| Andddy895 a întrebat:

Buna Tpu.Este pacat sa ai ejaculari nocurne( adica ejaculari prin somn fara sa te masturbezi)? Si daca da sau nu, de ce? Vreau sa ma spovedesc la preot.Voi ce parere aveți? Am inteles ca si masturbarea este un pacat foarte grav, cat si privitul pornografiei.Am inteles ca este pacat strigator la cer.Voi ce parete aveți?

Răspuns Câştigător
| Irinel15123532 a răspuns:

Andy, ejacularea nocturna, inconstienta, nu este pacat.
De ce? Pentru ca tu nu esti constient, dar, asta nu inseamna ca te poti uita la filme pornografice, si sa eviti masturbarea si sa ejaculezi in somn din cauza tensiunii acumulate din privit filme pornografice, evita filmele pornografice si masturbarea, produc dependenta grava si aduc si schimbari la nivelul mintii, stiu ca e greu, stiu ca este o lupta, pentru ca nu imi este rusine sa recunosc ca si eu am fost biruit de asta, ''fiecare este robul lucrului de care este biruit'' daca nu poti scapa de ea, si nu poti sa traiesti fara ea, oricat ai vrea nu poti sa o indepartezi, esti robul ei, esti legat, esti in lanturile ei. Dar slavit fie Domnul Iisus Hristos, ca exista eliberare, eu am scapat de ea cu ajutorul Lui cu ceva timp in urma. Se poate, trebuie sa ai grija ce mananci, daca mananci pornografie, sigur vei ceda, biblia spune ''fiti inteligenti ca serpii'' ce inseamna asta? cum e inteligent un sarpe?
Ai vazut cum face intr-o lupta? Se onduleaza stanga, dreapta, stanga, dreapta, si intotdeauna isi fereste capul, de ce?
Stie ca daca i-ai zdrobit capul, l-ai omorat.
Pazeste-ti mintea de orice te poate face rob, si te poate distruge, eu am ceat de multe ori pentru ca ma alimentam de unde nu trebuie, si tu stii de unde te alimentezi, si m-am saturat, si am inchis fereastra de unde sarpele se alimenta, ne mai avand de unde sa se alimenteze, ucigand orice gand pornografic, ne mai bagandu-l in sema, va muri si aceasta robie.
Pentru ca pacatul nu va mai stapani asupra ta pentru ca nu mai esti sub lege ci esti sub har.
Smereste-te inaintea Lui Dumnezeu, si cerei sa te ierte, dar nu doar sa te ierte, pentru ca El te iubeste si te iarta, dar spune-I ''Doamne scoate-ma si de aici'' cere-i ajutorul in aceasta lupta, fara El, nu vom reusi, dar cu El ''suntem mai mult decat biruitori prin acela care ne-a iubit''
Dumnezeu nu vrea sa te lase singur in lupta asta, vrea sa fie alaturi de tine, El stie in ce lume traim noi, lume plina de sexualitate si pornografie la orice pas, oriunde iti arunci privirea vezi un trup dezbracat, in orice revista pe care o crezi serioasa, la televizor, pe strada, la scoala, la locul de munca, de aceea Dumnezeu ne intareste si lupta alaturi de noi, pentru ca singuri nu vom reusi niciodata.
Dar trebuie sa fii mantuit, trebuie sa ai numele scris in cartea vietii, iti trebuie Duhul Sfant, altfel, nu vei reusi, si Domnul Iisus spune ca cine nu se naste din nou, si nu e fiul Lui Dumnezeu, nu poate intra in cer, dar mantuirea este prin har, si nu prin fapte.
Tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune foarte simpla, sau nu neaparat aceasta, nu conteaza in ce fel o spui, conteaza sa iti pui increderea in Hristos printr-o alegere, ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| Andddy895 explică (pentru Irinel15123532):

Mulțumesc pentru incurajari, Dumnezeu sa te binecuvanteze.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Parerea mea e ca voi amandoi sa va luati de mana si sa mergeti la psihiatru.

| Andddy895 explică (pentru doctorandus):

Uite marturiile oamenilor de stiinta.Ei au marturisit ca exista Dumnezeu in urma studiilor facute uite linkul jos.

https://m.youtube.com/watch?v=dsrdF5LCT2I

| doctorandus a răspuns (pentru Andddy895):

Ce înseamnă obiectivitate în materie de religie: cine spune că știe că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știe că Dumnezeu nu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu există bate câmpii; cine spune că știința demonstrează că Dumnezeu nu există bate câmpii.

Pur și simplu anumite teze sunt credință și nu știință. Sunt teze despre care știința nu are nicio părere și nici măcar în mod teoretic nu le poate cerceta: dacă există Dumnezeu, ce fel de Dumnezeu există, câți dumnezei există, dacă există viață după moarte, ce fel de viață după moarte există, care e religia corectă, care e teologia corectă a acelei religii, etc. Aceste lucruri nu se pot ști (cunoaște), se pot doar crede în mod subiectiv (ca la biserică). De aceea este totală pierdere de timp să ne certăm pe astfel de lucruri.

| Andddy895 explică (pentru Irinel15123532):

Mulțumesc pentru incurajari. Dumnezeu sa te binecuvanteze.s

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Mie nu imi pasa. Eu sunt sigur ca Dumnezeu nu exista. Deci asa. Cuvintele sunt inventate de noi. La fel cum vorbeam grecii, spaniolii, noi etc. Noi inventam dupa logica noastra anumite chestii. Cartea aia e fictiva laughing) Daca ai un iq mare nu stiu daca esti inteligent. Inteligenta e complexa. Nu ai cum sa zici ca un test visual iti zice ca esti inteligent. De exemplu eu am inteligenta muzicala si prin testul ala nu se va vedea asta. Doar unul care face mix Master (modifica sunetul) cum ee The Watcher poate... poate va observa asta. Eu observ ce sunet bun face el fata de mine. Imi place extrem de mult si raman uimit. Tu esti prost, nu mai credeti in prostii. Inteligenta e mult mai complexa decat ai crede desi daca esti prost nu ai ce sa iti spun. De exemplu nu poti auzi bass-ul sau sa stii cum bate muzica (muzica are bataile ei). Biblia e o carte fictiva iar poruncile sunt parerile celui care a scris-o pe vremea respectiva. Din punctul meu de vedere e rau sa stai cu parintii. Mai ales sa te ajute pentru ca iti face rau, tu nu o sa iti dezvolti gandirea, nu o sa fi capabil sa faci diferenta dintre invatat si comportament individual si multe chestii. Nu o sa analizezi nimic. Sau. poate ca da. Eu sunt eu. Asta e raspunsul. Arata o dovada Clara sa exista, o idee, nu persoane care zic prostii si au credibilitate? doar pentru ca "vaiii om de stiinta" nici nu am citit tot ce am scris ca e inutil. Michey mouse sa te binecuvanteze. Daca ai mai mult de 18 ani eu personal te-as omora daca as fi la conducere tarii. A crede nu inseamna inteligenta. A cerceta, a analiza da...memoria vizuala etc. Astea da, ti le dezvolti in timp, ca Mersul. Nu sti sa mergi dar o faci singur din reflexe. Acum e o obisnuint aaahhhhh? incerc sa ii explic prostului ca e prost? ia-o pe-asta. Eu am zis deja.Nu ai dovezi clare. La fel ca binele si Raul. Oamenii au inventat termenii astia si ce e rau e o credinta ca e rau pentru ca ceva.De exemplu tu poate crezi ca e rau sa furi ca asa zice biblia. Faza ar fi ca pentru o societate sa fie prospera trebuie sa nu furi. Tu ca sa fi prosper trebuie sa furi cu manusi si fara martori. Tu poate crezi ca sunt rau. Problema e de ce crezi asta? E usor sa crezi, e mai greu sa o dovedesti clar :/ Eu am demonstrat mai sus ca e falsa faza cu omul de stiinta sau probabil a zis-o la misto, la amuzament desi nu cred iar ala depinde, nu stiu ce face el mai exact pe stiinta lui ca e asa dobitoc. Un om de stiinta e inteligent pe treaba lui, nu pe muzica, nu pe cum percepe creierul muzica, nu pe condus, nu pe scris idei, nu prin dictie, nu prin vorbit, nu prin phihologie sau poate da sau poate nu. De-asta am zis sa nu bagi basme langa stiinta? :/ :/

109 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si de ce vrei sa te duci sa stai in genunchi in fata unui barbat strain si sa ii spui ca al tau corp trece prin niste etape normale din punct de vedere biologic

| Andddy895 explică (pentru suntserios):

