NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

(Opţional) Ce impresie v-a lăsat acest documentar, The God Delusion by Richard Dawkins?
http://www.youtube.com/watch?v=9FiHRVb_uE0
Consideraţi că există vreo posibilitate de a reduce îndoctrinarea religioasă a copiilor (ca ei singuri se decidă în ce vor să creadă, la vârsta potrivită), când cei care ar trebui să ia măsuri în mare parte sunt şi ei îndoctrinaţi?
Convigerile religioase se transmit ca un virus, din generaţie în generaţie. Care ar fi, în opinia voastră, soluţiile viabile pentru a încetini acest proces şi a permite copiilor de a gândi liber şi de a nu fi traumatizaţi şi dezinformaţi?

54 răspunsuri:
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns (pentru NOname):

Da religia e cum ar fi islamul, aia da

| vigome a răspuns:

Intrebarea mea era de fapt compusa din doua intrebari, ca sa le zic asa. Prima, intr-adevar era un picut mai pe alaturi si mai personala. Era mai mult o curiozitate a mea. Nu conteaza raspunsul tau la ea, e treaba ta sa-l dai sau nu. A doua insa daca o citesti cu atentie cred ca are legatura.

NOname
| NOname explică (pentru vigome):

Ţi-am răspuns nerăspunzând la ambele.
Cine e întrebătorul aici? : ))

| vigome a răspuns (pentru NOname):

Bun, e alegerea ta. In parte dreptate ai. Sint unele lucruri care nu fac bine omenirii. Unele dintre ele sunt poate si religiile, in special religiile duse la extrem, cele care neaga prezentul asa cum e el astazi, total diferit de ce a fost ieri. Probabil uitam sa punem accentul pe un lucru esential, in opinia mea, ca in orice religie si credinta omul sa fie pus pe primul loc.
In orice caz oricine am fi, in orice am crede sau nu, atita timp cit suntem capabili sa respectam omul si sa nu il ranim meritam o sansa.
Iti doresc o zi buna!

NOname
| NOname explică (pentru vigome):

Mulţumesc, Vigome. Mi-ai răspuns nerăspunzând, dar ideile sunt frumoase.
http://youtu.be/DCX3ZNDZAwY
O utopie...

| vigome a răspuns (pentru NOname):

Ceva special pentru tine uita-te putin in bilblie la profetia lui ezekiel, la inceput, si interpreteaza ce a vrut sa spuna. Are legatura cu Darwin? Si nu uita cum gindeau si vedeau lucrurile el si toti cei de atunci. Si un video care incearca cit de cit sa faca o analogie.
http://www.youtube.com/watch?v=C-_Rqnj-JL4

| angus35 a răspuns (pentru vigome):

Teoria evolutionista apartine lui Erasmus Darwin(bunicul lui Charles). Ideile lui au fost preluate de catre nepotul sau.

| angus35 a răspuns (pentru PαtнwαуTσBℓιѕѕ):

Islamul a fost creat de la zero de catolici pentru ai distruge pe protestanti si pe evrei.

| Alphawolf a răspuns (pentru NOname):

Da, in general asa este, omul indoctrinat nu mai poate lua in considerare si alte pareri. Dar, parerea mea, o persoana destul de inteligenta, chiar si daca este indoctrinata, nu poate refuza argumentele evidente, nu poate crede, inghiti orice fara a judeca lucrurile, doar ca trebuie sa-i aratam ceea ce el nu stie, ceea ce nu i-a trecut prin cap, varianta care nu o cunoaste. Sunt credinciosi care nu pot sa nege teoria evolutiei, sunt credinciosi care nu pot inghiti mitul potopului, sunt credinciosi care nu pot accepta V.T.-ul.
Insa informarea nu este pentru indoctrinati(magoritatea sunt "pierduti"), ci pentru cei nevirusati sau mai putin virusati si pentru generatiile viitoare. Ea are rolul de a pune cu semnul intrebarii normalul stabilit.

| Jackul336 a răspuns:

Buna! copilul se naste exact cu ce e inzestrat de la natura si anume cu anumite inclinatii catre anumite calitati si abilitati! se naste cu un anumit temperament, cu o anumita constitutie fizica, in codul lui genetic fiind multe atuuri si predispozitii.

Parintii trebuie sa devina constienti de specificul copilului si sa il educe strict pe inclinatiile reale, deoarece prin acest mod prietenos si spiritual copilul sigur va reusi.

Toate talentele se valorifica prin cultivarea increderii in sine, prin incurajare, prin largirea orizontului de cunoastere, fiecare metoda de educare fiind diferita functie si de varsta si inteligenta copilului.

Insa daca -i vorbesti despre ingeri si diavoli despre dumnezeu si dracul s-ar putea sa devieze de la calea lui spre inclinatii anxioase, teama de diavoli si de spiritele decedatilor samd.

