| Andra000008557 a întrebat:

Pacatele capitale pot fi iertate de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singurul păcat care nu este iertat este hula împotriva Duhului Sfânt.

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Pacatele capitale nu sunt pacate, ci dispozitii/porniri sufletesti din care apar pacatele. https://ro.wikipedia.org/wiki/P%C4%83cat_capital

| Mayhem666 a răspuns:

Dumnezeu nu exista, iar păcatele au fost inventate de om.
Acțiunile pe care le faci pot fi considerate bune sau rele din perspectiva in care te uiți la ele.
Spre exemplu minciuna. Daca cineva suspicios îți cere telefonul că sa sune pe cineva iar tu ii spui că nu îl ai la tine dar de fapt îl ai, iese ceva bun pentru tine că nu o să ți-l fure.
Daca te-a întrebat cineva ceva și chiar avea nevoie de ajutorul tau, iar tu mințeai și îi spuneau că nu ști, dar de fapt știai, iese ceva rău.
Cam așa stă treabă. Minciuna poate fi considerată buna sau rea din perspectiva in care o percepi.
Nimic nu e bun sau rău, totul tine de perspectiva și de circumstanțe.
La fel și cu omorul. Daca omori pe cineva, dar a fost autoapărare, nu se consideră rău, mai ales daca atacatorul era un criminal. Dar dacă ucizi doar de plăcere, se consideră ceva rău.
La fel și furtul. Daca cineva îți fura ceva, iar tu îl furi înapoi nu e rău pentru că era al tău în primul rând, dar dacă furi ceva ce nu-ți aparține, e rău.

| halogen001 a răspuns:

Dumnezeu e un personaj fictiv de poveste primitiva, fantezista, puerila si absurda scrisa pentru prostirea naivilor creduli si nestiutori, deci nu poate face nimic.

| LastBlackNight a răspuns:

Nu,pentru ca nu exista