Nu numai asta, dar mai este si pacatul masturbarii, si privitul pornografiei care este foarte grav inaintea Domnului Iisus.El a lasat taina cununiei, pentru toți aceia care isi doresc sa il urmeze.Pacatul masturbarii este pacatul desfranarii care este foarte grav inaintea Domnului Iisus si chiar strigator la cer.El s-a rastignit pentru noi sa ne pocaim de pacate prin taina Spovedaniei.Ca daca sufletul a murit fara Hristos, si a murit cu pacate grele, Domnul Iisus v-a fii drept si v-a judeca cu dreptate.Iar pe cei ce nu au fost scrisi in cartea vieții vor fii aruncați in focul cel vesnic.Acolo se duc toți aceia care nu isi marturisesc pacatele si nu se pocaiesc de ele.Acolo se duc toți aceia care l-au hulit si l-au respins pe Domnul Iisus.Privitul pornografiei este egal cu preacurvia.Ca Domnul Iisus spune. Daca ai privit la o femeie ca sa o poftesti si nu îți este nevasta ai si curvit cu ea in inima ta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde cum definești păcatul.
Dacă el se referă la călcarea voită a unei legi, porunci care se presupune că este dată de Dumnezeu, atunci, nu, pentru că este proces fiziologic involuntar.
Dar este de obicei însoțit de un vis erotic.
Acum întreb eu. Dar visul pe care l-ai visat, ai păcătuit în el? Este conținutul acelui vis doar un proces autonom, ori ai contribuit parțial co conștiința și voința la desfășurarea lui, deci ai o doză de vină, de tipul păcatului?

| RobertMoon a răspuns:

Nu este niciun păcat că ai pățit asta. Este ceva normal, cred că fiecare a pățit asta de-a lungul timpului, și mai termina cu faza cu biserica și alte prostii, știu că părinții tăi te-au îndobitocit tare cu aceste chestii religioase, dar știința și lucurile care se știu ceva sunt singurele care te pot ajuta și îți pot da un răspuns, nu toate prostiile astea cu preoții și cine știe ce laughing daca ai ajuns sa crezi că e un păcat să ai poluție nocturnă e clar că ești înapoiat rău, trezește-te.

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Multumesc sa ai parte numai de bine sa fii sanatos

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Mulțumesc pentru sfaturi dar nu te voi asculta niciodata.Pentru ca tu nu ai puterea necesara sa ma convingi si nimeni nu o v-a avea vreodata. Dumnezeu exista si eu m-am rugat lui, si el m-a ajutat.Tu gandesti ca un om.Nu te ascult pentru ca nu imi poți dovedii neexistența lui Dumnezeu pentru ca nu ai cum.Eu intotdeauna voi crede in Domnul, si il voi slujii pana la moarte, indiferent ce ar fii.Nu ma intereseaza argumentele tale ateiste, oricum niciun crestin adevarat nu te va asculta. Oamenii ca tine cauta sa prosteasca si pe alții.Nu e ceva rau in a crede in Dumnezeu.Si pentru Iisus Hristos sunt dispus sa renunt si la orgoliul meu.Si nu imi pasa ca lumea râde sa râda nu are decat.Nu ma intedeseaza ce zice lumea.Ascult doar acele sfaturi bune.Si nu le iau in considerare pe acele ateiste.Tin sa spun ca am renunțat si la pacatul curviei pentru Domnul Iisus.Si vreau sa renunț si la celelalte pacate cu scopul de aş fii luat in ras.Chiar nu imi pasa ce crede lumea.Si nu vreau sa ascult sfaturi ateiste. Consider ca nu faci altceva decat sa influentezi negativ credința.Fiindca tu nu crezi in Dumnezeu, vrei sa tragi si le alții in capcana, dar pe mine niciodata nu ai sa reusesti orice ar fii.Si te rog nu mai incerca sa mai prostesti si pe alții ca un credincios adevarat nu te va crede niciodata si nu va lua sfatul tau in considerare.Nu poți demonstra nici cine a creat pisica, si celelalte dobitoace da sa imi demonstrezi ca nu exista Dumnezeu.Chiar nu ai puterea asta de am dovedii.Si niciun credincios nu te v-a crede.Mersi pentru sfat dar nu il voi asculta

| RobertMoon a răspuns (pentru Andddy895):

Crede în ce vrei, chiar nu mă interesează, dar din ce văd ești cam disperat, le-ai oferit tuturor celor care au comentat "negativ" în opinia ta către tine explicații aiurite, doar că toți au încercat să îți deschidă ochii și spună că ești disperat în legătură cu religia. Eu nu încerc să influențez pe nimeni în legătură cu Dumnezeu, pentru mine nu există, eu cred în știință, medicină și autocontrol, în lucuri reale care se văd, nu mă rog la nimeni când sunt bolnav, mă tratez. Dacă ar exista Dumnezeu nu ar mai muri oameni nevinovați de diferite boli sau în orice alt mod, ar face ceva pentru ei sa îi ajute.winking

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Oamenii mor din cauza pacatelor, pentru ca unii din ei erau la fel ca tine Li sau dat sansa sa se pocaiasca de pacat si nu s-au pocait..Necazurile lumii sunt in lume cu un scop acela de a ne aduce la credinta.Ramai cu ştiința ta.Ca oricum degeaba încerc sa îți spun.Stiinta abia in 2015 a descoperit un nou soi de peste, pana atunci ei considerau ca stiu totul.Stiinta nu a putut sa descopere misterele creierului uman da sa mai descopere existența lui Dumnezeu.Sa îți spun un lucru. Daca ai murii si ai fii la judecata lui Dumnezeu si ai vedea ca cei care au crezut in Dumnezeu.au ajuns in rai si cei care l-au respins au ajuns in iad.Ce vei face cand vei fii judecat prin tot ce ai zis si facut.Ce vei face daca vei vedea ca dumnezeu chiar exista? Si ti s-ar da sansa sa vii inapoi pe lume.Iti pot confirma daca vrei atei care au fost in moarte clinica si sau intors la dumnezeu.Iti pot confirma o fetita de 7 ani care si ea a fost in moarte clica si a zis ca l-a vazut pe bunicul ei pe lumea cealalta.Iti pot confirma cum o femeie oarba din nastere a fost in moarte clinica si a dat detalii tot ce se intampla in jurul ei, cand doctorii operau i-a a spus tot ce s-a intamplat si pana atunci ea nici nu vazuse si nici nu stia ce inseamna sa vezi.

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Uite aici un video cu raspunsurile la intrebarile tale...copiaza linkul si pasteazal in bara de cautare

https://m.youtube.com/watch?v=Np0JgEtI1xE

| RobertMoon a răspuns (pentru Andddy895):

Nu este adevărat ce spui, este o mare minciună. Cum poți să spui că oamenii au murit din cauza păcatelor? Cat de neghiob poți fi? Spune-mi ce păcate a avut un biet copil de câteva luni sau 6 ani care a murit? Îți spun eu: nu a avut niciun păcat, nu a greșit cu nimic nimănui că s-a născut. Și dacă au descoperit oamenii de știință în 2015 o noua specie de pește care e problema? Crezi că dacă s-ar fi știut totul și lucurile ar fi fost atât de simple ar mai exista cercetători? Lucuri noi se vor descoperi întotdeauna și se vor descoperi, animalele, peștii și orice alte viețuitoare vor evolua întotdeauna, mereu se va descoperi o noua specie deoarece se numește evoluție și mereu apare ceva nou din ceva existent, doar că cu trăsături diferite. Pentru mine și dacă există și dacă nu nu are importanță, nu mă interesează ce se întâmplă cu mine după ce mor, probabil nu se va întâmpla nimic, fiecare om are o viață și ar trebui să și-o petreacă cat mai frumos, fără să țină cont de niste reguli stupide impuse de o anumită credință, să facă ce dorește, ce îi place fără să se gândească la consecinte, și aici nu spun că trebuie să omori pe cineva daca asta te face sa te simți bine fără a sluji pe cineva

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Uite si un ateu intors la Dumnezeu ai linkul mai jos

https://m.youtube.com/watch?v=wS4L62CG434

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Si stii ce oare absurd ca in stiința crezi dar in Dumnezeu nu crezi citeste Biblia si ai sa cunosti adevarul

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Pacatele parinților le trag copii si in biblie gasesti un verset in care Dumnezeu spune ca v-a pedepsii si pana la utimul neam

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Atei sunt foarte puțini si foarte rar intalnesti in societate, dar credinciosi sunt foarte mulți bisericile sunt pline tot timpul.Nu ai cum sa ma faci bolnav la cap cand bisericile sunt intotdeaua pline.E alta sa nu vrei sa crezi in Dumnezei stiind ca exista si alta este sa nu vrei sa crezi in Dumnezeu pentru ca esti ateu.E diferența mare.Nu ai cum sa faci un popor bolnav la cap fiindca sunt multi si sunt oameni cu mintea deschisa pe cand atei sunt putini si rar ii intalnesti in societate.Aici pe TPU este un grup care se bazeaza pe stiinta.Dar ei nu stiu mare larte din adevar ca si un om de stiinta a spus ca Dumnezeu exista.Fiind amenintat ca il da afara din comunitatea stiintifica.Ca asa este intr-o comunitate stiintifica daca divulgi un secret esti dat afara din comunitate.Tu nici atat nu te poti baza pe spusele lor. Ei spun astia din stiinta ca masturbarea este benefica.Dar du-te in spitalele de psihiatrie si vezi cati sau imbolnavit din cauza masturbarii.Si daca intrebi un medic iti va spune ca masturbarea este benefica.De 100 de ani se minte incontinuu in privinta sexualitații.Medici stiu ca masturbarea este daunatoare dar nu o spune ca asa este stiinta.Si daca v-a spune ca este daunatoare va fi dat afara de superiori.Asa functioneaza treburile

