| Inferno a întrebat:

Oare Dumnezeu nu este decat o formula matematica ce descrie toata realitatea?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaa.pai toti marii matematicieni, sant crestini, intr-un fel sau altul. ajung in rai, toti.numa ei stiu sa-l calculeze pe Dumnezeu, si vad realitatea in cifre.de fapt asa se si roaga ei.in radical, virgule si procente.cu fractii nu prea mai merge.iar marile dezbateri religioase ei le fac la nivele inalte de matematici superioare. ultiima era despre infinit.nu cunosc rezultyatul fiindca inca nu au terminat.stii constanta sercului? pi? ei nu mai e chiar asa constata.acuma e variabila.deja s-a stabilit un nou sinod matematicial pentru hotararea definitiva.da DOAMNE.

| TrentonChase a răspuns:

Poate fi privit si asa, in directia asta cel mai mult imi place versiunea lui Einstein :"Cuvantul «Dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane. Astfel el desemna prin acest cuvant tot ceea ce omul este incapabil sa priceapa la acel moment. Odata cu avansarea in neurostiinte si fizica cuantica, aceasta formula se va simplifica progresiv pana la aflarea unor adevaruri total recunoscute care ar solutiona astfel aceasta "formula matematica" pe care oamenii din trecut o foloseau pentru descrierea fenomenelor inexplicabile pentru ei la acea perioada.

| unul1 a răspuns:

Exista mai multe expresii ca sa definesti pe Dumnezeu... Ce spune un om simplu de la tara care nu prea stie prea multe? Dumnezeu a dat ca azi sa pot sa fac nu stiu ce lucru. Dumnezeu mi-a dat forta sa pot lucra.

Eu nu am parere pe care sa merg 100% pentru ca e un subiect confuz. Cum spunea proful nostru de religie: nimeni nu poate demonstra da Dumnezeu nu exista, dar nici ca exista. Dar cert pentru mine este ca acest/acel Dumnezeu nu se implica in fiecare zi pentru orice lucru marunt. Nu mi s-ar parea corect la unii sa le "dea minte" sa faca nu stiu ce lucru pentru ca asta ar insemna ca noi nu mai decidem ci doar suntem controlati. Nu mi s-ar parea corect ca pe un crestin sa-l duca in "rai" si pe un budist in "iad" doar pentru ca e budist sau hindus sau ateu si nu s-a botezat si nu s-a spovedit etc...

Eu de aceea am urmatoarea opinie:
-exista un creator/arhitect suprem care a creat universul sau cu alte cuvinte acel echilibru suprem
-creatorul(creatorii) nostri sunt fiinte inteligente venite de pe alte planete. Desigur pentru persoane gen lolosaurus ii se pare o fantasma fara argumente stiintifice. Venirea lor poate fi posibila prin asa numitele "gauri de vierme" (dar desigur daca o sa fii sceptic la orice teorie care nu are argumente solide inca evulutia bate pasul pe loc). Sa nu uitam ca noi oamenii deja putem face modificari genetice, niste fiinte mai evoluate ca noi nu ar putea?
Alte argumente mai putin stiintifice sunt: aproape toti zeii veneau pe pamant din cer insotiti de tunete si fulgere ( probabil nave care faceau zgomote ) imbracati in costume care dupa descrieri seamana cu costume de astronaut. Acesti zei le mai lasau "invataturi". In toate mitologiile din vechime se vorbeau de acesti zei care nu sunt chiar asa sf. Mai toti aveau infatisari si apucaturi mai umane.
Dumnezeu a facut omul dupa chipul si asemanarea Sa. Aici deja intervine o problema. Cum poate sa fie Dumnezeu si omniprezent si sa aiba forma fizica?
-fiecare om are un sufel/spirit care dupa moartea copului se reincarneaza in altul. Un prim argument ar fi ca omul are acea constiinta care il deosebeste de animale. Budistii cred de exemplu ca omul are o constiinta care dupa moarte trece la alt corp si dupa ce karma "a acumulat" o sa aiba un echilibru in urmatoarea viata.

PS: inca un lucru despre extraterestrii: oamenii cum nu stiau sa explice acele nave le-au dat tot felul de explicatii, incepand de la dragoni terminand cu placi(ca de surf) de argint.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nu. matematica, stiinta, natura, omul etc toate sunt lucruri create. un omulet desenat de tine pe hartie are puterea sa inteleaga ca exista 3 dimensiuni si nu 2(caci el numai asta vede, numai asta crede ca este adevarat, conform ratiunii lui, nu ii poate dovedi nimeni ca sunt 3 dimensiuni, nu a gasit dovezi pe hartie). Acel omulet va putea intelege numai daca ii faci un bine si il desenezi in spatiu asemeni unei forme geometrice(cub, paralelipiped etc) Asa este si cu credinta. Omul nu poate intelege pe Dumnezeu in totalitate si planul Lui. Si asta este aratat foarte bine in Biblie.

