| Duhovnicul a întrebat:

Ce parere aveti despre domnul RIchard Dawkins? Unele dintre lucrarile sale nu sunt numai stiintifice, dar si oarecum impotriva religiei.
" The blind watchmaker " - Ceasornicarul orb
" The god delusion " - Amagirea numita dumnezeu
" The enemies of reason " - Inamicii ratiunii
Acestea sunt doar cateva exemple.
Intrucat religia mereu a fost un subiect tabu, cum credeti ca sunt vazute acestea de catre lume in general? Ma refer si la popoarele extrem de religioase, cum ar fi tarile musulmane, unde se practica Sharia Law.

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Eu ii admir determinarea cu care ataca religia, pentru ca era necesara o astfel de abordare, dupa parerea mea. Prea mult timp religia a fost scutita de critici dintr-un oarecare respect nefondat, iar ei au profitat de asta si si-au raspandit ideile fara probleme. Dawkins a venit cu "ateismul militant", care ataca ideile religiei pentru a nu-i mai da ocazia acesteia de a ataca stiinta si de a spala pe creier milioane de oameni. Nu stiu daca e el persoana potrivita, poate ca ar fi putut s-o faca si altcineva, dar e de admirat curajul lui. Ar fi o greseala sa credem ca e usor sa treci prin ce trece el in fiecare zi. Mii si mii de injurii, si atata ura indreptata impotriva ta, dar pana la urma prin asta trebuie sa treaca oamenii mari. Si Charles Darwin a trecut prin asa ceva, dar s-a meritat.

| ErrorFound a răspuns:

Ne trebuie un Dawkins si in Romania, tu ce zici? Dar unul mult mai agresiv.

| Sethu a răspuns:

Richard Dawkins nu e om de stiinta din punctul meu de vedere! E prea subiectiv, prea prost informat. Faptul ca a scris niste carti arata ca orice semidoct poate sa scrie o carte.Iti sugerez sa cauti pe youtube John Lennox vs Richard Dawkins sa vezi cum un profesor universitar de matematica si om de stiinta crestin ii arata "marelui" profesor Dawkins ca nu stie prea multe.Desigur, si Dawkins a pus niste intrebari interesante in conferintele respective.Hai salut si o seara faina!