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Chiar du-te in seara asta la inviere sa vezi cați crestini sunt acolo si apoi imi vei spune daca te mint cu ceva foarte multi chiar te rog

| Andddy895 explică (pentru RobertMoon):

Uita-te in jurul tau si vezi cați oameni spun.Hristos a inviat,--Adevarat a inviat.Sa vezi cine are dreptate.Atei sunt puțini crestini sunt multi.Si crestini cu mintea deschisa.Chiar te rog uitate in jur sa vezi cați îl lauda pe Hristos si spun Hristos a înviat.Chiar te rog sa faci asta.Si sa vezi ca eu nu sunt bolnav la cap.Si din contra oameni in toate facultațile mintale sunt puțini(atei) dar crestini sunt mulți intotdeauna bisericile sunt pline Si te-as ruga sa intri intr-o biserica sa vezi cați crestini sunt.Chiar te rog sa faci asta.Pentru ca oamenii normali si sanatosi la minte nu se iau dupa ştiința. Daca as fi bolnav la cap as fi numai eu,dar nu si atatia oameni, care au toate facultațile mintale.

| Steregoi a răspuns:

Iti faci prea multe complexe.

| Panamax a răspuns:

Este pacat sa fii prost, dar se pare ca tu exagerezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă aș fi popă și mi-ai zice d-astea te-aș lua dracu la palme

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca popa este un alt "Pomohaci", sigur o sa-i placa discutia happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai e de mult amuzant subiectul

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu-s la curent cu "moda" pentru mine tot timpul o sa para nu amuzant, ci "realist". Asa ceva nu este deloc un caz izolat. In randul preotiilor in special Catolici (care nu au voie sa se insoare) este ceva destul de intalnit. Intr-o perioada stiu ca o gramada au fost demascati, dar numai pentru ca erau prea in varsta pentru a mai fi "judecati"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi nu e un caz izolat dar m-am săturat de glumele despre pomohaci și generalizări cretine

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Sa nu uitam ca diavolul ispiteşte pe cei credincioşi, nu pe robii lui.Aşa a fost si în cazul lui Parintele Pomohaci. Diavolul cauta sa ispiteasca pe aceia care au credința multa in domnul Iisus. Diavolul se sperie foarte mult de rugaciuni, si de taina spovedaniei, si a impartasaniei.El intotdeauna v-a cauta sa impiedice omul sa se pocaiasca.Ca diavolul stiind ca acel om se va pocaii de pacate el v-a pierde acel suflet.Ca Domnul Iisus are puterea sa stearga pacatele scrise pe zapițul Diavolului.El intotdeauna cauta sa ispiteasca pe cei care dau invațatura altor oameni, el lucreaza acolo unde trebuie sa ii darame pe toti din credința, el lucreaza la preoți, ca lucrand la preoții ii darama si pe crestini din credinta.Domnul Iisus este bun si cheama pe mulți la pocaința.Dar noi ne incapațanam si amanam pocaința la batranețe.Dar pana la batranețe ei vor murii,si vor murii cu pacate mari,pentru pacatele odata cu trecerea timpului se aduna, si sunt uitate.Vedeți si voi cați tineri mor in fiecare zii de multe boli, si prin accidente.Domnul Iisus nu doreste moartea pacatosului,ci sa se intoarca si sa fie viu, a spus el.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

Nu ma intereseaza

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Nu te intereseaza de sufletul tau? Aici viața noastra e trecatoare si nesemnificativa.Aici nu este fericirea. Fericirea cea mai mare si cea adevarata e in imparația Domnului.Aici totul e trecator. Sa stii ca nu silesc pe nimeni.Dar ce ai de pierdut daca te rogi Domnului Iisus si faci voia lui? Ai numai de caştigat.El te va primi in împarația lui, unde nu este nici intristare nici suspin, ci viața fara de moarte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

și dacă nu mă primește ce o să pățesc?

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Asta depinde de tine, de cat de mult il iubesti pe Domnul Iisus, si crezi in el cu adevarat in el.Toti aceia care nu cred in el, si il hulesc, si traiesc in pacate grele, toti acestia vor fii aruncați in focul cel vesnic, unde este munca vesnica si teroare de nedescris, mai mare decat a provocato omenirea vreodata unui om.Acolo toți sunt chinuiți pentru faptele lor rele care le-au facut pe pamant.Acolo nimeni nu v-a putea sa îi scape.Acolo nimeni nu are niciun ajutor de la nimeni, si nici macar o mangaiere de la nimeni.Acolo este o depresie de nedescris nemaibazuta decat cea de pe pamant.Acolo este Diavolul si Tatal minciunii care a ispitit lumea pana in ziua de azi.Acolo nimeni nu va scapa niciodata de acel chin.Acolo vor fii chinuiți vesnic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

Nici nu-l urăsc, nici nu-l hulesc, nici nu mă interesează dacă există sau nu. ce pățesc?

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Citeste biblia. Ca domnul Iisus spune ca cel ce nu va crede in mine v-a fii aruncat in focul cel vesnic(adica osândit) asta inseamna ateism e ca si cum ai trai le pamant fara sfantul botez de la nastere.Dar dumnezeu vede neputința ta si te v-a ierta daca te vei marturisii de pacatele tale, si nu le vei mai repeta.Pacatele cele mai mari sunt(Desfranarea,Beția,Curvia,Uciderea,Avorturile,Minciuna, Barfa, Lenea, Lacomia, Necredinta) Citeste cele 10 porunci si explicația lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

Deci e cam nazist domnul ăsta am inteles

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Nu el ne trimite in iad, ci noi alegem sa mergem acolo prin pacatele noastre care le facem.Stiu ca pare greu de inteles dar aşa este.Noi ne alegem slujitorii de pe pamant (Diavolul sau Domnul Iisus) el doar este drept si judeca cu dreptate.El este Calea Adevarul si Viata,

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

N-ai decât să crezi în Dumnezei și-n ce vrei, că nu-i treaba nimănui, dar când începi să le bagi altora pe gât credința ta, deja ești de-a dreptul cretin.

Tu, de fapt, n-ai nicio întrebare, căutai doar oameni pe care să-i freci la cap cu prostiile tale.

Nu schimbi tu nimănui credința din 2 texte aberante, mai bine ți-ai găsi un mod mai constructiv de a-ți folosi timpul.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

E treaba ta sa crezi ce vrei, nu vreau sa schimb nimanui credința.Dar tu spui ca nu exista Dumnezeu.Dar spune-mi si mie cine a creat omul si Dobitoacele pamanteşti? Stiinta abia a descoperit in 2015 un nou soi de peste in Oceane.Pana atunci ei considerau ca stiu totul.Cum crezi ca ei au puterea sa creada in Dumnezeu, cand ei de fapt nu a putut sa descopere toate misterele creierului uman? Stiu ca pare deplasat ce spun, dar eu vreau sa fac bine nicidecum rau la nimeni.Stiu ca pare deplasat sa auzi ca unii din barbatlți urmeaza calea Mantuitorului.Pare deplasat sa auzi ca unii barbații s-au lasat de darul curviei sau se lasa pe motivul religiei lor.Omul rau intotdeauna urăste tot ce este bun.El niciodata nu v-a accepta adevarul.O zii buna îți doresc, si sa fii sanatoasa, in tot ceia ce faci.Numai bine

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andddy895):

Https://www.youtube.com/watch?v=XEEasR7hVhA
ia și revino-ți

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Sa inteleg ca esti rokerista.Pai nici nu ma mira faptul ca nu crezi in Dumnezeu.Pentru ca niciun roker nu crede in Dumnezeu.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Pai tocmai omule. Tu nu sti de unde si e mai usor sa crezi decat sa cercetezi. De ce? Eu stiu de ce crezi in Dumnezeu, sau in Michey mouse. E mai usor sa crezi in Dumnezeu pentru ca mai cred oameni. In Michey mouse daca credeau mai multi credeai si tu. Reprezinta fix aceelasi lucru. Sti...Adica daca ai cancer te rogi la Dumnezeu si dupa negru infinit decat sa vezi biologic ce se poate face. Nimeni nu stie totul happy nici un om de stiinta stie ca nu stie totul omule. Tu crezi de ei ca stiinta stie totul. Nimeni nu stie totul. Si daaaa.tu stii toate secretele creierul uman si cu Dumnezeu nu?

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Daca ai fi stiut putina istorie..ba falsa ba reala si putina inteligenta ti-ai fi dat seama ca nu exista bine si rau ci doar ceea ce consideri tu bine si rau iar daca nu ai explicatie de ce esti prost la fazele de genul pentru ca nu poti argumente cu realitate.

