| contsters2021 a întrebat:

Păcatul este un act, un fapt, un cuvânt, un gând sau o omisiune de a face bine atât mie, cât și celor din jurul meu, dar cum de zic anumiti oameni religioși că masturbarea este un păcat?
De ce masturbarea ar fi un păcat, nu imi face bine masturbarea?
Daca imi face rau sanatatii e lesne de inteles ca e pacat, dar daca nu atunci consider ca e un alt mod de a manipula oile religioase.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O manipulare. Dacă nu te simți mic, umilit, vinovat, frustrat, n-ai nevoie de religie.

62 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Corect. Îndrumătorul spiritual și anume pastorul dorește sa aibă cat mai multe oițe în turma, iar masturbarea în viziunea pastorului, neavând ca rezultat înmulțirea și mărirea efectivului de oițe, e considerata un lucru negativ. Pastorul dorește ca tensiunea sexuala sa crească și sa aibă ca rezultat înmulțirea oițelor și de aceea vrea ca masturbarea sa dispară.

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Pai daca deja ii numesti pe credinciosi ''oi religioase'' atunci cred ca ti-ai dat seama singur de raspuns.Din punct de vedere medical nu stiu ce efecte negative are, din punct de vedere mental cred ca poate avea anumite influente asupra personalitatii, asupra stimei de sine...asupra sanatatii mentale, cred ca depinde de persoana.Din punct de vedere religios? F*ck it. Daca ceva iti dauneaza intr-un anume fel nu e pacat, e ceva rau pur si simplu.Pacat e atunci cand esti religios

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu religioșii zic asta, ci Dumnezeu care l-a pedepsit pe Onan deoarece a risipit sămânţa care trebuia să îi dea urmași fratelui lui decedat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În cartea Facere - Vechiul Testament - regăsim la capitolul 38 istorioara lui Onan, care este pus să se căsătorească cu soţia fratelui său şi să aibă copii cu aceasta. În lumea iudaică, această căsătorie se chema „de levirat" şi se înfăptuia în cazul în care un bărbat căsătorit murea înainte de a avea moştenitori. În acest caz, fratele bărbatului, dacă era necăsătorit, trebuia să o ia pe văduvă de soţie şi să aibă cu aceasta copii.

„Atunci a zis Iuda către Onan: Ştiind însă Onan că nu vor fi urmaşii ai lui, de aceea, când intra la femeia fratelui său, el vărsa sămânţa jos, ca să nu ridice urmaşi fratelui său. Ceea ce făcea el era rău înaintea lui Dumnezeu şi l-a omorât şi pe acesta", se relatează în Cartea Facere.

Aşadar, pedeapsa pentru păcatul lui Onan a fost moartea, iar de atunci încolo, o astfel de practică s-a numit „onanie". Însă, mulţi părinţi ai Bisericii, în istorie, au ajuns să confunde onania cu masturbarea sau malahia, un alt păcat pedepsit aspru.

| GabiDumitrescu a răspuns:

E pacat pentru ca religia e gindita pentru a te tine in frustrare, vezi de exemplu si ineptia posturilor urmate de dezmat culinar. De modul in care e tratata femeia de religii, in special ortodoxa, nu mai zic. Pacatul e de fapt un concept sinistru pentru a face oile sa se simta vinovate si sa nu guste niciodata LIBERTATEA. Religia e despre sclavie, nu despre libertate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

,,Pacat" este ceva relativ, nu absolut.
Este un adevar perspectival, nu absolut.
Matematica e un adevar absolut, incontestabil.
Dar dumnezeu nu.
In ciuda tuturor religiosilor.

El e o creatie menita sa ajute oamenii sa se alineze psihologic cu alte adevaruri absolute, cum ar fi moartea.

Pacatul este facut sa te limiteze din a face ceva.
Un om a crezut la un moment dat in perspectiva sa ca masturbarea e gresita. Si a vrut sa ii manipuleze si pe altii sa creada la fel, sandajandu-i si facandu-i sa se simta vinovati fara niciun motiv. Pe urma a scris biblia.
Si singurul loc care aceste,, pacate" exista sunt in mintea noastra.
NOI suntem cei care ne limitam.
Daca noi nu le-am considera pacate, nu ar mai fi.

