| Maomau a întrebat:

Oare din ce cauza in toata Biblia nu se pomeneste decat intr-un singur loc(Deuteronom 13:1) despre cei ca Isus care fac ninuni ca sa fie considerati Dumnezei, si tot acolo Dumnezeu cere ca acestia sa fie ucisi?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

"Tot ce veţi cere cu credinţă, prin rugăciune, veţi primi."Mat 21 :... Adevărat, adevărat vă spun că, orice veţi cere de la Tatăl, în Numele Meu, vă va da." Ioan 16

Răspuns utilizator avertizat
| Maomau explică (pentru EmaS):

Tu opui vorbelor lui Dumnezeu din Deuteronom (adica din LEGE) cuvintele fasolarului Matei?
Tu chiar nu ai nici macar atat discernamant incat sa faci deosebirea valorica intre Dumnezeu si un mancator de fasole?

| EmaS a răspuns (pentru Maomau):

Pentru ca Legea prin Moise s-a dat, iar harul si adevarul au venit prin Iisus Hristos.
18. Pe Dumnezeu nimeni nu L-a vazut vreodata; Fiul cel Unul-Nascut, Care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.
19. Si aceasta este marturia lui Ioan, cand au trimis la El iudeii din Ierusalim, preoti si leviti, ca sa-l intrebe: Cine esti tu?
20. Si el a marturisit si n-a tagaduit; si a marturisit: Nu sunt eu Hristosul.
21. Si ei l-au intrebat: Dar cine esti? Esti Ilie? Zis-a el: Nu sunt. Esti tu Proorocul? Si a raspuns: Nu.
22. Deci i-au zis: Cine esti? Ca sa dam un raspuns celor ce ne-au trimis. Ce spui tu despre tine insuti?
23. El a zis: Eu sunt glasul celui ce striga in pustie: "Indreptati calea Domnului", precum a zis Isaia proorocul.
24. Si trimisii erau dintre farisei.
25. Si l-au intrebat si i-au zis: De ce botezi deci, daca tu nu esti Hristosul, nici Ilie, nici Proorocul?
26. Ioan le-a raspuns, zicand: Eu botez cu apa; dar in mijlocul vostru Se afla Acela pe Care voi nu-L stiti,
27. Cel care vine dupa mine, Care inainte de mine a fost si Caruia eu nu sunt vrednic sa-I dezleg cureaua incaltamintei.
28. Acestea se petreceau in Betabara, dincolo de Iordan, unde boteza Ioan.
29. A doua zi a vazut Ioan pe Iisus venind catre el si a zis: Iata Mielul lui Dumnezeu, Cel ce ridica pacatul lumii.

| sabin89 a răspuns:

Si crezi ca Iisus de-aia a fost ucis? in virtutea acestui principiu (ca a facut minuni)?

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

"Pentru ca Legea prin Moise s-a dat, iar harul si adevarul au venit prin Iisus Hristos"
Tu tot in favoarea ta alegi venind cu versete care sa sustina afirmatia ta nicidecum nu alegi de a creste in Lumina Scripturii.
Nu vei gasi nicaeri in toata Biblia ca Domnu Iisus sa fi desfintat Legea ci El a venit sa o intareasca "harul si adevarul" si astfel ca noi sa avem un model prin insusi Domnu Iisus.

| ekekerica a răspuns (pentru sabin89):

Iisus a fost ucis pentru a ne ierta noua, tuturor pacatele pentru ca toti cei ce cred in El sa nu piara ci sa aiba viata vesnica.

| Maomau explică (pentru eusieu001):

Nu exista Lege Mozaica ci doar Legea lui Dumnezeu data catre oamenii care vor sa-L urmeze, indiferent de nationalitatea lor!
Dar religia crestina nu este o religie falsa tocmai din cauza ca nu urmeaza Legea lui Dumnnezeu?

| Maomau explică (pentru sabin89):