Singur te va intreba : de ce tu, tata sau mama. vorbesti cu mine, te aud, ma ajuti iar cel de sus nu mi-a spus niciodata un cuvant frumos?

In loc sa mearga odihnit la orele de stiinte ale naturii si ale omului, el va avea cosmaruri cu draci sau va adormi mai greu temandu-se de pedeapsa divina.Va adormi la orele 2 noaptea in loc sa adoarma la orele 10, maxim 11 noaptea.

Poate va merge la biserica insa avand in vedere ca atentia se dezvolta treptat odata cu varsta, nu va rezista sa stea concentrat mai mult de 10 minute la varste de 3 - 7 ani, mai mult de 30 de minute intre 7 si 10 ani si abia dupa 10 ni va sta 50 de minute

de aceea abaia cand ai 19 ani poti sta 100 de minute la o prelegere.

Iar lumea nestiutoare va spune ca acel copil e posedat de diavol. copilul e activ si vioi,dar e un lucru natural si frumos. Daca se va tavali in biserica, lumea care se teme de domnul, va avea o influeanta negativa asupra acelui copil si-l va culpabiliza.

Odata culpabilizat, copilul va dezvolta complexe mai mici sau mai mari dupa specificul lui.

Oricum e un abuz sa stai straja in bisercia pentru copii, deoarece il indepartezi si mai mult.

Natura l-a binecuvantat sa se joace sa se bucure de mediul inconjurator nu sa pupe lemne si sticle. Asa se dezvolta motric si intelectual, nu prin hranire religioasa excesiva.

Ne nastem fara dogme e clar. Insa ce ne indeparteaza de biserica e faptul ca mediul uman e catranit si arata fete imbacsite care nutresc frustrari.

La biserica nu se disputa chestiuni umane ci se desfasoara aceeasi placa;
as putea sa creez un soft care sa ruleze automat liturghia, prin indicatori logici redand in toata perioada anului versetele si ecteniile.

Copilul nu se hraneste cu reguli bisericiesti ci cu suflet si afectivitate

NOname
| NOname explică (pentru Jackul336):

Mulţumesc pentru răspuns, Jackul336. Foarte frumos. Îmi place că eşti imparţial şi gândeşti problema în profunzime, acordând totodată copiilor grija şi atenţia binemeritate.

| vigome a răspuns (pentru angus35):

Pentru mine e indiferent, nu cred in ea. Cred mai mult in oameni si forta lor.

| Alphawolf a răspuns:

De ce in alte civilizatii normalul inseamna mai multi zei, de ce in altele normalul inseamna alti zei, sau de ce este normal pentru unii ca vaca sa fie sfanta, iar pentru noi nu? Aceste "valori" se transmit din generatie in generatie. Copiii se nasc fara nicio filozofie despre viata, ei sunt foarte naivi, cred absolut orice le este transmis... ei nu pot procesa informatia sustinuta, la ei nu este scepticism, pentru ca nu au destule cunostinte si nici nu au experimentat personal. Ei nu pot face diferenta dintre real si ireal, dintre normal si anormal. Valorile cu care sunt bombardati se cimenteaza in mintea lor, fac parte din modul lor de a gandi, le creaza obisnuinta, normalul. Ei, in naivitatea lor, isi fac sperante, isi amagesc dorintele, devin oarecum dependenti de acele valori. Omului, odata cu cresterea in varsta, datorita cunostintelor acumulate si trairilor experimentate, ii scade si naivitatea, doar ca, in foarte multe cazuri, dorintele si slabiciunile ii tine la om ratiunea captiva.

Am parinti credinciosi, dar nu indoctrinati. Am fost credincios, am fost la biserica, dar, din cate imi aduc aminte, doar de Pasti.
Mi-am dat seama ca, religiosi isi sustin convingerile cu golurile cunoasterii si cu povesti de speriat si/sau adormit copiii, influentati de dorintele si slabiciunile lor.

| Mădă0611 a răspuns:

thinking Eu nu m-am prea gandit la copii, m-am gandit la cei maturi, daca pot fi considerati asa. Cat de arogant e pocaitul ala, cat de rai sunt musulmanii si evreii (talmud-ul), de fapt toti tesistii, mai ales adeptii religiilor avraamice, chiar ca religia e radacina tuturor relelor.
Referitor la indoctrinarea religioasa a copiiilor de catre parintii indoctrinati nu cred ca se poate face ceva, ei cred ca asa ii ajuta pe cei dragi, doar timpul o sa schimbe asta, cand toata povestea asta o sa fie tratata asa cum ar trebui, ca un basm.

| Shavoo a răspuns (pentru NOname):

Sunt de acord cu tine!

| ania a răspuns (pentru NOname):

Crezi că dacă cu un copil nu ar vorbi cineva nimic despre nici o religie, ci doar l-ar învăța cuvintele, la un miment dat ar începe să spună că el e sigur că nimeni nu a făcut lumea? Din moment ce copiii întreabă cine a creat lumea eu zic că ei percep intuitiv că cineva a creat-o si vor să știe cine.