Cine alege sa traiasca dupa ideile unei carti se autolimiteaza in mod nejustificat.

Partea masoala e ca unora nu le ajunge sa se autolimiteze pe ei insisi, asa ca ii manipuleaza si pe altii, inclusiv pe proprii copii.

| CIaudiu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma aplec in fata ta, bun raspuns.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te iei după fanatici. Cu mintea e imposibil sa nu păcătuiești, e imposibil sa "stăpânești" gândurile 24 din 24 ani de zile, toți păcătuim cu gândul, mai de graba când minți atunci ar fi rațional sa fie catalogat un păcat, nu atunci când hormonii creează o tensiune sexuala a persoanei în cauze care doar în cazul în care efectiv se masturbează o potolește, sau întreține un act sexual. Te îmbolnăvești psihic dacă nu te "autosatisfaci" ani de zile, acumulezi multă tensiune ceea ce în final va cauza o stare de agitație și de iritare a persoanei în cauze. Datele spun ca autosatisfactia ne De-stresează, calmează, ne eliberează de tensiunea sexuala, de agitație, are efect antidepresiv și multe altele.

| contsters2021 explică (pentru CelCareRamaneInUrma):

„Religia este legată de sclavie, nu de libertate".
Acest citat ar trebui să fie unul bun pentru dvs. și pentru cei care pun cuvinte în propozițiile mele.
Nu voi numi niciodată un credincios „oaie religioasă", pentru că nu am niciun motiv, nu există nicio asociere între cei doi termeni, dar voi numi cu siguranta un religios o oaie religioasă, pentru că veți găsi un astfel de om ascultându-și pastorul și conformandu-se unor reguli si practici religioase.
Apoi am clarificat prin „unii oameni religioși susțin că masturbarea este un păcat" că nu toți oamenii religioși sunt spalati pe creier, deci nu toti religiosii sunt oi.
Acum ca am lamurit asta sa trecem la observatiile facute de tine.

/ Sunt de acord cu a doua observație, aceea de a afecta mintea, deoarece frica, care este indusă sau creată în subconștient chiar din copilărie, e cel mai mare dusman pentru constiinta, funcționează asupra ei prin a te distrage prin dansa de la obiectul muncii si in cazul nostru, masturbarea.
Te învinuiește printr-o prejudecată fara judecata, te face să te simți îngrozitor și mai mult decât atât, te împiedică să gândești critic./

/"Daca ceva iti dauneaza intr-un anume fel nu e pacat, e ceva rau pur si simplu."
Nu, cel putin din perspectiva religioasa, nu. Cand vorbim de pacat ne referim la orice lucru rau pe care il practici tu fiind constient ca acel lucru e rau./

/Din nou de acord cu tine, pacat e atunci cand esti religios.
(Jesus had no religion)/

P.S. Emma Watson a fost si este pentru mine cea mai frumoasa femeie din lume happy
Asta legat de pseudonimul tau...

| cristi202 a răspuns:

E rau pentru ca o faci in modul cel mai egoist posibil. O faci doar pentru tine, pentru plăcerea ta. Ori, adevăratul sex e cel ce se daruieste. Nu vreau ca ea sa fie a mea (tot un fel egoist e daca vreau sa fie a mea, chiar daca nu o fac singur), ci vreau sa ma dăruiesc ei. E cu totul altceva. Chestia cea mai faină e ca, daca ma daruiesc ei, abia atunci ea devine cu adevarat a mea, dar in alt sens decat daca vreau sa fie a mea, mult mai liber si mult mai profund. Nu o voi tine doar pentru mine, ci ii voi da libertatea necesara. Legatura ce se stabilește e net superioara daca cei doi vor sa se daruiasca unul celuilalt si o si fac.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum de zic anumiti oameni religioși că onania este un păcat?
Fiindcă este.
De ce onania ar fi un păcat, nu imi face bine onania (roboțelul nu m-a lăsat doar cu cuvântul ăsta în loc de celălalt)?
Așa este nu îți face bine. Nu orice este plăcut îți face bine.
Oile religiaose sunt de două feluri, unele cu păstor uman, altele cu păstor divin. E diferență între ele, ca între plăcerea solitară și actul sexual cu o parteneră.

