Diavol cand te minte cu viata vesnica?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Dorugar):

Sa fie sanatosi! Eu nu cred in nimeni laughing E prea scarboasa lumea ca sa existe dumnezeu, sau un zeu care are grija de oameni. Cica le da libertate oamenilor. Cum sa le dea tuturor cand "libertatea" unora ii priveaza pe cei corecti de libertate? (intrebare retorica)

| Dorugar explică:

Ti-am dat fundita pentru raspunsul corect!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand nu sant ochi negri, saruti si albastri ca nu ai incotor.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Cum nu sunt ochi negrii?
S-a terminat cumva religia mozaica fara sa fi stiut si eu asta?

| MursoiMadalin a răspuns:

"Ati vazut vreun crestin practicant sa il asculte pe Isus si sa NU mearga la biserica asa cum ii invata?"

Sicer? Da.O singura persoana si pot sa spun ca in acea persoana poti avea incredere la fel cum ai si in familie si stie sa se bucure si de viata la maxim.

"Ati vazut vreun crestin ortodox sa respecte invatatura lui Isus si anume aceea dsa nu dea bani popii la botez, nunta si inmormantare pentru ca acei popi il slujesc pe Mamona? (vezi in Matei 6, 24)"

Nu si nici n-o sa vedem asa ceva.

"Oare din ce cauza crestinii nu respecta nici Legea lui Dumnezeu dar nici invataturile lui Isus?"
Pai 80% din crestini n-au dechis in viata lor biblia ce legi sa respecte daca nici nu stiu bine cati apostoli a avut Isus.

| Dorugar explică (pentru MursoiMadalin):

1 Pai daca nu merge la biserica ce fel de crestin practicant este?
2 Poi daca nu ascultati de invataturile lui Isus si nici nu le urmati, asta inseamna ca nu sunteti crestini ci probabil satanisti care asculta de Satana.
3 Aia nu sunt crestini ci ignoranti!