Exodul 33:18-23 "Moise a zis: „Arată-mi slava Ta!" Domnul a răspuns: „Voi face să treacă pe dinaintea ta toată frumuseţea Mea şi voi chema Numele Domnului înaintea ta; Eu Mă îndur de cine vreau să Mă îndur şi am milă de cine vreau să am milă!" Domnul a zis: „Faţa nu vei putea să Mi-o vezi, căci nu poate omul să Mă vadă şi să trăiască!" Domnul a zis: „Iată un loc lângă Mine; vei sta pe stâncă. Şi când va trece slava Mea, te voi pune în crăpătura stâncii şi te voi acoperi cu mâna Mea până voi trece. Iar când Îmi voi trage mâna la o parte de la tine Mă vei vedea pe dinapoi; dar Faţa Mea nu se poate vedea." Aşadar, în timp ce Domnul vorbea cu Moise gură către gură, adică direct, Moise vedea doar "chipul Domnului", însă nu Faţa Domnului, pe care dacă ar fi văzut-o ar fi murit instantaneu.

| Inferno explică (pentru Allrc24Orthodox):

Foarte buna comparatia cu omuletul pe hartie EXACT la ea m-am gandit si eu cand am incercat sa inteleg cea de a 4-a dimensiune, daca-i proiectez umbra unui cub pe acea foaie 2D ce va intelege el din acea imagine, va face o analogie cu lucrurile pe care le stie si in loc sa ajunga la concluzia ca vede un obiect tridimensional va spune ca vede un obiect ce-si schimba forma, un paralelipiped ce se tranforma in romb si apoi in patrat.
Asta facem si noi in laborator, incercam sa intelegem cea de a 4-a dimensiune prin proiectii compiuterizate un fel de umbre, pe care nu le putem intelege.
Daca facem o analogie cu mitul pesterii al lui Platon, noi vedem doar umbra realitatii si o percepem ca fiind reala.

| Inferno explică (pentru Allrc24Orthodox):

Legat de matematica nu cred tot asta, matematica nu este creatia omului, poti sa-mi spui de ce un bat plus un bat faca doua bete si nu trei? Nu pentru ca omul a inventat acest lucru ci pentru ca asta este, matematica este descoperita nu inventata.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Cea mai mare greseala a omului este sa intuiasca ce doreste Dumnezeu. Am vazut tot felul de intrebari de gen:"ce ati face daca ati fi Dumnezeu" asa ceva nu este posibil. Dumnezeu este cu totul peste orice lucru, gand, etc creat si necreat de mintea umana. matematica, stiinta, natura, omul etc toate sunt lucruri create. un omulet desenat de tine pe hartie are puterea sa inteleaga ca exista 3 dimensiuni si nu 2(caci el numai asta vede, numai asta crede ca este adevarat, conform ratiunii lui, nu ii poate dovedi nimeni ca sunt 3 dimensiuni, nu a gasit dovezi pe hartie). Acel omulet va putea intelege numai daca ii faci un bine si il desenezi in spatiu asemeni unei forme geometrice(cub, paralelipiped etc) Asa este si cu credinta. Omul nu poate intelege pe Dumnezeu in totalitate si planul Lui. Si asta este aratat foarte bine in Biblie.

Exodul 33:18-23 "Moise a zis: „Arată-mi slava Ta!" Domnul a răspuns: „Voi face să treacă pe dinaintea ta toată frumuseţea Mea şi voi chema Numele Domnului înaintea ta; Eu Mă îndur de cine vreau să Mă îndur şi am milă de cine vreau să am milă!" Domnul a zis: „Faţa nu vei putea să Mi-o vezi, căci nu poate omul să Mă vadă şi să trăiască!" Domnul a zis: „Iată un loc lângă Mine; vei sta pe stâncă. Şi când va trece slava Mea, te voi pune în crăpătura stâncii şi te voi acoperi cu mâna Mea până voi trece. Iar când Îmi voi trage mâna la o parte de la tine Mă vei vedea pe dinapoi; dar Faţa Mea nu se poate vedea." Aşadar, în timp ce Domnul vorbea cu Moise gură către gură, adică direct, Moise vedea doar "chipul Domnului", însă nu Faţa Domnului, pe care dacă ar fi văzut-o ar fi murit instantaneu.

| NEXAM a răspuns:

Pentru noi ca oameni realitatea nu exista decat cu ochii deschisi si deci orice formula matematica din lumea aceasta nu poate defini decat ceea ce se poate vedea si se poate pipai.
Matematica este o ramura a stiintei ce lucreaza cu fenomene cuantificabile, repetabile.
Matematica deci este o abordare a materiei.Realitatea nu aste altceva din punct de vedere matematic decat exprimarea in formulte si cifre a materiei pe care, a formei pe care o percepem si o simtim, pe care o putem vedea si imagina logic.
Materia fuctioneaza dupa niste legi, atomii si electronii se misca dupa niste legi. Cine a scris acele legi? Logica ma indeamna sa merg mai departea si sa accept ca acele legi existau inainte de Big Bang.
Ei Bine acele legi sunt de fapt creatia lui Dumnezeu. Dumnezeu este in afara de materie, timp si spatiu. Matematica este limitata in material. Matematic nu ai cum explica transcendentul. Rapunsul meu la intrebarea ta este NU!
Sa i o zi buna!