| Inferno a întrebat:

Oare mai putem vorbi de liberul arbitru acolo unde vorbim de frica? Oare mai putem vorbi de liberul arbitru atunci cand suntem constransi de acest sentiment ce ne face sa actionam numai in virtutea sa?
Si oare,daca nu putem vorbi de liberul arbitru, mai putem vorbi de moralitate?
Si daca nu putem vorbi de moralitate mai putem afirma despre religia crestina ca este una a moralitatii?

3 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Moralitate!? Ce e aia? Nu cumva rusinea f*** cur de frica?

NOname
| NOname a răspuns:

"Una din marile tragedii ale omenirii este că moralitatea a fost răpită de către religie." - Arthur C. Clarke.

| dragos38 a răspuns:

Frica, ne-a fost indusa de religii pe parcursul a mii de ani amenintand omenirea cu sf.lumii sau iadul. tocmai pentru a putea controla masele de oameni multi, dar de ce va vreme se observa o deosebire intre cei care si-au dat seama de manipularea la care sunt supusi si ignorantii(intoxicatii) care nu pot deosebii adevarul de minciuna sau pur si simplu ignora unele relitati.