| contsters2021 a întrebat:

Păcatul este un act, un fapt, un cuvânt, un gând sau o omisiune de a face bine atât mie, cât și celor din jurul meu, dar cum de zic anumiti oameni religioși că masturbarea este un păcat?
De ce masturbarea ar fi un păcat, nu imi face bine masturbarea?
Daca imi face rau sanatatii e lesne de inteles ca e pacat, dar daca nu atunci consider ca e un alt mod de a manipula oile religioase.Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

O manipulare. Dacă nu te simți mic, umilit, vinovat, frustrat, n-ai nevoie de religie.

62 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru contsters2021):

Inca o data: deranjul produs (paguba) trebuie sa fie real-obiectiv, nu imaginar.

| doctorandus a răspuns:

„Sau oare nu știți că cei nedrepți nu vor moșteni Împărăția lui Dumnezeu? Nu vă înșelați! Nici cei desfrânați, nici cei idolatri, nici cei adulteri, nici bărbații care practică prostituția, nici homosexualii,"
—1 Corintieni 6:9, Nouă Traducere În Limba Română (NTLR)

Asta e traducere din greaca veche (koine), nu ca la stupizii ăia care au tradus din neogreacă.