| contsters2021 explică (pentru anonim_4396):

Cazul lui Onan este departe de a se referi la masturb, este mai degrabă o scurgere de sămânță a unui evreu care și-a dezonorat semnul și legământul de pe Muntele Sinai neascultând porunca lui Dumnezeu de a ridica urmașii fratelui său.

| contsters2021 explică (pentru anonim_4396):

"Însă, mulţi părinţi ai Bisericii, în istorie, au ajuns să confunde onania cu masturbarea sau malahia, un alt păcat pedepsit aspru."

Deci, tu însuți ai specificat că onania nu are nimic de-a face cu masturbarea și că este doar o ascundere pop, dar ai vrut să precizezi si că „masturbarea este un alt păcat aspru pedepsit" și mă gândesc la Biblie, deci unde gasim în Biblie masturbarea si ca un pacat aspru pedepsit?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru CIaudiu):

E periculos sa te apleci in fata mea. Depinde si de sex si modul in care te apleci, totusi. Multumesc pentru apreciere, oricum.winking

| contsters2021 explică (pentru cristi202):

Dacă îmi permiteți, acest subiect nu se referă deloc la datoria soților prin bunăvoința despre care a vorbit apostolul Pavel, ci la viața unui burlac urât și bolnav, neacceptat de societatea sa și cel mai important, de fata lui pe care a iubit-o nespus de mult ca a asteptat-o sapte ani
doar ca sa isi consume fructul interzis impreuna cu ea.
Vei fi bucuros sa afli ca ea a devenit egoista pe corpul ei.

| contsters2021 explică (pentru sadrian46):

Sper ca glumiti la partea cu onania.

| cristi202 a răspuns (pentru contsters2021):

Stiu. Eu ti-am prezentat situatia per ansamblu, ca sa intelegi bine de ce masturbarea e un păcat. Prima ta intrebare e cu privire la păcat. Pacat nu inseamna doar ce imi face mie rau. Pacatul poate fi si un refugiu in care încerci sa scapi in fata unei anumite probleme. Eu am trecut printr-o boala necunoscuta, cu dureri ce ma macinau la fiecare miscare, de fapt, cu cit ma miscam mai mult, cu atit creșteau durerile. Zi de zi, un an si jumatate au tot crescut, am ajuns pana in pragul sinuciderii. De doua ori mi-a trecut prin gind cum ar fi sa imi înec viata in alcool. Alcoolul m-ar fi ajutat sa mai uit din dureri, sa nu le mai simt asa atroce. Dar a fost bine ca am fost atit de lucid încît să realizez ca, pe linga faptul ca poate mi-ar mai fi ușurat din durere, alcoolul ar fi adus cu sine alte probleme, poate si mai mari. E un caz similar cu al tau. In cazul tau, masturbarea e doar o acoperire a unei probleme serioase, cum ar fi fost alcoolul pentru mine. Te simti bine asa, totul pare in regula, dar chiar asa e? Ei bine, eu nu cred ca e, priveste la "barometrul" relațiilor din viata ta, sunt sigur că ai probleme serioase acolo. Te închizi in tine insati fara sa iti mai pese, si poate pe buna dreptate, dupa ce ti s-a facut, dar nici o fiinta umană nu exista, nu a fost creată pentru a trai de una singura, ci pentru a iubi si a fi iubita. Acest lucru e normalul, nu însingurarea. Si tot ce e anormal, se poate spune ca e păcat.

| cristi202 a răspuns (pentru contsters2021):

Nu glumește deloc. Are perfecta dreptate!

| contsters2021 explică (pentru cristi202):

Onania nu este mas/turbare, nici masturba/ rea onanie, așa că oricine spune că este una și aceeași legătură de pătrunjel va minți
nerușinat.