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Te rog tineți convingerile pentru tine.Pe mine niciodata nu poți sa ma ma convingi ca Iisus Hristos nu exista.Atunci spune-mi si mie Cine a creat omul si toate dobitoacele pamantesti daca nu exista Dumnezeu.Cine le-a creat? Cine a creat natura, Cine te-a facut pe tine in asa fel ca tu sa poți respira si sa poți manca si sa poți vorbi, si sa poți vedea.Cine ti-a dat toate darurile astea pamantesti? Cum poți tu manca si respira in acelasi timp? De unde ai toata puterea asta sa faci atatea lucruri.Cu poti bea si auzii in acelasi timp?

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Stiii ce ma mira faptul.Ca la intrebari Religioase in legatura cu Dumnezeu mulți se revolta si îşi dau cu parerea.Deci parerea mea este ca acest subiect este cel care v-a revolta cel mai mult.Acest subiect este cel care nu a-ați vrea sa il auziți.De aici imi da de inteles ca aveți o problema cu cei care cred in Hristos.Pentru voi a fii un credincios inseamna a fii un om slab.Dar realitatea este alta.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Bun si cu ce putere faci toate acestea? Cu ce putere îți castigi banii? Nu mi-ai dat raspunsul la intrebarea pe care tiam pus-o. Daca tu spui si sustii in continuare ca nu exista Dumnezeu.Cine a creat omul, si dobitoacele? Cine a creat natura? Cine te hraneste si te trezeste in fiecare dimineața? ca puteai sa dormi si sa nu te mai trezesti. Daca tu poți sa imi dai expicație la aceste intrebari eu nu te mai pistonez.Cu ce putere poți manca si auzii in acelasi timp? Da-mi si mie raspunsul la aceste intrebari? De unde ai tu puterea de a gandii si de a constientiza anumite lucruri? Cu ce putere poți respira si auzii in acelasi timp?

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Cu puterea mea interioară, se numește voință laughing.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Bun.Dar nu mi-ai raspuns cine a creat pamantul si toate animalele? Cine a creat copacii si pasarile cerului.Pentru ca vad ca esti 100% convinsa ca nu exista. Poți tu dovedii chestia asta? De unde stii tu ca nu exista de esti atat de sigura?

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

N-are nimeni nimic cu tine cât timp îți păstrezi convingerile pentru tine.

Nu o să stau să-ți răspund la întrebări de clasa a 4-a, ai trecut și tu pe la școală, bănuiesc.

Mă trezește ceasul și mă hrănesc singură, că am și eu mâini.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Din cate se vede nu imi poți da raspunsul la celelalte intrebari.Deci de aici trag concluzia ca stii ca exista Dumnezeu, dar nu vrei sa recunosti fiindca placerile vieții sunt atat de intense incat ne este foarte greu sa renunțam la ele pentru Domnul Iisus.Te ințeleg si nu te condamn.Nu ai un raspuns clar si concret in intrebarile pe care ți le-am pus.Nu imi poți dovedii cu exactitate in niciun fel raspunsurile la intrebarile pe care eu ți le-am pus pentru ca nu poți sa dai un raspuns la aceste intrebari pentru ca mintea ta nu poate gandii atat de departe.Si niciun ateu nu poate sa imi dea raspunsul la aceste intrebari pentru ca el intotdeauna il scoate pe Dumnezeu din ecuație.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Pentru că ești efectiv bătut în cap și nu stau să-ți schimb ție părerile. Ți-am zis de la început că nu e treaba mea de dumnezeii tăi și că e de neam prost să le bagi altora pe gât ideile tale.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Te rog sa imi raspunzi la intrebarile pe care ti le-am pus.Ca tu sustii cu tarie ca Dumnezeu nu exista.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

rolling on the floor

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Niciun ateu nu poate sa imi dea raspunsul clar si concret si nici oamenii de stiința nu pot face asta.Pentru ca singurul creator care a facut toate lucrurile pamantesti este Dumnezeu.Si nici tu nu ai puterea sa imi demonstrezi in niciun fel cum au fost create dobitoacele din nimic.Sau universul.Nimic material nu se poate crea din nimic.Decat de Dumnezeu.Si deci nu imi poți raspunde la ce te-am intrebat, nici nu imi poți demonstra neexistența Domnului.Asa ca eu voi urma calea Mantuitorului Iisus Hristos ca el este Dumnezeul cel adevarat.Si de care vreau sa îi slujesc lui toata viața.Cat despre tine astept ziua aceia cand iți vei da seama ca ai gresit.Si ceia ce spui tu nu are niciun sens.Un lucru material sau stelar.Meteoriti planete.nu se poate crea din nimic si nici clipa bigbang care o sustin oamenii de stiința nu a putut fii creata din nimic. Universul e plin de materiale cosmice.Acele sunt create de cineva si acela si singurul este Dumnezeu cel adevarat.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Asta e o idee pe care mi-am pus-o tot timpul.De ce oamenii se departeaza de Dumnezeu si pacatuiesc atat? De ce exista crime, si atatea necazuri? De ce exista binele si raul? De ce oamenii cred in stiința si nu in Dumnezeu stiința abia a descoperit in 2015 un nou soi de peste in oceane pana atuci ei spuneau ca stiu totul? Daca stiu totul de ce nu pot demonstra cine a creat clipa bigbang care o sustin ei inceputul universului.Dar de ce nu au puterea sa calatoreasca in viitor, pentru ca Dumnezeu niciodata nu v-a permite asa ceva. pentru ca destinul e dat de la Dumnezeu.Nimeni nu il poate schimba decat Dumnezeu.Se chinuie sa calatoreasca in viitor si nu reusesc pentru ca nu au cum.Doar dumnezeu poate stie viitorul omenirii.Nimeni altcineva in afara de el. daca sunt atat de destepti de ce nu pot demonstra cine a creat clipa bigbang? Am un video cu un om de stiința care a fost in moarte clinica si care a spus ca a vazut iadul si a simțit o teroare de nedescris.A spus ca el nu a simtit dragoste nu a simțit nimic.Si nu a simțit pentru ca la fel ca si tine s-a bazat pe stiința si nu a crezut ca exista un Dumnezeu.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Oamenii de știință n-au cum să te facă să înțelegi un limbaj complex când tu nu înțelegi 2 propoziții scrise de mine.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Porunceste aerului sa se faca un televizor si vezi....Se face? Nu cred.Nimic nu poate fii creat din nimic decat la porunca lui Dumnezeu.El poate face orice

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Dumnezeu asamblează televizoare mai nou?

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea lui.L-a creat din țarana.Si a creat-o si pe Eva.Iar Eva a fost ispitita de diavol sa muste din mar.Caci diavolul le-a zis in daca vei musca din pom ve-ți fi ca Dumnezeu, si ve-ți cunoaste binele si raul.Iar Eva si I-a dat si lui Adam.Si inainte de asta ei erau goi.Si dupa ce a muscat din mar deodata sau rusinat de goliciunea lor.Si atunci a venit Dumnezeu si le-a spus.Si l-a strigat pe Adam si le-a spus? Nu cumva ai musca tdin pomul pe care iti poruncisem sa nu mananci.Iar Adam a spus. Femeia care mi-ai dato mi-a dat sa musc din mar iar eu am muscat.Iar Dumnezeu i-a spus lui Adam pentru ca ai muscat din pomul pe care iți poruncisem sa nu mananci cu truda si sudoare îťi vei castiga painea prin tot pamantul.Iar lui Eva i-a spus pentru ca ai muscat din pomn.Cu durere vei naste copii si tu vei fii supusa barbatului tau

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Nu poate sa explice pentru ca nu au cum sa demonstreze lucrul asta.Pentru ca nimeni nu poate.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Buna explicatie dar poți sa imi raspunzi la intrebarile pe care ți le-am pus.Cu singuranța nu ai un raspuns clar, pentru ca nu poți sa imi raspunzi