Exact!
Pentru ca a facut minuni ca sa se legitimeze ca Dumnezeu!

| sabin89 a răspuns:

Si, fiindca veni vorba, cand s-a pus problema cum vor putea deosebi un prooroc fals de unul adevarat, Moise le-a explicat cam asa (redau cu cuvintele mele): Daca ceea ce a vestit proorocul acela se va implini, atunci a fost unul adevarat. Daca nu se va implini, a fost fals (vezi ultimele doua versete de la Deut. 18). Cum ti se pare?

| milan9 a răspuns:

Eşti un ANTICRIST convins, sau doar puternic spălat pe creier, dacă tu confunzi naţionalismul brutal, intoleranţa violentă, puritanismul etnic specific poporului ales şi chiar... profeţilor, cu valoarea incomparabilă a Revelaţiei divine făcute prin Fiul lui Dumnezeu în NOUL TESTAMENT!

| EmaS a răspuns (pentru tavadaresti):

Hristos este implinirea Legii.

| Maomau explică (pentru EmaS):

Asa este!
Acum daca Legea s-a implinit, urmeaza FARADELEGEA (crestina) adica cea in care toti au voie sa incalce Legea lui Dumnezeu...ca doar vorba aia, oricat pacatuim, sa nu uitam ca Isus si-a dat viata ca sa ne fie noua iertate toate porcariile pe care le facem!
Nu-i asa?

| EmaS a răspuns (pentru Maomau):

Hristos este implinirea Legii.Dar vrei sa spui ca tu nu ai gresit niciodata? Harul Domnului Isus intervine acolo unde noi am gresit si ne cerem iertare atunci primim iertarea.

| Maomau explică (pentru EmaS):

Daca tu crezi asta, e treaba ta!
Legea trebuie sa se implineasca de fiecare data, si nu numai cand apare Unsul (pe gura).
Daca nu mai este nevoie de implinirea Legii inseamna ca lumea intrega traieste in faradelege!
si de asta am spus ca daca Legea s+a implinit odata cu venirea lui Isus, acum urmeaya FARADELEGEA ...asta ca asa vrei tu si altii care cred ca legea trebuie sa se implineasca doar odata si nu mereu!

| EmaS a răspuns (pentru Maomau):

Eu cred Cuvantul lui Dumnezeu.Tu nu Il crezi! sad

| Maomau explică (pentru EmaS):

Nu eu cred doar emisiunile Televizate ale lui Dumnezeu!
Tu nu le crezi?
Sau Dumnezeul tau este atat de mic si de incapabil incat nici macar televiziune nu are?

| EmaS a răspuns (pentru Maomau):

Ieremia 31:33 Ci iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel după zilele acelea, zice Domnul: Voi pune Legea Mea înăuntrul lor, o voi scrie în inima lor; şi Eu voi fi Dumnezeul lor, iar ei vor fi poporul Meu.

Evrei 8:10 Dar iată legământul pe care-l voi face cu casa lui Israel, după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în mintea lor şi le voi scrie în inimile lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, şi ei vor fi poporul Meu.
Evrei 10:16 „Iată legământul pe care-l voi face cu ei după acele zile, zice Domnul: voi pune legile Mele în inimile lor şi le voi scrie în mintea lor",

| EmaS a răspuns:

Prin credinta apostolii fac minuni si mai mari.La umbra lor bolnavii primesc vindecare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oare de ce mai incerci sa ne spui tu ce srie in biblie, care habar nu ai? pe cine vrei sa epatezi cu vastele tale necunostinte? ori cu scoaterile din context? lasa-ne mai prostie personoficata si autobotezata maomau.

| tavadaresti a răspuns (pentru EmaS):

Da insa acest lucru sta la inplinirea fiecaruia dintre noi, Domnu Iisus nea oferit un model pe care noi trebuie sa il urmam.De ce pastram cele 6 porunci referitoare la om si celelalte 4 referitore la Dumnezeu le anulam?