Excesul de sare, zahăr, grăsime, dragoste, ură, lectură, sex și masturb obosesc corpul drenându-l de energia de toate zilele, dar o dată pe săptămână de masturb nu vă poate afecta deoarece corpul are timp să-și regenereze energia.
Plictiseala ne ucide, ne deprima și ne poate umple de ură in pandemie, drept pentru care putem opta să ne masturbăm, dar cand masturbařea este însoțită de ură atunci ne putem aștepta la efectele negative de genul tulburare de gandire.

| contsters2021 explică (pentru cristi202):

"Pacat nu inseamna doar ce imi face mie rau. Pacatul poate fi si un refugiu in care încerci sa scapi in fata unei anumite probleme."
Dacă păcatul ar însemna refugiu, adică un loc de adapost în caz de pericol, atunci fuga nu ar fi deloc sănătoasă, ci pacatoasa.
Nu exista niciun refugiu cand esti dotat de natura cu frumusete, sanatate, noroc in dragoste si bani, exista doar dotare de natura

"Dar a fost bine ca am fost atit de lucid încît să realizez ca, pe linga faptul ca poate mi-ar mai fi ușurat din durere, alcoolul ar fi adus cu sine alte probleme, poate si mai mari.
In cazul tau, masturbarea e doar o acoperire a unei probleme serioase, cum ar fi fost alcoolul pentru mine."
Vă reamintesc că excesul face totul, de la zahăr, sare și grăsimi până la ceea ce doriți.
În Biblie veți găsi următoarele cuvinte:
"Daţi băuturi tari celui ce piere
şi vin celui cu sufletul amărât; ca să bea să-şi uite sărăcia
şi să nu-şi mai aducă aminte de necazurile lui."

| cristi202 a răspuns (pentru contsters2021):

"Nu exista niciun refugiu cand esti dotat de natura cu frumusete, sanatate, noroc in dragoste si bani, exista doar dotare de natura" De aceea multi dotati isi gasesc refugiul in droguri? Si drogurile sunt doar o forma de refugiu, pot fi multe altele. Chiar perfect normale. Dacă tu iti gasesti refugiul in drumetii, si iti neglijezi copiii, e o problema extrem de serioasa.

Eu nu vorbeam de excesul de alcool. Era destul sa incerc doar o data. Ca la droguri. Situatia in care eram ma determina sa o fac si a doua, si a treia, si a n oara. Cînd ai posibilitatea de a-ti ușura durerea, de ce sa nu o faci? Dar era calea spre dependența. Se stie ca cei cu probleme sunt mai vulnerabili in fata dependenței.

"Daţi băuturi tari celui ce piere" Cind pieri, nu mai conteaza, cum nu mai conteaza morfina administrată bolnavilor de cancer care isi măsoara viata in maxim de săptămîni.
"şi vin celui cu sufletul amărât; ca să bea să-şi uite sărăcia" Vinul era un lux atunci, pe care săracii nu si-l permiteau. Dacă primea o data, nu era cine stie ce. Nu ajungea la dependența.
Nu se pune accentul pe a incepe tu sa bei, ci pe a incerca sa oferi alinare unui suflet amarat chiar si prin băutura. Dar, desigur, in acest caz, nu vei întreține dependența lui. Nu băutura e periculoasa, dependența de ea este. Si la noi la romani chiar si la oameni normali e foarte răspîndita.

"Nu exista niciun refugiu cand esti dotat de natura cu frumusete, sanatate, noroc in dragoste si bani, exista doar dotare de natura" De aceea multi dotati isi gasesc refugiul in droguri? Si drogurile sunt doar o forma de refugiu, pot fi multe altele. Chiar perfect normale. Dacă tu iti gasesti refugiul in drumetii, si iti neglijezi copiii, e o problema extrem de serioasa.

Eu nu vorbeam de excesul de alcool. Era destul sa incerc doar o data. Ca la droguri. Situatia in care eram ma determina sa o fac si a doua, si a treia, si a n oara. Cînd ai posibilitatea de a-ti ușura durerea, de ce sa nu o faci? Dar era calea spre dependența. Se stie ca cei cu probleme sunt mai vulnerabili in fata dependenței.