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Uite de asta nu ai bani, mă, că în loc să pui mâna și să muncești, să te dezvolți într-un domeniu, tu stai și îți pierzi timpul aberând ore întregi laughing.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Vreau sa terminam discuția asta ca oricum nu procesezi nimic din ce îți spun.Crezi ca le stii pe toate.Dar de fapt nu ştii nimic.La intrebari nu mi-ai raspuns, dar incerci sa te dai inteligenta, si nu îți iese pentru ca ceia ce spui nu are legatura cu ceia ce se intampla in lume.Nu am bani pentru ca nu imi doresc averi si bogații si pentru ca nu vreau sa am.Astea nu imi dau satisfacție.Mai bine sarac si curat? Decat bogat si patat de sange.Multumesc pentru timpul acordat si hai sa incheiem aceasta discutie.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Tu îți dai seama că eu nu am citit aproape nimic din ce ai scris, nu? laughing Citește-mi primul comentariu până ți se imprimă adânc în minte.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Din cate stiu eu pe tine te-a deranjat foarte mult subiectul asta si te-ai gandit ca ar fi bine sa imi reprosezi.Dar ar fi bine sa nu mai incerci sa prostesti si pe alții ca Dumnezeu nu exista.Ar fii bine sa îi lasi pe oameni sa spuna adevarul si sa publuce cuvantul lui Dumnezeu.Pentru ca oamenii ca tine atrag si pe alții in prostie.Si care nu a citit biblia chiar te crede.Pe mine niciodata cat traiesc nu poți sa ma convingi, pentru ca nu ai puterea necesara.Ai luat foc pentru nimic toata. Puteai sa iți vezi mai departe de treburile tale fara sa comentezi raspunsuri aberante.Ca e un site public si intra mulți copii aici.Ar fii bine sa îi lasi pe oameni sa isi sustina parerea si cuvantul lui Dumnezeu nu sa critici si sa îți dai cu parerea. Daca te deranja asa tare acest subiect puteai sa eviți aceasta intrebare. Puteai sa nu iți mai dai cu parerea.Pareai mult mai inteligenta, si nimeni nu te stia.Dar acum te stie mulți si dai dovada de nesimțire curata..Aici pe TPU mai sunt si oameni care cred in Dumnezeu, nu numai atei.Nu stiu de ce ai preferat sa pierzi timpul cu mine daca susții ca nu exista Dumnezeu. Puteai sa faci alte treburi mai folositoare vieții tale.Credeam ca te pot aduce la un adevar dar se pare ca nu am reusit.Ramane sa razi in continuare, ca nu razi de mine ci de cuvantul Domnului.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Credeam că ești troll până acum, dar cred că ești bolnav rău. Omule, nu-mi pasă de dzeul tău, nu-mi pasă în ce crezi tu, nu-mi pasă dacă ești de acord cu mine sau nu laughing eu nu stau aici să-ți impun să crezi în ce cred eu, asta faci tu, și n-ai fi făcut asta dacă ai fi știut să citești și mi-ai fi înțeles primul comentariu. Nu mi-am dat cu nicio părere, ți-am zis să taci dracu și să nu le mai spui altora ce să gândească. Ești bolnav. La medic cu tine, nu pe TPU. Copiii n-au ce învața de la tine.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Daca nu te-ar fi deranjat acest subiect nu ai mai fii pierdut atata timp cu mine.Te crezi ca le stii pe toate.Dar nu stii nimic.Intrebarea nu a fost pusa exact pentru tine si nu te-a obligat nimeni sa îți dai cu parerea.Dar se pare ca nu te-ai putut abține cand vine vorba de Dumnezeu. Daca spui ca nu exista Dumnezeu de ce il pomenesti pe cel rau. Puteai sa lasi pe alții sa isi dea cu parerea.Raspunsul tau nu are nici o logica.De ce te intereseaza ce le spun eu altora.Tot ce le spun sta in binele lor.Tu nu faci altceva sa dai dovada de nesimțire, altfel nu imi pot explica de ce ma injuri si de îți pasa ție ca eu le vreau binele la ceilalți. Daca nu ți-a placut subiectul era mai bine sa nu fii raspuns la intrebare.Nu ți-a cerut nimeni parerea sa îți dai cu presupusul.Intrebarea asta am pus-o pentru aceia care cred in Dumnezeu. Daca mai ai si copii e vai de ei saracii cum vor creste cu o asa mama.Ce exemplu le vei da la pruncii tai? Banuiesc saracii ca nici sfantul botez nu o sa il faci. Saracii de ei.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Ți-am răspuns din doi peri, crede-mă că n-am făcut cine știe ce eforturi.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Pentru tine a crede in Dumnezeu inseamna o slabiciune sa stii ca cu mine oricat ai incerca nu ai cum sa te cerți cu mine.Se vede ca iei foc cand auzi de Domnul, ca si diavolii tipa si zbiara cand aud de numele Domnului.Ramane de vazut ce se va intampla cu viața ta.Tu ai cautat sa ma critici.Si tot tu mi-ai spus ca eu impun altora sa gandeasca ca mine.Nu impun nimanui credința mea, am vrut sa îi fac doar sa înteleaga ca tot ce se intampla sta in puterea Domnului.M-am gandit saracii ca poate n-au auzit adevarul si am vrut sa il marturisesc si lor.Am crezut ca daca il voi spune, vor intelege.Dar nu ai inteles niciunul.Nu am fortat pe nimeni sa gandeasca cum gandesc eu.Doar am vrut sa le arat adevarul si esența vieții care este trecatoare la fel cum este si fericirea.Nu imi pasa ce crezi.Ca oricum parerile tale nu sunt folositoare.Esti doar o simpla femeie.Nu ai capacitatea necesara de a gandii limpede si clar.Ramane sa crezi in ce vrei, dar totul depinde de tine cum vezi lucrurile.Eu nu pot ştii ce in sufletul tau si în ce crezi tu.Nu pot ştii niciodata asta.Dar sa stii un singur lucru.Intro zii îți vei aduce aminte de tot ce ți-am spus.Credema eu niciodata nu am facut afirmații false.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Si mai banuiesc ca iei atat dw tare foc si iți este frica ca vor fii barbați care ma vor asculta.Pentru femei a fii barbat inseamna a fii dur si foarte rau.Asta sunt trasaturile barbatului.Iar pe cand tu niciodata nu vrei sa suporti ideea asta ca barbatii trebuie sa creada in Domnul Iisus pentru ca iți este frica ca nu mai poți pacatuii cu acestia.Sa nu crezi ca te fac c****.Nu asta e intenția mea.Dar placerile sexuale sunt atat de placute incat te revoltezi impotriva barbaților care cred in Domnul Iisus si face voia lui.Asta te macina cel mai mult.Ca vor exista barbați feminizați din perspectiva ta.Pentru ca dupa parerea ta un barbat trebuie sa fie dur, autoritar, orgolios mandru, arogant) Asta este barbatul perfect pentru tine) Si imi pare rau ca ai ajuns sa gandesti asa.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Mai aberezi mult? rolling on the floor

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Ti-am zis omule ca nici un om nu stie tot. Exista ceva numit gandit pe cont propriu. Tu doar crezi. Nu mai baga stiinta si credinta in aceeasi propozitie din respect pentru educatie(ceea ce nu ai, esti needucat, adica cretin) si nu..educatie nu inseamna lesa de gat. Tu esti atat de batut in cap incat nici nu iti dai seama ca esti prost. Asta e adevarul. Si mai zic o data. Daca crezi ca vecina sta in pat asta nu inseamna ca sta in pat. Nu ai logica, esti cretin. Asta e explicatie. Vecina e Dumnezeu. Adica crezi in Dumnezeu fara cercetare esti cretin. Clar. Daca nici dupa argumentarea asta nu intelegi ca esti cretin si prost si idiot si maimuta neevoluata e clar ca doar tu incercand sa devii mai inteligent poti face ceva. Asta e argumentul meu si e unul irefutabil. Nu mai ai ce sa spui.

| Andddy895 explică (pentru anonim_4396):

Am o veste pentru tine. Oamenii de stiința au marturisit ca exista Dumnezeu uite linkul jos copiaza-l si pasteazal

https://m.youtube.com/watch?v=dsrdF5LCT2I

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Banuiesc ca nici acum nu crezi, si de-ci ți-a demonstrat si ştiința. Daca ai vazut video da-l şi la alți atei sa vada si ei.Iar daca nu l-ai vazut uitate.Si uitate la tot materialul.

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Daca exista sa arata dovezi, ala nu e. Nu e dovada..hai omule, termina si pune mana pe o carte, vezi cum fuctioneaza o camera foto, un limbaj de programare, cum poti fi designer etc. Termina cu chestiile astea fictive, poate viata dupa moarte da. Dumnezeu nu. Eu cred ca oamenii ori nu le place sa nu moara ori sunt idioti. Teoria mea e ca nu e nimic dupa viata. Noi am fost facuti din ceva alb. Ala eram noi, iar urmatorul o sa iasa din cauza ca ceva alb si tot asa. Dumnezeu nu exista. Nu mai baga stiinta in aceeasi oala cu religia. Am mai spus, esti prea idiot sa intelegi si nici nu o sa ma uit la o porcarie. Aia daca l-au vazut pe Dumnezeu sa se duca la phiholog ca au boli psihice sau sa ii dea cineva afara de la locul de munca. Una e sa descoperi cilindri aia in creier alta e Dumnezeu care nu exista. Cred ca aveti handicap mintal

