| cosmin986522 a întrebat:

Care sunt pacatele care nu pot fi iertate niciodata?

18 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

"Si oricui va vorbi impotriva Fiului omului i se va ierta; dar oricui va huli impotriva Duhului Sfant nu i se va ierta." (Luca.12:10)

Este scris: "De atunci incolo, Isus a inceput sa propovaduiasca si sa zica: "Pocaiti-va, caci Imparatia cerurilor este aproape."" (Matei.4:17) Atunci cand Duhul Sfant il indeamna p eom la a-si preda viata lui Dumnezeu, a trai in ascultare de El, si omul refuza in mode continuu, atunci Duhul Sfant, intristat, pleaca de la om. Astfel, omul pierde posibilitatea de a fi mantuit. De aceea omul nu poate fi iertat niciodata de pacatul acesta, deoarece isi inlatura singur posibilitatea de a fi iertat, si astfel, de a fi impacat cu Dumnezeu, mantuit.

| Mădă0611 a răspuns:

Toate se iarta daca te caiesti sincer, de aceea doar sinuciderea e de neiertat, ca nu mai poti "indrepta" nimic.

| sublime89 a răspuns:

Iertate de cine?

| oprescudorin11 a răspuns:

A te crede Dumnezeu, a ridica mana asupra parintilor, a-ti schimba religia din Ortodoxa in mizerii gen : secte, etc., alea sunt pacate de moarte!

| suffarstar a răspuns:

Hula impotriva Duhului Sfant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suffarstar):

Destul de amuzanta faza :

Ze Big Dog - de mine si de Steve... pardon, isus (Steve e numele de scena) puteti sa ziceti orice dar daca va luati de porumbel va sparg sa moara calu'.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

E vorba de prorocii mincinoase. Sunt destui care se considera ca au darul prorociei si nu il au.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Matei 12:31, 32: "De aceea, vă spun: Orice fel de păcat şi de blasfemie li se va ierta oamenilor, dar blasfemia împotriva spiritului nu se va ierta. De pildă, celui care spune un cuvânt împotriva Fiului omului i se va ierta, dar celui care vorbeşte împotriva spiritului sfânt nu i se va ierta nici în acest sistem, nici în cel viitor."
Despre semnificaţia acestor cuvinte poţi citi aici: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/102003084

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Iehova Dumnezeu nu iarta hula adusa impotriva Spiritului Sfant.

| SimonaCristina a răspuns:

Crima, violul, batjocorirea parintilor si a copiilor, pedofilia, zoofilia, incestul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sinuciderea este singurul. De ce? Deoarece in afara de sinucidere poti sa te caiesti dar daca te sinucizi nu mai ai cum tu fiind deja mort.

| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Se spune ca Dumnezeu iarta orice, odata ce pedeapsa e ispasita.

| Mikhtarian a răspuns:

Orice pacat poate fi iertat.
Dar asta inseamna ca dupa ce ai facut ceva atat de rau, va trebui sa duci o viata de Sfant.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Intretinerea relatiilor sexuale cu animale de orice fel. Pentru oi sau capre circumstantele sunt agravante.

| Dragotta a răspuns:

Dumnezeu iarta orice...in afara de culegerea de bete pentru foc in timpul Sabatului, in cazul ala trebuie sa mori!

Numeri 15:32-36

32 În timp ce israeliţii erau în pustie, au găsit un om adunând vreascuri în ziua de Sabat. 33 Cei care-l găsiseră adunând vreascuri l-au adus înaintea lui Moise, a lui Aaron şi a întregii adunări. 34 Pentru că încă nu era clar ce trebuie să i se facă, l-au pus sub pază. 35 Domnul i-a zis lui Moise: „Omul acela să fie omorât; toată adunarea să-l omoare cu pietre în afara taberei." 36 Toată adunarea l-a dus în afara taberei şi l-a omorât cu pietre, aşa cum i-a poruncit Domnul lui Moise.''

| Dragotta a răspuns:

Ciudat ca vorbim despre un Dumnezeu care omoara pentru ca ai cules niste bete.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Dragotta):

Unde scrie ca vorbim de Dumnezeu? Poate, omul e sectant, te-ai gandit? Vii tu fanatic si te bagi in sufletul lui.

| oprescudorin11 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Si sectantii au 'predicatorul ' lor, ala care le numara banii si-i si cheltuieste!