NOname
| NOname explică:

Http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/C7Farhb.jpg

NOname
| NOname explică:

"Racla Sfântului Nectarie are nevoie urgentă de bani! Mulți bani. Și aur. Și argint.
Atenție: Racla are cont în bancă, pe numele preafericiților!
Sfânta Biserică "cea dreaptă" vrea toate bogățiile lumești. BOR are o conduită internă pentru slujitori: Preoții ortodocși sunt obligați să poarte câteva kilograme de aur de 24 de karate atunci când călătoresc cu limuzina. Săracii să mai tacă din gură și să mai doneze că ies preoți pe bandă rulantă de la teologie... și sunt fără biserică, fără aur, fără limuzină, fără vilă. Donați, donați pentru raclă!
Serios, dacă racla nu mai aduce bani, ce ortodoxie mai e aia?"

https://www.facebook.com/......3741613645

"Sfinții noștri aur poartă. Sfinții ortodocși au conturi bancare, dar acceptă și donații în aur și argint.

Biserica Ortodoxă Română este o instituţie săracă. Dacă ar fi bogată, şi-ar face singură biserici, mănăstiri, catedrale, ca să nu se mai milogească la statul chitros să-i dea ei, în fiece an, nişte milioane de la buget, în loc să le dea învăţământului laic şi medicinei neortodoxe. De asemenea, dacă ar fi bogată, BOR nici n-ar mai cere enoriaşilor, deja hipertaxaţi de guvern, să mai plătească şi la ea bir.

Dar, la drept vorbind, gestul BOR de a cere credincioşilor să-i ofere de bună voie mangoţii pe care nu i-a luat guvernul cu japca este unul profund creştinesc: de ce să stea banul, ochiului dracului, prin buzunarele miticilor, în loc să fie zăvorât straşnic în conturile BOR deschise, cum arată şi imaginea de mai sus, la filiala BCR Urziceni?

Staţi liniştiţi în stranele voastre, că Daniel nu-l depune pentru el pe PF (persoană fizică), întrucât el e anahoret din fire, n-are nevoie de bani, îl depune pentru sfinţi. Căci, nu ştiu cum se face, dar până şi înalţii clerici, cât or fi ei de documentaţi în privinţa prorocirilor, n-au putut să prevadă c-o să vină iarna, aşa că au uitat să-l îmbrace pe Sfântul Nectarie într-o raclă cumsecade, din aur şi argint. Şi cum ar fi să-şi petreacă ditamai moaştele iarna într-o cutie de lemn, să le degere crivăţul rusesc, ateu convins? Sau într-un recipient de plastic, oricât de biodegradabil ar fi el?"

https://www.facebook.com/......788343210/

NOname
| NOname explică:

"Învățământul din România are mai multe în comun cu Orientul Mijlociu, decât cu Europa. Începând cu 2008, Teoria Evoluției a fost scoasă din programa școlară. Bazele biologiei moderne au fost șterse dintr-o mișcare de către fostul ministru Hărdău."

https://www.facebook.com/......362174523/

"Teoria lui Darwin a fost scoasa din programa elevilor romani.

Un ordin semnat in anul 2006, de catre fostul ministru al educatiei, Mihail Hardau, a scos din programa scolara teoria lui Darwin, pe motiv ca elevii ar avea prea multe de invatat.

Ordinul a intrat in vigoare abia de anul acesta, iar unul dintre ONG-uri a declansat o ampla campanie pentru reintroducerea in manuale a acestei teorii.
Liderii organizatiei ii acuza pe specialistii din Educatie ca incalca dreptul elevilor la cunoastere, in timp ce "Biserica Ortodoxa Romana" sustine ca teoria lui Darwin este oricum depasita si se poate renunta la ea.
Organizatia a fost surprinsa de rezultatul unui studiu guvernamental de la sfarsitul anului trecut, conform caruia doar 14% dintre elevii romani din clasele VII-XII au auzit de teoria evolutiei, iar cei mai multi stiu doar de varianta Adam si Eva.

In speranta unei solutionari rapide a cazului, cei care militeaza pentru liberatatea constiintei vor depune la Ministerul Educatiei o scrisoare prin care cer reintroducerea teoriei lui Darwin in liceu, iar daca nici asa nu vor reusi sa rezolve ceva, acestia ameninta cu proteste de strada."