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Dragul meu de unde ai puterea sa contrazici tu un om de stiința care are un IQ foarte mare.Chiar oamenii de stiința demonstreaza lucrul asta si tu tot mai tare vrei sa adancesti in ateism.Credema nu suntem creați la intamplare... Dupa parerea mea nu vrei sa crezi ca exista viața veşnica.Chiar oamenii de stiinta marturisesc ca Dumnezeu exista, si tu continui cu argumentele tale.Ar trebuii sa ii multumesti domnului pentru ca existi si pentru ca te ține in viața.Ăia nu sunt oameni bolnavi la cap chiar unul din utilizatori TPU, au spus ca au un IQ extrem de ridicat. Uita-te la tot video ca daca nu te uiți nu vei intelege niciodata.Un lucru, o forma de viața, nu poate exista din nimic.Si inceputul universului care se spune ca e Big Bangul nici ala nu s-a creat singur. A avut un creator.Asa cum o casa are nevoie de un creator sa o construiasca asa si omul are nevoie de un Dumnezeu care sa il creeze.In video care ți l-am trimis oamenii de stiința spun lucruri importante si esența vieții care o avem in noi. Urmarestel tot daca vrei sa intelegi ceva din video.Eu nu bag stiinta cu religia laolalta.Dar am vazut ca mulți se bazeaza pe stiința si vreau sa îți arat cum ştiința marturiseste existența lui Dumnezeu.Stiința a marturisit lucrul asta.Atitudinea ta ma face sa cred ca tu nu vrei sa crezi in Dumnezeu.Cred ca si daca l-ai vedea tot nu ai crede. Fara Dumnezeu suntem nimic pe pamant.Tot oamenii de stiinta au descoperit ca lipseste o zii de la crearea pamantului.Chestia asta o poți gasi scrisa si in biblie. Poți cauta pe Youtube. Oamenii de stiința dovedesc lucrul asta si tu tot nu vrei sa crezi.Nu stiu daca ai fost sau ai vazut in noaptea de inviere cați crestini erau.Bisericile erau pline.Sa stii ca ma rog pentru tine.Nu pari un baiat rau.Probabil necazurile care le-ai avut te-a facut sa crezi ca nu exista Dumnezeu.Si daca ar exista Dumnezeu.El nu te iubeste.Asta este ispita celui rau sa te faca sa crezi asta. Dumnezeu iubeste pe toata lumea si necazurile vin cu un scop trebuie sa nu deznadajduim in necazuri.Sa ai parte numai de bine, si ma rog ca intr-o zii sa poți intelege ca eu nu am avut nici o intentie rea asupra ta.Nu asta e scopul meu dar sa stii un lucru de la mine atei sunt foarte puțini, crestini sunt foarte mulți. Daca vrei uitate pe Youtube cum unii din religia musulmana sau intors de la Allah la Domnul Iisus Hristos la religia crestina.Au parasit Coranul pentru biblia noastra Crestina. Dumnezeu sa te ajute, sa poți vedea adevarul, căci el a spus "Eu sunt Calea Adevarul si Viața. Sper ca nu te-ai suparat pentru ca vreau sa îți arat adevarul.Sunt sigur Domnul Iisus te iubeste.De asta a si ales ziua aceasta ca tu sa ai aceasta sansa.Sunt sigur de asta.Intentia mea nu este una rea sa imi castig adepți.Dar sa stii ca sau luat interviuri pe diferiti pacienti care au avut experiența de moarte Clinica. Datorita tehnologiei moderne medicale, oamenii pot fii readusi la viața cu ajutorul aparatelor.Marturiile lor sunt socante. Unii dintre ei au declarat ca erau atei.Marturiile lor sunt şocante.Au vazut lumea de dincolo. Daca cauți pe Youtube, experiențele de moarte clinica sunt aproape asemanatoare.Si toți care au fost in moarte clinica au fost din diferite parti ale lumii.Nu aveau cum sa spuna aceleasi minciuni cand ei nu s-au vazut unul cu celalalt. Daca te intereseaza uitate, nu te costa nimic. Daca nu te uiți nociodata nu vei înțelege adevarul.Acei oameni explica in detaliat tot ce ține de viața noastra. Explica formarea vieții.E un video foarte interesant.Banuiesc ca daca nu te uiți, nu te intereseaza si nu vrei sa crezi in Dumnezeu...Mai inainte sa confirmi ca nu exista Dumnezeu, cauta adevarul.Din pacate tu nu ai puterea necesara de a confirma ca Dumnezeu nu exista.E mult mai usor sa spui "Nu ştiu daca exista Dumnezeu" decat sa il iei pe "Nu exista Dumnezeu" in brate.Si as vrea daca esti amabil sa imi spui si mie numele tau mic.Doar numele mic si adevarat.Noi ca crestini trebuie sa fim buni si milostivi cu ceilalti.Ca Domnul Iisus spune. Fericiți pe cei ce plang, ca aceia se vor mangaia.
Fericiți cei milostivi, ca aceia vor mostenii pamantul
Fericiți cei curați cu inima, ca aceia vor vedea pe Dumnezeu.
Fericiți cei ce flamânzesc si insetoşeaza pentru dreptate ca aceia se vor satura.
Fericiți facatorii de pace ca aceia fiii lui Dumnezeu se vor chema.
Fericiți cei prigoniți ca acelora este imparația cerurilor
Fericiți cand va vor ocărâ si vor zice tot cuvantul rau impotriva voastra bucurațiva si va veseliți, ca plata voastra multa este in ceruri...

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Nu ai nicio treaba. Ejacularea precoce este ceva normal. Masturbarea este ceva normal. Pornografia la fel. Uita-te in istorie! De ce crezi ca picta Boticelli nuduri? Daca vrei neaparat intreaba un medic si iti va explica despre schimbarile prin care trece corpul in adolescenta.
Restul raspunsurilor sunt de la crestini onanisti! laughing

| Ionut58282856 a răspuns:

Ba.daca vorbesti serios nu e pacat sad e pacat sa traiesti crezand ca exista Dumnezeu pentru ca hai sa fim seriosi.e doar o carte. Sub cartea de fizica e ceva, sub cartea de engleza e clar o tara. Pentru Dumnezeu nu e nimic. S-a descoperit de mult ca exista Marte. In cer e altceva nu Dumnezeu, iar daca crezi ca e alt univers zi de ce. S-a descoperit ca in neuroni exista niste cilindri care acolo cica e viata omului dar aia e decat o poveste de tip basm. Daca auzi ceva foarte des o sa ajungi ca e adevarat. Faza cu oamenii de stiinta nu o stiu ma8 exact ce si cum dar tu esti o reactie chimica inutila. Singurul lucru care te diferentiaza fata de o piatra e ca sti ca existi. Dumnezeu nu a facut nimic. Nu inteleg de ce reactionati asa pe o mare minciuna de tip basm.

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Asa spun toți ateii si te rog sa nu mai vorbesti ca prostesti si pe alții.Suntem in Saptamana mare. Domnul Iisus s-a rastignit pe cruce pentru pacatele noastre.Nu ai tu de umde sa stii ca nu exista Dumnezeu.Pentru ca nu ai puterea aceasta sa demonstrezi.Si te rog nu vreau sa mai scrii nimic in legatura cu necredinta ta ca oricum niciodata nu te voi asculta.Eu il voi urma pe Domnul Iisus si il voi iubii pana la moarte.Si pentru asta chiar ma voi duce sa imi marturisesc toate pacatele si voi lua sfanta impartasaniei.Iți doresc numai bine o zii buna sa ai.

| suntserios a răspuns (pentru Andddy895):

Trebuie sa ai foarte putin respect de sine sa te umilesti stand in genunchi sub fusta unui popa si povestind cum te masturbezi, sub fusta unui popa care freaca si ei maimuta cand o prinde

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

N-auzi ca viata asta nu conteaza si e doar umilinta pentru viata de apoi?laughing)

| Andddy895 explică (pentru suntserios):

Asta inseamna Orgoliu si Mandrie.Cand intram in biserica orgoliu si mandria trebuie sa fie lasate afara.Si daca se poate sa renuntam la orgoliu si mandrie.Sa stii ca diavolul asta face pe omul care vrea sa se pocaiasca de pacat.îi da rusine si mandrie ca sa nu o faca niciodata sa fie pierdut.Credema si eu am avut orgoliu si rusine la inceput dar cu timpul rusinea a disparut la fel si orgoliu.Asta distruge pe multi.Orgoliul,rusinea,si mandria. Dumnezeu sta impotriva celor mandrii.M-am impotrivit ruşinii si am spus, si cu timpul rusinea a disparut.

| suntserios a răspuns (pentru Andddy895):

Te compătimesc. Ard hormonii in tine si nu poti sa freci maimuta ca o sa te trasneasca un norișor. Trebuie sa fie frustrant rau. Oricum, spor la stat in genunchi la popa

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Lenea nu-i un păcat? :))

https://www.tpu.ro/......-in-ciuda/

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Uite un ateu care era la fel ca si tine. Si s-a intors la Dumnezeu, copiaza linkul si pasteaza-l in bara de cautare google.