"Daţi băuturi tari celui ce piere" Cind pieri, nu mai conteaza, cum nu mai conteaza morfina administrată bolnavilor de cancer care isi măsoara viata in maxim de săptămîni.
"şi vin celui cu sufletul amărât; ca să bea să-şi uite sărăcia" Vinul era un lux atunci, pe care săracii nu si-l permiteau. Dacă primea o data, nu era cine stie ce. Nu ajungea la dependența.
Nu se pune accentul pe a incepe tu sa bei, ci pe a incerca sa oferi alinare unui suflet amarat chiar si prin băutura. Dar, desigur, in acest caz, nu vei întreține dependența lui. Nu băutura e periculoasa, dependența de ea este. Si la noi la romani chiar si la oameni normali e foarte răspîndita.

| cristi202 a răspuns (pentru contsters2021):

Masturbarea nu face rau corpului, ok. Dar face rau spiritului. La asta te-ai gîndit?

| contsters2021 explică (pentru cristi202):

"De aceea multi dotati isi gasesc refugiul in droguri?"
De ce ati adus in discutie cuvantul "drog" daca si alcoolul e un drog?
Dă-mi un exemplu de bărbat înzestrat cu toate cele patru calități și îți voi spune ca una ii lipseste, pentru că suferă de o tulburare de anxietate, numită pe bună dreptate TOC.

"Dacă tu iti gasesti refugiul in drumetii, si iti neglijezi copiii, e o problema extrem de serioasa."
Ați subliniat că este o problemă extrem de gravă ", pentru că este într-adevăr o problemă aici, dar nu una care sa fie in tema.
Dar de ce este necesar să vorbim pe două fronturi, nu ne ajunge un subiect pe care oricum nu il putem termina din cauza religiei?
Puteți deveni dependent de orice și vă puteți ruina viața neglijând familia, prietenii și animalele, dar nu atât de dependent încât nu puteți reduce doza, poate doar dacă suferiți de TOC.
Nu se știe încă ce declanșează anxietatea, dar când se va ști, veți fi de acord cu mine.

"Eu nu vorbeam de excesul de alcool. Era destul sa incerc doar o data. Ca la droguri. Situatia in care eram ma determina sa o fac si a doua, si a treia, si a n oara."
Nu băutura e periculoasa, dependența de ea este. "
Dacă nu vorbiți despre excesul de alcool, de ce v-ați trezit si m-am trezit în această temă?

| contsters2021 explică (pentru cristi202):

Ce este acel "spirit"?

| milan9 a răspuns:

Chiar si daca nu e la fel de grav precum relatiile intime inainte ca cineva sa fie casatorit, sau ca adulterul (care au consecinte grave asupra familiei ce va urma), pacatul masturbarii este totusi o treapta a pacatului desfranarii, avand gravitatea si consecintele ei…

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

| contsters2021 explică (pentru milan9):

Desfranare inseamna.
DESFRÂNÁ, desfrânez, vb. I. Refl. (Rar) A se deda destrăbălării, a duce o viață necumpătată, de plăceri ușoare.
Cu alte cuvinte, desfranarea este totuna cu dependenta.
Spun asta pentru că această desfranare nu se încadrează deloc în subiectul nostru și, dacă se întâmplă, îl forțezi dta și, evident, din acest motiv, din prea multă lăcomie religioasă.
Dupa cum spunea tot Pavel, "toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva."

| doctorandus a răspuns:

Din moment ce ești fată, pe evreii antici nu i-a preocupat faptul că se onanesc femeile.

În Talmud scrie de vărsare de sămânță, asta îi durea pe ei, nu de ce fac femeile când sunt singure.

| contsters2021 explică (pentru doctorandus):

Nu sunt o fată, dar pseudonimul meu este de gen feminin.
Nu onania provine de la personajul biblic Onan care a vărsat sămânța doar pentru a nu da urmași pe linia fraternica?
Dacă da, de ce este asociata cu masturbarea?

| doctorandus a răspuns (pentru contsters2021):

Este o greseala de interpretare. El practica retragerea, nu onania. Cel putin asa reiese din text.

A, da, Talmudul nu face parte din Biblie.

| contsters2021 explică (pentru doctorandus):

Pentru aceasta greseala oamenii au inceput sa simta vinovatie in masturb.

Știu acest lucru și știu, de asemenea, că Talmudul este o colecție de texte evreiești transmise oral, dar nu sunt sigur că este considerat inspirație divină.