https://m.youtube.com/watch?v=8g_4rSxP15Q

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Ba da si e un pacat mare dar vreau sa scap de ea.Si chiar am inceput sa progresez.Si am inceput sa ma impotrivesc lenei.Stiu ca este un pacat si am sa il marturisesc.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Nu vreau sa fiu Aspru in cuvinte.Dar tot ce am vrut sa fac a fost sa le arat oamenilor adevarul cel adevarat.Nu am vrut sa jignesc si cu niciun scop nu am vrut sa bag cuiva credința mea pe gat altor persoane.Am vrut sa va arat tot ce este adevarat si bun.Si care este calea cea adevarata.Dar voi a-ți respins cuvantul Domnului Iisus cel adevarat.A-ți respins tot ce este bun, si v-ați spus parerile in diferite moduri.Am vrut sa va arat calea cea adevarata pe care mulți nu vor sa o auda, V-a fost dat sa vedeți adevarul si nu a-ți vrut sa il vedeți si sa il cunoasteti.Tot timpul lumea s-a bazat pe stiința si nu pe adevar.Va spun acum cu toata sinceritatea ca imi doresc ca Domnul Iisus sa va arate calea cea buna si dreapta si sa va faca sa intelegeți.Ma rog ca sa intelegeți ca Doar Domnul Iisus Hristos este singurul Dumnezeu atotputernic care s-a rastignit pe cruce pentru pacatele noastre.V-a fost dat sa vedeți tot ce este adevarat si nu a-ți vrut sa ascultati cuvantul Domnului.Lumea s-a destramat si mulți au cazut de la credința.Lumea este plina de sexualitate si pornografie.Mulți isi cauta fericirea in barbați si femei, dar puțini sunt aceia care il cauta pe Dumnezeu.Si mulți rade pe tema asta, dar nu rade de mine ci rade de cuvantul Domnului.Cu orice preț a-ți incercat sa spuneți ca nu exista Iisus Hristos.Imi pare rau ca spun asrfel de cuvinte.Dar ma rog pentru voi si cateodata chiar imi vine sa plang de soarta voastra.Ma rog ca Domnul Iisus cu toata mila lui, sa va arate calea.Caci el a fost scuipat si umilit pentru pacatele noastre pe care le facem si de care nu ne pasa, sau nu suntem constienți de ele si nu avem discernamant.Ma mira faptul ca tot mai mulți susțin ateismul, si foarte mulți resping biserica, si orice ce este cuvant al lui Hristos.Suntem in saptamana patimilor, domnul Iisus va aude si va vede.Tot mai mulți se adancesc in pacate, si tot mai puțini merg la sfanta biserica.Domnul sa va ierte pentru ceia ce spuneți si ce faceți.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Omule, știu că nu ai nicio intenție rea, dar adevărul tău nu este adevărul tuturor. Poți să ai discernământ și să fii un om bun și fără să ai vreo religie. Eu n-am crezut niciodată în Dumnezeu și uite că n-am rănit nicio muscă, nu am vicii și așa mai departe.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Nu te silesc sa faci anumite chestii.Dar incearca macar sa te rogi si fa fapte bune sa vezi cum el te ajuta si te rasplateste fara sa iți dai seama.Incearca sa te rogi macar pentru prima data in viata ta. Spune seara un Tatal nostru inainte de culcare si incearca sa faci fapte bune.Si cand vei avea nevoie el te v-a ajuta.Si spune-i Doamne daca existi cu adevarat da-mi un semn.Si el îți va da crede-ma si eu sunt si am fost si inainte un desfranat, dar acum vreau sa ma indrept prin sangele Domnului Iisus Hristos, si sa nu mai fac faptele pe care le-am facut.Eram un om necredincios la fel ca si tine nu ma interesa cuvantul Domnului eram preocupat de placerile vietii.Dar ii mulțumesc Domnului ca mi-a luminat mintea si mi-a schimbat viata.Eu eram un vagabont, eu injuram, eu am facut fapte foarte rele dar de cand l-am cunoscut pe Iisus Hristos viata mea capata sens si a inceput sa se schimbe in bine.Eu eram inconstient de ceia ce faceam.Si spuneam la fel ca altii.Ca daca exista Dumnezeu de ce sunt atatia oameni care sufera si au atatea boli.Dar de cand am inceput sa caut mi-am dat seama ca Domnul Iisus iubeste si pe cel pacatos si doreste ca el sa se pocaiasca de pacat.Ca el pentru cei pacatosi a venit sa fie rastignit, nu pentru cei drepti.Am inteles ca viata asta nu este importanta.Aici traim si murim.Si nici lucrurile materiale nu sunt importante, ca nu luam nimic cu noi cand murim.Aici totul este trecator.Dar ce este pe lumea cealalta este vesnic si nu se sfarseste niciodata, crede-ma ce spun.Ca nu suntem adusi pe pamant intamplator.Nu suntem creati la intamplare.Suntem fiinte rationale.Si suntem adusi cu un scop.Sa ne facem datoria de oameni.Pentru ca cel mai frumos dar dat de Dumnezeu este Viața.Dar nu viata aceasta este importanta ci viata cealalta.

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

Nu mă mai trolla, omule.

| Andddy895 explică (pentru supadeceapa):

Am sa te las in pace si nu am sa îți mai zic nimic in legatura de Hristos. Daca ai citit tot ce ti-am spus fa un serviciu si blocheazama.Sa nu mai citesti si alte chesti.Pentru ca oricat ti-as spune mintea ta nu e facuta sa inteleaga.Banuiesc ca ai bani, si ai de toate si nu ai simtit gustul necazului.Ca daca ai fii simtit gustul necazului situația ta ar fi stat alfel Un ateu crede ca daca are de toate nu are nevoie de Domnul.De asta refuzi sa crezi in Domnul.Am sa te las in gandirea ta.Numai bine îți doresc (Raluca) Sa fii sanatoasa si sa ai parte numai de bine

| supadeceapa a răspuns (pentru Andddy895):

N-am avut bani și nici viață ușoară, dar am preferat să muncesc în loc să mă plâng și să aștept să-mi pice din cer. Cine e Raluca nu știu laughing.

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Si daca spui ca nu exista Hristos si crezi atat de mult in stiința i-a spune-mi si mie cine a creat Dobitoacele, ca stiința ar trebuie sa stie.Iți spun eu nimeni nu poate da raspunsul la intrebarea asta decat un crestin adevarat. Spunand ca Dumnezeu a creat toate acestea.Si chiar el le-a facut

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Tu doar crezi omule. Stiinta nu inseamna cercetare. Si stiinta nu e opusul religiei. Religia e ceva fictiv dintr-o carte. Am explicat de ce. Faptul ca crezi nu e neaparat adevarat. Mi s-a intamplat ieri sa cred ca o fata a zis ceva cand de fapt a fost ironica sau sarcastica sau ceva de genul. Stiinta, informatica, antreprenorii etc. Biblia e o porcarie, o poveste inventata, zi dupa ce logica tu esti 100% sigur ca Dumnezeu exista iar daca e adevarat zic ca e adevarat. Atata timp cat dovada e o carte pe care oricine ar putea scrie orice iar oamenii vad fix ceea ce vad in cartea aia prostia e foarte infricosatoare. Un crestin e rau, pentru ca nu are calitati, nu are nimic bun in el. El nu poate explica de ce e bun sau rau si doar crede asa din cauza bibliei. Credinta nu e cercetare si nici logica deci e prostie si am incheiat. Eu cred ca vecina bea apa in clipa asta. Pe ce dovada? Ce se intampla in mintea ta nu poate afecta realitatea din exterior fara faptele tale. Poate doar din corpul tau (efectul placebo, sau cum se chema, cauta) Tu nu ai argumente nimic. Nu esti in stare sa vorbesti despre idei ci doar despre persoane. Eu am explicat, daca nu intelegi astept sa te dezvolti phihic.

| Andddy895 explică (pentru Ionut58282856):

Uite cum stiinta dovedeste ca exista dumnezeu uitate la materialul asta copiaza si pasteaza linkul ai linkul mai jos. Uita marturiile oamenilor de stiinta care au descoperit ca Dumnezeu exista. Ai linkul jos

https://m.youtube.com/watch?v=dsrdF5LCT2I

| Andddy895 explică (pentru Andddy895):

Banuiesc ca nici acum nu crezi, si de-ci ți-a demonstrat si ştiința. Daca ai vazut video da-l şi la alți atei sa vada si ei.Iar daca nu l-ai vazut uitate

| Ionut58282856 a răspuns:

Se numeste testosteron omule. E normal, biologic vorbind sa ai ejaculari in timpul somnului, normal in sensul de nu patesti nimic rau. Si femeile se trezesc cu un flux vaginal crescut chiar daca nu au visat nimic erotic. Du-te la medic si intreaba-l de ce ejacu*ez in timpul somnului si nu mai vorbi cu michey mouse sau Dumnezeu happy Daca Michey mouse era denumite Dumnezeu tot credeai in el. Hai ma omule. Ce sunteti atat de cretini?

| shrink a răspuns:

Chiar daca ar fi pacat - cu sau fara laba - tu vrei sa mergi la preot fara sa aiba material pentru care sa te spovedesti si sa ti dea iertare? Daca n ar pacatui oamenii, popii ar ramane fara obiectul muncii

| Andddy895 explică (pentru shrink):

Preotul doar slujeste biserica si el ajuta pe toți aceia care vor sa il urmeze pe Hristos cu credința.Pacatele marturisite ele sunt iertate cu condiția sa nu mai fie repetate.

| shrink a răspuns (pentru Andddy895):

Ei na! si daca repeti pacatul nu te mai iarta?

| Andddy895 explică (pentru shrink):

Ba da doar prin pocainta.Dar daca abuzezi prea mult si spui, lasa ca pacatuiesc si Dumnezeu ma iarta ca el e bun.Atunci el nu te va ierta pentru ca v-a vedea ca nu il iubesti cu adevarat

| Ionut58282856 a răspuns (pentru Andddy895):

Omule! Asta ejaculea**a in somn! E ceva normal din punct biologic dar tu vorbesti de oameni de stiinta fara sa intelegi cum iti functioneaza tie corpul. Fara acel organ nu mai te-ai imulti. Esti decat un spermatozoid supradimensionat. Explica de ce e pacat. Ca Dumnezeu. Ok? Arata ca exista Dumnezeu. Mori si vi la mine ok? Ca si eu credeam in Dumnezeu dar tu cand vorbesti cu un mort vorbesti ca boul singur? asta e clar. Parerea mea e sa intelegi de ce scoala merge asa si dupa o sa vezi ca e o porcarie. Eu am zis "nu o sa merg in alta tara" si acum sunt in Italia ca in alt fel ajungeam pe Drumuri. Acum vezi de ce s-a intamplat ceva si cum. E mai usor sa crezi decat sa gândeşti de ce si cum. Esti inlogic si ai lipsa de informatii. Nu conteaza ca au descoperit un peste conteaza ce inseamna asta. Nimeni nu a zis ca stiinta stie tot, mai ales oamenii de stiinta. Eu invat programare in c++ si nu exista niciodata locul unde sti tot. Nici in stiinta, poate in limbaje de programare sau ceva da, pe moment. E doar o secunda comstanta. O sa mori si o sa fie fix ce a fost inaitea ta iar acum astept sa zici idei cretine. Nu pot sa imi dau seama cum nu vezi ca nu sti chiar nimic. laughing Vezi de ce si cum. De ce oamenii cred in Dumnezeu, De ce nu? Si toate cele dar daca tu nu ai facut asta si nu te gândeşti la ce te ajuta sau de ce e bine sau de ce rau si lasi o carte sa gandeasca in locul creierului tau ce sanse are altcineva sa te faca mai inteligent :/

| vampyremisa a răspuns:

Nu mai bine lasi prostiile si mergi la medic daca tu consideri ca ai probleme?

| Sorin2k3 a răspuns:

Într-o zi dormeam, iar în vis mi s-a arătat adevăratul patron spiritual(Lucifer/Satan), par blond, ten deschis la culoare, manta albă. M-a făcut să înțeleg Adevărul despre credință și ce trebuie sa faci pe Pământ, când m-am trezit mi-am vândut sufletul, am semnat cu propriul sânge de la degetul aratător de la mana stângă, iar apoi am ars hârtia, m-am lepădat de dzeu, de fiul și de spurcatul duh sfânt. Lucifer/Satan mi-a oferit libertatea de care aveam nevoie, nu m-a pus sa slujesc pe nimeni, decât să îl respect, pot trai cum îmi place, pot face ce vreau, nu trebuie sa țin cont de o anumită zi specială, mai puțin sâmbăta când aprind uneori o lumânare neagra sau albastră în semn de recunoștință. În viziunea lui Satan/Lucifer viața de apoi există, dar adevărul este că nu există niciun foc care te arde sau cine știe ce prostie de adormit copii, tu îți alegi de partea cui vrei sa fii, foarte bine, tu l-ai ales pe Dumnezeu, e treaba ta.
Când eram ca tine și eu credeam în Dumnezeu și în toate aceste bazaconii pe care le debitezi, doar că am realizat că religia este o adevărată mascaradă, întotdeauna te vrea înrobit, îți impune reguli, trebuie sa respecți sărbătorile că vezi nene sărbătorim niste "sfinți", dar este o tâmpenie. Omul nu a fost creat de nimeni, plantele nu au fost create, animalele, oceanele. Toate lucrurile astea au evoluat, au existat și au evoluat pe parcursul a miliarde de ani datorita mediului- nu stau sa explic multe, citește teoria lui Charles Darwin, citește cartea Dumnezeu nu este mare, citește cartea Dumnezeu, o amăgire, citește cartea Destrămarea Curcubeului. (PS, nu sunt scrise de niste tembeli, ci de niste oameni care au un IQ extrem de ridicat, cercetători).

| Andddy895 explică (pentru Sorin2k3):

Din opinia ta mi-ai spus ca exista Diavol cu ocazia asta vreau sa iți afirm ca exista Dumnezeu nu numai diavol.Nimic nu s-a creat din nimic, pentru ca toate acestea au fost create de un creator suprem.Nimic nu poate evolua din nimic. Spune-mi di mie aerul poate evolua, sau poți vedea aerul.Sau poți vedea auzul.Nu il poți vedea pentru ca exista dar nu se poate vedea.Asa si dumnezeu exista dar nu se poate vedea decat dupa moarte la scaunul Judecații. Dupa parerea ta mi-ai spus ca ai facut pact cu diavolul asta inseamna ca exista Dummezeu.Ca altfel nu ai mai fi facut acel pact.Prin acel pact ți-ai incredințat sufletul diavolului.Nu inteleg cum unii oamenii pot fii atat de orbi.De te bazezi atat pe stiința, nu vei cunoaste niciodata adevarul.Îți pot confirma ca si un om de stiinta a marturisit ca exista Dumnezeu. Oamenii de stiinta ascund multe.De 100 de ani minte incontinuu in privința sexualitații, pacalind tot globul ca masturbarea este benefica.Du-te in spitalele de psihiatrie si vezi cați sau imbolnavit din cauza masturbarii.Si medicii nostri sustin in continuare ca masturbarea este buna, dar ei cunosc adevarul si ei stiu ca masturbarea este daunatoare dar nu vor sa divulge acest secret pentru ca astfel vor fii dați afara din comunitatea stiintifica de superiori..Citeste cartea lui Virgiliu Gheorghe(Pornografia Maladia Secolului 21).Si el e un om de stiinta..Nu uita ca Diavolul lucreaza acolo unde trebuie sa pacaleasca un popor intreg.Credema vei arde vesnic în iad, diavolul te-a pacalit
.Mai bine du-te si roaga-te la biserica ca azi e pastele, si spune-i preotului ce ai visat.Pentru asta îți va da un Canon foarte mare, care trebuie sa il implinesti pentru mantuire.Nu uita ca astazi este ziua invierii Domnului Iisus.Si uitate in jur cați oameni spun Hristos a inviat. Daca as fi eu bolnav la cap as fi numai eu.Dar nu si un popor intreg.Atei sunt puțin si rar ii intalnesti in societate crestini sunt mulți bisericile intotdeauna sunt pline, chiar te rog sa te duci azi sa vezi.Banuiesc ca cel rau a pus stapanire pe tine si te va tine departe de biserica ca nu vrea sa te piarda.Du-te la preot sa te spovedeasca doar asa vei putea rupe acel contract cu diavolul, si doar asa vei avea parte de mantuirea lui Hristos care a omorat moartea prin moarte.In imparatia domnului nu este nici durere nici intristare nici suspin ci viata fara de moarte.In iad vei fii chinuit pentru pacatele tale. Diavolul te-a pacalit ca spune si biblia ca el este tatal minciunii.Acolo e chin vesnic si teroare de nedescris mai ceva decat a avut omenirea vreodata.Acolo e plansul si scrasnirea dinților
Nu te lasa pacalit si du-te si roaga-te si spovedestete de ce ai facut de toate pacatele tale. Vreau sa te ajut.Nu vreau sa te stiu de partea celui rau.El a amagit pe mulți.Si chiar si pe cei credinciosi amageste le da patimi de care cu greu pot scapa.Dar trebuie sa fim tari in credința.Numai te rog macar 30de minute stai in biserica sa vezi cați oameni il lauda pe Hrostos.Macar daca nu crezi fa asta.Si o sa vezi ca nu spun minciuni. Oamenii de stiinta vor sa micsoreze populația mințind piporul cu neruşinare.Nu te lasa prins in capcana lor.Doar Dumnezeu este cel Atotputernic si el te iubeste chiar asa cum esti si vrea sa te intorci la el. Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului.Ci sa se intoarca sa fie viu.

| doctorandus a răspuns (pentru Andddy895):

Cei care recurg la teorii paranoide ale conspiratiei pentru a explica de ce consensul stiintific e intr-un anume fel (care nu le convine), fie sunt niste ignoranti care habar n-au ce e aia stiinta, fie sunt bolnavi psihici. Nimeni nu e obligat sa fie de acord cu consensul stiintific, dar sa sustii ca acesta a fost adoptat din motive sinistre este prostie crasa sau nebunie.

| doctorandus a răspuns (pentru Sorin2k3):

Daca el imi dovedeste ca Virgiliu Gheorghe e om de stiinta, imi mananc palaria si pun filmarea pe YouTube.